Stárnoucí doplňovač zboží a zasloužilý svůdce žen Ash to v životě nemá ani trochu jednoduché. A přitom toho nechce moc. Jediné, po čem touží, jsou drinky, holky a pohoda kdesi v Jacksonvillu… jenže démoni s ním mají jiné plány.

Ti se přibližně před nějakými sedmatřiceti lety rozhodli, že sežerou jeho duši. A naštěstí pro všechny Ashovy fandy je to nepřestalo bavit ani po téměř čtyřech desetiletích a je to možná ještě lepší než dříve. Usaďte se, přiberte motorovou pilu, litry černého humoru a jedem!

Hororová klasika

Když se v roce 1981 tehdy dvacetiletý režisér Sam Raimi rozhodl spolu se svými přáteli natočit hororový snímek s pracovním názvem Into the Woods (později přejmenovaný na Evil Dead), netušil, že se z filmu, který vznikl přes prázdniny za pouhý milion dolarů, stane takový kult.

Nejprve oslnil publikum na tradičním festivalu fantastických filmů a hororů ve Španělsku, a pak už to šlo hopem. Evil Dead, stejně jako jeho druhé a třetí pokračování, se staly klasikou na poli gore hororů a zároveň naprostou nutností pro každého fandu pravé hororové zábavy.

Není proto divu, že když se v roce 2015 Sam Raimi rozhodl svého buranského hrdinu Ashe oživit – tentokrát pro televizní obrazovky – nebralo nadšení konce. A návrat to byl velkolepý.

Triumfální návrat

V první řadě desetidílného seriálu s příznačným názvem Ash vs. Evil Dead se legendární Ash nové generaci diváků představil jako stárnoucí proutník a nedobrovolný bojovník se zlem, který má místo ruky motorovou pilu. Posledních třicet let se mu úspěšně dařilo vyhýbat zodpovědnosti, teď ho ale zlo opět dostihlo.

Seriál Ash vs. Evil Dead se dočkal nadšeného přijetí, a to i díky oběma hlavním osobnostem, které stály už za úspěchem původní trilogie Evil Dead: režiséru Samu Raimimu a herci Brucovi Campbellovi. Jejich návrat přitom nebyl samozřejmý. Zatímco režisér Sam Raimi se po svých hororových začátcích vrhl na kariéru v Hollywoodu, představitel filmového Ashe se po úspěchu původní série vydal jinou cestou – a nadále poctivě brázdil typický béčkový terén.

Málokomu se přitom v těchto vodách dařilo tolik jako právě jemu. Během let si vybudoval originální, ironickou image, hraničící až se zvráceným kultem osobnosti. A zajímavé je, že jeho alter ego ze série Evil Dead si s touto image v mnohém nezadá. Buranský Ash, neúspěšný svůdce žen, rasista a sexistický hláškař, je ten nejméně pravděpodobný zachránce světa před hordou ďábelských nestvůr. A – světě, div se – ono to funguje.

Obrození velkých jmen

Ashův návrat v roce 2015 byl triumfální. Roli v tom přitom sehrál nejen samotný Ash a jeho představitel Bruce Campbell, ale i jeho noví spoluhráči: Ray Santiago v roli přistěhovalce Pabla Simona Bolivara a Dana DeLorenzo coby Kelly Maxwell aka drsná holka pro tento seriál.

A vynikající je v seriálovém Ashovi i Lucy Lawless v roli démonické Ruby. Že je vám tohle jméno povědomé? Ano, vybavujete si správně: je to tatáž Lucy, kterou na konci devadesátek proslavila roli Xeny, „mocné princezny zocelené žárem bitev“. Vzpomínky, co?

Mimochodem, tohle spojení není náhodné. Už v Xeně (kterou produkoval režisér Sam Raimi) si zahrál i Bruce Campbell, a dokonce i Ted Raimi, představitel jedné z menších rolí v seriálu Ash vs. Evil Dead a zároveň bratr Sama Raimiho (vzpomínáte na mocného Joxera Velikého?).

Brutální gore i béčkové hlášky

Nejsou to samozřejmě jen skvělé postavy, které táhnou seriálového Ashe kupředu. Stejně jako původní filmová trilogie, i seriálový Ash vs. Evil Dead sází na hektolitry krve, rozstříknuté mozky a tuny vyvržených střev – každá epizoda tak představuje třicet minut našlapaných brutálním gorem, nezapomenutelnými béčkovými hláškami i řevem motorovky. To všechno doplňuje typický Raimiho svižný střih a skvělá hudba.

I když by se mohlo zdát, že vedle vší té krve a hlášek už v seriálu nezbývá pro nějaký děj místo, naštěstí to tak není. Takže zatímco v první sérii musí Ash zachraňovat svět poté, co do něj nedopatřením opět vypustí temnotu, v té druhé se vrací do rodného města, které se ocitlo pod náporem krvelačných zombíků – a ještě si při tom Ash stihne vyléčit pár rodinných mindráků.

Ze třetí série, kterou začala na konci letošního února vysílat americká kabelovka Starz, se zatím odvysílalo prvních pět dílů, už teď je ale jasné, že tvůrci z laťky, kterou nastavili v předchozích sériích, slevit nehodlají. Na scénu tak kromě starých známých uvádějí i tajemný rytířský řád a jednu novou, i když velmi významnou ženskou postavu (a dál už ani slovo, protože za spoilery se ve slušné společnosti upaluje).

Kvalitní béčko

Přestože si Ash hravě poradí s hordami temnot, souboj s jedním typickým seriálovým prokletím zatím nevyhrál. Stejně jako řadu jiných pokračování, i jeho totiž dostihla scenáristická bezradnost. Ta se už v průběhu druhé série začíná projevovat repetitivností děje i motivů a třetí série v nastoleném trendu bohužel pokračuje. Tedy minimálně zatím.

Ash je naštěstí stále Ash a jeho charisma (i charisma jeho představitele) utáhne i dějově slabší epizody. A kam se hne, tak není o tělní tekutiny, hlášky a bizarní scény nouze. I třetí série tak je plná nezapomenutelných nápadů: ať už jde o sprchujícího se zombíka (to nechcete vidět), nebo o Ashovu návštěvu spermabanky (a to vidět rozhodně chcete). A ano. Po této scéně už pro vás porno nikdy nebude stejné jako dřív (a nestěžujte si, my vás varovali.)

Shrnutí? Velké umění ani novátorství od seriálového Ashe nečekejte. Pokud vám ale ke štěstí stačí kvalitní béčko, hlášky a sem tam nějaká ta motorovka, dejte Samu Raimimu a Bruci Campbellovi šanci. Protože vás zaručeně dostanou.

PS: Fanoušci původních filmů z 80. let si k hodnocení přidají minimálně 10 %.

Ash vs. Evil Dead

Režie: Sam Raimi & ostatní 🙂

Hrají: Bruce Campbell, Ray Santiago, Dana DeLorenzo, Lucy Lawless

Produkce: Starz TV

[review]