Westworld - The New World cover
Autor: HBO

Westworld z produkce HBO je zpět a přináší nám znovu neotřelý, svěží filmový zážitek – ano, i když je to seriál. Nová řada přesouvá šachovou partii pryč ze zábavního parku do reálného světa, mezi reálné lidi a jejich reálné problémy. Třetí řada má proto příznačný podtitul The New World. A první díl dává tušit, že nás bude zase čekat výborná podívaná.

Westworld - The New World 1
Autor: HBO

Jeden z nejoblíbenějších seriálů se vrací se svou třetí sérií a očekávání jsou velká. A co více, jsou přímo obrovská. První dvě řady patří k tomu nejlepšímu, čím se může seriálová tvorba vůbec pochlubit.

Originální, nápadité, kreativní, hravé, krvavé, neskutečně zábavné. To je jen letmý výčet přívlastků, které seriál vystihují. Zároveň se Westworld pyšní velmi silným přesahem do reálného světa a zamýšlí se nad velmi těžkými otázkami technologického pokroku, morality a nekonečného života. Je to sice těžká látka, ale kdo se tomu dostane pod kůži, bude naprosto fascinován promyšleným světem a fantastickými hereckými výkony.

Rozestavování figur

Westworld - The New World 2
Autor: HBO

První díl třetí série je v podstatě taková pomalá příprava šachové partie a postupně nám ukazuje hlavní postavy a jejich osudy. Tu poodkryje vyprávění trošku více, tady zase trochu méně. Vyprávění je pozvolné a nikam se nežene. A to je při současném zpracování seriálu jenom dobře.

Upřímně se přiznám, že jsem z příběhu nepochopil, jak dlouho po událostech druhé série se děj odehrává. Dolores už je tu vyobrazena jako velmi schopná a její vyobrazení už je na hodně vysoké úrovni.

Už od začátku je Dolores v podání Evan Rachel Wood vyobrazena jako těžká badass. Naprosto dokonale se adaptovala na prostředí reálného světa a velmi rychle pochopí jak funguje. Nevadí jí intrikařit, zabíjet, ani svádět. A co si budeme nalhávat, z Dolores se stal po vlivu moderního světa opravdu výstavní kus. Evan Rachel Wood je naprosto božská a k nakousnutí. Všeobecně její trik s převlečením při příchodu na večírek byl dechberoucí.

Westworld - The New World 3
Autor: HBO

Hned na úvod se od Dolores dozvíme, že se chystá naklonit jazýčky vah ve skutečném světě na svou stranu, a že si plánuje vytvořit sama další své pomocníky. Takže nás čekají velké věci při její cestě za pomstou. Jak sama říká, tak pro lidstvo přichází skuteční bohové a nezastaví se před ničím.

Příběhová linka Dolores je v tomto díle nejrozsáhlejší. Kromě ní se znovu setkáme s Bernardem (Jeffrey Wright), který se po událostech v parku stáhl do ústraní a snaží se přežít a vyhnout se lidem, kteří ho hledají. Ale více než před nimi se snaží Bernard schovat před Dolores, protože se bojí toho, co se chystá udělat.

Bernard je tak paranoidní, že se každý den sám diagnostikuje a ověřuje si, jestli mu někdo nepřepsal zdrojový kód. Vytvořil si nové alterego a pomocí speciálního přístroje přepíná své vědomí a chování mezi těmito dvěma charaktery.

Westworld - The New World 4
Autor: HBO

Třetí postava, se kterou se v nové řadě potkáme, je nováček Caleb. Jde o bývalého vojáka, který se zotavuje z traumatu ztráty partnera speciálním léčebným programem. Zjistíme o něm, že sice dělá nelegální věci, ale jen kvůli penězům, a že je to v hloubi duše vlastně fajn chlap.

Caleba hraje charismatický Aaron Paul, a troufám si říct, že chemie mezi Calebem a Dolores bude fungovat velmi dobře. Shodou okolností příběh prvního dílu dospěje do bodu, kde se tito dva setkají, ale jak to s nimi bude se dozvíme až někdy příště.

