Pokud patříte mezi milovníky světa Harryho Pottera, jistě vám neunikla žádná deskovka s tímto tématem, která vyšla u českých vydavatelů. Jenomže jestli jste zároveň milovníky deskových her, málokterá rychlokvašná licencovaná hra vás uspokojí. My ale pro vás jednu z těch lepších otestovali na dětech.

Vyděšený Dobby se mi krčí v ruce a čeká, až na mě dojde řada. Dokázal by to. Jenomže mně zbývají už jen tři srdíčka a jestli potkám Mozkomora nebo budu muset čelit kletbě Avada Kedavra, nezvládnu to.

„Máš něco na životy?“ zeptám se Hermiony, ale ta zavrtí hlavou.

„Mám Nebelvírskej meč,“ zahuhlá Ron, ale všem je nám jasné, že tuhle bitvu jsme prohráli. Nedokázali jsme zničit poslední viteál. A nedokázali jsme zastavit Voldemorta. Bradavický hrad je ztracen!

„Hustý,“ protáhne Harry a strčí si do pusy pár piškotů. „Dáme ještě?“ Bitva o Bradavice pokračuje.

Na rozdíl od mnohých „potterovských“ deskových her stojí rozhodně deck-buildingová hra Harry Potter Hogwarts Battle od společnosti USAopoly za zmínku. Mezi její nesporné plusy patří hlavně prostředí ze světa Harryho Pottera, které nevyužívá jen samoúčelně. Hra je v pravém slova smyslu kooperativní a hráči musí spolupracovat, dělit se o výhody a v některých případech se jeden pro druhého i obětovat. Dokáže příjemně zabavit celou rodinu. Slabší povahy jistě potěší i to, že se přes všechna nebezpečí ve hře úplně neumírá.

Prožijte sedm celých let v Bradavické škole

Krabice obsahuje spoustu materiálu. Ten se ukrývá pod příhodně zpracovaným herním plánem, který v právě odkryté krabici vyvolává dojem otevřeného kufru plného kouzelnických propriet. Grafika vychází z fotografií nejrůznějších postav, bytostí a předmětů z filmů Harryho Pottera a je decentním způsobem dotvořená pro potřeby hry.

Samotná hra je rozdělená do sedmi částí, tedy sedmi bradavických let, která jsou přehledně rozdělena do sedmi malých papírových boxů. Cílem hry je ve dvou až čtyřech hráčích společnými silami porazit všechny nepřátele a zároveň ubránit lokace (místa v Bradavicích i mimo ně), které jsou ohrožovány rozličnými zápornými postavami a různými náhodnými událostmi z oblíbeného světa Harryho Pottera. Jednoduchý princip dotváření balíčku karet je každým rokem komplikován novými nepřáteli, událostmi a přidanými pravidly. Prostřednictvím žetonů vlivu mohou hráči získávat nová kouzla, magické předměty a spojence, kteří hráčům umožňují lépe čelit všem nástrahám.

Znalci si přijdou na své

Znalec Harryho Pottera ocení, jakým způsobem se snaží hra navázat na bradavické „reálie“. Řada kouzel, které hra obsahuje, odkazují na svou „skutečnou“ funkci. Například kouzlem „Accio“ si můžete z odhazovacího balíčku přivolat předmět, který zrovna potřebujete (ano, přivolat si můžete i koště, pokud nějaké vlastníte). Taktéž předměty ve hře často navazují na funkci předmětů samotných.

Ostatně, čím jiným než mnoholičným lektvarem, byste chtěli zopakovat akce a schopnosti získaných spojenců? A když už jsme u spojenců, je přece logické, že Fénix léčí, zatímco se Siriusem Blackem to natřete leckterému nepříteli. Zato Zlatoslav Lockhart vám poslouží tak akorát k tomu, abyste jeho kartu vyhodili a místo ní si vzali jinou…

Změny během let se nevyhnou ani samotným hlavním postavám. Stárnou nejen svým vzhledem, ale s postupujícími roky se rozvíjí i jejich schopnosti. Pokud se probojujete až do šestého ročníku, Zkoušky náležité kouzelnické úrovně vám poskytnou nové výhody.

