Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství cover
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Druhý díl o mystickém superhrdinovi Stevenu Strangeovi je tu a pod taktovkou Sama Raimiho přináší poprvé do světa MCU i hororovou atmosféru. Velkolepá výprava a nápaditá akce vás provede napříč multiverzem, kde si skvělá Scarlet Witch krade film pro sebe a lehce zastiňuje hlavního protagonistu.

Tak, máme za sebou první letošní Marvelovku a opět je o čem mluvit. Druhý díl filmu mystického hrdiny Doctora Strange patřil k nejočekávanějším filmům od MCU tohoto roku.

Ať už kvůli nabušeným trailerům, které slibovaly pořádnou jízdu napříč paralelními světy plnou různorodých cameí, nebo kvůli tomu, že se po 20 letech k režírování velkofilmu vrátil Sam Raimi, který má na svědomí první tři Spider-Many a od té doby v podstatě nic dalšího, co by stálo za zmínku nenatočil.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství 1
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Konečný výsledek druhého Strange pak zůstal bohužel za očekáváním, nicméně se určitě nejedná o špatný film a určitě si stojí lépe, než Black Widow, která vykopla MCU snímky v kinech minulý rok. I přes vlažné celosvětové recenze a rozporuplné přijetí diváku, Strange dvojka trhá rekordy v návštěvnosti kin a během víkendu smetl Batmana, který jako superhrdinský film držel letošní primát návštěvnosti kin.

Strange is back

Doctor Strange se má po skonu Iron Mana stát jakýmsi jeho nástupcem ve filmové univerzu MCU, a tak se očekávalo, že druhý díl jeho sólovky bude mít zásadní dopad na celé marvelovské filmové kompendium. Bohužel opak je pravdou a přes veškerá očekávání je druhý díl pod Raimiho taktovkou spíše uzavřeným příběhem, který kromě lehkého vývoje samotného charkateru Dorctora Strange představí vlastně jen jednu novou postavu a pár známých tváří v podobě skvělých cameí.

Steven Strange se setká s mladou superhrdinkou Americou Chavez, která umí ovládat portály mezi jednotlivými paralelními světy. Dívce je na stopě zlá čarodějka, která si přeje její schopnosti získat pro sebe.

Brzy vyjde najeho, že tou čarodějkou je Wanda, kterou už diváci dobře znají. Ta se po událostech seriálu WandaVision už plnohodnotně přeměnila ve Scarlet Witch a její přechod na temnou stranu síly byl dokonán.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství 2
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Je dobré před shlédnutím druhého pokračování Strange vidět již zmiňovaný seriál WandaVision, aby měl divák aspoň nějakou představu, proč se Wanda chová tak, jak se chová. Jinak může být takový divák lehce zmatený, jak se z původní hrdinky může stát takový padouch.

Celý film je pak vlastně jen pouze o útěku Strange s mladou Americou napříč dalšími paralelními světy, přičemž Strange se snaží srovnat s tragédiemi, které ho potkaly v průbehu života a America se zase snaží najít sama sebe.

Samotný příběh je bohužel asi to nejhorší na celém filmu a dost Raimimu podráží nohy, protože je až banálně jednoduchý, když pominu již zmiňovaná camea, tak druhý Strange je i bez jakéhokoliv elementu překvapení, a i když se Sam Raimi snaží ze všech sil, tak nějak se mu to pod rukama celé rozpadá a film díky tomu působí dost nekompaktně a roztříštěně.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství uhání kupředu jako splašený kůň, skáče z jednoho charakteru na druhý a žádnému nevěnuje dostatečnou pozornost. Dostáváte se do diváckého tempa v určité scéně a ta už je střídána druhou, za kterou následuje bleskově další. Film má na MCU snímek velmi krátkou stopáž a dost na to doplácí. Vyprávění je velmi nesourodé a prostě a jednoduše moc krátké. A také je na filmu vidět, že se dost přetáčelo a následně stříhalo. A to je strašná škoda, protože Strange by si určitě zasloužil daleko více.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství 3
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Raimi is strange!

Asi nejočekávanější věcí na celém filmu byla režisérská sesle pro Sama Raimiho. Ten v podstatě od své pavoučí trilogie nenatočil žádný velkofilm, a tak byl jeho návrat k blockbusterům ostře sledován.

A Raimiho rukopis se opravdu na filmu promítl velmi citelně. A to jak v tom nejlepším slova smyslu, tak i v tom ne moc dobrém.

Dočkali jsme se totiž prvního hororového filmu v rámci celého MCU. Sice jen s ratingem PG-13, ale i tak je tam mnoho momentů, které dávají vzpomenout na Raimiho skvělé kousky jako Evil Dead nebo Army of Darkness.

