Nezávislá tajná služba Kingsman už nejednou zachránila svět a přežila nejednu infiltraci nepřátelských agentů. Ovšem tentokrát musí začít od píky. Teda od špendlíku. Od začátku. Je totiž doslova vybombardována do základů a poslední dva přeživší agenti Galahad a Merlin musí požádat o pomoc své americké bratrance…

Jak to bylo poprvé

První Kingsman byl milým zjevením. Láskyplné okopání zadku, kulek a ksichtu špiónského žánru zakončené festivní přehlídkou vybuchujících hlav a nejromantičtější výzvou k análnímu sexu všech dob si získalo naše srdce typicky britským, distinguovaně fuckózním způsobem.

Bravo, pane Vaughne! Za Colina Firtha coby ultimátního bad-asse a připomínku, proč se zrovna o tomhle jakoby medvídkovi uvažovalo svého času jako o novém Bondovi, pak samozřejmě palec nahoru. Něco jiného nahoru pak za opravdu nápaditou režii a hlavně ostronohou Sofii Boutellu. S čím přišla dvojka?

Mno… hm… v podstatě se vším, co fungovalo v jedničce, jen to tu je trochu roztahanější a i když se víc tlačí na pilu emočního zatížení, srdíčko vám bude tlouct spíš při přípravě hamburgru z lidského masa v podání roztomile vyšinuté Julianne Moore (pochopíte, proč je tahle éterická rusovláska znepokojivých maleb Gregoryho Crewdsona – schválně si je vygooglete, ten chlap měl dělat storyboardy pro To!) nebo náznaku, že švédská princeznička bude zase trochu zlobit, než při shledání agenta Galahada s agentem Galahadem (ano, vzniká trochu problém se jmény, možná je to náznak daddy issues, co já vím?) nebo během a capella podané hitovky Country Road (aneb přes minové pole až od stínu stromů).

Dvojka je větší, ale lepší…?

Což je škoda, protože všichni zúčastnění evidentně moc a moc chtěli, aby se diváci dojímali, napínali a pak zase dojímali, kapesníčky přikládali k očičkám a ne někam jinam a vůbec aby to bylo závažnější. Nepovedlo se. Dvojka Kingsmanaje naopak ulítlejší. Jen ta ulítlost nemá kvůli ztrátě času s emočním bordelem šanci dostatečně vyniknout.

Jen si vemte, že padouška tetuje své poskoky zlatem, drží si ve sklepě Eltona Johna (taky občas zlobí, chlapíček!) a její doupě je v kambodžských starověkých ruinách předělaných na americké maloměsto padesátých let (nemůžu si pomoct, opravdu jsem čekal, že tam bude někde kanál s Pennywisem).

A do toho Statesman – bratranecká organizace Kingsmana, jejíž zakladatelé ovšem nedělali do krejčovství, anóbrž do chlastu. Což znamená, že jsou o dost víc nad věcí, mají jiskru v oku, červený nos a pár miliard na kontech. Protože chlast je, technicky vzato, řešení. Čeho? Všeho.

Je proto docela škoda, že se setkáme víc jen s agentem Tequilou (Channing Tatum pokračuje ve svých nadsazených rolích ve stylu Apokalypsy v Hollywoodu), který ale brzo skončí na ledu, a agentem Whiskey (Pedro Pascal, jehož charaktery by si měli začít dávat pozor na oči a na hlavu… roste nám tu druhej Sean Bean) – ten si užije festival v Glastonbury o něco míň, než asi čekal, ale zase vytáhne pár efektních střílecích a lasovacích scén.

Zlobivý a osvěžující Elton John

Člověk by čekal, že si Vaughn dopřeje pořádný crossover, fakt komiksově megapřepálený, kde vám koeficient úžasu a poklesu brady vyletí do nebeských výšin. A ono ne. Dva kingsmeni, dva statesmani. A ještě ne furt spolu. Škoda.

