Robin Hood cover
Zdroj: Lions Gate Entertainment

Bohatým bere a chudým dává. Světoznámá legenda o zbojníkovi Robinu z Loxley dostala nový kabátek a i když byly základní rysy zachovány, dostali jsme diametrálně odlišný film, než na jaké jsme byli s Robinem Hoodem zvyklí.

Tak trochu jiný Hood

Robin Hood 1
Zdroj: Lions Gate Entertainment

Režisér Otto Bathurst pojal vyprávění o zbojníkovi se Sherwoodských lesů po svém a rozhodl se, že klasickou dobrodružnou skoro pohádku předělá na megalomanskou akční jízdu, která si v mnoha věcech nezadá ani s těmi největšími akčními trháky.

Celé téma vzal a zmodernizoval ho v mnoha směrech. Což nemusí být po chuti každému, ale zpracování je rozhodně nad očekávání povedené.

V základu ale příběh zůstal stejný. Zámožný mladý pán z Loxley byl vyslán na křížovou výpravu do Arábie a v jejím průběhu je Šerifem z Nottinghamu zabaveno celé jeho panství a Robin je prohlášen za mrtvého. Jeho sídlo je zkonfiskováno a rozkradeno a Robinova láska Marian si najde lásku novou.

Robin Hood 2
Zdroj: Lions Gate Entertainment

Když se Robin vrátí nečekaně zpět, všem to velmi zkomplikuje situaci a zjištění, že přišel o všechno dá věci do pohybu.

Za pomoci pár starých přátel a svého mentora Johna začne spřádat plány na pomstu a získání Marian zpět.

No a to je vlastně celé. Je to jednoduché, bez větších zvratů a překvapení, ale má to opravdu výborný spád a film ubíhá dost rychle.

Mládí vpřed

Robin Hood 3
Zdroj: Lions Gate Entertainment

Tentokrát tvůrci vsadili oproti předešlým filmům na omlazení všech hlavních hrdinů, a tak mladého Robina z Loxley hraje skvělý Taron Egerton, který je v akčních scénách prostě doma, což nám jasně předvedl už ve snímcích o tajné službě Kingsman.

Taron zahrál roli Robina výborně, a to nejen již zmiňované akční sekvence, které dával úplně s přehledem, ale také uplatnil svůj nezaměnitelný anglický šarm. Role Robina mu opravdu sedla a společně s Jamiem Foxxem patřil k tahounům celého filmu.

Jamie Foxx si ve filmu zahrál maurského válečníka Johna, který Robinovi pomůže s výcvikem a udělá z něho nejlepšího lukostřelce široko daleko.

Jamie jako mentor z Arábie byl prostě výborný a místy jsem se nemohl ubránit úsměvu, když jsem se přistihl při myšlenkách, že koukám na středověkou verzi Karate Kida.

Na druhou stranu bylo opravdu na hlavu, že byl jediný maur široko daleko a nikdo nepoznal, že to je právě on, kdo pořád chodí po boku Robina.

Kromě Robina a Malého Johna se ve filmu samozřejmě objevil i kněz Tuck, který byl jakousi zábavnou vložkou a Tim Minchin mi dost připomínal kněze ze seriálu Vikingové.

Robin Hood 4
Zdroj: Lions Gate Entertainment

No, a co by to za Robina Hooda, kdyby se ve filmu neobjevila i Marian. Její roli ztvárnila Eve Hewson a bohužel to byl asi nejslabší článek hereckého obsazení.

Když pominu, že mi byla její postava celkem nesympatická, tak její herecký výkon znatelně pokulhával za zbytkem ansáblu.

Za zmínku ještě stojí Jamie Dornan jako Will Scarlet. Jamieho znají především dámy ze série 50 odstínů a i zde byl v podstatě jako ozdoba pro ženy.

No, a nakonec je ve filmu i obávaný Sherif z Nottinghamu, kterého si zahrál Ben Mendelshon a ten mě vlastně ve srovnání s Alanem RIckmanem v Králi Zbojníků vůbec nebavil. Byl správně evil, ale to bylo asi tak všechno.

Čestnou zmínku nakonec si zaslouží Paul Anderson, kterého můžete znát jako Arthura Shelbyho z kultovního seriálu Peaky Blinders. Jeho charisma by mu mohl závidět kdejaký herec a bylo vidět, že si roli opravdu užívá, i když nebyla bůhvíjak velká.

Jako z jiného světa

Robin Hood 5
Zdroj: Lions Gate Entertainment

A teď se dostáváme k tomu kontroverznějšímu tématu. Výprava filmu je skvělá, ale na středověký dobrodružný film dost odvážná.

Tvůrci si to prostě udělali po svém, což mnoho lidí bude kritizovat, ale najde se určitě i dost lidí, kteří tento styl výpravy ocení.

Nottingham je skvěle zpracovaný, ale co si budeme nalhávat, ani zdaleka nevypadal jako město anglického středověku.

Spíše by se dal přirovnat k čínské Shanghaji, nebo jiným východním velkoměstům té doby. Do toho některé budovy vypadaly tak, že by se za ně nemusel stydět leckterý scifi snímek.

