Přichází další týmovka z dílny Marvelu, ale tentokrát pod křídly streamovací společnosti Netflix. Není to tak megalomanské, není to tak barevné a nehemží se to tam tolik superhrdiny, jak jsme zvyklí z plátna kin. Ale i tak je to povedená a svižná podívaná.

Sešli jsme se tu…

Tvůrci tentokrát vsadili na fakt, že má divák nakoukáno vše, co do vydání Defenders spatřilo světlo světa. Je to možná trošku škoda, protože pro nového diváka může být vcelku problém zorientovat se v množství postav, které jsou zde sesbírané opravdu odevšad.

Nemluvě o následcích událostí, které se staly v jiných seriálech. Díky tomu to nemusí pro nového diváka být tak zajímavé. 

Tvůrci se sice snažili nám v prvních dvou epizodách přiblížit osudy jednotlivých postav, ale pro nováčka to nestačí. Na druhou stranu já, jako již zkušený netflixovský harcovník, jsem si vyloženě užíval scény a události, které nevyhnutelně směřovaly k setkání hlavních čtyř protagonistů.

Postupně se začaly proplétat osudy všech newyorských superhrdinů a nastalé události je pomalu začínají svádět dohromady.

Máme tu Matta Murdocka alias Daredevila (Charlie Cox), který je zničený smrtí své milované Elektry, a také se snaží postavit na nohy po rozpadu firmy, kterou založil se svým nejlepším přítelem Foggym. Je právníkem na volné noze a bere hlavně případy odškodnění od velkých korporací.

Práci Ďábla z Hell`s kitchen pověsil na hřebík a věnuje se naplno právničině. Avšak hluboko uvnitř ho užírá touha pomáhat lidem v nouzi a postupně se, i částečně proti své vůli a trochu i proti vůli jeho přátel, vrátí do kolotoče probdělých a probojovaných nocí. Ke všemu se do města vrátila organizace the Hand a ta je tentokrát silnější a odhodlanější než kdy dříve.

Pak tu máme siláka a neprůstřelného muže z Harlemu Luka Cage (Mike Colter), který se vrátil po svém pobytu ve věznici a chce konečně začít žít nový život společně se svou láskou Claire, která ho v dobách basy držela nad vodou. Avšak osud mu nakloněn není a hned po příjezdu do města se snaží pomoct mladým teenagerům, kteří jsou najímáni někým tajemným a krutým na špinavou práci a díky tomu umírají. A to si přece harlemský hrdina nemůže nechat líbit.

V neposlední řadě se objevuje na obrazovce i neslavná bývalá superhrdinka Jessica Jones (Krysten Ritter), která se živí jako soukromé očko, ale po událostech, které se jí staly v průběhu první série, stejně jako Daredevil schová kopačky do skříně a věnuje se zejména nasávání alkoholu v hojné míře. Až se ji jednou u dveří objeví zoufalá matka s dcerou, které jí prosí o pomoc s hledáním manžela a otce, jenž se pohřešuje.

Jessica nejprve práci odmítne, ale posléze ji zavolá tajemný hlas a řekne ji, aby práci nebrala. A to by nebyla Jessica Jones, aby neudělala přesný opak.

Nakonec tu máme mladého miliardáře se sílou draka v ruce. Danny Rand aka Immortal Iron fist (Finn Jones) nahání po světě členy Ruky a snaží se najít někoho, kdo je zodpovědný za zničení bájného města Kun` Lun. Na svých cestách narazí na nečekaně silného bojovníka v podobě mladé ženy, která předčila všechny jejich schopnosti a utekla.

Umírající bojovník, kterého se Danny s Coleen snažili zachránit jim prozradil, že válka kterou hledají je nečeká tady, ale doma v New Yorku. A tak oba skočí na letadlo a peláší zpátky domů.

Všechny tyto události spolu zdánlivě nesouvisí, ale postupně vychází najevo jak obrovský propletenec kriminality se v činnostech Ruky ukrývá, a že jediná cesta, jak může být the Hand, zastavena je spojit společně síly. A ani to nemusí stačit…

The Hand/Ruka

V Defenders není bohužel ani jeden arcilotr, který by se postavil proti našim hrdinům. Tentokráte se na scéně objeví zakladatelé tajemné organizace zvané Ruka. A ta má k dispozici jedno velké eso v rukávu.

