Suzanne Collins: Balada o ptácích a hadech cover
Zdroj: Nakladatelství Fragment

Země je poseta kusy bývalé arény. Na tribunách nikdo nesedí a ozbrojenci stojí za barikádami, které brání poničené vchody. Před budovou postávají davy nedočkavých diváků. Několik dětí uvnitř propočítává, zda se stihnou dostat k zbrani dříve, než soupeř. Nechť desáté Hladové hry započnou!

Příběh začíná

Suzanne Collins: Balada o ptácích a hadech obálka
Zdroj: Nakladatelství Fragment

Po devíti letech je to opět tady. Čtenáři se vrací do Panemu, aby byli svědky dalších Hladových her.

Jenomže tentokrát se dívají do dávné minulosti před pětašedesáti lety, kdy se mladý Coriolanus Snow chystá ujmout pozice trenéra některého ze splátců.

Pokud vyhraje, může přestat s přetvářkou a žít jako opravdová smetánka.

Otevřou se mu obzory, na které má rodné právo, avšak na které mu díky válce chybí finance. Před sebou má nyní cestu k moci.

Aby ale dosáhl vytyčeného cíle, musí svého splátce dovést v Aréně k vítězství.

Kniha se dělí na tři části, tedy tři zásadní etapy v Coriolanově příběhu.

Vše začíná v Kapitolu, kde se trojčlenný zbytek rodiny Snowů snaží přežít a zachovat si přitom alespoň zlomek důstojnosti a vlivu, kterými dříve oplývali. Mladý Korja, jak mu říká jeho sestřenka Tigris (ano, ta, co později pomohla Katniss a jejímu týmu), je pýchou a jedinou šancí na to, aby se jméno Snow znovu dostalo do popředí.

A zatímco se jeho splátkyně vydává do arény smrti, on se s rodinným mottem „Snow vždy vítězí“ na paměti vydává do podobné bitvy o přežití – jen z jiného a (zdánlivě) o něco méně smrtonosného pohledu.

Zamyšlení a pozitiva

Balada o ptácích a hadech je mistrovsky napsaná kniha. Dotýká se ponurých témat stejně dobře jako milostné linky. Té není přehršel, takže čtenáře ani tolik neruší, naopak celému dílu dodává potřebný kousek finální skládanky.

Celý čtenářský prožitek pak připomíná pocity, které mohly otřásat Kapitolskými fanoušky, když se dívali na milostný osud Peety a Katniss.

Od knihy se jednoduše nejde odtrhnout (alespoň první dvě části) a když už to vypadá, že se už nic zásadního nestane a vy můžete knihu v klidu odložit – BUM – Collins si nachystá další plot twist, který vás donutí ještě pár stránek přečíst. Nebo kapitol. Částí. Celou knihu.

Z předešlých dílů si prezidenta Snowa pamatujeme jako hlavní zápornou postavu. To, co dělá, nám přijde zvrhlé a neetické. V boji stojíme plně za Katniss a za vzbouřenci.

Balada o ptácích a hadech nám ale nabízí jiný pohled. Pohled, díky kterému jsme schopní Coriolana Snowa alespoň částečně pochopit a soucítit s ním. Dokonce do jisté míry souhlasit.

A v neposlední řadě nás autorka svým příběhem donutí přemýšlet nad celou ságou a Snowovým počínáním v jejím průběhu.

Je velmi zajímavé pozorovat, jak se postava Coriolana mění až v muže, kterého jsme poznali v předchozích knihách. Mnohem zajímavější je ovšem proměna čtenáře samotného a jeho názorů na prezidenta Snowa.

Z relativně plochého záporáka se najednou stává komplexní postava. A byť se vám jeho ideologie z principu příčí, předkládá pádné argumenty, proč věci musí být tak, jak jsou, nebo teprve budou.

Barevná obálka do sbírky

Pokud nemáte souborné vydání všech tří knížek v jednom svazku, tak vám po černé, červené a modré obálce do sbírky přibude i zelená. Jak je tomu už zvykem, na obálce vyniká jako hlavní složka reprodrozd uprostřed kruhu.

Tentokrát ale nedrží šíp v zobáku, ani není na ciferníku hodin („Tick tock, the Arena’s a clock!“), dokonce ani svými roztaženými křídly kruh nerozbíjí. Jelikož v názvu máme kromě ptáků i hady, nesmí had chybět ani na obálce.

Reprodrozd a had jsou kromě kruhu z vyobrazené větvičky středem jakéhosi pomyslného terče, který tvoří tmavě a světle zelené pruhy okolo.

Hra se jmény a příjemné easter eggs

Stejně jako Rowlingová, Collins si vyhrála se jmény svých postav. Je to vlastně poměrně jednoduché rozdělení, i přesto je ale velmi působivé a hravé.

Čtenáři i filmoví diváci si toho mohli povšimnout již dříve, každopádně Panemská jména bychom mohli rozdělit do dvou skupin – kapitolská a jména obyvatel z Krajů. V Kapitolu najdeme postavy, jejichž jména známe z Antiky, z řecko-římské historie a mytologie.

