Být hororovým vrahounem není žádná záviděníhodná situace. Spousta manuální práce, přesčasy, častá práce na noční směně, a navíc je na to člověk většinou sám. Do toho si přidejte fakt, že s vámi žádná z obětí nikdy nespolupracuje a bude vám asi jasno, že není o co stát. Naštěstí jsme vždycky měli bandu srdcařů, kteří to nevzdali a s železnou pravidelností chodí kosit teenagery jako zralé maliny. Pojďme jim dnes vzdát hold a ocenit jejich náročnou práci. 

10. místo – Mutanti z hor a lesů

Abychom si jen nestěžovali na pracovní podmínky vrahounů, tak inkluze handicapovaných zmutovaných žen, mužů a všeho mezi tím, ta funguje v hororech dobře.

Za všechny jmenujme Hory mají oči, kde vraždí potomci horníků ozářených radioaktivním odpadem, a nebo například Pach krve, kde vládnou lesům zmutovaní obyvatelé horské chaty. A běda, kdo jim naruší jejich klid a pohodu.

9. místo – Mike Myers

Když byl Mike ještě chlapec, ujel mu během oslav Halloweenu temperament a zabil svoji starší sestru. Právem tedy putoval do psychiatrického zařízení, odkud se mu ale po letech podařilo utéct a vrátit se na místo činu. A náhodou zrovna na Halloween. Tak proč nepokračovat v tradici.

Poznávacím znamením Mike Myerse je dlouhý řeznický nůž a bledá mrtvolná maska, za kterou se schovává. V celé sérii od něj, především díky masce, nejsou vidět žádné emoce, ale ve výsledku i díky tomu, patří minimálně první díl z režie Johna Carpentera ke klasikám žánru.

8. místo – Screamface

Je škoda, že stejně, jako u několika dalších zabijáků, nemáme v češtině adekvátní jméno. Vřískoťák? Mno, asi zůstaneme u Screamface. Ikonického vraha v černém hábitu a masce evokující Munchův obraz Křik to celkem vystihuje.

Kouzlo této postavy tkví v tom, že vlastně nikdy nevíte, kdo se za ní skrývá. V každém díle je několik podezřelých a je jen na vás, abyste uhodli jeho identitu dřív, než znovu udeří. Jeho specialitou je telefonát oběti těsně předtím, než na ni zaútočí. Vřískot často kombinuje prvky hororu a komedie, což z něj dělá v tomto seznamu trochu unikát.

7. místo – Samara Morgan

Když jsme mluvili o inkluzi handicapovaných mutantů, tak v oblasti gender taková spravedlnost zatím není. V našem seznamu je tak Samara jedinou zástupkyní něžného pohlaví. Co se však zabíjení týče, v ničem si se svými mužskými protějšky nezadá. Jako malá byla utopená ve studni a zapomenuta. Její odkaz se však šíří dál pomocí videa na kazetě a Samara si pro každého, kdo video zhlédne, dojde přesně po sedmi dnech.

Legendární je především její trik s vystoupením z televizní obrazovky. Samara vychází z původně japonské série Kruh, kterou američtí filmoví tvůrci přetočili pro západní publikum. V japonském originále se tak místo Samary Morgan setkáte se Sadako Yamamura.

6. místo – John Kramer

Říci, že John Kramer je zabiják, není úplně technicky správně. Jakožto smrtelně nemocný důchodce, si John vyšlápl na lidi, kteří si svého života neváží a splachují ho do záchoda, ať už pomocí drog, nebo jiných nesmyslů.

Čím se však John Kramer odlišuje je skutečnost, že své oběti uspí, připraví jim technicky důmyslné pasti a nechá na nich, jak se s tím poperou. Někdy to třeba znamená vyříznout si své vlastní oko, aby se oběť dostala ke klíčku od pout, který jí tam předtím Kramer zašil.

Chcete žít? Pak musíte ukázat, jestli to myslíte vážně. Víc než Kramerův obličej, je však známá loutka klauna, skrze kterou na své oběti promlouvá a vysvětluje jim situaci. Série SAW se stala celosvětovým trhákem, hlavně díky inovativnímu přístupu a šokujícím pastem. Postupně se však protahovala a protahovala, až ztratila své původní kouzlo…

5. místo – Leatherface

Texaský masakr motorovou pilou. Jen málokteré filmy, mají tak explicitní název, který vám naprosto jasně prozradí, o co ve filmu jde. Leatherface znamená kožená maska, ale na rozdíl od pánských polobotek, se tady jedná o kůži lidskou.

