Happy! 2 cover

Mnozí z vás si určitě pamatují seriálovou pecku Happy! Nyní, o dva roky později, zde máme pokračování a s potěšením vás mohu ujistit, že jde o stejně nevkusnou podívanou jako v první sérii. Radost nám může zkazit leda to, že druhá série bude dost možná poslední, které se dočkáme. Happy! 2 je ale i nadále seriál nadupaný pořádnou akcí a nevkusným humorem.

Blitzkrieg!

Happy! 2 jednorožecNebudu ztrácet čas a rovnou vám řeknu, že Happy! určitě není pro každého. A to nemyslím špatně. Žádná série s takhle kontroverzním smyslem pro humor zkrátka nikdy neosloví široké publikum. Takže pokud vám scéna, kde hlavní hrdinové trhají do hudby na krvavé cucky nacistické důchodce, přijde nevkusná, asi byste měli tenhle kousek přeskočit.

Při popisu Happy! se hned nabízí několik přirovnání. Zmíněný kontroverzní smysl pro humor a výsměch náboženství je jako vystřižený z Kazatele od produkce televize AMC. S touhle sérií Happy! sdílí také to, že jsou obě založeny na komiksové předloze. Kazatel je samozřejmě adaptací ikonického komiksu z 90. let, který patří mezi to nejzajímavější, co mohli DC Vertigo nabídnout a Happy! je zase televizní převyprávění poněkud novějšího komiksu z pera Granta Morrisona, který má na svědomí také naprosto skvělou sérii All- Star Superman.

Happy! 2 PatrickV čem se ale jejich cesty rozcházejí? Happy! je kompetentní a povedená adaptace – zatímco Kazatel zůstal uvízlý v devadesátkách, Happy je svěží a skvěle drží momentum. Příběh někam směřuje a pořád se něco děje. Seriál na vás neustále hází šílenější a šílenější scénáře a polovinu času ani nebudete vědět, jestli se smát nebo urazit.

Další seriál, se kterým má Happy! jasné paralely, je Ash versus Evil Dead. Oba série si libují ve falešném krveprolití, a ačkoli je Happy! místy skvělá podívaná, zde musím uznat vavříny vítězství jeho souputníkovi. To ovšem neznamená, že by Happy! nebyl napínavou podívanou, právě naopak.

Happy! 2 obaAbych kápl božskou, je ještě jeden důvod, proč zmiňuji starého dobrého Ashe Williamse a je o poznání méně příjemný, než umělá krev. SyFy, produkce, která za Happy stojí, neschválila další sérii. Ale neplačte, pokud o ni máte opravdový zájem, stále je šance, že financování seriálu převezme Netflix, shlédne-li jej dost lidí na jejich internetové platformě.

Navíc vám taky můžu slíbit, že i pokud třetí série nikdy nepřijde, vyvrcholení příběhu, se kterým nás druhá řada Happy! nechává, je nanejvýš uspokojivé a nezůstaneme v napjatém očekávání. Happy! je opravdu výjimečná série, jak v dobrém, tak špatném. Upřímně, nemůžu říct, že by mě překvapilo, když jsem se doslechl, že třetí série se nejspíš nedočkáme. To ale neznamená, že to není škoda. Ta menšina lidí, kterým Happy! sedne, má postaráno o skvělou zábavu.

Ne tak úplně imaginární jednorožec

Happy! 2 NickV žádné diskuzi o Happy! nesmí chybět alespoň zmínka o technickém provedení seriálu – to je totiž velice zajímavé. Možná jste si všimli, že Happy! je na některých stránkách uveden jako animovaný seriál. Ne, není to chyba. Happy! představuje fúzi hraných scén a 3D animace, kterou jinde jen tak nenajdete.

Sice bude chvíli trvat, než si na ni vaše oči přivyknou, ale chvíle trpělivosti bude odměněna vizuálně ohromně zajímavou podívanou. Dobré technické provedení ostatně provází všechny aspekty seriálu. Nešetřilo se totiž ani na psychedelických scénách, které se objevily už i v první sérii, což je jedině dobře. Pokud jste v minulosti sledovali více produkcí z dílny Syfy, určitě víte, že obvykle jim nejsou přiděleny největší rozpočty. Happy! je v tomhle ohledu příjemnou výjimkou a drží si vysoký standard z první série.

Happy! 2 jednorozec 2Jeden aspekt, ve kterém se ale druhá série pohoršila, je absence vánoční atmosféry. První sezóna je stejně jako komiksová předloha zasazena do vánoční sezony a chytře si pohrává s vánočními zvyklostmi, což krásně sedí do dětinské estetiky seriálu, který je jinak velice jasně zaměřený na dospělé. Žádný seriál nedovede udržet pozornost publika, chybí-li mu poutavé postavy a Happy! se naštěstí tomuto problému bezpečně vyhýbá.

Nick Sax, nadrogovaný detektiv/zabiják v podání Christophera Meloniho, je skvěle zahraná (a napsaná) postava a ve velmi povedených akčních scénách patřičně působí jako nezastavitelná síla přírody. Podobnou úroveň si drží i vedlejší postavy či záporáci. Zejména pak Christopher Fitzgerald jako Sunny Shine působí místy až neuvěřitelně slizce a jako kombinace úchyla/televizního baviče pro děti/sériového vraha se skvěle hodí k motivům série.

Happy! 2 oba 2Dobrou práci odvádí také Ritchie Coster, který se jako démonem posedlý mafián Blue stará o nadpřirozenou stránku série, a Patrick Fischler, jako zmrzačený mučitel Smoothie, má pod palcem veškeré zbylé zvrhlůstky. Za zmínku stojí také Bryce Lorenzo, která si ve velmi mladém věku dobře poradila v roli Nickovi dcery Hayley, obzvláště s ohledem na to, že Happy! je dětem relativně nepřátelské prostředí, písničkář a bavič Weird Al Jankovic, který si zde také střihl kratší roli, a samozřejmě Patton Oswalt, který propůjčil svůj hlas titulárnímu jednorožci Happymu.

A o tomhle všem právě Happy! je. Je to podivná, krvavá, špinavá, sprostá, a hlavně děsně zábavná fúze všeho dětského, mafiánských klišé a nadpřirozena. Jak jsem už řekl, Happy! není pro každého. Ale pokud patříte mezi ty šťastné, kterým se trefí do noty, zaručeně nebudete litovat času, který vám uteče nad touhle podívanou. Neváhejte tedy, a zkuste epizodu či dvě. Možná, že Happy! bude přesně váš šálek čaje, trefí se vám do noty a připojíte se ke mně v doufání ve třetí sérii.

Happy! 2. série

Autoři předlohy: Grant Morrison a Darick Robertson

Hrají: Christopher Meloni, Medina, Senghore, Bryce Lorenzo, Ritchie Coster, Lili Mirojnick, Patton Oswalt, Patrick FiIschler, Christopher Fitzgerald a další