Máme tu například Senecu Cranea, Caesara Flickermana nebo třeba Arachné Craneovou. Kapitolská jména se ovšem neomezují jen na antická, obecně můžeme říct, že jsou stejně extravagantní jako jejich nositelé. Vzpomeňme třeba na Effie (Cetkii).

Naopak lidé z Krajů mají jednoduchá jména, například podle něčeho, co je pro daný Kraj typické. Často se ovšem setkáváme s rostlinnými jmény – Primrose (v češtině Primulie), Rue (Routa) nebo ostatně Katniss, jejíž jméno je anglickým názvem pro rostlinu jménem šípatka.

Baladě o ptácích a hadech nám pak Katniss v rostlinné podobě udělá menší cameo, které ovšem českým čtenářům může díky překladu lehce uniknout.

V knize se ale setkáváme i s novým druhem jmen. Jedná se o společnost, která obklopuje Coriolanovu splátkyni.

Křestní jména všech členů této rodiny/společenství jsou převzata z různých básní, příjmení pak mají podle barev. Setkáváme se tak například s Maude Ivory nebo Barb Azure. Čestná výjimka však patří hrdince hlavní, jenž je pojmenována podle balady anglického básníka Williama Wordswortha Lucy Gray.

Co se týče dalších milých easter eggs, v Baladě jsme svědky vzniku několika písniček, které známe už z originální trilogie.

Nejvíce pak vyniká The Hanging Tree (v češtině Oběšencův strom), jenž pro první filmový díl Síly vzdoru(Mockingjay) nazpívala sama představitelka Katniss Jennifer Lawrence.

Žádná zásadní překvapení a ujišťování se na internetu

Je škoda, že u prequelů většinou víme, jak příběh nebo postavy nakonec dopadnou. Ani u Balady to není výjimka.

Kdybychom totiž nevěděli, jak Snow dopadne v dalších dílech, v zádech by z některých scén mrazilo mnohem víc. Ale s tím se holt nedá nic dělat a jako negativum to tedy nevidím.

Co mne ovšem zklamalo byla třetí část knihy. Zatímco první dvě utíkaly rychle a člověk se od čtení nedokázal odtrhnout, třetí byla příliš zdlouhavá. Neustále opakované písničky děj kolikrát až zbytečně protahují a celkově se nic moc neděje.

A stejně jako se Korja trápí kvůli své touze po lásce a po moci, čtenář se trápí se zdlouhavými pasážemi, které nakonec vedou k hořkosladkému konci.

Často jsem si také vyhledávala podrobnosti o hrách nebo postavách na příslušné fan wiki. Paradoxně se tam v některých případech dozvíte více než z knížek.

Minimálně je tam popis ucelenější a vy tak nemusíte příliš tápat a listovat stránkami knihy jen proto, abyste se ujistili, že je to ta samá postava, která předtím udělala tohle a tamto (nebo potom).

Návrat se vydařil

Když to vezmeme kolem a kolem, Balada o ptácích a hadech je příjemným návratem do světa Hunger Games. Aréna jako taková sice čtenáře nejspíš tolik neuchvátí, ovšem aréna, ve které bojuje Coriolanus je paradoxně o dost zajímavější a do určité míry i smrtonosnější.

Kniha vás strhne a nepustí. Nabídne vám poutavý příběh, emoce, napětí a také témata, o kterých je zajímavé a dobré přemýšlet. To vám mnoho YA knížek nenabídne, proto si dovoluji tvrdit, že Balada o ptácích a hadech rozhodně není jen pro náctileté.

Každý si v ní něco najde, ať už jen dobrý příběh nebo podnět k filozofickým úvahám, jimž sama autorka dává prostor na úplném začátku knihy, kdy cituje z děl slavných autorů.

A nakonec poznámka, která potěší nejednoho fanouška. Balada o ptácích a hadech se dočká filmové adaptace! Podle posledních informací z dubna 2020 sice casting ještě ani nezačal, obsazení režisérské židle už je ale jisté – Francis Lawrence se ujme i tohoto dílu ze světa Hunger Games.

Suzanne Collins: Balada o ptácích a hadech

Vydal: NakladatelstvíFragment, 2020

Překladatel: Zdík Dušek

Obálka: Tim O‘Brien

Počet stran: 504

Brožované/Hardback: hardback

Cena: 449 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
85 %
Zpracování a cena
80 %
Styl a překlad
80 %
Cíl knihy a splnění
87 %
Kačka "Houkačka" Houšková
Jako malá jsem porazila Lorda Voldemorta a pomohla Frodovi zničit prsten. Odmala jsem ve společnosti knih a odmala jsem ve společnosti fantasy. V knihách kromě ponaučení a útěku od reality ráda hledám různé detaily, ve kterých se moc ráda pitvám. Ještě raději je ale pitvám s někým. Nepoučitelný snílek, ambiciózní lenoch a v přední řadě mudla, co si rád čte o magických světech.
balada-o-ptacich-a-hadech-vratte-se-s-nami-do-doby-kdy-se-zrodily-hladove-hry-katniss-nebyla-na-svete-a-snow-bojoval-o-svou-existenci+ Skvělý náhled na stranu záporáka + Easter Eggs + Čtivé - Víme, jak to dopadne - Poslední část se nepříjemně táhne - Některé informace musí člověk dohledávat