Stejně jako mutanti v horách a lesích, i Leatherface odchytává zbloudilé turisty, ideálně hloupé a krásné teenagery. Z těch si pak postupně utváří svojí masku a nedělní oběd. Jeho hlavní devízou je mistrovská práce s motorovkou. S elegancí baletky usekává končetiny a párá břicha. Původní snímek ze sedmdesátých let se dočkal několika remaků, restartů a sequelů, ale originál zůstává nepřekonán.

4. místo – Jason Voorhees

Kdyby Jason Voorhees potkal Samaru, asi by si měli o čem povídat. Taky se totiž utopil, jen ne ve studně, ale v jezeře Crystal Lake, což je také oblíbená rekreační destinace. Původní film, stejně jako Texaský masakr motorovou pilou, vznikl už dávno, konkrétně v roce 1980. A s masakrem ho pojí i další záležitost – nespočet navazujících filmů.

Jason je dvoumetrové hovado ve staré hokejové masce a jeho oblíbená zbraň je mačeta. Jason už měl být dávno mrtvý, ale umřít se mu moc nechce, což dost snižuje už tak mrzké šance jeho obětí. Důvodem, proč obsadil nepopulární čtvrté místo před Leatherfacem, je jeho image, která je díky hokejové masce nezaměnitelná.

3. místo – Pennywise

Klauni jsou super ne? Proč by je někdo dával do hororu? Vždyť mají jen rozesmávat děti, dělat poťouchlé žertíky a házet po ostatních dorty. Jenže jednoho dne si vzal archetyp klauna na paškál Stephen King a obrátil celou představu na hlavu. Jeho klaun Pennywise, který láká děti na balónky a stahuje je do kanálů pod městem, se stal symbolem zla. Symbolem něčeho, co má být nevinné, neškodné a je to ve výsledku o to horší. Pennywise si rozhodně neláme hlavu s nepsaným hororovým pravidlem, že děti se nevraždí.

Pennywise si neláme hlavu s ničím, protože se krmí strachem. Je jedno, čeho se vlastně bojíte vy, Pennywise vám to ukáže. Kdo by se nechtěl prokousávat Kingovým dílem, které má přes 1000 stran, ten si může pustit film To, z roku 1990, popřípadě výborné zpracování z loňského roku, ke kterému se momentálně točí druhá část.

2. místo – Pinhead

„Tvé utrpení bude legendou i v samotném pekle“. Tohle je něco, co prostě nechcete slyšet. Obzvlášť,od chlápka v koženém mundůru, s hlavou prošpikovanou hřebíky. Pokud má bolest nějakou podobu, tak tohle je ona. Pinhead je vůdce Cenobitů, démonů, pasoucích se na lidském utrpení. Přivolat se dají pomocí složení tzv. Lemarchantova hlavolamu, což je taková komplexnější rubikova kostka. Ve chvíli kdy nešťastník kostku složí, už není úniku a Pinhead si jde pro to, co mu patří.

Vznikl v hlavě geniálního umělce Cliva Barkera a série Hellraiser patří k tomu nejlepšímu co kdy vzniklo. Barker je nejenom výborný spisovatel, ale Hellraisera i režíroval. Všichni Cenobiti jsou vizuálně podaření, ale Pinhead, jako jejich vůdce se stal kulturní ikonou. Prostě se držte dál od podezřelých kostek a měli byste být v bezpečí.

1. místo – Freddy Krueger

Ačkoliv jsem nad předchozím pořadím váhal a přesunoval jednotlivé zabijáky, první místo měl od začátku zarezervované fešák Freddy Krueger. Právě on se stal synonymem hororu a poznali by ho i zarytí odpůrci žánru. Na rozdíl od většiny zmíněných zabijáků, vám od Freddyho nehrozí nebezpečí v reálném životě. Freddy totiž útočí ve snech a funguje jako zatraceně realistická noční můra. Znáte takové ty sny kdy chcete někomu utéct a stojíte na místě?

Tak teď si tam ještě přidejte Freddyho Kruegera, který se díky popáleninám, klobouku, pruhovanému tričku a rukavici s čepelemi, stal popkulturní ikonou. Nenechte se však zmást, stejně jako většina zde zmíněných hororů, i Noční můra z Elm Street (1984), je velice kvalitní film, který se jen časem rozplyznul ve změť sequelů, remaků a dokonce i crossoverů, kdy se Freddie potkal např. s Jasonem Voorhesem. První film ale dodnes zůstává klasikou a Freddy Krueger TÍM hororovým zabijákem číslo jedna.

Tento týden (27. 9.) do kin přichází Hell Fest: Park hrůzy, tak si můžete seznam doplnit o další oblíbence 🙂

A pokud jste dočetli až sem, mrkněte na pokračování v podobě soupisu těch nejlepších vyvražďovacích sérií