The Last of Us Part II cover
Autor: Naughty Dog

Čekání na návrat krále je u konce. Studio Naughty Dog nám přináší další majstrštyk ze své dílny, který je navíc více než důstojným rozloučením se současnou generací konzolí. Zkrátka a dobře Last of Us: Part II je zde.

The Last of Us Part II 1
Autor: Naughty Dog

Pokud jste čirou náhodou nestrávili poslední půl rok na opuštěném ostrově bez přístupu k internetu, velice pravděpodobně vám nemohla uniknout mediální masáž, která se okolo tohoto titulu roztočila. Ostatně, není se co divit.

Na tuto hru čekají miliony hráčů již řadu let a tak očekávání rozhodně nejsou malá. Za mediální masáží však nestojí jen klasické “těšení na nový titul”, ale i řada kontroverzí, které nové The Last of Us v poslední době potkaly.

Když vám hackeři a zákeřné viry naruší plány

The Last of Us Part II 2
Autor: Naughty Dog

Pokračování jedné z nejoblíbenějších her předešlé dekády má tak za sebou skutečně turbulentní období.

Nejprve datum vydání ovlivnila koronavirová krize, aby následně přišla bomba v podobě uniklých částí scénáře, které hráčům prozrazovaly zcela zásadní okamžiky příběhu. A to byl samozřejmě vcelku zásadní problém.

Nejde však o to, že si nedočkaví fanoušci zcela zkazí zážitek ze hry, ale především o to, že uniklé scény jsou vcelku kontroverzní a byly prozrazeny bez odpovídajícího kontextu. Výsledkem byly pohoršené reakce fanoušků, kteří nad druhým dílem začali pomalu lámat hůl.

Je ale The Last of Us: Part II skutečně odklonem od původní hry? Nebo bylo na jakákoliv hodnocení a závěry skutečně moc brzy? Spekulace naštěstí již mohou utichnout. TLOU 2 právě přichází a my se tak můžeme konečně naplno ponořit do příběhu, který si pro nás autoři připravili.

Jak to tedy je? Stojí The Last of Us 2 za to, nebo se vývojářům zase jednou podařilo pohřbít zlatý grál?

The Last of Us Part II 3
Autor: Naughty Dog

Nebudu vás už déle napínat The Last of Us: Part II se sakra povedlo a jestli ještě nemáte objednáno, tak to hodně rychle napravte, protože po tomhle kousku se v obchodech jen zapráší.

Zároveň však budu asi jedním z mála, který nebude skákat nadšením do stropu a provolávat vývojářům nekonečnou a nehynoucí slávu. Autorům se sice podařilo vytvořit takřka bezchybnou hru, která je více než důstojným nástupcem jedničky, úplně bez chybičky to však není. A vzhledem k celkovým ambicím této hry by se na ně nemělo úplně zapomínat.

Zároveň je však potřeba říct, že jakékoliv nedokonalosti zcela zastíní fantasticky odvyprávěný příběh, který z této hry dělá skutečně jedinečný zážitek…

Příběh především

The Last of Us Part II 4
Autor: Naughty Dog

Vzhledem k tomu, že samotný příběh je v tomto případě tou nejdůležitější částí hry, budu se snažit zcela vyvarovat případných spoilerů, které by vám mohly narušit zážitek, či vás připravit o nějaké to překvapení.

Přeci jen doufám, že se mezi fanoušky najde stále dost těch, kterým se podařilo jakýmkoliv spoilerům ze hry uniknout a natěšeně čekají na samotné vydání hry.

Příběh The Last of Us: Part II vcelku pochopitelně navazuje na události z prvního dílu. Pokud vás tedy první TLOU z nějakého nepochopitelného důvodu minulo, rozhodně se na něj před hraním dvojky podívejte.

Vývojáři totiž v aktuální novince s příběhem původní hry hodně pracují a snaží se oba díly nejlépe propojit dohromady.

The Last of Us Part II 5
Autor: Naughty Dog

A nutno říct, že se jim to skutečně daří na jedničku. Veškeré konání hlavních i vedlejších postav tak díky tomu získává na patřičné hloubce a jejich činy dostávají smysl, byť se to samozřejmě nemusí někomu líbit.

V příběhové linii se ocitáme pět let po skončení prvního dílu a Ellie, jedné z hlavních postav, je nyní devatenáct.

S Joelem se nakonec usadila v horách ve Wyomingu, kde se snaží žít “normální” život. Dokonce má přítelkyni a zdá se, že ke štěstí jí nic nechybí. Avšak, jak už to tak bývá, lidé míní a osud mění. To je ale pouze začátek veskrze strhujícího příběhu, který od úvodního dílu hodně potemněl.

LGBT komunita jásá

The Last of Us Part II 6
Autor: Naughty Dog

Ještě než se ale samotný příběh rozjede na plné obrátky, dostáváme k prvnímu momentu, u kterého se vám bude znalost předchozí hry (respektive jejího datadisku) hodit.

