DC Universe chytilo druhý dech a konečně  se vydalo správným směrem. Po Aquamanovi přichází původní komiksový Captain Marvel a vezme nás na komiksovou jízdu pro celou rodinu, která pobaví, ale nijak zázračně neoslní.

Trocha historie

Komiksový hrdina Shazam se původně jmenoval Captain Marvel a spatřil světlo světa už v roce 1940 pod vydavatelstvím Fawcett Comics, kdy se svezl na vlně úspěchů Supermana.

Tehdejší Captain Marvel byl úspěšný hlavně tím, že hlavní hrdina byl na rozdíl od jiných superhrdinů stále ještě mladý kluk. Což byl v tehdejší době svěží vítr na komiksovém poli.

Shazam získal mnoho ocenění a stal se vůbec prvním superhrdinou, o kterém byl natočený hraný seriál Adventures of Captain Marvel. 

Poté během války se úspěch superhrdinských komiksů propadl a to včetně Captain Marvel.

O několik dekád později se dostal komiksový trh zase na výslunní a v roce 1972 Fawcett Comics pronajalo práva na Captain Marvel společnosti DC, která se rozhodla obnovit příběhy o mladém superhrdinovi.

Mělo to ale jeden háček. Tou dobou už byl rozjetý šinkanzen jménem Marvel, který měl jednu ze svých ústředních hrdinek Captain Marvel. DC proto sice mohlo používat jméno Captain Marvel v komiksu, co ale nesmělo, tak používat toto pojmenování v názvu. Což byla velká komplikace, a DC se proto rozhodlo rovnou celý komiks a superhrdinou přejmenovat. 

A tak vznikl Shazam. 

A v roce 2019 se dočkal svého prvního zpracování pro velké filmové plátno.

Superhrdina s duší kluka

Shazam je jméno strážce chránícího svět před zlem a hlavně před převtělenými démonickými sedmi smrtelnými hříchy.

Každých několik set let vybírá pečlivě svého nástupce, který musí projít zkouškou a následně dostane všechny schopnosti náležící tomuto strážci.

Aktuální strážce má však smůlu a z řad kandidátů nikdo zkoušku nesplní  a během staletí čekání mu docházejí síly a smrtelné hříchy se derou na povrch.

Jako poslední možnost proto bez zkoušky předá všechnu svou moc mladému klukovi z pěstounské péče a doufá, že udělal správně.

Tím klukem je právě Billy Batson (Asher Angel). Ten je právě přiřazen do nové pěstounské rodiny, ze které z počátku chce utéct. Ale zastane se nevlastního bratra Fredyho (Jack Dylan Grazer) ve škole před šikanou a při útěku před mladými grázly se setká s tajemným čarodějem.

Billy se promění v superhrdinu tím, že nahlas vyřkne jméno Shazam a záhy zjistí, že první krůčky superhrdiny jsou velmi těžké. A vzhledem k tomu, že brácha Freddy je široko daleko jediný člověk, který o superhrdinech něco ví, neváhá mu o svém tajemství říct a požádat ho o pomoc.

Tady začne ta největší zábava na filmu Shazam. Film totiž není nijak převratný ani originální, ale cesta, kterou Billy objevuje svoje superchopnosti a co všechno umí, je opravdu skvěle vymyšlená. 

Chlapci postupně dělají testy na různé superschopnosti jako je létání, rychlost, super síla, neprůstřelnost a mnoho jiných a zaznamenávají vše na kameru. Shazamova prvotní neohrabanost je opravdu zábavná.

Povedený záporák

Jako správný superhrdina má Shazam i svého arcipadoucha. Toho ztvárnil charismatický Mark Strong (Kingsman) a jeho Doctor Sivana je pro mne snad jeho první velkou padoušskou rolí, kterou si vybavuji.

Doktor Sivana totiž když byl malý, dostal také šanci projít zkouškou, ale neuspěl a neodolal sedmi hříchům. Následně byl navždy čarodějem vykázán.

Sivana cítil křivdu a celý život zasvětil hledání tajemné říše, kde čaroděj žije. Po mnoha letech se mu to povede a i přes čarodějovou zoufalou obranu se mu podaří získat moc sedmi hříchů, které osvobodil a ty se usídlily v těle Sivany. Přesněji řečeno v jeho svítícím oku.

A aby byla jeho moc nezastavitelná, zbývalo jediné – odstranit Shazama.

