Castlevania - 1. série cover
Autor: Netflix

Vítejte ve Valašsku a ve světě, kde je hrabě Drákula nejhorší noční můra všech lidí a jeho síla nezná hranic. Pojďte se podívat na cestu hrdinů za záchranou své země ve skvělém animovaném seriálu pod producentskou taktovkou streamovací stanice Netflix. 

Svět Castlevania

Castlevania - 1. série 1
Autor: Konami

Castlevania je videohra, která vznikla už v roce 1986 a už tehdy se stala fenoménem.

Jde o fiktivní svět, který je zasazen do období hraběte Drákuly, upírů a jeho jiných rozličných monster. Díky oblíbenosti hry jsme se od té doby dočkali rozšíření univerza v podobě mnoha her, knih, komiksů a televizních anime seriálů.

Castlevania - 1. série 2
Autor: Konami

Drtivá většina příběhů ze světa Castlevania se odehrává ve Valašsku. Ne, nejde o naše Valašsko, ale o region který se nachází na jihu od Transylvánie a na severu od Bulharska. Nyní je to část Bulharska.

Valašsko ve středověku bylo nezávislou zemí a jedním z jejích vladařů byl také Vlad III. Draculea, který byl předlohou pro prvního knižního upírského Drákulu z knihy Brama Stokera.

Zajímavé na tom je, že tvůrci Castlevanie propojili reálné místo Valašska s fiktivní říší hraběte Drákuly v Transylvánii. Anglicky se země píše Wallachia a Germáni používali slovo Wallachei, který měl význam za horizontem a toto slovo pro tento význam se v Německu používá dodnes.

Castlevania - 1. série 3
Autor: Netflix

Z historického hlediska to byla analogie na místo za Karpaty, kde už se nemluvilo ani německy ani latinsky.

U sémantiky ještě na moment zůstaneme. Japonský přepis pro Wallachia je Warakiya a právě Warakiya je ve světě Castlevania město, ve kterém sídlí rodina Belmontů, která je známá pro svoje boje proti všemožným příšerám a monstrům, včetně samotného Drákuly a jeho poskoků.

Castlevania - 1. série 4
Autor: Netflix

Seriál Castlevania z produkce Netflixu je adaptací třetího dílu hry – Castlevania III: Dracula`s course. Původně mělo jít o film a začalo se na něm pracovat už v roce 2007, ale kvůli různým neshodám a jiným nástrahám filmařského světa by film uložen k ledu a na světlo byl vytažen až v roce 2015, kdy se ujal projektu Netflix a nutno říct že trefil do černého.

Animace a vůbec druh zpracování jsou naprosto jasně ovlivněny japonským anime a japonskou tvorbou všeobecně. Aby taky ne, u projektu stál, co se týká animace, Ayami Kojima a jeho tým, který pracoval na hře Castlevania: Symphony of Night. 

Za vším hledej ženu a církev

Castlevania - 1. série 5
Autor: Netflix

Příběh začíná ve Valašsku, v roce 1476, kdy na monumentální hrad hraběte Drákuly dorazí žena z lidu jménem Lisa, která chce po Drákulovi pomoc v rámci vědy. To Drákulu tak okouzlí, že si po čase lidskou ženu pojme za ženu a jeho nenávist vůči lidstvu tak zmizí. Jenže idylka vydrží jen pomíjivou chvíli.

Ženy vědy neměly v 15. století na růžích ustláno. Jednou, když byl hrabě Vlad Drákula Tepeš na cestách, našla si jeho ženu církev a upálila ji pro čarodějnictví. Když Drákula zjistil, co se stalo, jeho vztek neznal mezí a zaslepila ho nenávist vůči lidstvu.

Castlevania - 1. série 6
Autor: Netflix

Určí proto obyvatelům Valašska jeden rok, aby se smířili se svým bohem a pak všichni zemřou. A své slovo dodrží. Přesně po roce vypustí na Valašsko a arogantní církev hordy pekelné. Začne městem Targoviště, a poté rozešle své bestie vraždit do všech světových stran.

