Spider-Man: No Way Home cover
Zdroj: Sony Pictures

Do kin dorazil zřejmě nejočekávanější film letošního roku a bere útokem kinosály po celém světě. Dlouhé čekání se vyplatilo, protože třetí příběh o pavoučím muži, v čele s výborným Tomem Hollandem, přináší divákům epické zakončení nové pavoučí trilogie.

Spider-Man: No Way Home je letos již čtvrtým filmovým počinem ze světa MCU a sluší se říct, že si to nejlepší nechával Kevin Feige a spol. na úplný konec roku.

Film dokonale snoubí silný příběh plný emocí a vážných rozhodnutí dospívajícího mladého superhrdiny s nostalgií předešlých filmů se Spider-Manem a vzdává hold dvaceti letům pavoučího muže na velkém plátně takovým způsobem, že si fanoušci prostě budou chrochtat blahem.

Spider-Man: No Way Home 1
Zdroj: Sony Pictures

Spider-Man je Peter Parker!

Je v podstatě nemožné popsat události a děj filmu bez vážných spoilerů, proto to vezmu ze široka a (pokud možno) bez spoilerů, abyste si mohli filmový zážitek užít na maximum. Byla by totiž strašná škoda, kdybyste byli připraveni o to, co se ve filmu bude dít a zaručeně vás zarazí do sedačky.

Děj nejnovějšího filmu o Spider-Manovi pokračuje přesně v bodě, kde skončil v předešlém díle Far From Home. Mysterio celému světu prozradil Spidermanovu totožnost a ten se teď musí potýkat s rozsáhlými nepříjemnými následky, které pro něj toto odhalení mělo. A potýkat se s následky musí nejen on, ale i Parkerovi nejbližší.

Peter Parker vyhledá Dr. Strange (Benedict Cumberbatch) a poprosí ho o pomoc, protože situace začíná být neúnosná. Steven Strange mladému hrdinovi vyjde vstříct, nicméně zaklínadlo, které Peterovi mělo pomoct, se úplně nepovede a Spider-Man tak musí řešit ještě daleko vážnější situaci, než prozrazení jeho identity.

Po seriálovém Lokim se totiž MCU naplno pouští do světa multiversa a to ve velkém stylu. Trhlinami mezi paralelními vesmíry přicházejí do Parkerova světa padouši, které Hollandův Spider-Man sice nezná, ale padouši znají Spider-Mana sami moc dobře.

Spider-Man: No Way Home 2
Zdroj: Sony Pictures

Petera Parkera tak čeká nelehký úkol. Vypořádat se totiž s takovou náloží záporáků bude těžký oříšek i pro někoho, jako je muž s pavoučím varovným smyslem před nebezpečím.

Sinister Six?

Jendou z věcí, kterou lze prozradit, je návrat arcipadouchů ze všech předešlých filmů o Spider-Manovi. MCU je všechny přiznalo už v trailerech, tak se pojďme podívat trochu blíže na známé tváře, které se po letech vrací do svých ikonických rolí.

V No Way Home se objeví Dr. Octopus v podání výborného Alfreda Moliny, geniální Willem Dafoe v roli Green Goblina, Jamie Foxx a jeho značně upgradovaný Electro, dále se ve filmu objeví také Rhis Ifans v roli Lizarda a Thomas Haden Church jako Sandman.

Ačkoliv by se zdálo, že se v No Way Home formuje Sinister Six, bohužel tomu tak není, ale ničemu to nevadí, protože návrat známých záporáků je skutečně velkolepý.

Za zmínku pak stojí hlavně dva padouši.

Spider-Man: No Way Home 3
Zdroj: Sony Pictures

Doktor Otto Octavius alias Doktor Octopus v podání výborného Alfreda Moliny. Na Molinovi bylo vidět, jak neskutečně si návrat do role ikonického záporáka užívá a na plátně to je vidět. Nástup Dr. Octopuse do filmu je přímo epický a dá mladému Spidermanovi pořádně zabrat.

Druhým opravdu výrazným hereckým výkonem byl geniální herec Willem Dafoe, který si návrat do role Green Goblina užívá také plnými doušky. Dafoe dokonce zašel tak daleko, že jako podmínku studiu k návratu do téhle role si dal, že všechny kaskadérské kousky bude dělat osobně. Studio mu vyhovělo a v jeho 66 letech to je prostě výkon, který si zaslouží obdiv.

