Morbius cover
Zdroj: Sony Pictures

Nejhorší komiksový film od dob Fantastické čtyřky a Affleckova Daredevila se přiřítil na plátna kin. Překvapivě dobrý Jared Leto je naprosto bez šance a film se mu prostě zachránit nepodařilo.

Sony si to vůbec nedělá jednoduché. Neustále se snaží svézt na vlně úspěchu MCU, ale bohužel jim to neustále nevychází. Až na světlou výjimku prvního Venoma, který výrazně zabodoval, to jde s komiksovými filmy z tohoto studia dost z kopce.

Druhý Venom byl obrovské zklamání a snad nejhůře uchopený film, co byl k vidění za posledních několik let.

Morbius 2
Zdroj: Sony Pictures

Natáčení tohoto filmu už od začátku provázely jenom problémy a po prvních testovacích projekcích se dokonce masivně přetáčelo, protože kritika byla obrovská. On už jenom krok Sony točit ve spolupráci s Marvelem filmy o antihrdinech nebyl úplně to pravé ořechové a je z toho cítit směr k padoušské týmovce Sinister Six.

Tomu napovídá i potitulková scéna z Morbia. Nicméně se studiu vůbec nedaří vytvářet ucelené a hlavně kvalitní filmy ze světa Marvelu. A vyhlídky na lepší zítřky jsou zatím bohužel bohapustá utopie.

Neznámý upírák

Morbius je antihrdina z pavoučího univerza Marvelu, a je vlastně až nepochopitelné, proč studio sáhlo zrovna po tomto charakteru, který není sám o sobě zase až tak zajímavý. Tento tah je o to zvláštnější s vědomím toho, že MCU připravuje nového Bladea. Ale budiž.

Michael Morbius v podání Jareda Leta je brilantní vědec, který ale trpí vážnou nemocí krve, a tak celý život zasvětí hledání léku. Ten najde po dlouhých letech při experimentech, kde spojuje lidskou krev s netopýří (posouvání data premiéry filmu nemohla být vzhledem ke světové situaci náhoda).

Jak už to tak ale bývá, tak nic není zadarmo a Michael Morbius se sice vyléčí, ale za cenu proměny do monstra neustále lačnícího po krvi. Morbius se pak snaží celý film přijít na to, kým se vlastně stal a jak ovládnout věčnou žízeň po krvi.

Morbius 3
Zdroj: Sony Pictures

No, a to je vlastně celé. Je až neuvěřitelné, že takhle hloupý film někdo vůbec schválí k natáčení.

Smolař Leto

Jared Leto je prostě smolař. Herec není špatný, ale projekty, ke kterým se upisuje, jsou přinejmenším diskutabilní. Už se jako Joker namotal k neúspěšným DC projektům, a ačkoliv v remasteru Zacka Snydera už to nebylo tak tragické, pořád to byl horší průměr.

Teď se upsal pro změnu Marvelu, a opět je z toho v podstatě fiasko. Nutno ale říct, že vlastně sám Leto je v Morbiovi asi to nejlepší na celém filmu. Charakter Morbia není ve finále až tak špatný a Leto hlavní postavě dodal charisma sobě vlastní.

Svým výkonem tak úspěšně zavřel pusu všem škarohlídům, nicméně film jako takový prostě zachránit nedokázal, a je to celkem škoda, protože by si popravdě zasloužil zahrát si v něčem kvalitním.

Nezbývá než si nalít čistého vína. Letova Morbia už v další sólovce tohoto upířího antihrdiny už asi neuvidíme (i když finančně si v kinech nevede tak špatně), a jediná šance na jeho návrat tak zůstává maximálně v nějaké týmovce, a to ještě čistě v teoretické rovině. Jared Leto je prostě smolař.

Morbius 4
Zdroj: Sony Pictures

Všechno špatně

Morbius je film, který je bohužel nezvládnutý na mnoha rovinách, a to tak že fatálně. Při jeho sledování se divákovi vybaví bolestivé vzpomínky na Fantastickou čtyřku, nebo Affleckova Daredevila, a to jsou pocity, které v kině v době Infinity War a Endgame, nebo fantastických nových Spider-manů, prostě zaživat rozhodně nechcete.