Budete je potřebovat, protože nepřítel sílí, jeho řady se množí, a přestože vy zůstáváte stále maximálně jen čtyři, mezi nepřáteli se objevují nové a nové tváře. Mezi ně pochopitelně patří i lord Voldemort, kterého můžete v sedmém roce zastavit jedině až poté, co zničíte všechny viteály. A zatímco jsou první dva až tři roky procházkou bradavickým sadem, od čtvrté hry se pravděpodobnost, že vám hra „nakope váš kouzelnický zadek“, citelně zvyšuje.

Nebojte se angličtiny

Hra nevyšla v češtině. Chtělo by se napsat „bohužel“, ale jako matka tří dětí musím s povděkem poznamenat, že angličtina není překážkou. Naopak mě překvapilo, že textu na kartách má jedenáctiletá dcera po třech letech angličtiny na základní škole bez problémů rozumí a že zvládá text překládat i svým šestiletým bratrům, kteří ještě dost dobře neumějí ani číst.

Pokud právě vrtíte hlavou a říkáte si, že je sice hezké, že text na kartách je stručný a srozumitelný, ale pravidla v angličtině je sousto, které rozhodně nechcete přežvykovat, dovolím si nesouhlasit. Patříte-li stejně jako já mezi rodiče, kteří se svou úrovní angličtiny zrovna nechlubí, pravidel se nelekejte. Zvláště pokud znáte principy deck-buildingových her.

Pravidla jsou zpracovaná přehledně a angličtina v nich je jednoduchá. Nám se osvědčilo, že jsme si základní princip hry nejdříve otestovali v herně, kde nám přispěli v případě potřeby dobrou radou. Se základními znalostmi principu deck-building je ale studium pravidel jednoduché a bez problémů jim porozumíte a vysvětlíte dětem.

Tady je nutno přiznat, že jsme se tak docela neřídili pokyny uvedenými na krabici, neboť hra je doporučována až od jedenácti let. Jak je ale známo, děti – zvláště pak ty malé – jsou schopné si zapamatovat text na kartách v krátké době, a proto ani tato skutečnost není pro nás při hraní překážkou. Nehledě na to, že kooperativní princip umožňuje bez narušení hry nakukovat soupeřům, resp. spoluhráčům do karet. Doporučovaná věková hranice mi však není zcela jasná bez ohledu na čtenářské dovednosti. Dle mých vlastních zkušeností dokážou hru zvládnout i mladší děti bez úlevy v pravidlech.

Kolik minut má jeden Bradavický rok?

Délka hry úměrně narůstá s počtem nepřátel, jejichž řady se rozmnožují s každým rokem. Zatímco první ročník zvládnete s přehledem do 40 minut, v posledních ročnících strávíte i trojnásobně více času. Zvláště pokud hrajete s dětmi, kterým není slovo „svižnost“ tak úplně blízké.  Ale i mé šestileté studenty Bradavic hra baví natolik, že jim tato časová dotace nečiní problém ani opakovaně.

I přes veškerou spolupráci mezi hlavními hrdiny hraje náhoda ve hře velkou roli. V některých případech vás mohou události zastavit ještě dřív, než stačíte zahrát první kartu a nepomůže vám ani chytrá Hermiona. Pokud neumíte míchat karty tím správným způsobem (nebo zkrátka nešvindlujete), je docela klidně možné, že se na vás vrhnou ti nejsilnější nepřátelé hned na začátku hry, rozcupují vás a o Nebelvírský meč ani nezavadíte.

Hra se naštěstí neomrzí ani poté, co jste završili celé sedmileté studium. Podle času a nálady se lze vracet k jednotlivým rokům a dobrodružství je pokaždé trochu jiné. I když, nutno připustit, že pocit velké mise, když hrajete každý rok poprvé, má své kouzlo a další hry můžou zvláště ostříleným hráčům připadat poněkud jednotvárné.

Není divu, že autoři hry pamatovali na další rozšíření. Ostatně, z nové krabice rozšíření „Monster box of Monsters“, která nám tu právě leží na stole, se ozývají podivné zvuky. A myslím, že jsem právě zaslechla Hagrida, jak se snaží uklidnit nějakou potvoru. Budete mě muset omluvit. Harry už tu nervózně poskakuje, protože nové dobrodružství mezi čaroději a monstry na nikoho nečeká!

Harry Potter: Hogwarts Battle – A Cooperative Deck-Building Game

Vydal: USAOPOLY, Inc.

Počet hráčů: 2-4

Doporučený věk: 6+ (s asistencí :)) / oficiálně 11+

Doba hry: 30-90 min.

Čeština: ne

Cena: $49.95

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit