Loňský rok je za námi, a tak se můžeme těšit na to, co přinese ten letošní. A protože to vypadá, že budou kina nabitá zajímavými tituly, rozhodla jsem se připravit filmový výhled na rok 2019. Dnes vítejte v superhrdinské budoucnosti… 

Komiksy kam se podíváš

O tom, že komiksové adaptace vládnou světu, nemůže být pochyb – hned tři superhrdinské filmy se letos přehouply přes miliardu. Black Panther měl silnou základnu v Americe, kde se vyšplhal na 700 milionů dolarů, Avengers: Infinity War pokořili celosvětově magickou hranici dvou miliard a dvojka Úžasňákových dokázala, že hrdinové jedou, ať už jsou hraní nebo animovaní.

Není tedy divu, že se do kin letos chystá komiksových nářezů hned několik. 

Březen, do kina vlezem…

První vlaštovkou sezóny bude lednový Glass režiséra M. Night Shayamalana – toho chlapíka, co svět nadchl Šestým smyslem v devětadevadesátem a poslední roky se po sérii mizerných neúspěchů zoufale snaží o comeback.

Glass by mu k tomu mohl pomoci, protože navazuje nejen na celkem úspěšného Rozpolceného z roku 2016, ale také na Vyvoleného, kterým pokračoval po Šestém smyslu v úspěšně nastartované kariéře. A angažmá Bruce Willise, Samuela L. Jacksona a Jamese McAvoye zní celkem slibně.

Únor měl patřit Dark Phoenix, ale protože projekt posunul, uvidíme nějakou komiksárnu až v březnu. Smutnit ale netřeba, protože to bude další ženská hrdinka ze světa Marvel Comics. Dlouho očekávaná Captain Marvel se představila v prosinci nadupaným trailerem, který ukázal mladšího Nicka Furyho a uvěřitelně drsnou Brie Larson v hlavní roli. Doufejme tedy, že se Marvel vytasí alespoň s trochu méně šablonovitým originem než obvykle.

Našlapané jaro 

Pro fandy superhrdinů pak bude nejdůležitější duben, kdy se o pozornost diváků poperou hned tři filmy.

Jako první dorazí Shazam! a podle trailerů to zatím vypadá na slušnou jízdu. V DC konečně pochopili, že dobíhání rozjetého vlaku nemá cenu a budování vlastního propojeného vesmíru zatím poslali k ledu. Reflektoval to už Aquaman, který fungoval jako samostatný film, a Shazam! v tomhle trendu bude očividně pokračovat. I když je už z trailerů jasné, že film uznává existenci Batmana a Supermana, žádného camea se podle všeho nedočkáme. DC zároveň ukročilo od supertemných adaptací a sází na humor a odlehčenost, což by mohli diváci ocenit.

V závěsu za Shazamem! půjde do kin nová inkarnace Hellboye, kterou patnáct let po první imaginativní adaptaci Guillerma del Tora vzkřísil režisér Neil Marshall. Ten má sice na kontě poslední roky hlavně televizní práci, naservíroval ale divákům epickou bitvu na Černovodě ve Hře o trůny nebo fantasticky šíleného Richarda Armitage v Hannibalovi, takže není důvod k obavám.

Co může pekelníkovi podrazit nohy, je načasování, protože se z původně lednové premiéry posunul na jaro, kdy bude v kinech superhrdinská tlačenka – i tak by ale mohl uspět. Dost pravděpodobně totiž dorazí s nejdrsnějším ratingem R, což by ho mohlo dostatečně oddělit od konkurence.

V kinech navíc erkových komiksáren moc není a přitvrzení v posledních letech prospělo jak Loganovi, tak Deadpoolovi. Držme tedy palce a pojďme se podívat na zaručeně největší dubnový hit, a sice nové Avengers. 

Avengers: Endgame dorazí na konci dubna a už teď je všem jasné, že vezmou pokladny útokem. První trailer lákal na zdrcené tváře přeživších superhrdinů a poodhalil, že Clint Barton už asi nebude ten usměvavý týpek z lukem a že s Antmanem to nakonec nevypadá tak bledě, jak si fanoušci na konci dvojky Antmana mysleli. Fanoušky Marvelu prostě čeká závěrečná kapitola fáze tři a podle očekávání to bude epické.

Horké letní novinky 

V květnu nás žádné premiéry nečekají, ale už na začátku června dorazí do kin zmiňovaná Jean Grey aka Dark Phoenix. Sophie Turner je sice krásná a sošná, o svých hereckých schopnostech ale v X-Men: Apocalypse příliš nepřesvědčila. Otázkou tedy je, jak se popere s titulní rolí.

Trailer moc přesvědčivě nevypadá a v létě se vynořily zvěsti o masivních přetáčkách, což nikdy není dobré znamení. Jak to nakonec dopadne, uvidíme. Pravdou ale je, že po zpackané Apokalypse by X-Meni od 20th Century Fox potřebovali hit jako sůl.

