Rok 2018 byl naprosto neskutečný co se komiksů u nás vydaných týká.  Nakladatelé si asi řekli, že se nám daří dobře a nemáme za co utrácet, takže na nás někteří chrlí komiksy v tempu střelby z AK-47 a čtenář to jen tak tak stíhá číst. Vybrat deset komiksů z takové nálože pak není žádná legrace a samozřejmě se nemůžeme zavděčit všem, ale tak už to s top výběry bývá. Ale bez dlouhých řečí pojďme na desítku nejlepších u nás vydaných komiksů za rok 2018!

Star Wars – Luke Skywalker + Darth Vader

Dva ikonické charaktery. Otec a syn. Darth Vader a Luke Skywalker. Oba si během čtvrté epizody užili svoje světlejší i temnější chvilky a oba na to nějak musí navázat.

Knihy vydané nakladatelstvím Egmont tak přímo navazují na události filmu, který vyvrcholil zničením Hvězdy smrti, a nabízejí nám neskutečnou akční jízdu okořeňující filmové universum a kánon myšlenkami, které ve filmech vyloženě chyběly. Tohle si pravý fanda nemůže nechat ujít.

Egmont u nás vydává Star Wars magazíny už nějakou dobu, ale to není formát, který by si úplně zasloužil pozornost.

Na druhou stranu hardback obsahující dvě původně vydané knihy – to už je něco jiného. Ve dvou svazcích tak získáváme naprosto neuvěřitelnou nálož Star Wars, o které snil každý fanoušek už nějakou dobu.

Navíc tyhle dva komiksy patří k tomu nejlepšímu, co se v komiksových Star Wars kdy objevilo!

Ms. Marvel 1

Kamala Khan je normální puberťačka, která má klasické problémy, jaké teenager v Americe může jen mít. Chce chodit na party, ale její otec ji nechce pustit. Chce být jako populární kamarádky nebo dokonce jako Avengers, ale je jen obyčejnou holkou s trochu velkým nosem a superhrdinkou je maximálně tak ve snech.

No a právě ty sny se jí splní jednoho krásného dne, kdy se objeví věc zvaná teragenová mlha a všechno změní. Z Kamaly se opravdu stane superhrdinka a nyní je čas se s tím vším a všemi těmi hormony vyrovnat.

Ms. Marvel je úžasně svěží pojetí superhrdinského komiksu. Navíc na rozdíl od většiny moderních marveláckých děl je zde logicky odůvodněno, proč si začne Kamala říkat Ms. Marvel a proč nemá originální hrdinské jméno.

Malinko Ms. Marvel škodí fakt, že to, proč se teragenová mlha prohání po světě, je součástí širší kontinuity universa. Ale to nám nemusí kazit zážitek. Stačí vědět, že je to konečně regulerně vydaný inhumanský komiks u nás a navíc v super pevné vazbě!

Legendy o Myší hlídce 1 + 2

V Kůrové Kamenici je hospůdka V Červnové ulici, kterou vlastní Rudolfa. Ta je velkou milovnicí příběhů, a proto se v jejím hostinci koná soutěž o nejlepší a nejzajímavější vyprávění.

Myš, která vyhraje, získá zaplacení účtu, a tak se největší vypravěči z okolí schází u Rudolfy a přináší nám neuvěřitelné dobrodružné příběhy z Myších teritorií.

Každý příběh má samozřejmě na svědomí jiný tvůrčí tým a nabízí nám nové pohledy na magický svět, který David Petersen stvořil v původních třech knihách série Myší hlídka.

Zkrátit čekání na další knihy nám tak pomůže obrovské množství skvělých autorů v jejichž čele není nikdo jiný než Stan Sakai, autor legendární série Usago Yojimbo.

Legendy jsou dalším přírůstkem do fantastického světa a série knih.

Život a doba Skrblíka McKváka

Strýček Skrblík je legenda a nejbohatší kačer na světě. Ovšem je to už starý a zasloužilý pán a jako takový má mnoho příběhů, které může vypravovat.

A právě dvanáct příběhů z dobrodružného a bohatého života Skrblíka obsahuje kniha Život a doba Skrblíka McKváka, která má v zahraničí kultovní status už dlouhá léta.

Možná si říkáte, že dětská kniha nemá v topce co dělat, ale věřte mi, že znám lidi, kteří by tenhle komiks dali ne do roční top 10, ale do top 10 všech dob.

Dejte téhle knize šanci a poznejte skvěle vyprávěné a detailně kreslené příběhy, které chytnou za srdce čtenáře každého věku.

Tenhle komiks se nedá přečíst bez příjemného smutku a záchvěvů nostalgie, pokud jste stejně jako já každou sobotu ráno koukali na Kačeří příběhy.

Masasumi Kakizaki – Skrýš

Manželský pár, který si nese na krku životní tragédii, se vypraví na dovolenou, aby zkusil začít znovu. Ovšem výčitky a pohrdání rozhodnou o tom, že ten začátek by měl být poněkud drastičtější než jen zkusit mluvit o problémech. Možná pomůže pohřbít všechny problémy. Doslova.

Ovšem na starém ostrově je jedno tajemství, které je náhodou manželským párem objeveno a díky němuž je všechno zcela jinak. Z pokusu o vraždu se stává boj o přežití.

Příběh i vypravěčské postupy snoubí kingovské napětí a flashback postupně odhalující dění v současnosti s brutalitou a ústředními motivy z knihy Po Sezoně Jacka Katchuma. Černobílá kresba a skvělé využití čistě textových panelů pomáhá k postupnému zvyšování intenzity díla a jen proto, že letošek je nabitý vynikajícími komiksy, se Skrýš umístila „až“ na šestém místě.