S tím jde ale ruku v ruce i určitá grotesknost a divnost. Některé scény působí na diváka, jako vystřižené z Raimiho filmových začátků a to v této moderní době působí více směšně, než aby to mělo kýžený efekt. Bohužel takových scén ve filmu také není úplně málo.

Na plno se to pak projevuje v práci se CGI, které je sice klasicky na velmi vysoké úrovni, ale sem tam zahlédnete jisté nedostatky, které ale působí, jakoby tam byly účelně, protože to je přesně Raimiho styl. Bohužel to nemusí sednout každému.

Celkový dojem z Raimiho režisérské práce je ale veskrze pozitivní a přinesl do světa MCU zase něco nového a neotřelého a většinu filmu se určitě budete bavit, a to i přes výše zmiňované nedostatky, které se dvojce Strange dají víceméně odpustit.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství 4
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Wanda show

Benedict Cumberbatch je v roli Stevena Strange naprosto skvělý. Role tak trochu arogantního hrdiny mu náramně sedí a je na něm vidět, že si tuhle postavu opravdu užívá. Už několikrát dokázal, že je to PAN herec a nejinak je tomu i v nejnovějším Strangeovi. Ve filmu také potkáme několik jeho dalších alternativ, kdy každá z nich se liší od druhé a Cumberbatch se s touhle změnou charakterů popasoval na výbornou.

Zvlášní ale je, že vlastně i když se film jmenuje Doctor Strange, tak je film spíše o mladé Americe Chavez a hlavně pak o Scarlet Witch, která si v podstatě celý film ukradla pro sebe. Je přinejmenším k zamyšlení, že ve filmu, který je sólovka Strange, je důležtější postava než hlavní hrdina mladá nová hrdinka a hlavní antagonistka filmu.

Elizabeth Olsen už v seriálu WandaVision ukázala naplno své herecké schopnosti a ve dvojce Stange je zase posunula o kousek dál. Její výkon byl skvělý a její dějová linka byla pak nejlepší z celého filmu. Jako hlavní antagonistka filmu byla skvěle vykreslená a její Scarlet Witch nezůstala své pověsti jedné z nejmocnějších bytostí univerza nic dlužná. Až si člověk říká, že je škoda, že se ve Scarlet Witch neproměnila už před bojem s Thanosem. Namazala by si ho totiž na chleba.

Mladá Xochitl Gomez, která ztvárnila roli nové mladé superhrdinky Americy Chavez, se zapsala velmi dobře a její sympatický výkon určitě nezůstane bez odezvy. A věřím tomu, že nám ještě ukáže více ze svého talentu v dalších projektech z dílen MCU.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství 5
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Do své role se pak vrátil i Benedict Wong, který jako Sorcerer Supreme Wong byl ve svém živlu a stejně jako v předešlých filmech i tady diváka prostě a jednoduše bavil.

Kromě Wonga pak stojí za zmínku ještě Rachel McAdams v roli Strangeovi femme fatale Christine Palmer, kterou Strange miluje napříč všemi vesmíry. McAdams je taková sázka na jistotu. Zahrála si svůj standard, který ale ničím neoslní.

Další Avengers se nekonají

Tvůrci nového filmu o Strangeovi proklamovali obrovský počet superhrdinů, který měl údajně překonat samotné Avengers: Endgame. Bohužel to byla asi největší lež z celého filmu a dost fanoušků tak bude odcházet z kina více či méně zklamaných.

Ve své podstatě se jednalo „jen“ o skupinu Illuminati, kteří byli ale už propáleni v trailerech. Jen se přesně nevědělo, kdo všechno do této superhrdinské organizace bude patřit. Na plátně pak Illuminati dostanou smutně málo času, který je však paradoxně tím nejlepším atributem z celého filmu. Více k tomu nemá smysl říkat, protože by byla škoda připravit vás o překvapení.

I přesto, že se film jmenuje Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, tak se zase tolik dalších vesmírů nedočkáme a to je velká, ale opravdu velká škoda, protože tahle látka má potenciál nezměrných možností.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství 6
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Díky roztříštěnosti a tempu které film má, je téma mnohovesmíru prostě a jednoduše nevyužito tak, jak by mělo a celý snímek pak působí jako slabší odvar z fenomenálního Spider-man: Bez domova, ve kterém se šlo na ruku fanouškům a film byl neuvěřitelně kompaktní a vše fungovalo jak mělo.