Sivana měl přesně tolik charisma, kolik bylo potřeba a opravdu mě bavilo na něj koukat. Strongovi ta role sedla a zahrál ji s noblesou. Bojoval se žárlivostí a křivdou z mládí a nedokázal pochopit, proč mladý Billy dostal od čaroděje schopnosti a on ne. 

Sivana umí vypustit z těla ony démony hříchů, když je potřeba. Každý hřích je tady ztvárněný jinak a byly celkem obstojně vykresleny.

Rodina Shazamů

Film má rodinné poselství, že je člověk silnější v rodině nebo s rodinou, než sám a opuštěný. Billymu to nějakou dobu trvá, než na to přijde, ale když mu to konečně dojde, propůjčí všem svým nevlastním sourozencům svoji moc a rázem tu máme celou famílii Shazamů, kde každý jednotlivec má trochu jiné schopnosti.

Tady byla škoda, že tenhle Shazam tým se objevil až na úplném konci ve finální bitvě. Rozhodně by si to zasloužilo větší pozornost, tak snad se toho dočkáme v díle druhém.

Film je bohužel zaměřen na dost mladé diváky a starší obecenstvo bude možná z kina odcházet trochu zklamané.

Vtipy jsou často dětinské a trochu na sílu. Není to zdaleka tak strašné, jako u nového Hellboye, ale občas to dost drhne. Na druhou stranu několikrát jsem se opravdu dost upřímně zasmál.

Levi, nebo Fellon?

Dospělého Shazama ztvárnil Zachary Levi (Chuck). Tomu role vyloženě sedla a jeho interakce s okolím fungovala na výbornou. Stejně tak situace, do kterých se dostával jako dospělý s klukem uvnitř, zahrál opravdu výborně.

Nicméně jsem si nemohl pomoct a celou dobu mi připomínal Jimmyho Fellona a kolikrát jsem si říkal, jestli by Fellon nebyl lepší volba.

Levi ale zahrál na jistotu a celý film stojí a padá na něm a na Marku Strongovi. Tihle dva herci jsou určitě velkou předností filmu a chemie mezi nimi fungovala na jedničku.

Ostatní herecké obsazení bohužel dost zaostávalo a kromě malé sestřičky, která se tak ráda objímá, bylo dost nevýrazné, a to včetně mladého Billyho Batsena. Což je u takového filmu velká škoda.

Bezva rodinná podívaná bez větších ambicí

Přesně tak bych definoval film Shazam. 

Nekonalo se nic zázračného, ale pro DC to je rozhodně krok kupředu. 

Pro mne byl příjemným překvapením vizuální zpracování filmu a hlavně soundtrack. I když mi tam chybělo to Be Humble od Kendricka, co jsme měli možnost slyšet v trailerech. 

Akční scény a střih byly zvládnuty technicky velmi dobře a z drtivé většiny bylo všechno pěkně přehledné. Tvůrci se také vyvarovali zbytečného CGI, které by bilo do očí a za to si rozhodně zaslouží také body do plusu.

Humor fungoval celkem dobře, i když nebyl tak promyšlený a kolikrát byl dost prvoplánový až vynucený. Ale výsledný dojem zanechal více než dobrý.

Co Shazama zabíjelo asi nejvíc, tak je šíleně přepálená stopáž. Film často působí hrozně utahaně a hodně scén je jen zbytečná vata. Kdyby se to dobře prostříhalo a stáhlo by se to třeba na hodinu a třičtvrtě (Což je 45 minut dolů!!), tak by si Shazam rozhodně vysloužil aspoň o 10% více.

Na jedno podívání super, dokázal bych si představit, že při kratší stopáži mohl Shazam být přesně tím typem vánočního rodinného filmu, který byste si každý rok o svátcích pustili s rodinou a vstřebávali jeho příjemné rodinné poselství.

Pro mě byl film lehkým zklamáním a odcházel jsem domů z kina s pocitem, že Shazam rozhodně nevyužil svůj potenciál naplno. Snad si tvůrci vezmou pro příště ponaučení.

Aspoň že má Philadelphia svého vlastního superhrdinu.

Shazam!

Režie: David F. Sandberg

Scénář: Henry Gayden

Kamera: Maxime Alexandre

Hudba: Benjamin Wallfisch

Hrají: Zachary Levi, Mark Strong, Asher Angel a další…

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?