Castlevania v první sérií na Netflixu zabodovala a bylo jen otázkou času, než bude do světa vypuštěna série číslo dvě. Seriál podle kultovní videohry má stále co nabídnout, a i když ve druhé sérii trošku ztrácí na tempu, pořád je to velmi solidní podívaná.
Zpátky na Valašsku
Děj navazuje přímo na události první série, kterou divákovi hned před prvním dílem připomene fantastický recap s ještě lepší hudbou.
Takže jestli jste se mezi první a druhou sérií dali větší odstup, nic se neděje, budete rychle zase v obraze.
Příběh zavede diváka zpátky do mýtické evropské země Valašsko roku 1475. Drákulovy hordy byly odraženy trojicí hrdinů, ale to byl jen začátek blížícího se krvavého konfliktu.
A protože se Drákula nehodlal smířit s jednou prohranou bitvou, svolal svoje upírské generály z celé Evropy a společně se chystají vymýtit lidskou rasu z povrchu Země. A posledním, co stojí mezi totální genocidou lidstva, je neobvyklá ústřední trojice hrdinů z předešlých dílů.
O statečných kovářích
Ve druhé sérii se setkáte s mnoha novými postavami, všemi však na straně zla.
Na straně dobra zůstává pouze již staré známé trio hrdinů. Ale o nich až později.
Nejvýraznějšími přírůstky do rodiny upírů je generálka Carmilla, která však má zcela jiné plány než Drákula a jeho válku využívá jen pro své dobro.
Druhý za zmínku stojí vikingský upírský válečník Godbrand, na jehož účet přistává jeden vtip za druhým a všechny do jednoho se nedají pustit v televizi před desátou hodinou.
Kromě démonických generálů jsou novými charaktery Drákulovi Kováři Hector a Isaac, kteří vládnou prastarou magií, která dokáže vzkřísit mrtvé. Přesněji přeměnit mrtvé v krvelačná monstra, kteří se připojí k hordám temnot
Tito Kováři sehrají v seriálu velmi důležitou roli, a proto je jim také věnováno spoustu času včetně flashbacků z jejich minulosti. Jsou totiž jediní lidé, kteří se připojili na stranu Drákuly proti jejich vlastnímu druhu.
Je pak velmi zajímavé sledovat morální rozpolcenost jednotlivých aktérů Drákulova kruhu generálů a také Kovářů, kdy každý má na způsob vyhlazení svůj názor a chce prosadit svůj způsob války.
Někdo je pro obrovské utrpení lidského druhu, někdo zase pro systematické likvidování, ale s co nejmenším lidským utrpením a někdo zase jen prahne po krvi a kouká na lidstvo jen jako na chovný dobytek, který si upíři drží pro krev.
Monstra samotná jsou potom skvěle vymyšlená a jsou velmi různorodá. Každý démon se promění nějak jinak a divákovi to připomene nedávnou skvělou tvůrčí práci s monstry v korejském seriálovém hitu Sweet Home.
Každý démon má jiný vzhled, svoje zbraně, svoje schopnosti, které velmi umě používají v boji.
Vypíchnu hlavně souboj skupinky démonů v Belmontově tvrzi, protože tam je vidět nejvýrazněji kreativita tvůrců při vymýšlení bojových stylů. Každý byl jedinečný a proti každému démonovi museli hrdinové vymyslet jiný způsob boje, aby jej vůbec mohli porazit.
Pán všech temnot
I když je Drákula v Castlevanii padouch, tak s ním divák velmi soucítí. Jeho motivace je velmi propracovaná a zajímavá.
Před smrtí jeho lidské ženy už téměř konvertoval ke „světlé straně síly“ a jeho víra v lidstvo se upevňovala.
Bohužel následná smrt jeho ženy Drákulu zlomila a on se rozhodl pro likvidaci celé lidské rasy. Zajímavé na tom je to, že smrt ženy ho zasáhla natolik, že o svých skutečných plánech neřekne nikomu, ani jeho nejbližším generálům a dokonce ani Kovářům.
Hrabě Drákula Tepeš je sice pořád velmi mocný, ale ve druhé sérii je vykreslen spíše jako zlomený a unavený stařec, který jen chce aby bylo lidstvo vyhlazeno. V podstatě celou sérii jen sedí v křesle a zkroušeně kouká do plamenů ohně v krbu. Dokonce si i upírá krev a postupně slábne a slábne.
Je to strašná škoda, protože s charakterem typu Drákuly by se v seriálu daly dělat neskutečné věci. A kvůli Drákulovu přístupu události směřují do nezvratného konce.
Nečekaně skvěle fungující TRIO
Ve druhé sérii se opět potkáváme s ústřední trojicí hrdinů.
Sarkastickým a neurvalým Trevorem Belmontem – posledním ze slavného rodu lovců upírů Belmontů.
Ten je pořád stejný. Má výborný smysl pro humor a je cynický více než je zdrávo.
Jeho talent pro boj s monstry a upíry se mu však nedá upřít a čím více soubojů absolvuje, tím více nachází sám sebe.