Tou dobou se zrovna v zemi ukrýval Trevor Belmont – poslední živý syn z rodu Belmontů, který byl zapovězen a vykázán církví z Valašska po obvinění čarodějnictví a praktikování černé magie. Přitom posláním života rodu Belmontů bylo chránit lidstvo před všemi monstry a útočníky z jiných světů.

Castlevania - 1. série 7
Autor: Netflix

Trevor se jen opíjí a už vyšel celkem ze cviku, ale pořád je to mistr ve svém řemesle – a to je zabíjení monster. Události ve městě Grešit ho donutí znovu začít bojovat proti silám zla a hordám pekelným.

Ve městě se seznámí s mladou kouzelnicí z rodu Vypravěčů Syphou Belnades, která mu v boji pomůže a na konci série získá dokonce i jednoho velmi mocného spojence.

Drákula však nenávidí lidstvo a ze všeho nejvíce církev a rozpoutává ve Valašsku hotová jatka.

Krev, humor a skvělá akce

Castlevania - 1. série 8
Autor: Netflix

A když říkám jatka, myslím to doslova. Seriál je nepřístupný do 18 let a tuhle nálepku ždíme naplno.

Všemi díly nás provází opravdu velká spousta krve a párkrát to zajde i za hranu.

Akce je tu fakt výborná a souboje jsou skvěle vykresleny a provází je opravdu mnoho dobrých nápadů a vychytávek. Trevorův bojový styl v kombinaci meče a neskutečné práce s bičem je fakt parádní. Kolikrát jste seriálu i odpustili, že ten bič je v podstatě nekonečný a Trevor s ním předvádí opravdu výstavní kousky.

Castlevania - 1. série 9
Autor: Netflix

Ale když jsme u bojových stylů, tak ještě větší zážitek bylo sledovat styl boje, jaký měl Drákulův křížený syn Adrian Tepeš, jinak známý jako Alucard. Jeho teleporty a různé výpady a otočky byly neskutečně promyšlené a byla opravdu radost to sledovat.

Castlevania má překvapivě i velmi dobře fungující humor. Ten je často opravdu nemístný, ale prostě se musíte smát. Hlavním zdrojem humoru je v celém seriálu hlavně Trevor a jeho (ne)asertivní a sarkastický přístup ke všemu na světě.

Ale jeden z vtípků, který mi uvízl v hlavě zrovna nemá na svědomí náš hrdina, ale nějaká bezvýznamná vedlejší postava.

Castlevania - 1. série 10
Autor: Netflix

„Nalej i bratranci! Já jsem ale tvůj bratr! Hele, otce sice máme stejnýho, ale porodila tě moje teta tak v klidu jo?“ Tento vtípek asi mluví za vše a ukazuje v jakém nádechu se v seriálu budete skvěle bavit. Sice nemístně, ale skvěle.

Postavy jsou skvěle vykreslené. Hrabě Drákula a jeho duševní přerod tam a zpět je přesně ten typ záporáka, kterého nechcete naštvat a i Thanos proti němu vypadá jako slabounké nedochůdče. Drákula je v seriálu zobrazen jako totálně overpower charakter. Naprosto megalomanský, strašlivý a v podstatě neporazitelný. Drákulovi propůjčil velmi charismatický hlas Graham McTavish (Ztraceni, Hobit, Lucifer…).

Castlevania - 1. série 11
Autor: Netflix

Naprosto úžasný je i Drákulův hrad, který se sám o sobě může pohybovat a přemisťovat se tak po celé zemi, kam je potřeba. Vůbec zajímavé je to, že Drákula už v té době byl velký učenec a ovládal všemožné druhy věd. Disponoval v 15. století automatickými světly, parními stroji, i věděním astronomie a lékařství.

Trevor, jako poslední z rodu Belmontů, je výborně napsaný a jeho humor a sarkasmus je geniálně vykreslený. Namluvil ho Richard Armitage, známý třeba z Hobita, nebo seriálu Protiúder. Z vyhnaného opilce se opět promění v obávaného bojovníka, který je připraven chránit bezpráví a pomáhat tam, kde je potřeba. Samozřejmě za patřičných nevhodných komentářů.