Při sledování Morbia si připadáte jako byste odcestovali časem dvacet let zpět a dívali se na snaživou, ale katastrofální tvorbu režisérů, kteří snad ani nevědí, co dělají.

Scénář k filmu je naprosto generický a hloupý. Až na jednu malinkatou výjimku nedokáže film naproto ničím překvapit a je předvídatelný až hanba. Nemluvě o mnoha nelogických událostech, kterými se film jenom hemží.

Po skončení filmu budete vlastně přemýšlet jak to, že je už po všem, protože se ve filmu v podstatě nic zajímavého nestane.

CGI je až na výjimky obrovský „digibordel“, a to hlavně při akčních scénách. Ty, až na první akční scénu na lodi, stojí za starou belu. Jsou nepřehledně a špatně sestříhané a přehnané CGI tomu vážně nepomáhá. Nutno ale říct, že ta první akční scéna se slow motionem a bullet time nebyla vůbec špatná.

Morbius 5
Zdroj: Sony Pictures

Ale opět se vracím k původní myšlence, že to vše působí strašně zastarale. A je to celkem škoda, protože jestli měl film v něčem potenciál, tak to byly právě akční scény a soboje.

Co ale bylo naprosto katastrofální, tak byly masky, protože na upírské formy jak Morbia, tak Maila, se prostě a jednoduše nedalo dívat. Divák si měl po čas těchto přeměn chuť vyškrábat oči a nechat si jít vrátit vstupné.

Za celkem povedené lze pak považovat zpracování pohybu upírů, kdy je při jakémkoli pohybu obkopuje jakýsi zabarvený kouř. Při mnoha scénách to působilo velmi svěže a bylo by super tento efekt vidět v nějakém podstatně lepším počinu od MCU.

Kromě Leta se herecky ve filmu nepředvedl vůbec nikdo. Nikdo vám ani neutkví v paměti. Morbiova spolupracovnice Martine v podání Adrii Arjone byla aspoň velmi sympatická, když už nic. Což se ale nedalo říct o Mattu Smithovi, který hraje Morbiova nejlepšího přítele a zároveň úhlavní nemesis. Ten byl tak straně cringe a creepy, že jeho obraz nebudete dlouho moci dostat z hlavy. A to v tom nejhorším slova smyslu.

Co říci závěrem…

…už byla řečena téměř vše a bohužel to nebylo nic moc hezkého…

Ve filmu je překvapivě dobrá hudba, která vám pomůže film přežít. Při stopáži 104 minut film uběhne celkem rychle, bohužel na konci filmu budete přemýšlet, o čem film vlastně byl a co se v něm vlastně stalo.

Morbius 6
Zdroj: Sony Pictures

V Morbiovi bohužel moc nefunguje ani humor – čest výjimkám. Vtip s Venomem byla asi ta nejlepší scéna z celého filmu. Ve Venomovi byl aspoň skvělý Hardy, který v interakci s Venomem předváděl skvělé výkony. Tady diváka bohužel nic takového nečeká.

Překvapivý je ale fakt, že i přes veskrze brutální kritiku a nelichotivé recenze se Morbius těší vcelku divácké návštěvnosti a za první promítací víkend vyždímal po celém světě přes 84 milionů dolarů.

To naprosto neodpovídá tomu, co by si film zasloužil, ale při nákladech cca 55 milionů to Sony vlastně může považovat za úspěch, protože nějaké ty dolary určitě ještě přitečou a Morbius se tak s klidem zaplatí.

Na další pokračování bych to ale vážně neviděl. Rozhodně nedoporučuji jít na film do kina, ale počkat si až bude dostupný na nějaké streamovací platformě. Za ty peníze Morbius opravdu nestojí…

Morbius

Režie: Daniel Espinosa

Předloha: Gil Kane (komiks)

Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless

Kamera: Oliver Wood

Hudba: Jon Ekstrand

Hrají: Jared Leto, Adria Arjona, Matt Smith, Jared Harris, Al Madrigal, Tyrese Gibson, Michael Keaton a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
35 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
morbius-smolne-dobry-jared-leto-v-nejhorsim-komiksovem-filmu-od-daredevila-nebo-fantasticke-ctyrky+ Jared Leto + hudba + první akční scéna – všechno ostatní