Dračí princ / The Dragon Prince cover
Autor: Netflix

Voda. Země. Oheň. Vzduch. Kdysi dávno žily čtyři národy v souladu. Ne ne ne, takhle to není. Ještě jednou: Před dávnými časy byla Xadia jedinou zemí plnou kouzel a zázraků. V té době existovalo jen šest primárních zdrojů magie. Ale před tisícem let objevil lidský mág zdroj sedmý: temnou magii…

Elfové a draci se rozhodli zastavit toto šílenství a vyhnali lidi ze svých zemí. A tak byl kontinent rozdělen na dvě území – lidskou říši na západě a magickou Xadii na východě. Hranici po celá staletí střežil sám dračí král Hrom.

Ale před posledním slunovratem lidé použili zapovězená kouzla, skolili dračího krále a pak bez milosti zničili jeho jediné vejce. Nyní se svět nachází na pokraji veliké války.

Nový kult?

Avatar: Poslední vládce větru.
Autor: Nickelodeon

Takhle nepokrytě a nestydatě sám sebe představí seriál Dračí princ.

Při vydání své první série vzbudil velikou senzaci, neboť je pod ním podepsán Aaron Ehasz, jeden z tvůrců a scénáristů legendárního animáku Avatar: Poslední vládce větru.

Samotný Avatar je často považován za nejlepší animovaný seriál pro děti všech dob, protože má tak nějak všechno: komplexní, ale srozumitelný a skvěle gradovaný děj, fantasy svět založený na východoasijských motivech, plastické, živoucí postavy, s nimiž budete prožívat do krve každé pnutí srdce, a navrch ještě perfektně zvládnuté dospívání hrdinů, kteří zachraňují svět.

Jako jedno z mála televizních děl má taky výborně zvládnuté mentorské postavy a zvládá předat i filosofické úvahy bez banalizace, zjednodušování nebo pádu do nánosu amerických frází.

Trocha produkční historie

Avatar: Legenda o Koře
Autor: Nickelodeon

Na úspěch Avatara se původní autoři snažili navázat sequelem Avatar: Legenda o Koře.

Posun v celkovém ladění byl značný a vzrušující, ale nedokázal zakrýt jistou zkratkovitost pramenící z toho, že hlavní dějová linka, kterou Poslední vládce větru prozkoumával ve třech sériích, musela Koře vystačit vždy na sérii jednu jedinou.

Ačkoliv se Legenda o Koře dočkala čtyř sezón a komiksového pokračování, každá část nakonec měla jinou zápletku, na kterou zkrátka a jednoduše nebyl prostor. Obecně se soudí, že tvůrci dostali vždy kontrakt pouze na jednu sérii a tak se snažili tvořit uzavřené příběhy, aby jim studio nezastavilo finance uprostřed vyprávění.

A právě proti tomuto hlavnímu nedostatku stojí v opozici nový seriál Dračí princ, který od začátku rozehrává dlouhý epos, ze kterého si máme sednout na zadek. Autoři zatím plánují sedm sérií a k dnešnímu dni jsou vydány tři, kdy třetí tvoří významný dějový předěl, uzavírá většinu hlavních linek a parádním cliffhangerem otevírá cestu ke čtvrté.

Dvakrát v téže řece?

Dračí princ / The Dragon Prince 1
Autor: Netflix

Dračí princ opouští exotické prostředí bojových umění a jde na to z druhé strany: představuje klasické západní pojetí fantasy s elfy, draky, magií plnou světelných efektů, zaříkadel a obskurních ingrediencí a samozřejmě špinavé politiky.

To vše ve vydání pro děti a dospívající s přidanou hodnotou pro dospělé.

Formule ovšem zůstává podobná jako u Avatara: družina mladých hrdinů, problémy dospívání versus problémy se záchranou světa, spojování znesvářených kultur a boj s těmi, kteří arogantně touží po moci.

Král Harrow se účastnil války mezi říší lidí a kouzelných tvorů a poté, co v boji padla jeho žena, vyhlásil tažení proti Dračímu králi. Válku si od té doby nese na svých ramenou jako těžké břímě a potýká se neustále s přísežnou nenávistí elfů.

Dračí princ / The Dragon Prince 2
Autor: Netflix

Zatímco Harrow upřímně lituje svých činů, jeho hlavní rádce a dvorní mág Viren jej ponouká, aby dotáhl věci do konce a pokračoval v dobývání Xadie.