V novém Strangeovi to vše funguje tak napůl a práce s mlutiverzem tady navzdory očekávání pokulhává a je přinejmenším slabá. Když pomineme Illuminati, tak asi nejzajímavější byla sekvence průletu napříč mnoha vesmíry, ve kterém jsme mohli mimo jiné vidět i animovanou verzi paralelního vesmíru. Jenže minutová sekvence vám prostě v takovém filmu nestačí.

Není to zas tak špatné

Ač na předešlých řádcích zaznělo poměrně dost kritiky, tak ale druhý díl Doctora Strange rozhodně není špatný film a rozhodně stojí za shlédnutí. Možná to také bylo dáno obrovským očekáváním fanoušků a také tím, že se v trailereh propálilo více věc, než by mělo, což při nedávném rozhovoru potvrdil i sám velký Kevin Feige.

Dvojka Strange je ale pořád parádní blockbuster, který stále funguje a dokáže bavit. Díky Raimimu se všudypřítomný marvelácký humor smrsknul na polovinu a nahradila ho příjemná hororová atmosféra, a to je více než vítaná změna. Hlavně díky tomu, že Raimi umí pracovat s kamerou a atmosférou, se tahle změna promítla na filmu velmi svěže a je třeba ji ocenit.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství 7
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Humor ve filmu samozřejmě najdete taky, i když ne v takovém množství. N,ejvíce se asi zasmějete při rozhovoru Americy se Strangem, kdy se Steven snaží mladé superhrdince vysvětlit, kdo je Spider-man a jaké má schopnosti. Ten rozhovor je prostě geniální a tahle scéna patřila k tomu nejvtipnějšímu z několik posledních MCU filmů a opravdu se od srdce zasmějete.

Co ve filmu také funguje na výbornou, jsou souboje a akce. Většinou jsou velkolepé a také zajímavé a nápadité. Hlavně potom hudební souboj, kde se bojuje pomocí not a hudby. Taková věc ve filmu ještě k vidění nejspíš nebyla.

Jak za hudebním soubojem, tak hlavně za soundtrackem k filmu stojí Danny Elfman a nutno říct, že se mu jeho práce povedla na výtečnou. Celý film je proložen skvělou a zajímavou hudbou, ve které nechybí i známé fláky. MCU zatím zdárně zvládá hudební podklady ke svým filmům a dvojka Doctora Strange není výjimkou.

Závěrem..

Druhý Doctor Strange nemá sice žádný větší dopad na budoucnost MCU univerza, ale jako sólovka obstál nadprůměrně a to hlavně díky Raimimu a hororovému nádechu.

Herecké výkony zahrány vesměs výborně, zejména Elizabeth Olsen ze sebe vymáčkla maximum. Výprava a triky potom byly velkolepé a úžasné, jen některé CGI ulítlo prostě trochu mimo.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství 8
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

I přes vlažné přijetí diváků a kritiků si film za první víkend odnesl z kin úctyhodných 450 milionů dolarů z celého světa a bez problémů tak Marvelu dokráčí pro další miliardu.

A to se sluší ještě zmínit, že v několika státech, včetně největšího odběratele Číny, byl film zakázán a to hlavně kvůli dvacetivteřinovému záběru, kde rozebírá vztah matek Americy Chavez jejich homosexualita. Kvůli dvaceti vteřinám, které neměly ani nějak výrazný dopad na film a hlavně tam toto téma nebylo ani nějak na sílu vloženo, odepřít film tolika divákům je opravdu smutné.

Nakonec bych ještě zmínil, že diváky před samotným filmem čekalo v kinech překvapení a to v podobě prvního teaseru na mega očekávaného Avatara. A i když trailer nic moc neukázal, tak vypadal prostě a jednoduše velkolepě a zdá se, že se po třinácti letech čekání dočkáme zase pořádného hitu od Jamese Camerona, protože už tento krátký trailer zvládl v mnoha lidech vyvolat nadšení a jejich očekávání vystřelit k maximu.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství rozhodně stojí za vaši pozornost, a i když má mnoho chyb, pořád je to nadprůměrný film ze světa MCU, u kterého se budete bavit a některé scény vám po filmu ještě dlouho zůstanou v živé paměti.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

USA, 2022, 127 min

Režie: Sam Raimi

Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář: Michael Waldron, Jade Halley Bartlett

Kamera: John Mathieson

Hudba: Danny Elfman

Hrají: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
75 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
doctor-strange-v-pokracovani-prinasi-hororovou-atmosferu-scarlet-witch-v-roli-padoucha-a-napaditou-akci+ nápaditá akce + Scarlet Witch + hororový nádech + výprava – slabší děj a scénář – slabá práce s multiverzem – občas směšné CGI – až moc rychlé tempo vyprávění