Z jeho vyprávění mě fakt bavila anarchistická aplikace, kde si mohl prohlížet kšefty a melouchy pro podsvětí a rozhodnout se, který vezme podle obtížnosti, stupně ilegality a velikosti odměny. Hodně to připomínalo videoherní styl, kde plníte questy a úkoly pro prachy a odměny.

Westworld - The New World 5
Autor: HBO

Jen letmo se dílem také mihne Tessa Thompson. Její role chladnokrevné mrchy pokračuje dále, ale v nové sérii už povýšila na dočasnou šéfovou Delosu. A správní rada z toho nemá moc radost.

Potěšily taky role Pom Klementieff (Avengers) a Tommyho Flanagana (Statečné Srdce).

V prvním díle vůbec nedostala šanci Maeve (Thandie Newton), ale věřím, že její čas ještě přijde, protože to byla moje velká oblíbenkyně.

Futuristické skvosty

Westworld - The New World 6
Autor: HBO

Interiér a exteriéry povýšily na úplně novou úroveň. Moderní futuristické pojetí světa je do nejmenšího detailu propracované. Ať už jde od fantastické Los Angeles nebo o vymazlený Londýn. Snad každá budova je architektonický skvost a tvůrci se nebojí nám v mnoha záběrech hrdě předvést svou kreativitu. Je to opravdu vymazlená designovka. Designéři si s tím neskutečně vyhráli.

A to nemluvím jen o vzhledu a designu interiérů a exteriérů. Opravdu parádní kousky nás čekají i v oblasti dopravních prostředků. Samoříditelná prosklená autíčka, futuristické sporťáky (Audi si udělalo dobrou reklamu), famózní motorka, kterou si Dolores může kdykoliv přivolat jak Thor svoje kladivo, ale i několik druhů vznášedel a dopravní lodí (to už se jako letadlo nebo vrtulník nedá ani moc označit).

Westworld - The New World 7
Autor: HBO

Celý díl je vyložená pastva pro oči a vizuální zpracování je prostě dechberoucí. K tomu i velmi povedený hudební doprovod. Kromě vypiplaného zvuku jsme se dočkali i známých pecek třeba od Massive Attack nebo Pulp.

Asi největším propojením vizuálu a fantastické hudby jsou opět úvodní titulky. Westworld je jeden z mála seriálu, kde je nepřeskakuji. Hotová pastva pro oči.

Vyprávění se zatím jeví celkem smysluplně a vypadá to, že se všechny časové linky odehrávají zároveň. Ale myslím si, že to by nebyl Westworld, kdyby nám v nadcházejících dílech nepřichystal slušné a pořádné mindfucky.

Westworld - The New World 8
Autor: HBO

Jsem moc rád, že první díl třetí série seriálu Westworld naplnil očekávání a že jsem dostal pořádnou porci toho všeho, co na tomto seriálu tak miluji.

Zatím jsme se nedočkali žádných těžkých témat a hlubokých rozhovorů, ale jsem přesvědčený, že nás to ještě čeká a užijeme si rozjímání nad tím co je správné a co už ne jako u sérií předešlých.

Co mi udělalo radost, tak stopáž seriálu. Opět jsme na hodině čistého času a to mě prostě baví.

Jonathan Nolan a Lisa Joy to očividně mají promyšlené dlouho dopředu a podle všeho nás čeká znovu opravdu exkluzivní divácký zážitek. Už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Westworld – The New World
Sci-Fi / Thriller / Western / Drama / Mysteriózní
USA, 2020, 8 h (Minutáž: 60 min)

Tvůrci: Lisa Joy, Jonathan Nolan

Režie: Jonathan Nolan

Scénář: Jonathan Nolan

Hudba: Ramin Djawadi

Hrají: Aaron Paul, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Lena Waithe, Katy M. O’Brian, Tessa Thompson a další

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?