Před stovkami let bylo z Kun`Lunu vykázáno pět mocných mnichů, kteří nesdíleli společnou filosofii se zbytkem kláštera. Těchto pět mocných bytostí se stalo pěti prsty Ruky a založili zločineckou organizaci, která, jak sami rádi zdůrazňují, bojuje za život jako takový. Těží substanci z koster mystických draků Shao Lao a díky ní se mohou neustále oživovat a žít věčně.

Ano, je to přesně ten samý drak, s jakým musel bojovat Danny Rand, aby získal sílu Iron Fista.

Tři jsou na obrazovkách nováčci a zbylí dva naši staří známí.

První prst Ruky je Bakuto (Ramón Rodríguez), který vytrénoval Colleen ve svém klášteru a vychovával si z ní válečnici do své války. Stejně jako Colleen, i Bakuto, který vládne boji mečem, trénoval stovky a stovky mladých bojovníků, aby budoval armádu, která Ruce pomůže zvítězit. Každý mladý člověk bez rodičů, odpadlík nebo vyvrhel mu přišel vhod a díky jeho velmi kvalitnímu brainwashingu neměl o válečníky nouze.

Druhým prstem Ruky je moje velká oblíbenkyně Madam Gao (Wai Ching Ho), která se na obrazovkách objevuje už od dob prvního Daredevila. Madam Gao postavila svoji moc a sílu na obchodu s drogami a její vliv a moc nejen v New Yorku je téměř neomezená. Vládne mocnou telekinezí a její moudrosti není rovno. Je druhou nejmocnější členkou ruky a těší se neskonalému respektu.

Prvním nováčkem z pětice Ruky je Sowande (Babs Olusanmokun). Africký bojovník, který se věnuje obchodu se zbraněmi a do New Yorku se vrátil na pomoc Ruce. V Harlemu najímá mladé teenagery na špinavou práci. Je první, který zakusí reálnou moc Defenders a také první, kdo na to doplatí. Jinak je celkem nevýrazný a nic zásadního nepřinese.

Předposledním prstem ruky je obávaný japonský bojovník Murakami (Yutaka Takeuchi). Objeví se jen v několika epizodách a byl to právě on, kdo tahal za nitky mocného Nobua z první a druhé série Daredevila. Všichni členové ruky k němu chovají velký respekt, a když přijde na boj, není radno si s ním zahrávat. Nicméně pro mě znamenal vcelku zklamání. Od tak mocného válečníka jsem čekal více než jen obušek s vysouvacím hrotem.

Poslední a nejmocnější z prstů Ruky je Alexandra Reid (Sigourney Weaver). Je to samotná zakladatelka organizace. Alexandra je za vším, co se v New Yorku děje a chystá. Na pomoc si povolá samotné Black Sky. Nejmocnější zbraň, jakou kdy spatřil svět. Ale na její vzkříšení spotřebovala poslední zbytky substance a všem prstům Ruky teď po staletích hrozí opravdová smrt. 

Black Sky není nikdo jiný než milovaná dívka Matta Murdocka. Elektra Nachios (Elodie Yung), která na konci druhé série zemřela, se nakonec přeci jenom dostala do spárů Ruky a po jejím oživení už se zdá, že v ní není ani kousek bytosti, kterou dříve bývala. Jenže po setkání s Mattem se v ní něco probudí a nastávají komplikace. 

To se vůbec nelíbí zbylým členům ruky, ale společně vytrvají, protože je potřeba získat substanci z draka, aby mohli žít věčně. Jenže tahle substance se ukrývá hluboko pod New Yorkem a její vytěžení znamená totální zkázu New Yorku. 

Chemie funguje

Chemie mezi hlavními představiteli je skvělá a jejich špičkování a dohadování, protože se navzájem neznají a nevěří si, je opravdu výborně vymyšlená. Názor, že každý bojuje svůj boj a není potřeba do něj zatahovat ostatní, je rychle přejde, když zjistí proti čemu stojí ve skutečnosti.

Přesvědčíme se o tom hned na konci třetího dílu, kde se poprvé všichni sejdou v chodbách horních pater sídla Ruky a pořádně to společně rozjedou. Následný dialogový díl v čínské restauraci je asi to nejlepší, co nám mohl seriál nabídnout. Vysvětlování si navzájem, jaké má kdo schopnosti a proč, bylo prostě k nezaplacení.

