Sweet Home / Sladký domove! cover
Zdroj: Netflix

Asijská seriálová tvorba je na vzestupu. Japonci už jsou v tomto směru celkem daleko, ale začíná nám čím dál tím více vystrkovat růžky Jižní Korea a objevuje se čím dál tím více seriálů, které zasluhují divákovu pozornost.

Sweet Home / Sladký domove! 1
Zdroj: Netflix

Celý děj seriálu se v podstatě odehrává v jedné budově. Green House je rezort pro bydlení, ve kterém můžete najít spoustu věcí s služeb.

Od prádelny a kamerového sídla ochranky, až po obchody, školku a spoustu možností k vyžití ve volném čase.

Do tohoto komplexu se přistěhuje mladý Hyun-soo, který je úplně na dně a neví co se svým vlastním životem. Tedy ví, chce si vzít život hned na začátku celého seriálu.

Ještě než to ale stihne udělat, zjistí, že je něco špatně. Lidé z celého komplexu i okolí se začnou proměňovat v šílená monstra s jediným cílem – najít a sežrat všechno živé.

Celou sérii Sweet home tak sledujeme osudy obyvatelů obřího bytového komplexu, kteří se snaží za každou cenu přežít. No a to je celé.

Není to moc, ale je okolo toho tolik šílených a zajímavých věcí, že vám ta jednoduchost ve finále ani tolik nevadí.

Není virus jako virus

Sweet Home / Sladký domove! 2
Zdroj: Netflix

Sweet Home se pyšní hned několika originálními nápady a jedním nich je samotný virus, který z lidí dělá krvelačná monstra.

Nejde totiž o žádnou nemoc. Nepřenáší se vzduchem a ani kousnutím.

Říká se, že je to prokletí, se kterým se každý jedinec rve po svém, a když svou bitvu s prokletím prohraje, promění se v monstrum, které v mnoha případech vystihuje temné stránky a touhy nakaženého/prokletého.

Celému seriálu dodává na napětí skutečnost, že prostě nemůžete vědět kdy, kdo a jak se nakazí. V seriálu je mnoho narážek a indicií, ale rozklíčovat nápovědu vedoucí k jasnému cíli nebylo možné.

Sweet Home / Sladký domove! 3
Zdroj: Netflix

Co je také velmi neobvyklé je fakt, že se hlavní hrdina nakazí hned v prvním díle seriálu.

A to je na Sweet Home hodně odlišné a povedené.

Protože po dobu, co bojujete s prokletím a proměnou ve své vnitřní monstrum, jste téměř nesmrtelný a neporazitelný, a to je, když jde všem o krk, nesporná výhoda.

Je vážně škoda, že se v seriálu nedozvíme absolutně nic bližšího o původu nemoci a jakýchkoliv detailnějších informací kolem prokletí.

Sweet Home celou dobu pracuje s faktem, že to tak prostě je a hotovo.

Je to opravdu škoda, protože by bylo velmi zajímavé dozvědět se o všem víc, protože ta nosná látka je velmi zajímavá. Dělá totiž ze Sweet Home něco víc než jen další zombie seriál.

Monster hunt

Sweet Home / Sladký domove! 4
Zdroj: Netflix

Obrovskou devízou, ale zároveň obrovským průšvihem, jsou monstra, která se v seriálu objeví.

Na vzhledu jednotlivých monster si tvůrci dali neskutečně záležet a kreativita, s jakou byly příšery zpracovány, prostě neznala mezí.

Kolikrát si v hlavě budete říkat, jak je možné, že tohle vůbec někoho dokáže napadnout.

Každé z monster má svůj vzhled, svoje motivy a dokonce často i mluví a mají i svoje dost „nadpřirozené“ schopnosti. Ano, tady totiž nejde o tupé a nic nezvládající zombie, ale po většinou dost chytrá a zrádná monstra, která obyvatelům domu připraví nejedno překvapení.

Rád bych vám ty monstra popsal více, ale upřímně to moc nejde, tohle je potřeba prostě vidět.

Sweet Home / Sladký domove! 5
Zdroj: Netflix

No a tím se dostáváme ke kameni úrazu. Když totiž monstra vidíte, nemůžete se ubránit tomu, že sledujete nějakou cutscénu z šílených japonských videoher.

Zpracování je bohužel velmi počítačové a je to vidět.

Obzvláště potom při konfrontacích je vidět mizerné CGI, které celkovému dojmu dost ubírá a Sweet Home potom působí jako řádné béčko, ne-li céčko.

Dokud jenom sledujete monstra jak se plíží, hledají a řvou, dokážete tomu ještě odpustit, že to vypadá jak kříženec Resident Evilu a Silent Hillu, ale jak se věci dají do pohybu, tak je to špatné.

Obzvláště škoda je to proto, že akce sama o sobě vůbec není špatná. Ať už ta menší nebo propracovanější, ale to nepovedené CGI prostě bije do očí obrovským kladivem.

Na druhou stranu vidět bojovat obřího Protein Mana proti hasičskému vozu za zvuků Warriors od Imagine Dragons, to se prostě neomrzí. A takových scén a nápadů je v seriálu daleko víc.

