Star Trek: Voyager – Kruh se uzavírá cover
Autor: Michael Piller

Zaplést se s náboženskou sektou nemusí být nic příjemného. Zaplést se hned se dvěma, a k tomu klingonskými, které spolu vedou tisíce let trvající tajnou válku, to už zavání pořádným malérem. B´Elanna Torresová se svojí dcerou Miral jsou v něm až po uši, a zdaleka ne sami. 

Poslední do hry

V posledních letech jsme se dočkali štědrého přídělu Star Trek knih prakticky ze všech existujících sérií a historických epoch. Jako poslední nyní přichází i Voyager, který románem Kirsten Beyer „Kruh se uzavírá“ začíná vyprávět nový příběh jeho posádky po návratu z nedobrovolného výletu do kvadrantu Delta.

Ovšem kniha není úplně tím, nač zpočátku vypadá – a bohužel se nevyhnula ani nedostatkům.

Dva v jednom

Star Trek: Voyager – Kruh se uzavírá cover
Autor: Alexandr Novotny

Kruh se uzavírá“ tvoří dvě části, které by teoreticky mohly klidně být zcela samostatnými knihami. První pojednává o konfliktu B´Elanny Torresové s párem tajných klingonských sekt, které vidí v její dceři Miral Kuvah’magh, dávným proroctvím předpovězenou spasitelku Klingonů před jakousi neurčitou hrozbou, Kletbou bohů.

Jenže zatímco převážně ženská sekta qawHaq’hoch touží Miral ochránit i za cenu jejího únosu, Vojáci Gre’thoru usilují o její smrt, protože podle jejich výkladu proroctví právě narození Kuvah’magh Kletbu bohů odstartuje.

Celý příběh navazuje na epizodu sedmé sezóny VoyageruProroctví“, a je zajímavý jak sám o sobě, tak tím, kdo všechno v něm účinkuje: Do akce na Miralinu záchranu se kromě její matky a přátel z Voyageru zapojuje kupříkladu „znovuzrozený“ klingonský císař Kahless, dějem se mihne Worf, toho času ve funkci velvyslance, i mnozí další.

Hlavně Tuvokova miniepizodka s postavou „upírské“ telepatky a sběratelky vzácných artefaktů Fistrebril, přitom rozhodně utkví v paměti.

Zatímco současné romány z Nové generace se už původnímu seriálu značně vzdálily, Kirsten Beyer na Voyager stále výrazně navazuje. To je věc, se kterou je dobré předem počítat – čím lépe seriál znáte, tím více si všechny odkazy užijete.

Cizinci doma

Druhou polovinu románu tvoří líčení toho, co hrdinové Voyageru zažili v době od svého návratu až k ukončení borgské invaze a vzniku Typhonského paktu, tedy událostí popsaných v trilogii „Volání osudu“ a knize „Jednotný osud“.

Beyer dobře ukazuje, že po sedmi letech boje o přežití v kvadrantu Delta se domů vrátili už jiní lidé, než ho opustili, a když opadne prvotní euforie, návrat může mít i hořkou příchuť. Dřívější vztahy se rozpadají, nová bolavá místa nahrazují stará.

Zatímco Voyager i vše, co ze své výpravy přivezl, prochází detailním zkoumáním, admirál Willem Batiste se snaží prosadit plán, který nevyhnutelně narazí na ostrý odpor Kathryn Janewayové, jenž se v Hvězdné flotile stala možná až příliš zidealizovanou hrdinkou. A pak propuká totální válka s Borgy…

Tato druhá polovina románu je překvapivě méně akční a více vztahová, přesto z ní mám rozhodně lepší dojem. Ano, v zásadě jde „jen“ o zaplnění časové mezery, skládání staronové posádky a přípravu na novou velkou misi, ale díky promyšlené stavbě, s ne zcela chronologickým pořadím vyprávění, je velmi zajímavé to číst.

Navíc i většina nových postav je dobře vymyšlená. Rozhodně stojí za zmínku kapitán Edenová toužící odhalit svoji minulost, anebo poradce Cambridge, jehož suchý humor à la doktor House, a ne právě ortodoxní léčebné metody, představují velmi vítané osvěžení.