Už nějakou dobu není žádným velkým tajemstvím Elliina sexuální orientace. Zatímco část hráčů posílá vývojáře do horoucích pekel za podlézání LGBT komunitě, opravdoví fanoušci ví své.

Už v datadisku prvního dílu bylo leccos naznačeno a toto je pouze logické vyústění. Kdo původní TLOU s datadiskem zná a hrál rozhodně se nemůže divit, že Ellie je lesbička. Rozhodně to tedy nemá nic společného s aktuální společenskou situací a snahou si naklonit “menšiny”, jak řada “fanoušků” prohlašovala.

The Last of Us Part II 7
Autor: Naughty Dog

Toto je však pouze jeden příklad za všechny. Podobných momentů, které je potřeba vnímat v širším kontextu, totiž najdeme ve hře celou řadu. Pokud si tedy chcete užít hru a především pak příběh opravdu naplno, začněte pěkně postupně.

Oba díly TLOU jsou provázané tak, jako žádná jiná herní série na trhu. Což ale samozřejmě neznamená, že obě hry nemohou jít svou vlastní cestou, což je ostatně vidět už na samotném zaměření aktuální novinky.

Hollywood by se mohl učit

The Last of Us Part II 8
Autor. Naughty Dog

A tak, zatímco hlavním tématem jedničky byla rodina, starost o bližního a láska, druhý díl se točí okolo zoufalství, beznaděje a především pak touze po pomstě.

Z naší hlavní hrdinky už zkrátka není ta drzá uštěpačná puberťačka, která se neustále pošťuchovala se svým starším obráncem, ale mladá žena, kterou nastalá situace zahnala do kouta, odkud se vrací s neutuchající touhou po pomstě. Připravte se tak na hektolitry krve, bezpočet zlomených krků a rozšlapaných hlav.

Zároveň však nečekejte žádnou zběsilou akci. Ano, přibylo krve i násilí, dvojka však i nadále naplno ctí odkaz prvního dílu. Tedy až na pár šokujících momentů, které na vás vývojáři v průběhu hry vybalí.

The Last of Us Part II 9
Autor: Naughty Dog

A začínáme pěkně zostra už v samotném úvodu hry, kdy na nás čeká jedna pořádná pecka, kterou autoři v průběhu hry ještě minimálně dvakrát zopakují.

Vývojáři z Naughty Dog nás zkrátka nešetří a fanoušci se slabým srdcem mohou mít v některých okamžicích maličko problém.

Možná už asi tušíte, že právě v těchto částech najdeme zvraty, které mohou být některým hráčům trnem v oku. Zároveň je však potřeba zmínit, že vše dává smysl a v kontextu hry to má i své opodstatnění.

Na straně druhé, však pravděpodobně každý ve hře najde část, se kterou nebude tak úplně spokojen. Osobně mohu například zmínit kousek, který předchází závěrečné pasáži hry. Autorům totiž evidentně nestačilo, že nás postavili před řadu šokujících cut scén, ale oni nás vrhnou i do samotného boje, kde se postavíte svým oblíbeným postavám.

The Last of Us Part II 10
Autor: Naughty Dog

Proč bych měl do háje chtít zabít někoho, s kým jsem prakticky celou hru? To mi skutečně moc hlava nebere.

Naštěstí je to však jen jeden z mála příběhových momentů, se kterými jsem měl v průběhu hry osobně problém.

Autoři jinak zkrátka moc dobře vědí, co dělají a co bude evidentně na hráče fungovat. Hollywoodští scénáristé by se v Naughty Dog mohli učit. A to i přesto, že ještě před měsícem se mohlo zdát, že již zmíněné leaky reputaci hry a její úspěch nenávratně poškodí.

Mohu vás ujistit, že veškeré obavy jsou liché. The Last of Us: Part II je více než důstojným pokračováním legendy, a zároveň jednou z nejlepších her, která vyšla na současnou generaci konzolí.

Herní mechaniky dotažené k dokonalosti

The Last of Us Part II 11
Autor: Naughty Dog

Ostatně, není se co divit. Naprosto výborný příběh jde ruku v ruce s nádherným vizuálem.

Právě zde dokázali vývojáři asi největší zázraky, vždyť PS4 má na krku už sedm křížků a rozhodně o něm nelze tvrdit, že by měl kdo ví jak silný hardware. I přesto vás některé scenérie dokáží skutečně posadit na zadek.

Když k tomu připočteme vymazlené herní mechaniky, které jsou od prvního dílu dotažené takřka k dokonalosti a pár drobných detailů, které ještě více umocňují celkový zážitek, horký adept na hru roku je zdánlivě zde. Osobně však s nejvyšším hodnocením budu přeci jen maličko opatrný. O tom ale později, nejdříve se podívejme na samotnou hratelnost a herní mechaniky.

V rámci gameplaye a herních mechanik hra v podstatě kopíruje první díl. Jeho mechaniky sice nebyly nikterak objevené, avšak vývojáři je dokázali velice dobře odladit a především pak implementovat do samotné hry. To ostatně platí i zde.