Herci si svoje role opravdu náležitě užívali a zahráli je výborně. A to i Krysten Ritter, která hrála Jessicu Jones. Tu jsem v původním seriálu moc nemusel, ale tady svým přístupem a hláškami výborně oživovala dění na obrazovce. 

Kdo mě tady ve druhé půli neskutečně iritoval, tak byl Iron Fist, ze kterého se stala strašlivá plačka a choval se na facku celou dobu. Už tady jsem měl tušit předzvěst toho, jak bude vypadat druhá série Iron Fista.

Vrátila se i spousta vedlejších postav ze všech předešlých Marvel/Netflix počinů. Avšak kromě Claire Temple (Rosaria Dawson), která dala jednotlivé hrdiny dohromady, Colleen Wing (Jessica Henwick), která si musela vybojovat svůj boj s Bakutem, a potom detektivky Misty (Simone Missick) a Sticka (Scott Glenn), byli v podstatě dost prvoplánově do počtu, aby měla Ruka kým vydírat hlavní neoblomné hrdiny.

Protože to přece Ruka dělá, když nemůžou zlomit vás, tak zlomí a zabijí vaše nejbližší a milované.

V podstatě každý hrdina tady má svého sidekicka v ohrožení. Jen namátkově vyberu Karen (Deborah Ann Woll) a Foggyho (Elden Henson) z Daredevilla, Malcolma (Eka Darville) a Patsy (Rachael Taylor) z Jessicy Jones, ale objevila se i Hogarthová (Carrie Anne Moss) a další….

Elektra, i přes své nesporné kvality, bohužel nemohla oslnit tak, jako Kingpin nebo Punisher. A ani bojová scéna Sigurney Weaver nebyla úplně ok. Někde jsem četl, že to vypadá, jako by se o takový souboj snažila moje učitelka matematiky, a přesně tak jsem se u toho i zasmál. 

Absence arcilotra, i přes celkem zajímavé motivace padouchů, je dost znatelná, protože se ve finále Elektra ani nemohla zařadit na úplně padoušskou stranu. 

Povedlo se?

Já bych řekl, že rozhodně ano. 

I přesto, že se všechny tyto seriály z dílen Netflix/Marvel odehrávají většinu času v New Yorku, tak to neomrzí. 

Kamera i střih byly výborné, a obzvláště v bitkách, kde se schopnosti hrdinů navzájem doplňovaly, to byla opravdu zábava. 

Díky zálibě Alexandry ve vážné hudbě nás v mnoha scénách provází taková komorní atmosféra, a kolikrát je to velmi zajímavé spojení s tím, co se děje na obrazovce. Naopak u posledního final fightu nás čeká pořádný undergroundový hip hop. Inu, je to různorodé, a to je velmi dobře.

Dějově to bylo trošku slabší, obzvláště když si uvědomíme, že vše co se dělo na obrazovkách, tak se událo jen v průběhu tří dnů. Na druhou stranu, díky stopáži a počtu dílů, to odsýpalo velmi dobře. Volba jen osmi epizod si myslím nebyla na škodu. Aspoň nebyl čas vymýšlet všelijaké kličky a scénáristická klišé.

Já se rozhodně velmi bavil a považuju Defenders za velmi povedený kousek, který uzavírá první fázi seriálových marvelovek.

Na konci nás čeká ultimátní cliffhanger, kdy nejedné fanynce musela ukápnout slza a nejeden fanda si rve vlasy, jak to teď vlastně bude ve třetí sérii Daredevila.

The Defenders 

USA, 2017, 6 h 42 min (Minutáž: 45–57 min)

Režie: S.J. Clarkson, Peter Hoar, Uta Briesewitz… a další

Scénář: Marco Ramirez, Lauren Schmidt, Douglas Petrie

Kamera: Manuel Billeter, Matthew J. Lloyd

Hudba: John Paesano

Hrají: Finn Jones, Charlie Cox, Mike Colter, Krysten Ritter, Rosario Dawson, Jessica Henwick, Elodie Yung, Sigourney Weaver, Simone Missick, Scott Glenn

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?