Upřímně řečeno, nevěděl jsem co čekat. Venom se připravoval celkem v tichosti a první trailer moc neoslnil, až na spoustu memů s křičícím Tomem Hardym. Druhý trailer už vypadal o dost lépe. Potom přišel direct pravým hákem v podobě snížení ratingu přístupnosti na třináct let. To nevěstilo nic dobrého.

Hledá se hostitel

Vesmírný symbiont, který potřebuje k životu hostitele a ostatní lidi chce žrát, se poprvé objevil v komiksovém Spidermanovi. Svoji sólovku poté dostal v roce 1993 a těšil se rychle celkem velké oblibě.

Sám na Zemi nedokáže přežít, a proto vyhledává silné hostitele, se kterými funguje v symbióze a páchá zlo. Historicky prvním hostitelem byl Spiderman, poté už Eddie Brock a postupem času i další osůbky.

Poprvé jsme Venoma mohli vidět ve filmu ve Spidermanovi 3 od Sama Raimiho. A přiznejme si, nebyla to žádná hitparáda. Takže jedna ze základních věcí, kterou sólový Venom potřeboval byla, aby byl lepší než jeho předchůdce. A to se díky bohu vcelku povedlo.

Eddie Brock se vrací i tentokrát a je ztvárněný opět vynikajícím Tomem Hardym. Eddie je reportér a v jednu chvíli má skvělý život a milující ženu (Michelle Williams) a ve chvíli druhou už nemá nic. Jen život v troskách, zruinovanou kariéru a snoubenku v tahu.

Za tohle všechno mohla reportáž s technologickou farmaceutickou firmou, která vysílá do vesmíru rakety, aby dovážely vzorky z vesmíru. Díky těmto vesmírným substancím poté prosperovala ve farmaceutické oboru a léčbě rakoviny. Alespoň na oko. Za cenu mnoha lidských životů při pokusech na lidech.

Tuto organizaci Life Foundation založil a vede geniální vědec Carlton Drake (Riz Ahmed), který Eddiemu udělá ze života po reportáži peklo.

Když začne Carlton testovat symbiózu na lidech, jeho hlavní vědkyně nemůže utrpení subjektů přehlížet a spojí se s Eddiem, a vezme ho do komplexu společnosti, kde se Venom poprvé spojí s hlavním hrdinou.

A od té doby to začne být velká zábava.

Tom Hardy vyupgradoval Upgrade

Svým způsobem mi celý film, způsob hraní Toma Hardyho a jeho rozhovory s Venomem, dost evokoval vzpomínky na nedávný povedený Upgrade, kde hrál shodou okolností Hardyho „dvojník“.

Tím si film získal mé sympatie. Ostatně komunikace mezi Eddiem a symbiontem byla jedna z nejlepších částí filmu. Dialogy byly výborně napsané a často i vtipné. Ale co je důležité, nebyly nuceně ani trapně vtipné. Tom Hardy posedlého šílence zahrál geniálně a scéna z luxusní restaurace a koupačka v akvárku s humry stála za to.

Žádný jiný herecký výkon bohužel neoslnil a tak, jak už je zvykem, si Tom Hardy ukradl opět celý film pro sebe. Matné herecké výkony ostatních představitelů bohužel film srážely trošku dolů.

Kromě Toma Hardyho celý film táhne povedená akce, která byla, až na závěrečný mega digitální fight, přehledná a díky takřka neomezených možnostem symbionta často i velmi originální. Což přinášelo na plátno kina velmi svěží vítr.

Bohužel se mi potvrdilo to, co jsem si myslel už od začátku. Akce byla super. I hlavy se žraly ke svačince. Ale ten rating tomu tak moc ubral! Filmu chyběla větší krvavost a hlavně surovost, kterou třeba disponovali Logan a Deadpool. Podle mě je obrovská škoda, že tvůrci Venoma nakonec neustáli tlak producentů a rating snížili.

Někde jsem četl, rozhovor s Tomem Hardym, že bylo hrozně moc materiálu (snad až 40 minut) vystříháno včetně jeho oblíbených scén. Jsem přesvědčený, že film by fungoval v ratingu přístupnosti 18 o dost lépe, a měl by podstatně lepší hodnocení, než které má teď.

Venom sám o sobě, a jeho fungování s Eddiem, je každopádně výborně zpracovaný. Vůbec tady není tak infantilně hloupě otravný jako ve třetím díle původního Spidermana. Naopak, je temný a zároveň velmi zábavný. Jeho motivy jsou zcela pragmatické a důvod, proč poslal k šípku během 5 minut nevýrazného Riota (symbiont co vlezl na Carltona Draka), byl velmi poetický.

„Eddie, líbí se mi tvůj svět. Chci tu zůstat sám protože u nás jsem tak trochu nula. Jako ty Eddie.“

Prostě buddy movie romantika jak Brno.

Antihrdinům se bude dařit

Jojo, bude. Ale rozhodně je na čem ještě pracovat. Bohužel se film nevyvaroval některých nešvarů. Do doby, než se Eddie spojí s Venomem je film tak zvláštně utahaný nevýrazný. Což při stopáži 112 minut není úplně ok. Na druhou stranu na konci filmu jsem si říkal, že to nějak zatraceně rychle uteklo, a že bych klidně ještě půl hodiny dal.

Také divné logické glitche se párkrát objevily. Kde se ksakru v nemocnici při vyšetření Eddieho objevila během takové chvilky celá armáda žoldáků, kteří ho měli chytit? Nebo jak je možné, že zemřelo několik pokusných králíků (rozuměj lidských dobrovolníků) při snaze o symbiózu se symbionty a Riot, který vleze na Carltona je najednou v naprosté shodě?

Nicméně finální dojmy jsou skvělé a většina nedostatků se dá díky skvělému Hardymu přehlédnout. S rolí si opravdu vyhrál, tihle výstřední asociálové jsou prostě jeho šálek kávy.

Akce a efekty super, nicméně trochu sundaná přehnaným CGI při závěrečné bitce, a velká škoda již zmiňovanému snížení ratingu na 13. Opravdu doufám, že na blu-ray dostanu plnohodnotnou krvavou a temnou řež, kterou si tento film rozhodně zaslouží. Poté bych neváhal a hodnocení zvýšil o 5-10%.

Ono opravdu, když vidíte jak lidmi kolem prolétají ostny ale nikde žádná krev, nebo jak Riot svými prodlouženými meči jen odrazí lidi, místo aby je přesekl vejpůl, prostě bije do očí a působí to tak nějak uměle a nereálně.

Ještě bych rád vyzdvihl hudbu, která se vydařila nadprůměrně a Eminemův song nakonec je celkem šleha.

Má to své nedostatky, ale myslím si, že určitě ne takové, aby se na nich nedalo zapracovat. Po dvaceti minutách už to byla parádní jízda, která byla zábavná, vtipná, originální a hlavně jiná, než jsou poslední filmy z Marvel Universe. A to se počítá.

A bude se počítat určitě i ve druhém díle, kde nás čeká neméně oblíbený Carnage, odvěký rival Venoma, a nebude ho hrát nikdo jiný než sám Woody Harrelson. YES!

One man show Toma Hardyho opět zafungovala a je to podstatně lepší než třetí Spiderman.

Venom
Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, 2018, 112 min

Režie: Ruben Fleischer

Scénář: Scott Rosenberg, Jeff Pinkner, Kelly Marcel, Will Beall

Kamera: Matthew Libatique

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed, Jenny Slate, Woody Harrelson, Michelle Lee

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?