Amaltea, princezna šermířka

Představte si fantasy, možná až pohádkový svět, kde všechny genderové role a stereotypy jsou přehozené. Ženy jsou bojovnice a rytířky, muži nosí šaty a sedí u pletení, kde probírají dvorní klepy.

A nejinak je to s naší hlavní hrdinkou princeznou Amalteou, která je mladší dcera, a tudíž je její povinností vydat se na výpravu, zabít draka a osvobodit prince, jehož ruku a království má dostat jako odměnu.

A vzhledem k tomu, že je tak trochu rebelka, zhostí se úkolu po svém.

Tahle evropská manga pro mě byla překvapením roku. Královská zábava, která má své vážné a napínavé momenty, je v době, kdy všechno musí být temné a „noár“, velmi osvěžující součástí naší topky a rozhodně si v ní svoje místo zaslouží.

Punisher MAX 1 –Kingpin

Příběh se točí, jak již název napovídá, kolem Kingpina, který je zde představován zhruba stejně tajuplně jako v první sérii seriálu Daredevil. A kdo jiný by se měl postarat o údajně neexistujícího vládce podsvětí než Frank Castle?

Je čas připravit si arzenál a prostřílet se od pouličních grázlíku až na vrchol pyramidy. Rozhodně doporučuji tuhle černým humorem a násilím obohacenou a perfektně napsanou pecku.

Marvel MAX je alternativní řada vydavatelství Marvel, která se neodehrává v rámci klasické kontinuity a zároveň je určena pro dospělé čtenáře, čili je drsná a sprostá! Restart maxáckého Punishera je věc, kterou na nás vybalil BBart na konci roku a je to peklo.

Celá řada má nádech drsného Max Punishera od Ennise, ale kvalitou scénáře jde ještě o kousek výš, a navíc ho kreslí Dillon, který kreslil původního Ennisova Punishera, takže nejeden český fanda pocítí dotek nostalgie.

Skalpy 8 + 9

Dneska si lidi strašně romantizují pojem noir. Jde totiž o jiné označení subžánru detektivek, které vzniklo circa ve dvacátých letech minulého století a kterému se v Americe říká hard boiled – drsná škola. Klasického klaďase lze v takovýchto knihách jen těžko pohledat a nešetří se násilím, ať už zbytečným či provedeným ve spravedlivém hněvu.

Skalpy nejsou jiné a navíc jsou syrovější. Prostředí indiánské rezervace, propletené osudy hrdinů a nevybíravá kresba Rajka Miloševiće aka R. M. Guéra jdou až na dřeň a doprovází skvěle vygradovaný scénář Jasona Aarona až na bedny naší letošní topky.

Dvě knihy za rok si na nás opět přichystalo nakladatelství Crew a tentokrát už naposledy, jak napovídá i děj knihy, čeká nás už jen velké finale a do jisté miry rozuzlení v poslední, desáté knize. Jason Aaron všechno připravuje na poslední jízdu a struny napíná téměř až k prasknutí.

Černá Palice 2

Místy roztomilá a místy brutální a depresivní parodie superhrdinského žánru z pera Jeffa Lemira si získala po světě i u nás spousty fanoušků. Druhá kniha navazuje na první nejen dějem, ale samozřejmě i kvalitou a dostává se zase o level dál.

Kresba, která není na první pohled hezká, je velmi podmanivá a skvěle se hodí mezi partičku stárnoucích hrdinů, kteří se nedokážou dostat z jednoho místa, což je jen špička ledovce jejich problémů. Opět se podíváme do minulosti některých postav a dokonce získáváme pocit naděje, což Lemire většinou dělá, ale jen k tomu slovíčku musíte přidat předponu bez.

Obrovskou výhodou druhé knihy je, že se k již tak skvělé kresbě Deana Ormstona přidal přehlížený genius kresby David Rubin. Skvělé řemeslné zpracování je pak jen třešničkou na dortu knihy, která je fenoménem po celém světě a právem patří na přední příčky všech žebříčků.

Arkwright Integral

Bryan Talbot napsal dva grafické romány, které změnily pohled na komiks jako takový – Dobrodružství Luthera Arkwrighta a Srdce Impéria, které vyšly souborně v kolosální knize Arkwright Intergral (AI). Tahle dvě díla si hrála se žánry, jak se jim zlíbilo, a dokázala být hluboká v příběhu a nabízet čtenáři chvilky k přemýšlení jak nad jejím dějem, tak nad tím, co asi ze skutečného světa můžou odrážet.

Scénář je velmi inteligentní a skvěle napsaný. Jde o jedno z děl, které staví komiks na první pohled na roveň klasické literatuře. Nejlepší na tom všem je, že scénář je tou „horší“ polovinou těchto knih. Dokonalá kresba Bryana Talbota si tady sáhla až na vrchol a skvělé komorní okamžiky jsou střídány až metafyzickými momenty či epickými dvojstránkami.

Číslo jedna v našem žebříčku si AI nezaslouží jen pro své nepopiratelné komiksové kvality, ale také za zpracování. Čtenáři jsou už u Comics Centra zvyklí na vysoký standard, ale u kolosálních knih se snaží ještě víc a vždy se jim podaří přidat něco, čím je české vydání celosvětově unikátní.

U AI je toho hned několik a doporučuji se stavit přímo v Comics Centrum a zaposlouchat se do vyprávění Václava Dorta o tom, kolik toho bylo potřeba dokreslit, jak pracovali s černobílým Dobrodružstvím a s barevným Srdcem a jak vymýšleli všechny detaily včetně pro mě perfektních dvoubarevných textilových záložek. Za mě osobně nejen kniha roku, ale i nejlepší vydaná kolosálka. A to už něco znamená.