Panoptikum jak se patří

Sweet Home / Sladký domove! 6
Zdroj: Netflix

Kdybych hledal jedno slovo, které by vyjádřilo Sweet Home, bylo by to slovo DIVNÝ.

Ten seriál je tak neskutečně divný, až je zábavný. Je morbidní, ujetý, šílený..no a ano, zopakuju to ještě jednou. Je fakt DIVNÝ.

Nejvíce se to projevuje na obyvatelích domu a jejich chování.

Tvůrci si dali obzvláště záležet, aby každý jednotlivý obyvatel byl divný po své vlastní stránce a nutno říct, že se jim to povedlo.

Většinu seriálu se snažíte pochopit motivy a chování jednotlivých charakterů a pořád se vám to nedaří. Postupem času ale naštěstí dost věcí vysvětlují flashbacky a rozhodně se nedá upřít některým postavám jejich vývoj.

Sweet Home / Sladký domove! 7
Zdroj: Netflix

Sweet Home nabízí celkem bohaté panoptikum postaviček, které vás svou divností vlastně dokáží i překvapit.

Mimo hlavního hrdinu, který se po většinu seriálu tváří jako totální looser, tady máme mafiána s dobrou duší a popálenou tváří, který skoro vůbec nemluví, ale tam, kde ostatní jdou řezat monstra zbraněmi, on je prostě začne mlátit holýma rukama.

Dále tady máme sarkastickou a sprostou baletku, která neváhá lidi urážet i ve znakové řeči, válečného veterána, který je na vozíku, ale je schopnější než MacGyver a vytváří všem hrdinům zbraně k boji s příšerami.

Dále je tu křesťan s katanou a samurajským přístupem k životu, hasička, která vlastně vůbec není hasička no a taky nerd, který je děsně chytrý, má děsně načteno, a tak mu nedělá problém vyoperovat slepé střevo bez anestetik s kapesním nožíkem, i když nikdy v životě nic podobného nedělal…

Většina postav je ztvárněná velmi dobře, jen prostě hrozně divně, ale opravdu dobře. Dojde totiž i na nejedno emoční vypětí, a když se začne krájet chleba, tak tam ty emoce i herecké výkony jsou hmatatelně přítomné.

Divné, ale zábavné

Sweet Home / Sladký domove! 8
Zdroj: Netflix

Sweet home kromě své velkolepé divnosti exceluje také v absurditě, morbidnosti a humoru. Dočkáme se spousty vtípků a narážek.

Seriál má celkem zmatený vypravěčský styl a prvních několik epizod se v ději může divák trošku ztratit, protože nechápe jednotlivé charaktery a jejich důvody, proč dělají co dělají.

S postupem času se vše srovná a hlavně díky již zmiňovaným flashbackům divák nakonec vše pochopí.

Sweet Home má svůj vrchol při sedmé a osmé epizodě, kdy je to velmi emočně nabitá část seriálu a diváka události usadí do sedačky, že prostě nestačí koukat co se děje.

Hlavně potom flashback v sedmé epizodě, která vysvětluje minulost hlavního hrdiny a důvody, proč je takový nezmar jaký je, stojí opravdu za to. Bohužel finále první řady je určitě nedostačující a mohlo vypadat, a hlavně dopadnout, daleko lépe.

Sweet Home / Sladký domove! 9
Zdroj: Netflix

Seriál má skvělou a různorodou hudbu, která místy dost připomíná legendární Battle Royale.

Epická hudba byla jednou z největších předností Sweet Home a jednoznačně soundtracku potom vévodil song Warriors od Imagine Dragons, kterou složili pro světoznámou hru League of Legends a jeho Masters.

Celkově je dost zajímavé, že ten track byl za celý seriál použitý vícekrát. V podstatě při každém větším souboji, nebo při každém silnějším momentu seriálu, jsme mohli tuhle super písničku slyšet.

Nebývá to běžná praxe v seriálech, na druhou stranu si dokážu představit, že velká část budgetu tvůrců padla právě na tuhle písničku, tak by byla škoda ji nevyužít naplno.

V kompaktnosti Sweet Home funguje docela dobře, a i přesto, že to je prostě divný seriál, to tak nějak zvláštně drží pohromadě a diváka dokáže bavit.

Sweet Home / Sladký domove! 11
Zdroj: Netflix

Celek je potom spíše seriál v hávu videohry, a to ať už svým sympatickým zpracováním a vizuálem, nebo chováním postav a plněním questů s NPC.

Sweet Home neudělal žádnou díru do filmového světa, ale svou fanouškovskou základnu si určitě najde.

Nechme se překvapit, co nám přinese druhá série. Pokud vznikne.

Sweet Home / Sladký domove!

Režie: Eung-bok Lee

Scénář: Hyung-min Kim, So-Jeong Park, So-ri Hong

Hrají: Song Kang, Jin-wook Lee, Si-yeong Lee, Do-Hyun Lee, Gyu-young Park, Min-Si Go a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
70 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
sweet-home-lide-se-meni-v-hruzostrasna-monstra-a-zastavit-je-muze-jen-nakazeny-teenager-a-jeho-sousede-v-uzamcenem-panelaku+ originální nápad + monstra + hudba + akce - bídné CGI - divné chování postav - málo informací o nákaze