LEGO Movie2: Videogame

Už se stalo v podstatě dobrým zvykem, že každý větší filmový trhák se dříve, či později dočká i své inkarnace v rámci LEGO her. A jelikož před nějakou dobou obsadilo kinosály druhé pokračování úspěšného animáku Lego příběh, mohli jsme si být takřka jisti, že Emmet a Hustěnka opět zamíří i na videoherní pole. Je tu stále všechno boží, nebo vývojářům z TT Games pomalu, ale jistě dochází dech?

LEGO Movie2: VideogamePůvodní videoherní LEGO Movie z roku 2014 se stal velice příjemným překvapením, jenž na jedné straně nabídl hráčům osvědčené principy klasických LEGO her a na straně druhé přidal i pár nových prvků, které z této hry udělali velice příjemnou zábavu, kterou bylo skutečně radost hrát. Ostatně, ne nadarmo se LEGO Movie: Videogame stalo takřka okamžitě velice oblíbeným titulem, jenž se záhy zařadil mezi nejlepší LEGO tituly vůbec.

Od té doby již uběhlo takřka pět let a vývojáři z TT Games mají za sebou celou řadu dalších titulů s LEGO tématikou, které na trh přicházejí takřka s železnou pravidelností. Autoři se i přes zjevné společné znaky těchto her vždy snažili přicházet i určitými novinkami, které jednotlivé hry zpestřovaly a dodávaly jim určitý punc novoty. A ani druhý LEGO Příběh v tomto ohledu nikterak nevybočuje z řady. Bohužel otázkou zůstává, zda je to dobře, či nikoliv. Avšak, o tom až dále, nejdříve se podívejme o čem vlastně LEGO Movie 2: Videogame je.

Ach ten příběh

LEGO Movie2: VideogamePatrně už samotný název nenechá nikoho na pochybách, z kterého filmu si aktuální LEGO hra bere inspiraci. Po pětileté pauze tak opět na scénu přichází stavitel Emmet, jenž se po záchraně LEGO světa musí vydat za dalším dobrodružstvím, během kterého musí zachránit své kamarády a zároveň se pokusit zastavit mimozemské neřády, kteří Emmetův svět ohrožují.

Příběh tedy stejně jako u předchozích LEGO her nikterak nepřekvapí a v podstatě kopíruje průběh původní filmové předlohy. Pokud tedy máte již LEGO Příběh 2 za sebou, nebude pro vás ani videoherní adaptace, žádným velkým překvapením. Tedy alespoň do určité míry. LEGO hry se vždy vyznačovaly velkou dávkou nadsázky a nemalým množstvím humoru, které společnými silami dodávali hrám jedinečné kouzlo. Bohužel v případě LEGO Movie 2: Videogame tato chemie tak úplně nefunguje, a i přes zjevnou snahu vývojářů přinést do hry určité novinky, jsou finální pocity z této hry lehce rozporuplné.

Přitom na první pohled působí hra, jako každá jiná. Chodíte po světě, sbíráte kostičky a snažíte se splnit tu lehčí, tu těžší úkoly. Zkrátka klasická LEGO hra, kterých jsme zde měli v průběhu let již bezpočet. Jenže tím jakákoliv podobnost s předchozími hrami pomalu, ale jistě končí. Jak již bylo řečeno, LEGO hry vždy stavěly na humoru a nadsázce, v případě LEGO Příběhu však tato složka zcela ustupuje do pozadí. Ano, do určité míry za to může i samotná předloha, která nedosahuje kvalit prvního filmu. Na druhou stranu, humoru je v ní i přesto hodně. V případě hry tomu však tak úplně není. Jakoby se vývojáři snažili posunout LEGO hry zcela novým směrem.

Nové neznamená vždy dobré

LEGO Movie2: VideogameTo samé platí i pro celkový game design a hratelnost. Ano, základy jsou stále stejné, jenže když si odmyslíme je, přichází na řadu novinky a inovace, kterými se autoři snažili hru zpestřit. Bohužel, ani v tomto ohledu to tak úplně nefunguje. Většina LEGO her byla vždy úžasně jednoduchá na ovládání, a tak jste mohli bez starostí nechat hrát klidně i čtyřleté dítko, které si s veškerými principy hry vcelku snadno poradilo. Pro nejnovější přírůstek od TT Games to však tak úplně neplatí.

