Fantastická Ostrava poster

Již tento víkend se v hornické Ostravě koná další z řady conů zvaných Fantastická Ostrava. Z průmyslového města se tak stává centrum svátku sci-fi a fantasy, kam zavítá každý, kdo má rád dobré knihy, filmy, cosplay nebo hry a nemusí to být jen s mainstreamovými tématy Star Wars nebo Harry Pottera.

Fantastická Ostrava. Již tahle dvě slova naznačují velmi neobvyklou událost. Jak tento con vznikl?

Fantastická Ostrava 1Karel Krajča: S nápadem uspořádat v Ostravě akci pro fanoušky sci-fi a fantasy jsme s Romanem Bílkem koketovali u piva dlouho. V průběhu roku 2017 se nápad začal víc rýsovat, i když jsme původně rozhodně neplánovali akci takového rozsahu. Chtěli jsme jednodenní akci, která by nabídla program jak pro mladší fanoušky a děti, tak starší fandy. Hlavně jsme to ale chtěli zkusit udělat jinak! I to je jeden z důvodu, proč se snažíme Fantastickou Ostravu prezentovat jako festival a ne con.

Shodou okolností náš nápad zaujal produkci Trojhalí v Ostravě, která nám poskytla jak úžasný historický prostor, tak zajistilo financování. Bez Trojhalí by festival nebyl takový, jaký byl a bude. Z nápadu u piva se stala akce, na kterou přišlo přes 3,000 lidí. Nevím jak ostatní, ale tohle jsem rozhodně nečekal. 

Eva Lassler: S Romanem a Karlem jsem pracovala na zinu Vlčí bouda, a když došlo na myšlenku festivalu, rozhodli se mě oslovit také. Mám za sebou několik conů, kde jsem figurovala jako řadový fanoušek, přednášející a později jako vedoucí zájmové linie. Fantastická Ostrava se ale v mnohém od standardních českých conů liší. Je více otevřená, méně vyhraněná. Zdarma. Je to jednoduše akce, kde bez problémů můžete vzít i vlastní babičku! A navíc pomáhá. Letos znovu podporujeme dvě charitativní organizace Moravskoslezského kraje. 

Roman Bílek: Hlavně jsme nechtěli dělat další “con ve škole” – ale nic proti nim! Prvotní ideou bylo dělat festival, který bude otevřený široké veřejnosti a také na něj budete moci přijít s dětmi, které si zde najdou svou porci zábavy. Jednoduše festival pro všechny. Vždyť se podívejte například na návštěvnost superhrdinských a sci-fi snímků v kinech, myslíte, že většinu z té “masy” dostanete někam do učebny na řekněme velmi sofistikovanou přednášku o něčem, o čem mají jen letmé povědomí? Bude prostě fajn, když se zapálená fanouškovská komunita a široká veřejnost prolnou na Fantastické Ostravě a každý si z toho bez nějakých svárů vezme to své.  Ještě dodám, že jsem následně do našeho produkčního týmu přizval Petru Slovákovou a ta svého manžela Tomáše Dostála. Tím se produkční tým ustálil na pětici lidí. 

Fantastická Ostrava 2Proč zrovna Ostrava? Co vás vedlo tento con uspořádat zrovna tady?

Karel Krajča: To má dva důvody. Jednak je celý náš produkční tým z Ostravy a taky jsme cítili, že by si Ostrava podobnou akci zasloužila. 

Eva Lassler: Doma je doma. Co víc k tomu dodat? Všechna velká i malá města mají svůj con a Ostrava má přijít zkrátka? Neslýchané! (smích) 

Roman Bílek: Nevím, proč bych jako Ostravák měl pořádat akci například v Písku. (smích) Ale vážně už léta jsem měl pocit, že třetí největší město něco takového potřebuje a taky je to určitá prezentace toho, že Ostrava už dávno není taková, jak jí kolikrát zbytek republiky pořád vidí. Ostrava je přece fantastická, ne?

Co Fantastická Ostrava návštěvníkovi přinese? Jaké zážitky může očekávat?