Robin Hood 6
Zdroj: Lions Gate Entertainment

To stejné se dá říct i o oblečení, které se ve filmu nosí. Ať už jde o chudší vrstvu obyvatelstva, nebo o ty bohatší.

Kabáty vypadaly jako z jiného století a spousta kostýmů různých postav na tom bylo dost podobně.

Nejvíce bych kostýmy přirovnal například k Hunger Games. Pravdou je, že se tomu ale nedal upřít jasný styl.

Na druhou stranu rytíři a vojáci byli opravdu styloví a zbroje by jim mohl závidět chudák každý voják ze seriálového Zaklínače od Netflixu.

Co už bylo prostě moc, byla párty na uvítání samotného kardinála. Tanec, hazard, orgie…do filmu to prostě nesedlo a bylo to opravdu přehnané. O róbách mnohých dam ani nemluvě.

Akční nářez

Robin Hood 7
Zdroj: Lions Gate Entertainment

Co ale ve filmu Robin Hood funguje skvěle je akce.

Už jedna z prvních akčních sekvencí, kdy křižáci dorazí do Arábie vymýtit bezvěrce, ukáže divákovi, že to v tomto směru bude stát za to.

Při sledování této scény si připadáte, jako byste koukali na Black Hawk Down s luky místo útočných pušek. Za tuhle atmosféru rozhodně jeden velký palec nahoru.

Robin Hood pozvedne střelbu z luku a akční scény s ním na zcela novou (absurdní) úroveň a je to prostě boží. Místy si připadáte jako ve skvělé videohře.

Robin Hood 8
Zdroj: Lions Gate Entertainment

Dostanete strong shoty, rapid fire a dokonce i výbušné šípy. Prostě paráda!

Taron Egerton se naučil s lukem opravdu zázraky a filmu to neskutečně pomohlo. Hlavně rychlostřelba byla jak z jiného světa.

Všechny akční sekvence jsou výborně a hlavně přehledně natočené a to je u filmu tohoto typu potřeba, protože v opačném případě by ho to srazilo na kolena.

Jednu akční scénu si ale dovolím decentně zkritizovat a to honičku vozů. To už bylo tak neskutečně přepálené, až jsem nevěřil svým očím.

Připadal jsem si jako bych sledoval spin off superakční přepálené série Rychle a Zběsile. Všechno bylo prostě….prostě už moc. A to není na středověký film úplně ok.

Co říci závěrem…

Robin Hood 9
Zdroj: Lions Gate Entertainment

V dnešní době je velmi těžké se zavděčit širokému publiku. Nový Robin Hood se snažil jít stejnou cestou jako o rok starší Artuš: Legenda o meči.

A úplně stejně jako on komerčně ztroskotal. Což je velká škoda, protože takovéhle filmy prostě chcete vidět.

Je vidět že se film dost inspiroval u zmiňovaného Artuše, ale i přes všechnu snahu mu chyběla Ritchieho zručnost v práci s vyprávěním a kamerou. A o to je film znatelně horší.

Ve snímku je mnoho výborných momentů, ale bohužel je většina z nich spojená pouze s akcí, což je dost škoda. Tvůrci si mohli dát víc práce s vyprávěním příběhu a lépe ho poskládat. Scénář je prostě jednoduchý a má plno děr a nelogičností, což akce bohužel nezakryje.

Robinu Hoodovi ještě velmi pomáhá hudba, která je výborná a dodává celému filmu náboj. Nebýt tak dobře poskládaného soundtracku, nebyl by film ani zdaleka tak koukatelný.

Robin Hood 10
Zdroj: Lions Gate Entertainment

Nabízí se srovnání s legendárním předchůdcem o tomto Sherwoodském zbojníkovi.

Inu, nový Robin Hood je o dvě, možná i tři třídy horší než legendární Král Zbojníků s Kevinem Costnerem a jeho hvězdnými kolegy.

Tento film bezpochyby patří do kategorie filmů „no brain, no pain“, a když k němu tak i budete přistupovat, tak se budete i bavit.

Jestli ale budete čekat vážné a středověké přesné vyprávění o nejznámějším zbojníkovi Anglie, tak film radši ani nepouštějte. Tohle vyprávění o Robinovi z Loxley by se vám nemuselo líbit.

Robin Hood má svoje mouchy a není jich málo, ale filmů jako je tento je vždycky málo a je škoda, že stejně jako Artuš neuspěl, protože by si oba tyto filmy zasloužily pokračování.

Robin Hood

Akční / Dobrodružný
USA, 2018, 117 min

Režie: Otto Bathurst

Scénář: Ben Chandler, David James Kelly

Kamera: George Steel

Hudba: Joseph Trapanese

Hrají: Taron Egerton, Jamie Foxx, Ben Mendelsohn, Eve Hewson, Jamie Dornan, Tim Minchin, Paul Anderson, F. Murray Abraham, Ian Peck, Josh Herdman a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
55 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
robin-hood-posledni-zpracovani-pribehu-o-slavnem-zbojnikovi-exceluje-v-absurdni-akci-ale-pokulhava-ve-vyprave-logice-i-hereckem-obsazeni+ akční sekvence + střelba z luku + Taron Egerton + hudba - slabší a jednoduchý scénář - nelogičnosti ve filmu - herecký výkon Marian - místy přepálená akce