Oproti tradičním LEGO hrám tak přichází pár změn. Nyní se po světech nemusíte tahat s celou armádou pomocníků, kteří vám ulehčí postup hrou. Tento aspekt je zde nyní nahrazen z velké části nejrůznějšími outfity, které budete postupně získávat a tak vám pro vyřešení nějakého úkolu bude stačit se pouze “převléct”. Zajímavou inovací prošlo i samotné stavění z kostiček. Nyní se neomezujete pouze na pár vybraných míst a pár typů staveb. Hlavní hrdina nyní získává daleko více možností a tak postaví prakticky vše, k čemu dostane plánek. Trampolínou či generátorem pro obnovení elektřiny počínaje a domy a auty konče. Tato variabilita bezpochyby někoho zaujme a je v ní jasně vidět směřování vývojářů na hráče, které se tímto způsobem snaží oslovit.

LEGO Movie2: VideogameJenže ruku na srdce LEGO hry stejně kupujeme primárně pro naše dítka a ty mohou tyto nové možnosti minimálně z počátku trochu mást a dělat jim při ovládání lehčí problémy. Tyto inovace však rozhodně nejde brát pouze záporně a velice bude záležet na tom, kdo bude nejnovější LEGO Movie 2: Videogame hrát. Starší dítka jej zvládnou již vcelku v pohodě, u těch mladších se však připravte, že se minimálně z počátku bez vaší pomoci neobejdou.

Daleko větší výtka však bude mířit k samotnému prostředí, ve kterém se hra odehrává. Po grafické stránce hře není prakticky co vytknout. LEGO Movie2: Videogame se drží osvědčeného konceptu, který známe z předchozích her. Vývojáři naopak zapracovali na celkovém prostředí, které je tentokrát skutečně celé tvořeno z kostiček a i když vše nejde rozebrat a zničit, vypadá to opravdu dobře. Problém je tedy maličko někde jinde.

Stále to samé dokola

LEGO Movie2: VideogameU několika posledních LEGO her jsme si již mohli zvyknout na vcelku velký otevřený svět, ve kterém se můžete svobodně pohybovat a plnit vedlejší úkoly. Ten je zde tentokrát nahrazen zhruba tuctem světů, které sice oplývají zdánlivou variabilitou a minimálně po grafické stránce se odlišují, jejich velikost a vůbec jejich celkové využití však nikterak neohromí. Ani interakce s obyvateli, či možnosti, jak se na jednotlivých planetách vyřádit, nejsou kdo ví jak široké.

Když k tomu připočteme repetitivní úkoly, a navíc nutnost vždy nasbírat určitý počet speciálních kostek, aby vás hra pustila do dalšího světa, hrozí, že vás nejnovější LEGO začne pomalu, ale jistě nudit a otravovat.

Samozřejmě fanoušci, kteří se vyžívají v plnění veškerého obsahu, který hra nabízí budou ve svém živlu a nic divného jim na tom nepřijde. Ostatně u LEGO her se již stalo tradicí, že pro splnění veškerých úkolů a posbírání speciálních kostek a itemů, musíte hrou projít minimálně dvakrát. V tomto ohledu se nic nemění, a tak pokud patříte mezi “sběrače”, nejnovější LEGO vám na pěkných pár hodin rozhodně vystačí.

LEGO Movie2: VideogamePro nás ostatní však budou zdánlivě nepovinné povinné vedlejší úkoly značně otravnou záležitostí, která k celkovému dojmu z této hry nikterak nepřispívá.

Možná jsem na vývojáře z TT Games příliš tvrdý, bohužel se v případě této hry nedá ubránit pocitu, že není dotažená do konce. Základní koncept stále funguje naprosto bez problému, avšak inovace, které autoři do hry implementovali by si zasloužili dopilovat. O samotných světech nemluvě. Je to možná trochu smutné, ale troufám si tvrdit, že deset let starý LEGO Harry Potter, jenž se mimochodem před nedávnem dočkal svého remasteru vám poskytne daleko větší porci zábavy, než nejnovější přírůstek do rodiny LEGO her.

LEGO Movie2: Videogame

Původní datum vydání: 1. března 2019

Žánr: Akční adventura

Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment

Platformy: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One

Vývojáři: TT Games Publishing, Traveller’s Tales, TT Fusion