V červnu měla dorazit druhá Justice League, podle šeptandy je ale filmový vesmír DC tuhý jak sušené hovězí a nezdá se, že by se Affleck nebo Cavill chystali vrátit do ikonických rolí temného rytíře a dušínovského Kryptoňana.

Nedorazí ani Channing Tatum jako Gambit od 20th Century Fox, jehož sólovka se posunula na rok 2020, a tak budeme tak muset vzít zavděk konkurenčním Marvelem, který v červenci vypustí do světa první film z fáze čtyři. 

Jak Spider-Man: Far from Home zohlední rozprášení Peterea Parkera po rodné planetě záporáka Thanose, zatím nikdo neví. Děj by se nicméně měl odehrávat v Evropě, kde bude mladý pavoučí muž trávit své prázdniny. Našince pak potěší, že ve filmu zřejmě zahlédne známá místa – Tom Holland pobíhal v září po Praze a Liberci.

Spidey je zároveň posledním aktuálně ohlášeným filmem od Marvelu s jasně daným datem premiéry. Ve vzduchu sice visí sólovka Black Widow, trojka Guardians of the Galaxy, dvojka Doctora Strange a Black Panthera a další, zatím se ale netuší, kdy přesně přijdou do kin.

Co už se tuší, je datum premiéry New Mutants z universa X-Menů. Kromě Maisie Williams ze Hry o trůny se tu představí i Anya Taylor-Joy, která se mihne rovněž ve zmiňovaném Glass. Film si zažil těžké časy, protože se podle zvěstí přetáčela zhruba polovina stopáže, je tedy otázkou, jak to bude finálně vypadat. Trailer je venku už nějaký ten pátek a má lahůdkově hororový nádech. Snad to tedy u Foxů nezmrší.

Druhá půlka roku plná očekávání

Podzim i zima jsou zatím daleko, takže ještě není moc jisté, co všechno v nich uvidíme. 

Zatím jediný superhrdinský film s pevně daným datem premiéry v téhle době je Joker. Jared Leto, který se do kůže slavného padoucha vtělil v Sebevražedném oddílu, se v říjnu do titulní role nevrátí, v ale DC ukecali jiného metodického herce – Joaquina Phoenixe. První screen testy sice vyvolaly u fanoušků rozporuplné pocity, s ohledem na to, jak se ale Phoenix dokáže ponořit do svých rolí, je tu velká šance, že se dočkáme parádního ztvárnění. Vše bude ale samozřejmě záležet na materiálu, který herec dostane.

V listopadu se měla vrátit Wonder Woman s podtitulem 1984, film se ale přesunul na červen 2020, takže si na výlet do minulosti po boku Gal Gadot budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Zapomněli jsme na animák!

Animované komiksárny se do našich kin většinou neprobojují, což je ale zejména u DC celkem škoda. I když za snahy o propojený filmový svět schytali v DC spoustu kritiky, animáky obvykle sklízejí pozitivní reakce. Na rok 2019 by se fanoušci měli dočkat hned tří – v dubnu Batman: Hush, v srpnu Justice League vs the Fatal Five a nakonec v říjnu Wonder Woman: Bloodlines. 

Batman se pak také mihne v pokračování Lego Movie, které proletí kiny už v únoru. 

Výhled do budoucna 

V různých stadiích rozpracovanosti jsou ještě další projekty – Spawn s Jeremy Rennerem a oscarovým Jamie Foxxem, reboot Masters of the Universe, kdesi v limbu poletuje filmová Batgirl, na níž před časem pracoval Joss Whedon, a v řečích se jednou za čas ocitne i dvojka Power Rangers. U žádného z nich se nicméně nezačalo natáčet, takže je otázka, kdy je v kinech vlastně uvidíme. 

I tak to ale vypadá, že nás v roce 2019 čeká slušná úroda superhrdinských filmů. 

A pokud by se vám začali chlapíci a ženy potírající zločin v přiléhavých oblečcích zajídat, nesmutněte – už v příštím článku najdete tipy na filmy z ranku sci-fi a fantasy, které letos zaútočí na naše peněženky.

Seznam premiér

Glass

Světová premiéra: 18. ledna 2019

The Lego Movie 2: The Second Part 

Světová premiéra: 8. února 2019

Captain Marvel

Světová premiéra: 8. března 2019

Shazam!

Světová premiéra: 5. dubna 2019

Hellboy

Světová premiéra: 12. dubna 2019

Batman: Hush 

Světová premiéra: 16. dubna 

Avengers: Endgame

Světová premiéra: 26. dubna 2019

Dark Phoenix

Světová premiéra: 7. června 2019

Spider-Man: Far from Home

Světová premiéra: 5. července 2019

The New Mutants

Světová premiéra: 2. srpna 2019

Justice League vs the Fatal Five 

Světová premiéra: 6. srpna 

Joker 

Světová premiéra: 14. října 2019 

Wonder Woman: Bloodlines 

Světová premiéra: 22. října