Ostatní záporácí také měli své výborné momenty, ale přeci jen výše zmínění dva je trochu zastínili.

Nejlepší Spider-Man

Tom Holland se v roli Spider-Mana etabloval opravdu skvěle, a ačkoliv nejde o komiksově nejpřesnějšího komiksového Spider-Mana, tak jeho herecký výkon je ze všech představitelů pavoučích mužů za posledních 20 let suverénně nejlepší a hlavně nejpřesvědčivější. Jeho kaskadérské kousky, které si dělá Holland sám, jsou velmi uvěřitelné a dodávají filmu na realističnosti.

Spider-Man: No Way Home 4
Zdroj: Sony Pictures

Během let, které Holland hraje Spider-Mana, se herecky velmi vypracoval a předvádí nadstandardní výkony. V No Way Home už dospěl do bodu, kdy jeho Spider-Man konečně dospěl a je nucen řešit velmi vážné situace.

Je stavěn do jedné těžké situace za druhou a rozhodnutí, která musí jako Spider-Man dělat, jsou velmi vážná a mají dalekosáhlé důsledky. Díky tomu, že se Holland herecky výrazně zlepšil, jsou pak tyto situace velmi uvěřitelné a divák naplno prožívá Spider-ManovY strasti a trápení společně s ním.

Výborné výkony podala i Zendaya jako Peterova láska MJ a Jacob Batalon v roli Parkerova nejlepšího kamaráda Neda. Ti v No Way Home už jsou v rolích, kdy plnohodnotně doplňují tým Spidey a ani jeden ve filmu není jen tak do počtu.

Dr. Strange v podání skvostného Benedicta Cumberbatche je ve filmu opět ve formě a scéna v zrcadlovém světě je naprosto dechberoucí.

V No Way Home pak můžeme vidět opět přehršel cameo rolí, ať už jde o tetu May (Marisa Tomei), Wonga v podání Benedicta Wonga, Jona Favreaua a jeho Happyho, nebo J. K. Simmonse jako J. J. Jamesona, který ztvárnil jednu a tutéž roli napříč všemi filmy Spider-Mana po dobu celých 20 let. 

Spider-Man: No Way Home 5
Zdroj: Sony Pictures

Jeden z nejlepších

Spider-Man: No Way Home je jeden z nejlepších filmů ze světa MCU. Možná po Avengers: Endgame to nejlepší vůbec.

Jde o velký film, který je velice rozsáhlý, ale neskutečně dobře drží pohromadě a dává smysl. Je až s podivem, že se režisérovi Jonu Wattsovi podařilo takový kolos udržet pohromadě a ještě filmu dát takovou formu a spád, že je to pekelně zábavné.

Je opravdu nutné pak vyseknout obrovskou poklonu scénáristům McKennovi a Sommersovi, protože scénář je napsaný přímo geniálně. Vše dává smysl a postupně se události navzájem doplňují.

Co je ale naprosto skvostné, tak to jsou naprosto brilantně napsané dialogy, které obzvláště ve druhé půli stojí za to. Nemá smysl prozrazovat více, ale spousta rozhovorů, narážek a hlášek, je prostě a jednoduše dokonalých a každý fanda Spider-Mana si dialogy náramně užije. Stojí to vážně za to.

No Way Home je moderní jízdou, která je okořeněna atmosferickou nostalgií a jde o skutečnou poctu dvaceti let Spider-Mana na velkém plátně. Mimo výborně napsaného scénáře je to jeden velký fan service, který potěší každého.

Spider-Man: No Way Home 6
Zdroj: Sony Pictures

Završení Hollandovy trilogie je podstatně temnější, než jeho předchozí dva snímky a místy je srovnatelný právě s Avengers: Endgame, které šlo úplně jinou cestou než jeho předchůdci.

V No Way Home dostaneme i pořádnou nálož emocí a je jen dobře, že je třetí díl o dost dospělejší, než Homecoming a Far From Home. Velmi zajímavé je, že je film tak dobře napsaný, že v kině prožijete snad každou známou emoci a to u komiksového filmu není vůbec běžné.