Castlevania - 1. série 12
Autor: Netflix

V neposlední řadě nám seriál ukáže ještě mladou učednici magie Syphu Belnades (Emily Swallow), která v sobě ukrývá větší moc, než se na začátku může zdát a díky běhu událostí se z ní stane Trevorova společnice v boji proti Drákulovi a jeho hordám.

No a poslední díl nám představí Drákulova nenáviděného syna Adriana Tepeše alias Alucarda. Ten se snažil otci zabránit v seslání pekelných sil na Valašsko, ale jeho vlastní otec ho vážně zranil, a tak je Alucard připravený vyrazit na cestu za pomstou a hlavně za zastavením svého otce.

Už jenom kvůli jeho matce Lise, která si Drákulovi masakry nepřála. Jestli se to nově sestavené skupině povede, to je otázkou pro další série, ale už teď se nemůžu dočkat, až se to dozvím.

Velmi dlouhá předehra

Castlevania - 1. série 13
Autor: Netflix

První série seriálu Castlevania má jenom čtyři díly se stopáží 24 minut. Je to asi dáno asi hlavně tím, že to měl být původně jeden film. Poslouží tak zejména jako takové seznámení s ústředními postavami. Celek potom působí tak, jakoby se za celou dobu nic nestalo a spíše je to taková velmi dlouhá předehra pro události, které budou teprve následovat.

Díky krátké stopáži a malému počtu dílů jsem celou sérii zhltnul na posezení a náramně jsem se bavil a okamžitě mne to navnadilo na to si pustit sérii další.

Animace je na špičkové úrovni a je to hotová pastva pro oči. Castlevania má propracovaný výtvarně každý detail a dává to hrdě na obdiv.

Castlevania - 1. série 14
Autor: Netflix

Ať už jde o exteriéry a interiéry a obecně kompozici záběrů a nebo o spousty monster, která jsou opravdu různorodá. Jedním příkladem za všechny je třeba Cyclops, který byl fantastický a souboj Trevora s ním byl opravdu pro fajnšmejkry.

Za zmínku stojí i velmi povedené úvodní titulky, které vám nedovolí je přeskočit, ale donutí vás si je hezky pěkně dokoukat.

Castlevania - 1. série 15
Autor: Netflix

Castlevania disponuje i fantastickým zvukem. Absence výraznějšího hudebního doprovodu nahradila všudypřítomná tísnivá a naléhavá hudba jako podkres. Mimo jiné je tu taky opravdu až puntičkářsky do detailu vychytaný zvuk. Slyšet je i ta nejmenší drobnost, a když pozorně posloucháte, uslyšíte s trochou nadsázky i trávu růst. Až tak je to dobré.

Místy jsem si v kombinaci hutných hlasů a temné atmosféry připadal, jako bych sledoval nějaký animovaný film z Diabla. Podobnost hlasů dost výrazná.

Bohužel někomu může vadit fakt, že se i přes celkovou stopáž 96 minut vlastně nic moc zásadního na obrazovce nestane. Ale když ono je to tak zábavné to sledovat.

Castlevania - 1. série 16
Autor: Netflix

Ale věřím tomu, že další série, které jsou momentálně na Netflixu k dispozici dohromady tři, nám ukáží mnohem, mnohem víc.

Za mě je to rozhodně jeden z nejlepších animovaných seriálů z americké produkce a dost mě mrzí, že jsem Castlevanii několik let odkládal. Ale to teď rychle napravím.

A vám všem, kteří máte rádi fantasy, upíry, krev, spoustu monster, akci, nemístný humor a mnoho dalšího, tento seriál vřele doporučuji, je to fakt pecka!

Castlevania – 1. série

USA, 2017, každý díl 23–25 min

Režie: Sam Deats

Hudba: Trevor Morris

Hrají: Richard Armitage, James Callis, Graham McTavish, Tony Amendola, Matt Frewer, Emily Swallow, Timothy Omundson, Fred Tatasciore a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
75 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
castlevania-1-serie-padly-slechtic-se-vraci-do-valasska-aby-zachranil-zemi-pred-drakulou-v-hororovem-serialu-od-netflixu+ Výborná animace + Fantastický zvuk + Fungující humor + Akce a krev - Moc se toho nestane - Má to jen čtyři epizody - Občasné chyby ve zvuku při konverzaci