Postupem času se tak z vlka samotáře stane týmový hráč, z jeho dvou společníků se stanou jeho jediní přátelé a Belmontův život zase začne dávat smysl.
Druhou hrdinkou je čarodějka Sypha, která pochází se starobylého rodu Vypravěčů, kteří po generace uchovávají znalosti a legendy celého lidstva pouze vyprávěním.
Když však Sypha společně se svými přáteli navštíví nejprve Belmontovu tvrz a posléze Drákulův zámek, kde uvidí tisíce knih, ve kterých byly zaznamenány všechny divy světa, zjistí, že po celé generace to její národ nedělal úplně šťastně.
Sypha je mimo jiné velmi mocná čarodějka, která se nebojí žádného nebezpečí a vrhá se do něj po zcela po hlavě. Její kouzla jsou opravdu fantasticky zpracovaná.
Posledním z týmu anti-Drákula je jeho vlastní syn Adrian Tepeš, jinak známý jako Allucard of Wallachia.
Allucard je napůl člověk a napůl upír a nemůže se smířit s tím, že jeho otec chce zahubit celé lidstvo. Ví, že by to matka neschvalovala. Je velmi mocný a nebezpečný bojovník, ale ani on sám nestačí na svého otce Drákulu.
A tak spojí síly s Trevorem a Syphou a a vydají se vstříc jisté smrti do posledního boje proti Drákulovi.
Čekání na sedmý díl
První série Castlevanie měla pouze čtyři díly o stopáži 20 minut a bylo to skvělé, protože vše odsýpalo a každý díl byl dost našlapaný.
Druhá série zdvojnásobila počet dílů na osm. Což vyslyšelo přání mnoha fanoušků. Bohužel to ale uškodilo dynamice vyprávění a příběh se celkově dost vleče.
Není to vyloženě špatné a ani to nenudí, protože stopáž byla zachována na 20+ minutách, ale po namlsání první sérií je to přeci jen menší krok zpět.
V podstatě to pak je tak, že celých šest průměrnějších dílů čekáte na ten sedmý, který vás vystřelí z trenek. Sedmý díl je totiž finále jak se patří a je prostě a jednoduše dech beroucí.
Drákula i přes všechnu svou únavu a přístup k životu tu svede souboj s našimi hrdiny a je až nereálně overpowered. Nebudu prozrazovat detaily, abych vám nepokazil zážitek, ale přesně takovéto chcete vidět na obrazovkách finální souboje.
Dlouho nebyl na televizních obrazovkách takhle zajímavě a kreativně zpracovaný teamfight všech tří hlavních hrdinů. Díky jedinečným schopnostem každého z nich se změnila závěrečná bitva na vizuální koncert, kdy jeden doplňuje dalšího a každý jediný by bez toho druhého byli mrtví.
Trevor, Sypha i Allucard mají každý svůj osobitý styl boje a je vidět, že si s tím tvůrci dali opravdu hodně práce.
Tohle se jen tak nevidí a za tohle rozhodně obrovský palec nahoru.
Co je dost neobvyklé, že osmý díl už je v podstatě jen takový epilog jednotlivých přeživších aktérů, a místo toho, aby finální díl byl spojen dohromady s tím ukončovacím, tak je to v Castlevanii rozděleno.
Kdyby v této sérii osmý díl nebyl, nic se nestane a divák o nic nepřijde.
Závěrem
Zpracování a animace je na velmi vysoké úrovni. Můžeme v ní vidět opravdu krásné lokace a obzvláště pak dvě jsou opravdu dech beroucí.
Belmontova tvrz je opravdu monumentální. Tvůrci nešetřili a naservírovali divákovi opravdu obří pokladnici znalostí a cenností starobylého rodu, která vás ohromí.
Majestátnost toho místa na vás dýchá skrze obrazovku a vy se prostě chcete dozvědět o každém tajemství, které místo ukrývá.
Druhým fantastickým místem je samotný Drákulův hrad. Tajemný a propracovaný do posledního detailu. A pokaždé, když se hrad teleportuje, tak se přistihnete, že sedíte s otevřenou pusou a hledíte jak tele na nová vrata.
V seriálu je znovu přítomen i velmi povedený humor, i když většinou dost nekorektní, tak výborně fungující.
Díky ratingu 18+ se pak také dočkáme spousty krve, násilí a sprostých slov, které jen umocňují zážitek z celého seriálu.
Za zmínku ještě určitě stojí skvělá hudba, kterou má na svědomí Trevor Morris.
Druhá série Castlevanie je sice rozvleklejší a slabší než ta první, nicméně je to pořád jeden z těch velmi povedených animovaných seriálů a můžu ho jenom doporučit.
Castlevania – Season 2 (série)
Animovaný / Akční / Dobrodružný
Režie: Sam Deats, Spencer Wan, Adam Deats
Scénář: Warren Ellis
Hudba: Trevor Morris
Hrají: Richard Armitage, James Callis, Graham McTavish, Matt Frewer, Emily Swallow, Matt Lowe, Theo James a další