Zbouchnul jsem Satanovu dceru cover

Autor Strašidelné vagíny se vrací zpět na scénu, aby nám předvedl, jak má vypadat romantická komedie, za kterou se nemusí muset stydět ani zástupci drsnějšího pohlaví. Ostatně posuďte sami – kluk žijící v domě z LEGO, těhotná sukuba, hektolitry krve a nádavkem pořádná porce humoru. Tohle je zkrátka něco, co si chcete přečíst.

Zbouchnul jsem Satanovu dceru obalka Carlton Mellick III sice zatím bude pro naprostou většinu českých čtenářů velkou neznámou, avšak věřte, že se jedná o skutečně plodného a hlavně relativně úspěšného autora, který má na svém kontě mimochodem i Cenu Brama Stokera. Na první pohled je tak možná trochu s podivem, že tento úspěšný autor zatím hledáčku českých vydavatelů poněkud unikal. Při bližším pohledu na jeho tvorbu však vcelku záhy zjistíme proč.

Satan burger, Strašidelná vagína nebo právě Zbouchnul jsem Satanovu dceru. To nejsou zrovna názvy, se kterými se v našich končinách běžně setkáváme a když k tomu připočteme samotný žánr, kterému se Mellick věnuje, dostáváme rázem jeden z pádných důvodů, proč od něj většina mainstreamových nakladatelů dává ruce pryč. Tento svérázný američan je totiž považován za duchovního otce fantastického subžánru bizarro, který se pohybuje na hranici undergroundu a jenž obsahuje celou řadu specifik. Čeští čtenáři tak zatím neměli moc možností se s tímto “okrajovým” a lehce podivným žánrem setkat.

Jedinou výjimkou byla před lety Mellickova povídka v elektronickém hororovém magazínu Howard. Na tu loni navázalo maličké nakladatelství Carcosa, které se evidentně nebálo riskovat a přineslo Mellicka i českým čtenářům. První vlaštovkou byla právě Strašidelná vagína, která takřka okamžitě zapůsobila jako zjevení. A ač byla sebe ujetější a měla mírně řečeno značně šílený námět, u čtenářů i kritiků zabodovala a tak prakticky nic nebránilo tomu, aby v Carcose začali chystat k českému vydání další Mellickův kousek. Volba tentokrát padla na “romantickou komedii” Zbouchnul jsem Satanovu dceru, která slibuje další dávku pořádně ujetého čtení.

Tak trochu jiná romantická komedie

Na rovinu, už samotná anotace a autorův úvod naznačují, že se u tohoto kousku rozhodně nudit nebudeme. Sám Mellick se zmiňuje o tom, že měl vždy tak nějak slabost pro romantické komedie, ze kterých je zkrátka na měkko. Jediné, co tomuto žánru podle Mellicka chybí, jsou jsou démoni a jiné “kokotiny”. A jak jinak to napravit než tím, že si podobný kousek sami vytvoříte.

Právě díky tomu se můžeme začíst do příběhu Jonathana, obyčejného mladíka, který klasickým předobrazem typického losera. Nedodělal školu, nemá práci, ani žádné kamarády (až na Šódžiho – zápasníka sumó, nad kterým neustále vítězí alkohol), či opravdovou přítelkyni a prakticky celý jeho svět se točí okolo stavebnic z LEGO. Jeho vášeň došla dokonce tak daleko, že si z něj postavil i dům, ve kterém žije se svou “kostičkovou přítelkyní”, se kterou tráví každou noc. Tedy alespoň do chvíle, než mu na dveře zaklepe Veška.

Právě tímto okamžikem totiž začíná ta pravá zábava. Veška je totiž jen tak mimochodem sukuba, která údajně s Jonathanem před devíti měsíci otěhotněla, ačkoliv si sám myslel, že zatím s žádnou ženou nikdy nic neměl. Jonathan tak musí v okamžiku dospět a postavit se svým problémům čelem. A že jich skutečně bude. Jeho zbožnou rodinou počínaje a Veščinými starostlivými sourozenci konče. Kdo by si myslel, že stát se otcem a manželem bude pro Jonathana doslova peklo na zemi…

Na druhou stranu, i když se to nemusí na první pohled úplně zdát se jedná skutečně o romantickou komedii, a tak je samotný závěr a vyústění celého příběhu prakticky jasné už od samotného začátku. Věřte však, že v případě tohoto autora se jedná o pořádně bizarní a ujetou jízdu, se kterou jste se pravděpodobně ještě nesetkali. Mimochodem právě slovo ujetý bude nejpřesnějším výrazem pro Mellickovu tvorbu. Avšak zatímco u některých autorů nemusí být toto označení právě pochvalné, v případě Carltona Mellicka III jej berte jako jasný superlativ.