Karel Krajča: Naším cílem je nabídnou něco pro každého. Doufáme, že na své si přijde jak “profesionální” fanda, tak laik, který zná maximálně nějaký komiksový film nebo jednou zahlédl v televizi kousek Hry o trůny. Chceme ukázat, že fantastika má své pevné místo v současné kultuře a nikdo se nemusí za své koníčky stydět. A toho se nemusí bát nikdo, kdo k nám přijde. Je to festival zábavy

Eva Lassler: Zábavu pro všechny. Rozšíření obzorů, prohloubení znalostí. Plus spoustu zajímavých a přátelských osob. Fanoušci jsou obecně velmi otevření. Jakmile si k nim jednou najdete cestu, zjistíte, že nejsou žádnou skupinkou “asociálních bláznů v divných hadrech”, ale jsou to talentovaní a zapálení lidé. 

Petra Slováková: Letošní výběr programů je opravdu pestrý, na rozdíl od jiných conů se zaměřujeme na všechny věkové kategorie. Rozhodně bych doporučila výstavu Star Wars modelů od polského Yavinu, který je u nás v ČR vůbec poprvé. Sobotní program bude zaměřený i na steampunk zatímco nedělní na populární cosplay. Kromě toho máme pestrou nabídku workshopů, kde si návštěvníci mohou vytvořit rekvizity z Harryho Pottera, natočit si vlastní video, dozvědět se něco o psaní knih nebo si nakreslit komiks pod vedením výtvarníka Tomáše Kučerovského. Člověk se u nás snadno zabaví na celý den.

Fantastická Ostrava 3Fantastická Ostrava výjimečná v tom, že se tam můžeme setkat s českými autory. Na koho se nejvíc těšíte vy?

Eva Lassler: Přiznám se, že českou tvorbu sleduji spíš okrajově. Na tuto kategorii máme v produkčním týmu větší experty. Ale Vladimír Chvátil je legenda na poli deskových her. Bude zajímavé si poslechnout jeho postřehy a zkušenosti.

Roman Bílek: Jako rozhodně nás nechci nikterak shazovat, ale v tomhle zrovna v globále výjimečnost FO nevidím. (smích) Každopádně takový Ondřej Neff rozhodně není na každé akci. Ale určitě chceme mít pestrou nabídku přednášejících, ale také se to odvíjí od jejich vůle do Ostravy přijet a osobního přístupu. Osobně se těším na Julii Novákovou a překladatelku (nejen) mangy a japanoložku Annu Křivánkovou. A samozřejmě na Petru Slovákovou a Tomáše Dostála. (smích)

Petra Slováková: Snažili jsme se oslovovat hosty, kteří na českých akcích nebývají tak často, ale kromě toho bychom rádi dali i příležitost mladým hvězdám jako je Jan Hamouz nebo Pavel Bareš. Fantastická literatura by totiž na žádné správné akci tohoto typu neměla chybět. Také dáváme letos prostor i komiksu, ať už v rámci přednášek nebo křtů – v sobotu pokřtíme komiks Sněhulení autorské dvojice Beesee a Pata. Program je bohatý a těžko si vybrat jednoho favorita.

Fantastická Ostrava 4Na závěr poslední otázka. Co byste doporučili návštěvníkům Fantastické Ostravy? Obzvlášť těm, kteří třeba jedou na takovouhle akci poprvé.

Karel Krajča: Osobně se nejvíce těším na výstavu Star Wars modelů polské skupiny Yavin. Na modýlky a letadla mě užije 🙂

Eva Lassler: Projděte si výstavy, vyzkoušejte pohybové aktivity, vytvořte nějaké pěkné věci ve workshopech. Kvalitně se najezte. Odneste si co nejvíce zážitků, na které budete minimálně do dalšího ročníku vzpomínat! Já osobně se nejvíce těším na Star Wars (Yavin i Rebel Legion), Star Trek (modely, kostýmy) a cosplayery.

Roman Bílek: Myslím, že program je dostatečně pestrý, aby si své našel každý, nebo objevil něco nového, zajímavého. Vždyť fantastika má spoustu nejroztodivnějších podob. Pokud jdete na takovou akci poprvé stačí doma nechat předsudky, že fanoušci na takových akcích jsou banda podivných týpků a ještě divnějších holek, a jednoduše si to užít.

Díky za rozhovor a ať se akce podaří!

Přijďte se pobavit na povedený con Fantastická Ostrava 29. – 30. 6. 2019 Trojhalí Karolina Ostrava.