The Last of Us Part II 12
Autor: Naughty Dog

K osvědčenému konceptu však přidávají i pár osvěžujících prvků navíc, které celkový zážitek ještě více umocňují.

Ellie se tak v jednadvacátém století konečně naučila plavat, nebo skákat přes překážky. Nejásejte však úplně, dřevěných prken a kontejnerů se úplně nezbavíme, byť jich podstatně ubylo a jejich využití je mnohem logičtější než dříve.

Příjemným zpestřením je kromě neustálého craftění, na kterém TLOU staví, i přítomnost pár drobných logických hádanek, na které v průběhu hry můžete narazit. Podstatného vylepšení se dočkala i umělá inteligence nepřátel.

The Last of Us Part II 13
Autor: Naughty Dog

Ty nyní ve větší míře spolupracují a dokáží vám jít vskutku nepříjemně po krku. O tom se ostatně můžete přesvědčit ve chvílích, kdy se rozhodnete vyměnit stealth postup za čirou akci.

Stealth sice vyžaduje určité plánování a opatrnost, zároveň však nabízí i o něco snažší průchod hrou.

Tedy za předpokladu, že vás nepřátelé neobjeví a nezalarmují posily. Což se může vcelku snadno stát.

Nyní totiž vaši nepřátelé dostávají nového pomocníka v podobě hlídacích psů, kteří vás dokáží vyčenichat i v relativně dobrém úkrytu.

Takřka dokonalé pár ALE se najde

The Last of Us Part II 14
Autor: Naughty Dog

Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pak samotné lokace. Přestože hra je stále relativně lineární a koridorovou záležitostí, oproti prvnímu dílu jednotlivé lokace podstatně narostly.

Vy tak dostáváte daleko více prostoru k objevování nových zákoutí hry a získávání potřebného vybavení. Právě zde se však skrývá jedno z hlavních úskalí hry.

Zatímco původní hra vám zabrala něco okolo 14 hodin herního času, dvojka se snadno přehoupne přes hodin dvacet. A bohužel to není jen samotným příběhem, ale právě volnějšími lokacemi, kde strašně moc času zabijete jejich prozkoumáváním.

Sama hra vás totiž nastavenou obtížností a nedostatkem potřebných surovin k prozkoumávání těchto lokací vyloženě nutí, což nemusí být vždy zrovna dobře.

Je samozřejmě jasné, že to bude celé řadě hráčů naprosto vyhovovat a bezpochyby to ocení, zároveň je však potřeba říct, že v těchto chvílích začíná hra maličko ztrácet tempo.

The Last of Us Part II 15
Autor: Naughty Dog

To ostatně platí i pro samotný příběh, kdy se především v samotném závěru hry nedokážete ubránit pocitu, že se jedná o nastavovanou kaši, která je zde jen z důvodu, aby vývojáři příběh nějakým způsobem ukončili.

Příběh jako takový je bezpochyby naprosto skvělý a patří k tomu nejlepšímu, co současná videoherní produkce nabízí, samotný závěr je však oproti zbytku hry lehce neuspokojivý. Nemluvě o tom, že si zde autoři možná až moc okatě nechávají otevřená vrátka pro případná pokračování.

Je tedy The Last of Us: Part II. skutečně důstojný pokračováním legendárního prvního dílu? Bezpochyby ano, veškeré obavy tak byly plané a fanoušci se mají skutečně na co těšit.

Zároveň však ale s klidným srdcem nejde říct, že by aktuální novinka svého předchůdce ve všech ohledech zcela překonala.

The Last of Us Part II 16
Autor: Naughty Dog

TLOU 2 nabízí dechberoucí grafiku, která jde ruku v ruce s herními mechanismy dotaženými takřka k dokonalosti a zároveň nabízí fantastický příběh, který perfektně doplňuje úvodní díl série.

Zároveň zde však narazíme na pár drobností, které celkový dojem maličko kazí. Nakolik však budou pro vás tyto chybky zásadní, záleží jen na vás a vašich pocitech.

Buď jak buď, The Last of Us: Part II je jednou z nejlepších her posledních let a i přes určitou kontoroverzi, kterou dokázali vývojáři ještě před vydáním vyvolat si bezpochyby zaslouží speciální místo v každé videoherní knihovně.

The Last of Us Part II

Datum vydání: 19. června 2020

Autoři: Neil Druckmann; Halley Gross

Skladatel: Gustavo Santaolalla

Ocenění: The Game Award za nejočekávanější hru

Platforma: PlayStation 4

Návrháři: Emilia Schatz, Ricky Cambier

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
last-of-us-part-ii-dustojny-nastupce-legendy-a-labuti-pisen-soucasne-generace-konzoli+ nádherná grafika + rozlehlé lokace + příběh + atmosféra + herní mechanismy dotažené k dokonalosti + umělá inteligence nepřátel - některé příběhové momenty - v rozlehlých lokacích hra ztrácí lehce tempo - lehce neuspokojivý závěr