Představte si mix Kostičasu, Stmívání, přidejte ostravské reálie – a před sebou máte nový román české autorky Petry Slovákové s názvem Střípky času. Jak anotace slibovala, má v něm jít hlavně o cestování časem a také o velké souboje magicky obdařených lidí. A jak to dopadlo?

Na první pohled vypadá Jana jako obyčejná středoškolačka. Matku má v léčebně, otec zmizel neznámo kam, a ona sama je ve škole nejčastějším terčem posměchu. „Obyčejná“ ale ve skutečnosti rozhodně není. Má totiž unikátní schopnost – dokáže cestovat časem.

Svůj talent dlouho využívá pouze k drobnému přivýdělku a z minulosti přenáší předměty, které později prodává v zastavárně. Pak se ale něco ošklivě zvrtne. A zdá se, že ji mocní Dozorci, bytosti, které stráží předivo času, konečně dostanou. Do hry naštěstí na poslední chvíli vstoupí zvláštní policejní vyšetřovatel, který Janu nejprve zachrání před jistou smrtí, aby jí vzápětí nabídl místo ve svém týmu.

Nejde přitom o ledasjaký policejní tým. Naopak: je plný lidí, jako je Jana – tedy lidí s paranormálními schopnostmi. A nikdo v něm rozhodně nemá čas zahálet. Město totiž ovládají soupeřící gangy čarodějů a ten nejhorší z nich, temný čaroděj Mabrok, se navíc rozhodl otevřít brány do samotných pekel.

Zatímco se Jana podílí na vyšetřování, snaží se zkrotit svou vlastní schopnost cestovat časem a také zapadnout do svérázného kolektivu policejní stanice. Všechno se navíc zkomplikuje ve chvíli, kdy jí pravá ruka největšího nepřítele zachrání život. Petr, jak se tajemný zachránce jmenuje, se přitom tváří, že Janu dobře zná – přestože ona sama ho nikdy neviděla. Ale když dojde na čas, může se pravda nakonec vynořit někde úplně jinde, než byste čekali. Nebo spíš někdy jindy…

Vzpomínka na Kostičas

Román Střípky času, který v březnu vydalo nakladatelství Host, napsala mladá ostravská autorka Petra Slováková. Její jméno už fandové fantastiky, kteří sledují dění na české scéně, dobře znají. Má za sebou mimo jiné vítězství v povídkových soutěžích Rokle šeré smrti nebo Cena Karla Čapka a také první vlastní román – steampunkový příběh Démon z East Endu, který v roce 2015 vydalo nakladatelství Brokilon.

Ve svém druhém románu Střípky času opouští Petra Slováková viktoriánskou Anglii, aby čtenáře zavedla na místo mnohem bližší – do současné Ostravy. Příběh středoškolačky Jany přitom v některých ohledech připomíná populární Kostičas: představuje komplexní společenství jedinců obdařených paranormálními schopnostmi, kteří, stejně jako v Kostičasu, žijí pod povrchem, bez povšimnutí ze strany běžných, magicky nenadaných lidí. A stejně jako v Kostičasu, i ostravští „magici“ žijí podle vlastních pravidel a v kolotoči vzájemných sporů a tajných válek.

Ovšem nelekejte se, o žádný plagiát Kostičasu se rozhodně nejedná. Pokud totiž z něčeho Petra Slavíková skutečně vychází, je to především osvědčená (a obecná) young adult fantasy šablona. Takže jakmile se ve Střípcích času objeví první „pronikavě zelené oči, které hrdince okamžitě učarovaly“, máte jasno.

Osvědčená young adult šablona

Spousta momentů ve Střípcích času totiž dává smysl jen ve chvíli, kdy si coby čtenář uvědomíte, že se pohybujete právě na poli young adult. Protože jde o žánr, který má vlastní pravidla a zvyklosti – často i takové, které by v rámci jiného žánru rozhodně neobstály.

Na obou stranách pomyslné barikády tak bojují především teenageři (protože proč ne), padouch se zcela zbytečně pochechtává a jeho plány nedávají smysl (protože proč ano) a hrdinka naprosto bezdůvodně důvěřuje nepříteli (podezřelému z mnoha vražd), přestože ji před ním všichni přátelé a kolegové varují. A, ruku na srdce, ve světě, kde funguje základní dějová logika, skutečně nemá nejmenší důvod tomuhle pravděpodobnému vrahovi a zločinci věřit. Na poli paranormálních romancí pro mladé dívky je to ale jinak: dotyčný je zkrátka hrdinčin vyvolený a spřízněná duše, a pravidla pro logické chování tak v tomto případě neplatí.

Na ústřední dvojici hrdinů by se přitom všeobecně platné zásady young adult mohly vyučovat. Petr je drsný týpek s tajemstvím, u kterého do poslední chvíle nevíte, na které straně barikády stojí (ale moc byste si společně s hlavní hrdinkou přáli, aby měl ve skutečnosti dobré srdíčko). 

Jana za ním ale v ničem nezaostává a své „young adult klišé“ také splňuje na jedničku. Tahle nepochopená teenagerka, milovnice gotické subkultury a také černé barvy, která sama sebe označuje za černou ovci, je ve skutečnosti obdařena jednou z nejvzácnějších schopností (protože tak to na světě chodí). A hlavní hrdina, drsňák se vzhledem modela, naštěstí okamžitě pozná, že je úplně, ale fakt úplně jiná než ostatní holky.

Příjemný styl i postavy

Takže pokud jste se nechali zmást informacemi o tom, že v tomhle románu půjde hlavně o cestování časem, budete zklamaní. Příběh si totiž s časovou kauzalitou příliš hlavu neláme. Hrdinka se například běžně vrací do minulosti, aby z ní odnášela „drobné“ předměty, které, jak se domnívá, nikomu chybět nebudou. Takže i když různé postavy Janu na mnoha místech varují před narušením časoprostorového kontinua, podobné „drobnosti“ jako ukradený prsten, zdá se, nikoho netrápí, protože o efektu motýlích křídel v téhle knize zřejmě nikdo neslyšel. 

Vychytanou časovku tedy nečekejte. V rámci young adult jde ale o příjemný příběh s několika momenty, které jsou vysloveně povedené. Například už v úvodní scéně, ve které Jana prchá před mocnými Dozorci, se ukazuje, že Petra Slováková psát umí a precizně popisuje scénu i akci. Sympatické jsou i postavy, přestože se drží osvědčených young adult klišé (nechybí archetypy jako „otcovská postava“, „nepříjemná roztleskávačka“ nebo „kluk ve friendzone“), a svůj poctivý díl práce odvedl i korektor.

V rámci žánru tak zamrzí hlavně některé slepé nebo nedořešené dějové linie (jako například ta s náhrdelníkem, prstenem nebo třeba policejním čarodějem). Je ale možné, že si autorka pouze připravuje půdu pro další pokračování. Situace je zatím rozehrána minimálně zajímavě. 

Mimochodem, pokud jste vyslovený fanda young adult žánru, k hodnocení si přidejte dalších 10 % 🙂

Petra Slováková: Střípky času

Vydal: Nakladatelství Host, 2019

Počet stran: 320 / brožovaná

Cena: 294 Kč