Když před lety vstoupil do kin první Pacific Rim, měl Guillermo del Toro s obřími roboty a monstry z jiné dimenze velké plány. Příběh vyložil tak, aby se dal rozpracovat do dalších pokračování a ve hře byl i animovaný seriál. Nakonec ale všechno dopadlo úplně jinak a fanoušek z toho radost opravdu mít nebude.
Koupě předchází pád
V projektu ho na postu režiséra nahradil Steven S. DeKnihgt – do té doby známý spíše jako scénárista seriálů jako Buffy – přemožitelka upírů, Spartakus a Daredevil. Původní scénáře se zahodily – mimo jiné proto, že počítaly s návratem Charlieho Hunnama, ten už byl ale vázán v jiných projektech. Nový režisér se pak nechal slyšet, že byl se svým týmem nucen spáchat nový scénář během tří týdnů… no, mohlo tohle dopadnout dobře? Nemohlo, nedopadlo a do kin ve čtvrtek vstoupila katastrofa opravdu kaiju rozměrů.
Příběh svařený ze špatných dílů
Seznamujeme se s Jakem Pentecostem, synem hrdiny prvního filmu Stackera Pentecosta (Ne, nemáte si ho pamatovat. Ne, v předchozím filmu o něm nepadlo jediné slovo. Ano, na rozdíl od Creeda moc dobře věděl, kdo je jeho tatíček. Ano, z Idrise Elby – hrdiny to dělá tak trochu Idrise Elbu – parchanta…).
Spolu s Jakeovým “rivalem, ale jenom jako” Lambertem, hejnem pubertálních, otravných a nezapamatovatelných kadetů a dvojkou vědců z jedničky se pak snaží nejprve čelit neurčité hrozbě dronů a pak je samozřejmě opět potřeba zachránit svět před zničením vesmírnými monstry kaiju…
Když je vám za herce trapně
Tahle linka je ale po prvních 20 minutách a cameu Rinko Kikuchi úplně zaříznuta a místo toho najednou sledujete rádoby detektivku s drony a “šílenou a zlou, ale jen jako” vědátorkou. Ani to ale nevydrží a oslím můstkem se přenesete do konspiračního a akčního finále, kde se konečně ukážou i kaiju. Vzhledem k tomu, že bitky monster a robotů jsou to, kvůli čemu na film primárně jdete a dostane se vám jenom po jedné a až úplně na konci, je to k breku a pak k vzteku.
Cailee Spaeny jako mladá Amana je rozhodně nadějná a svou přirozeností a bezprostředností odolává tuposti scénáře nejdéle, ani ona ale nevydrží. O hejnu kadetů složených hlavně z vycházejících hvězdiček především asijské kinematografie škoda mluvit.
Největším zklamáním je pak návrat vědeckého dua z prvního dílu. Většinu času nejsou ve filmu k vidění spolu a když jsou, je to utrpení (a za to, co tvůrci udělali z Dr. Newtona Geiszlera, by měli začít dostávat výhružné dopisy). Ke konci už trpíte průběžně, kdykoliv někdo otevře pusu, a s láskou vzpomínáte na Charlieho “moc toho nezahraju, ale aspoň vám to pěkně povyprávím” Hunnama.
Už žádné další Transformers, prosím!
Čestnou výjimkou je minijaeger, kterého ze šrotu postaví Amana, z něho byl měl i del Toro jistě radost. Jinak je veškerá nápaditost z prvního dílu pryč. Nudu umocňuje i fakt, že celou dobu jste na jedné základně v Číně, o existenci dalších se dozvíte až na konci filmu. A to z jednovětného oznámení, že všechny ostatní základny byly zničeny (bye bye, celosvětová spolupráce).
Rozsudek s pokračováním
Pokud jste fanda jedničky (a hlavně del Torova rukopisu v ní), trochu mentálně (ne nutně fyzicky) dospělejší a náročnější divák, filmu se obloukem vyhněte. I citově nezainteresovaného diváka, který šel do kina na nenáročnou akční oddechovku, čeká jediné – zklamání!
[review]