V průběhu celého filmu pak diváka čeká obrovská spousta překvapení, odkazů na celé MCU univerzum a nejen na něj, a tolik výborných a trefných hlášek, že se budete tetelit blahem.

Závěrem

No Way Home také disponuje skvělou akcí, kterou Holland a tým kaskadérů posunuli zase o kus dál. Ve filmu je spousta momentů, kdy uvidíte v rámci akce zajímavé a originální nápady a to je přesně to, co od takového filmu čekáte a chcete.

Spider-Man: No Way Home 7
Zdroj: Sony Pictures

Nechybí ani humor, kterého už není tolik, ale do filmu sedí perfektně. Přeci jen je film o teenagerech a jejich životech a byla by škoda, kdyby zrovna v tomto případě humor chyběl. K tomu všemu je zde humor velmi vkusně a nenásilně napsaný, takže ve filmu nepůsobí otravně.

Po technologické stránce není filmu naprosto co vytknout. Vizuálně naprosto skvostná podívaná podpořená skvělými efekty a hravou hudbou vás vtáhne do filmu a nepustí vás po celou dobu stopáže, která ovšem není úplně krátká. Nicméně 148 minut uběhne jako voda, a když pak sedíte v sedačce a čekáte na potitulkové scény, tak si říkáte: Sakra já chci ještě!!

Když už jsme u potitulkových scén, tak rozhodně vydržte až do úplného konce titulků, protože tentokrát je potitulková céna posunutá zase o velký kus dál a uvidíte velmi zajímavé věci, které za to stojí!

Spider-man: No Way Home je jasný aspirant na nejvýdělečnější film roku 2021 a možná celé covidové doby. Vůbec by se něbyo čemu divit, kdyby jako první film za toto období dosáhl jedné miliardy tržeb v kinech po celém světě.

Ono se také není čemu divit, když trailer k No Way Home drží rekord ve shlédnutí za 24 hodin, kdy měl neuvěřitelných 355.5 milionů shlédnutí (!!!) a sesadil do té doby suverénní rekord Avengers: Endgame, který se zastavil na čísle 289 milionů shlédnutí. A to už je sakra rozdíl.

Spider-Man: No Way Home 8
Zdroj: Sony Pictures

Spider-man: No Way home je skvělý film a rozhodně je jedním z nejlepších filmů z dílen MCU vůbec. Má však jednu nevýhodu. Diváci, kteří nemají nakoukané předešlé Spider-Many a svět MCU všeobecně si si film neužijí tolik a určitě jim unikne spoustu souvislostí a hlášek.

Je to dáno již zmiňovaným obrovským fan servisem, který jde na ruku znalému divákovi a přetváří jeho nejdivočejší sny ve vysněnou realitu. To je ale asi jediná věc, kterou lze nejnovějšímu Spider-manovi vytknout.

Dočkali jsme se velmi kvalitního a důstojného zakončení první Hollandovy trilogie a můžeme se jen těšit na to, co si na nás Feige a spol. připraví v trilogii druhé.

Rozhodně doporučuji všem, co mohou jít do kina a vidět tento skvělý snímek na vlastní oči na velkém plátně, ať tak učiní. Stojí to za to! Film je jedním slovem EPICKÝ! Už jenom samotný fakt, že se v kině v průběhu filmu několikrát tleskalo, mluví sám za sebe, protože to v českých končinách není vůbec běžná věc…

Spider-Man: No Way Home / Spider-Man: Bez domova

USA, 2021, 148 min

Režie: Jon Watts

Předloha: Steve Ditko (komiks), Stan Lee (komiks)

Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers

Kamera: Mauro Fiore

Hudba: Michael Giacchino

Hrají: Tom Holland, Zendaya, Marisa Tomei, Jacob Batalon, Benedict Cumberbatch, Jamie Foxx, Alfred Molina, J.K. Simmons a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
90 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
spider-man-no-way-home-nenechte-si-ujit-toho-nejlepsiho-filmoveho-spider-mana-a-skoro-nejlepsi-film-marvelu-vsech-dob+ svělé herecké výkony + návrat starých známých + skvělá akce + dokonalý fan service – diváci, kteří nejsou fanoušci si film neužijí tolik