Ujetý, ale nesporný vypravěčský dar

Mellick má rozhodně nesporný vypravěčský dar a i když si vybral okrajový žánr literatury, který vsází především na to, aby v příbězích bylo vše co nejvíce divné a ujeté, jeho příběhy dokonale fungují. Což je ostatně příklad i obou zde vydaných Mellickových knih. Obě se skvěle čtou, příběhy mají hlavu a patu a i když jsou prošpikované nejrůznějšími podivnostmi, mají i nesporné kvality. Pořádná dávka humoru a nadsázky je pak pomyslnou třešničkou na dortu.

Zbouchnul jsem Satanovu dceru je toho krásným příkladem. Po “lehkém” seznamovacím úvodu, kdy na nás autor valí jednu šílenost za druhou, se před námi znenadání začíná otevírat samotný příběh, který má rozhodně co nabídnout. Ano, kdybychom si odmysleli celou záplavu podivností, které v tomto příběhu jsou, pravděpodobně by vyznění a celkový dojem z knihy byl sotva poloviční, příběh jako takový by však stále fungoval, což je ohromně důležité, jelikož ne všem autorům se toto zrovna daří.

S notnou dávkou nadsázky by se tento kousek dal s přimhouřenýma očima označit za určitou variaci na známý příběh Romea a Julie. Ano, Jonathanovi to v tomto případě maličko trvá, než naplno propadne Veščinu kouzlu a konec je také maličko jiný, avšak stejně jako Romeo a Julie, i Jonathan a Veška se musí vyrovnat s nepřízní osudu a nevolí některých svých rodinných příslušníků.

Mimochodem, když už zmiňujeme postavy, tak ty jsou naprosto dokonalé. Jonathan je takový loser, že ho prostě nelze nemilovat, oproti tomu Veška je nevinnost sama. Když k tomu připočteme věčně nalitého zápasníka sumó, obchodníka, který si založil business na věcech okolo náboženství, či švagra, který je expertem na kung-fu, dostáváme opravdu pestrou směsici postaviček, které dělají z tohoto příběhu to, čím opravdu je. To jest nezřízenou zábavou, kterou si užijete od první do poslední strany.

Samozřejmě, že pokud bychom chtěli být hnidopiši, tak i u této knihy najdeme celou řadu chybek, které mohou srážet celkové hodnocení dolu. Od opravdu jednoduchého příběhu, přes některé ne právě logické chování postav, až po pro někoho přílišnou brutalitu, na které je vidět, že autor místy zbytečně tlačí na pilu.

Na druhou stranu právě autorova bezbřehá fantazie dodává jinak banálnímu příběhu neskutečný náboj, který si vás získá již od první strany a vy na jakékoliv chybky zcela zapomenete a necháte se naplno unášet na vlnách podivna, které si pro nás Carlton Mellick III. v této knize přichystal.

Zbouchnul jsem Satanovu dceru tak patří přesně mezi ten typ knížek, které jsou na jedné straně možná trochu stupidní, na straně druhé vás však nenechají vydechnout a vy si je zcela zamilujete. Mellick tak i na podruhé ukazuje, že ačkoliv bizarro patří mezi okrajové žánry, rozhodně má co nabídnout. Pokud tedy hledáte ideální prázdninové čtení, rozhodně si aktuální novinku z Carcosy nenechte ujít. Mimochodem v knihkupectví ji, díky skvělé obálce, stejně asi jen tak nepřehlédnete…

Zbouchnul jsem Satanovu dceru – Carlton Mellick III.

Vydal: Nakladatelství Carcosa, 2019

Překlad: Milan Žáček

Obálka: Ed Mironiuk

Počet stran: 224 stran / brožovaná

Cena: 224 Kč