Problémy na cestě

Bohužel „Kruh se uzavírá“ má i chyby. Dokončení B´Elanniny anabáze bylo zjevně ponecháno do jiných knih v budoucnu, ale to vzhledem k zaměření děje a východisku, jaké B´Elanna nakonec zvolí, ještě není takový problém.

Mnohem horší je podivné uvažování a konání, jaké protagonisté občas předvádějí.

Skutečně dává smysl, že Vojáci Gre´thoru za třicet let nedokázali odhalit, že jedna z jejich nejcennějších trofejí je padělek, zatímco B´Elanně na totéž stačí pár hodin?

Jaký účel vůbec měla celá ta šaráda s meči, když na základně qawHaq’hoch jsou desítky či dokonce stovky bojovnic, které všechny její polohu musejí pochopitelně znát? Jsou tam snad uvězněné na doživotí?

Jakmile dojde na akci, autorka píše čistě na „wow efekt“. To sice dělá kupříkladu Peter David také, jenže ten si většinou zvládá hlídat alespoň elementární jakous takous logiku, zatímco Kirsten Beyer jako by to bylo úplně fuk.

Zdaleka nejhůře pak dopadají pokusy demonstrovat při akci ještě výjimečné schopnosti ženských hrdinek – scéna s Janewayovou a „méďou targotem“ už vážně připomíná Galaxy Quest.

Druhou polovinu románu pro změnu zamořuje otravné „emaření“, servírované navíc často polopatickým stylem mizerného milostného románku.

Pokud by si čtenář při každé variantě věty typu „Rozhodl se, že si s ní musí promluvit o svých pocitech“ dal skleničku něčeho ostrého, bojím se, že na konci knihy by ležel v bezvědomí pod stolem i Klingon. Chakotayův návrat k divošství rovněž balancuje na hranici únosnosti.

Jeden pohled do originálu stačí, aby bylo zřejmé, že autorka není zrovna brilantní ani stylisticky. S tímto na zřeteli je český překlad velmi dobrý, přesto občas vykoukne anglický slovosled, nejméně na dvou místech i hrubka. Za perfektní prací TNG románů jako „Mír prohrává“ zaostává.

Zhodnocení

Výsledný dojem z knihy je dosti rozpačitý. Citelně jí chybí tvrdší redakce, a to už před vydáním originálu v USA. Vlastně, především tam – to, jaké chyby nechal americký redaktor projít, je vážně překvapivé.

Pokud by takovou redakci měla, a pokud by Beyer udržela na uzdě emocionální výlevy, mohl být „Kruh se uzavírá“ skvělý. Takto však čtenář dostává značně nesourodý román, u něhož bude míra spokojenosti silně záviset na individuálním vkusu a toleranci chyb.

Osobně nemohu popřít, že po posledních knihách z Nové generace a vynikajícím Picardovi jsem očekával něco lepšího, přesto jsem zvědav na pokračování.

Kirsten Beyer: Kruh se uzavírá (Star Trek Voyager)

Vydal: Nakladatelství Laser, 2019

Překlad: Mirka Palkosková

Počet stran: 512 /brožovaná

Cena: 359 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
70 %
Zpracování a cena
85 %
Styl a překlad
75 %
Cíl knihy a splnění
70 %
Jan Hlávka
Spisovatel. Autor beletrie žánrů science fiction a fantasy. Jeho první povídky se začaly objevovat v časopisu Ikárie roku 2002 (Devatenáctka). Dvojnásobný vítěz soutěže Ikaros o nejlepší českou SF povídku. Autor románů ze série Agenta JFK a Agenta X-Hawka, fantasy knihy „Dračice“(spo­lečně s Janou Vybíralovou) a série Algor (opět společně s JV).
star-trek-kruh-se-uzavira-vesmirna-lod-voyager-se-svou-posadkou-uvizne-v-tajne-valce-mezi-dvema-valcicimi-sektami-bojujicimi-o-dusi-klingonskeho-lidu+ Druhá polovina románu + Nové postavy - Logické lapsy a „emaření“