Takže i přes zbrusu nové blyštivé hračky v podobě potenciálně skvělých postav musí film táhnout staří pardálové (z nichž jeden teda vidí všude motýlky a druhý šokovaně odhaluje, kde všude mají lidé sliznici). S vydatnou pomocí Eltona Johna. O tom už jsme psali, že? Ale znovu: Je tam Elton John. Je tam zlobivý Elton John. Je tam osvěžující Elton John. A jeho „fuck“ je mnohem lepší, než Galahadovo „fuck“ nebo „fuck“ kohokoliv jiného, protože není nadužívané (ano, trochu nám tu ty cimrmanovské šrapnely zevšedněly, to jsme vážně nečekali).

Příběh jako záminka

Mimochodem, zajímá vás příběh? Šéfka největšího drogového kartelu všech dob otráví vlastní produkty, aby mohla vydírat světové lídry pomocí několika milionů rukojmích a domohla se legalizace obchodu s drogama (s poukazem na to, že když to můžou dělat tabákové a alkoholové společnosti, proč ne ona, když má navíc titul z ekonomie?).

Trochu se do toho připlete americký prezident, který je tradičně za exota, a pak naše dvě tajné služby, které se o Zlatý kruh začnou zajímat typicky proto, že se Zlatý kruh začal zajímat o ně (teda… dává vám smysl, že Zlatý kruh vykydlí britské kingsmeny, ale ignoruje americké statesmeny, přestože se jeho operace soustředí hlavně na Ameriku?).

Ale asi si rozumíme: příběh je jen záminka, jak za sebe poskládat skvělé akční scény a roztomilé popkulturní narážky a sem tam budovat něco jako mytologii vlastního světa. A i když jako celek vás film jen potěší, v jednotlivostech je neskutečně silný.

Od první bitky v zešílevším taxíku řítícím se londýnskými ulicemi přes zavedení sledovače do… sliznice… až po závěrečné zúčtování s robotickými vražednými pejsky, co chrání padoušku a mají zakázáno sežrat Eltona Johna – za což jim to pak dá právě Elton královsky sežrat aneb jak správně pracovat v průběhu filmu s jedním motivem – přesně za podobné vychytávky si zaslouží Vaughn pochvalu největší.

Nevyužitý potenciál DVD

Jen škoda, že na DVD nenajdeme víc bonusů. Samozřejmě, titulky opatřený rozbor úvodní jízdy taxíkem, po které budete volat už jen Uber, případně přesedláte na kolo, je fajn. Stejně tak Galerie concept-artů a fotek z natáčení, ale zrovna u Kingsmanů se toho přece dalo udělat tolik! Od nějakého zabroušení do Statesmenů a jejich chlastbyznysu až po větší rozbor posedlosti hlavní záporačky. A rozhodně bych ocenil třeba rozhovor s Eltonem Johnem. Ten tam chybí asi nejvíc.

Ale víte co, zase si mohu dopřát své guilty pleasure, pouštění podobných filmů v nějakém obskurním jazyce, jako je maďarština nebo turečtina (mimochodem, co to o Česku vypovídá, že je jazyková lokace čeština – polština – maďarština – turečtina).

Takže…

Podobnou pochvalu si zaslouží i za casting. Ať už jsou některé postavy využité (Galahad, Galahad, Merlin, Tilda) nebo nevyužité (všichni ostatní) k vaší spokojenosti, za jednou každou z nich si dokážete představit spoustu krátkých videí třebas někde na YouTube (asi ve stylu legendárních scének s Clivem Owenem The Hire). Což se asi nestane, i když švédská princeznička Tilda by si je zasloužila jako málokdo.

Musíme se tedy spokojit s tím, že jejich best off máme aspoň ve filmu, který sice není tak dobrý jako jeho první díl, ale ostudu mu nedělá a nás spolehlivě pobaví.

Kingsman: Zlatý kruh,USA /Velká Británie, 2017, 141 min.

Režie: M. Vaughn

Datum a stopáž: USA /Velká Británie, 2017, 141 min.

Hrají: Taron Egerton, Mark Strong, Pedro Pascal, Colin Firth, Julianne Moore, Channing Tatum, Jeff Bridges, Elton

[review]