V tomto prostředí vyrůstají osiřelí princové: Harrowův vlastní syn Ezran a adoptovaný Callum.

Bratři odhalí, že měsíční elfové chystají na krále Harrowa atentát kvůli smrti Dračího krále a zničení jeho potomka a nadto ještě objeví, že dračí vejce zničeno nebylo a dvorní mág a jeho rodina jej chovají ve své soukromé laboratoři.

Dračí princ / The Dragon Prince 3
Autor: Netflix

Rozhodnou se zachránit otce, království a mír tím, že donesou vejce zpátky elfům. Jejich průvodcem se stává měsíční elfka Rayla, cvičená bojovnice, jež byla součástí výsadku atentátníků vyslaných zabít krále.

Rayla ovšem zjistila, že krutost a zabíjení nemá v krvi, odpojila se od svých společníků a spolu s princi se snaží udělat tu správnou věc.

Dvakrát do téže řeky opravdu nevstoupíš

Základní zápletka působí jako standardní příběh z kýčovitého románu nebo řadového hraní Dračího doupěte, což ovšem nemusí být nutně špatně. Koneckonců, ve filmu a v televizi nenajdeme nijak snadno důstojné reprezentanty tradiční západní fantasy.

Dračí princ / The Dragon Prince 4
Autor: Netflix

Bohužel je ovšem nutno jedním dechem dodat, že Dračí princ navzdory svým snahám a zkušenostem tvůrců nefunguje.

V prvé řadě, nepodařilo se vytvořit dostatečně sympatický tým hrdinů a vedlejších postav.

Jejich charakteristiky nejsou nijak zvlášť originální, psychologie je na půl cesty mezi mělkostí a průměrem a ačkoliv každého hrdinu zvládli učinit dostatečně individuálním, rozpoznatelným a zapamatovatelným, prostě to nějak nefunguje.

Svatá trojice fantasy: integrita, logika a konsekvence!

Dračí princ / The Dragon Prince 5
Autor: Netflix

A pak tu jsou logické lapsy. Hlavní záporák, dvorní mág Viren, je na začátku portrétovaný jako nepochopený muž, který chce zkrátka jen pomoci a je rozhořčený z toho, že jeho pomoc je odmítána jen kvůli pověrám vůči magii.

Tváří se jako muž, který bude činit zlo z omylu, nikoliv záměru.

Během jedné scény se ovšem přepne do klasického antagonisty s rozkoší v podvádění, ponižování, překonávání ostatních, lhaní a s ďábelským smíchem.

V druhé sérii se objevuje rada panovníků všech sousedních království, během které vystoupí dětská královna (která působí jako přímá reference na Lyannu Mormont). Ta se velemágovi postaví, zadupe ho do země a nakonec se mu podvolí, jen proto, že pateticky a se slizskou úlisností zavzpomínal na její rodiče.

Dračí princ / The Dragon Prince 6
Autor: Netflix

A takových problémů má seriál nepočítaně – dějové zvraty a konflikty jsou jenom prázdná náplň a nemají konsekvence. Mladičký Ezran se dozví o smrti svého otce a rozhodne se opustit výpravu, vrátit domů a chopit se trůnu.

Divák se těší, jelikož seriál nepřímo napovídá, že dojde k politickému střetu chlapce a zlého čaroděje a chlapec si mága podá jako nic. A ono ne, končí to tím, že se Ezran zase vrátí k výpravě do Xadie a vzdálenost, kterou překonával dvě série, náhle překoná během půlky jednoho dílu – ba během jedné scény.

Mág Viren se nakonec skutečně dostane do úzkých, dojde k jeho politickému pádu, ale během pár epizod se to ZASE vyřeší a on je ZNOVU instalován jako funkční vládce říše krále Harrowa. V tuto chvíli už to působí především směšně.

Vedle těchto trestuhodných nedotažených kapitol a do outu zahraných zápletek je nutné vyjádřit zklamání i nad gradací děje.

Dračí princ / The Dragon Prince 7
Autor: Netflix

První série, potažmo i druhá, to zvládá dobře.

Princové a elfka jsou na dlouhé a strastiplné výpravě, mág pomalu, pomaloučku sbírá politický vliv svou výřečností a intrikami a na pozadí se nám ukazuje, že skutečným záporákem celého eposu je dost možná někdo jiný a aktuální válka lidí a elfů přeroste v dávný, pradávný boj mezi dobrem a zlem vůbec.

