Brandon Sanderson se sice proslavil spíše jako autor fantasy, ale křivdil bych mu, kdybych tím ve vás vyvolal pocit, že tam končí jeho veškerý repertoár. Sanderson se krom fantasy se světem podělil hned o několik knížek zapadajících do sci-fi žánru a samozřejmě také komiksem inspirované Reckoners, neboli také ‚Zúčtovatele‘, o kterých bude dnes řeč.
Série se dvěma tvářemi
Zúčtovatelé jsou proti zbytku Sandersonovy práce menší v rozsahu i komplexitě, takže oproti našemu tradičnímu toulání po literárních světech ze Sandersonovy fantazie uděláme malou změnu – rozebereme si je totiž rovnou jako sérii a článek tedy nebude pouze o jednotlivých knihách.
Zúčtovatelé, jak u nás byla série pojmenována, je kniha, která si často protiřečí, a to hned několika způsoby. Na první pohled je série asi nejdál, co se Sanderson kdy posunul od klasické fantasy, nicméně pozornému čtenáři při bližším pohledu nemůže uniknout, jak podobnou mají Zúčtovatelé strukturu s původní trilogií Mistborn. Samozřejmě nebudu nic bližšího prozrazovat, ale přesto nevěřícím čtenářům jen rychle nabídnu stručné srovnání:
V prvním díle obou sérií se nesourodá skupina ‚zmetků’ vydává na zdánlivě nesplnitelnou misi proti establishmentu, druhý je zase odbočkou od hlavního příběhu, která se zaobírá spíše světem a charaktery než čistě příběhem. Třetí díl je zase zvraty nadupaná (a uspěchaná) extravaganza.
To by nebyl až takový problém, kdyby šlo o nějak podstatné vylepšení oproti Sandersonově starší klasice, ale Zúčtovatelé šlapou vedle stejně často jako Mistborn, jen na jiných místech. Například nejslabší je zde určitě třetí díl a dvojka je skvělá.
Co je také poněkud zvláštní je tón, který si Sanderson pro knihu zvolil. Ačkoli se místy snaží prezentovat jako realističtější pojetí superhrdinského žánru, jde asi o ten nejlehčí a nejméně temný příběh, který kdy Sanderson napsal mimo své knihy přímo určené přímo pro mladší čtenáře. Určitě od knih nečekejte něco podobného jako Amazon udělal se svojí nedávnou ‚Bandou‘, adaptací brutálního komiksu z dílny Gartha Ennise.
Nemohu si pomoct a říkám si, že Zúčtovatelé zkrátka vyšli ve špatnou dobu. Marvelovská mašina v té době sice už existovala, ale přece jenom nebyla tak rozjetá jako dnes a svět ještě nebyl až tolik připraven na alternativní pojetí super hrdinů. Ono vydání knihy u nás celkově provázela tak trochu smůla a špatné okolnosti.
Ve špatném čase, na špatném místě
Poslední podivná dualita, kterou jsem při pročítání série pozoroval, byl náhlý přechod od fantasy, který jako by dělal autorovi překvapivě velké potíže. Jelikož Sanderson je známý svými propracovávanými (a jedinečnými) magickými systémy, člověk by si myslel, že právě superhrdinové se svou ohromně širokou škálou rozličných schopností mu padnou jako ulité. Bohužel to není tak úplně pravda.
Zvláště na začátku série je rozsah nadpřirozených schopností dost nejasný a čtenáři není jasně řečeno, co zvládnou a co už ne. Zároveň není vůbec jasné, čím se liší od magie, kterou bychom nalezli například v už zmíněném Mistborn.
Abychom byli fér, to by sice normálně ani nestálo za zmínku, ale u autora Sandersonova kalibru je to nemilé překvapení.
A když už jsem u nemilých překvapení, musím zmínit otřesný překlad, který naprosto zabíjí šanci, že by u nás série, kdy mohla najít širší publikum. Milenu Poláčkovou, která nám Sandersona většinou překládá, pro změnu vystřídal Petr Miklica.
Ačkoli nemám s jeho překlady tolik zkušeností, na základě toho, co jsem viděl, bych doporučoval knihy, na kterých pracoval, rovnou přeskočit a radši na ně ani nesahat. Na druhou stranu je také dobře možné že si jen nesedl s tématem a nese tedy jen část viny. Jeho překlad knihy ‚Vzhůru do Obloh‘ byl přece jen přijat o něco líp.‘
Ať už je to jakkoliv, Zúčtovatele jsem četl jak v originále, tak s tímto překladem a je to prostě obrovský rozdíl. Normálně bych se s překladem tolik nepatlal, ale jde o nejhorší překlad, který jsem kdy viděl od dob prvního vydání Zaklínače v angličtině (a upřímně asi i ještě horší).
Nejenže je překlad naprosto neohrabaný a často i mění původní význam věci, ale překládá i věci, u kterých je to naprosto nepodložené.
V roce 2015, kdy u nás série vyšla, jsme se už snad přeci bezpečně rozhodli, že místo Pavoučího muže, Rosomáka, Super muže a Netopýráka chceme mít Spidermana, Wolverina, Supermana a Batmana, nechápu tedy proč jsou tady tak otrocky přeloženy bez ohledu na původní význam.
Je to škoda. I přestože jde z čistě technického hlediska o jednu z nejslabších Sandersonových knih, je možná taky ta nejčtivější. Kdyby série nezmrzačil odporný překlad a nenutil čtenáře, aby s ním pomalu kulhal, mohla by to být parádní oddechovka, která nabízí spoustu ohromně charismatických postav.
Dost už ale o zpackaném překladu, přece jenom i mistr tesař se někdy utne a nepřísluší mi takhle rubat do cizí práce.
Na otázku, jestli vám kniha může i přes výše zmíněné problémy něco nabídnout, se odpovídá jen těžce.
Na jednu stranu je asi Sandersonova nejslabší, takže bych ji chtěl doporučit pouze skalním fanouškům. Ti budou ale zase zklamáni tím, že Zúčtovatelé nemají žádnou souvislost s Kosmírem, tedy sdíleným prostorem, kde se odehrává drtivá většina autorovy tvorby.
Asi budu muset konat trochu kontroverzně a doporučit vám, abyste na Zúčtovatele úplně zapomněli. Reckoners, to už je ale jiný příběh. Pokud vám nedělá problém angličtina, v tom případě je originální vydání ohromným vylepšením a určitě stojí za uvážení.
Ve svém jádru jsou Zúčtovatelé oddechový brak, a to myslím v tom nejlepším možném slova smyslu. Styl psaní přímo láká k tomu, aby vám očí létaly po stránkách a skvělá sestava postav se postará o to, aby to byl let příjemný. Pokud například chcete, aby vám utekla dlouhá cesta vlakem, jste na správném místě. Zároveň ale počítejte s tím, že kniha nedosahuje takových výšin jako Mistborn nebo Archiv Bouřné Záře.
Pro ty z vás, které jsem nalákal k tomu, aby si přečetli originální vydání Zúčtovatelů, mám pro vás ještě jednu malou jednohubku. Povídku Mitosis, která u nás zatím nebyla přeložena, a asi už ani nebude. Doplňuje děj mezí první a druhou hlavní knihou a byla by škoda na ni zapomenout, dá se totiž sehnat za pakatel a určitě stojí za to.
Brandon Sanderson: Zúčtovatelé – Ocelové Srdce/Ohniboj/Kalamita
Vydal: Nakladatelství Talpress, 2015/2015/2016
Překlad: Petr Miklica
Počet stran: 384; 392; 400