A pak najednou z ničeho nic, bez příprav, pomocí zkratek, zrychlení a věcí, které se vyřešily off-screen, přijde závěrečná bitva a vy na obrazovku křičíte „ale vždyť jsme teprve v půlce příběhu!“

Ale Dračí princ je hit!

Přese všechny výtky je skutečně Dračí princ totální trhák. Třeba to s ním není zas TAK špatné, ne? Asi takhle: ano, je.

Ten seriál je opravdu, opravdu špatný. Od začátku, abychom tak řekli, slibuje první série Hry o trůny, ale ve výsledku dostanete jenom tu poslední a žádnou jinou. Na druhou stranu, je pár věcí, které Dračí princ dělá opravdu, opravdu dobře. Jen jich akorát není dost na to, aby přehlušily zápory.

Dračí princ / The Dragon Prince 8
Autor: Netflix

Jedna věc, kterou seriál zvládá, je odhalování skryté zápletky.

Ve skutečnosti to vůbec není o Virenovi a Xadii, střetů původních škol magie a té sedmé, temné. Postupně se na scéně ukazuje další hráč.

Nejdřív je to jen drobná záhada, ve druhé sérii se postupně ukazují drobné manipulace, našeptávání a sliby a třetí série končí strašlivým zvratem, po kterém si navzdory všem záporům říkám: šmarjá, už aby byla další série.

Dračí princ a inkluze

Dračí princ je od Netflixu a Netflix je momentálně proslavený svou místy až násilnou inkluzívní politikou. „Princ“ se snaží o maximální diverzitu svých postav a popravdě se mu to i docela daří a dokonce i v pozitivním slova smyslu.

Dračí princ / The Dragon Prince 9
Autor: Netflix

Bratrství nevlastních sourozenců Calluma a Ezrana funguje velmi dobře a Callumova psychologizace adoptovaného syna se relativně shoduje se standardy v literatuře a filmu s obdobnou tematikou.

Generálka a zároveň teta obou chlapců, Amaya, je němá a komunikuje znakovou řečí.

Lesbické královny nikdo nerozmazává, neříká, jak to měly těžké, nesnaží se vám násilně předávat, jak je super, že to jsou dvě ženy ve svazku a ve vedení, a zaměřují se na jejich příběh.

Stejně tak se přistupuje i k mužskému páru dvou elfů, které rozdělila hořkost a touha po pomstě a jsou jako postavy dostatečně propracovaní a plastičtí, takže nepůsobí jako tokenová reprezentace, ale jako integrární součást příběhů a autorský záměr. Za mě dobrý.

Mezi slepými…

Dračí princ / The Dragon Prince 10
Autor: Netflix

Čili sečteno a podtrženo: Dračí princ není druhý Avatar, poslední vládce větru. Není ani další Legenda o Koře. Je inkonzistentní, nelogický, umí zklamat více než jednou, chybí mu postavy, které byste mohli skutečně milovat, válí se v klišé, které ani neumí zpracovat zas tak dobře.

Na druhou stranu – je to momentálně vůdce v žánru hrdinské fantasy. Je to momentálně jediná záležitost, která se snaží vyprávět opravdu, opravdu epický příběh a bere si na to dostatek času a prostoru. Kolik dalších filmů a seriálů z oblasti vysoké fantasy najdete?

Hm? Takže když už nic jiného, Dračí princ zaplňuje díru na trhu a hlad v našich srdcích.

Dračí princ / The Dragon Prince

Distributor: Netflix

Délka: 3 série, 27 dílů, jedna epizoda 25 minut

Tvůrci: Aaron Ehasz, Justin Richmond

Hudba: Frederik Wiedmann

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
50 %
Jan Hykel
Odrodilý knihovník, nezdravě zanícený hráč RPG her a eklektický intelektuál, co směšuje vysoké a nízké. Nevěřím, že existuje kvalitní živý básník a stále čekám, až někdo napíše dokonalý epos o samurajích, ninja assassinech, obřích robotech a dracích.
draci-princ-hrdinska-fantasy-plna-elfu-draku-magie-a-spinave-politiky-pod-kterou-jsou-podepsani-tvurci-avatara-posledniho-vladce-vetru+ jedno z mála high fantasy v produkci + elfí arcimág Aaravos a jeho hlas + postupně rozvíjený epos neohraničený jednou sérií - nelogický, inkonzistentní děj - dramatické akce postav ve skutečnosti nemají žádný dopad - nepříliš chytlavé postavy