Winx Saga: Osud cover
Zdroj: Netflix

Netflix si tentokrát vzal na paškál původní italský dětský animovaný seriál z roku 2004 a proměnil velmi oblíbenou dětskou pohádku v temnější vyprávění z magického světa víl.

V anglicko italské koprodukci připravili tvůrci z Netfixu docela podařenou minisérii, která je zručně natočená a přinese i několik velmi zajímavých momentů.

Víly trochu jinak

Winx Saga: Osud 1
Zdroj: Netflix

Hlavní hrdinkou seriálu je Bloom – ohnivá víla, která přijde jako nováček do školy pro víly v kouzelné zemi Alfaea.

Bloom se narodila lidským rodičům, a proto je pro ni velmi náročné zpracovat všechny novinky a události, které se na ni řítí jedna za druhou v poměrně velkém množství.

Velmi brzo zjistí, že není jen obyčejnou vílou a postupně začne rozplétat tajemství, jež na ni ve vílím světě čekají.

Školu vede ředitelka Dowlingová, jedna z nejmocnějších víl v celém království a po velkou část seriálu zde figuruje v roli Bloominy mentorky.

Hned na začátku jejím prostřednictvím vyřešíme jednu z velkých otázek celého seriálu a to, jaktože víly nemají křídla. Její odůvodnění, že je dříve víly mívaly, ale v průběhu staletí přišly o svoji transformační magii.

Winx Saga: Osud 2
Zdroj: Netflix

Což vyřešilo tento problém celkem elegantně a tvůrcům ubyla jedna velká starost.

A nebudeme si nic nalhávat, je to jenom dobře, protože seriál tohoto typu a tak jak je natočený, by byl velmi směšný, kdyby tam pobíhali všichni s křídly na zádech.

Propojení kouzelného světa s tím normálním je výborně zpracované. Snoubí se tady totiž magie a fantasy prvky s těmi reálnými.

Všichni například mají telefony a komunikují přes ně a tato komunikace často vyskakuje v podobě zpráv přímo divákovi na obrazovku, což dodává seriálu příjemný vibe.

A když pomineme zprávy a telefonování, tak tu všichni samozřejmě musí mít i Instagram a jiné sociální sítě, což je celkem vtipné.

Čekali byste, že se ve vílím světě bude cestovat ve stylu fantasy, ale opak je pravdou. Používají se zde černá SUV a královna Luna jezdí dokonce v luxusním Rolls-Royce.

Tyto a mnoho dalších aspektů jsou základními aspekty velmi zajímavého a originálního zpracování seriálu, a například oproti Harry Potterovi snoubí zručně svět magie a normálních smrtelníků.

Škola zlomených srdcí

Winx Saga: Osud 3
Zdroj: Netflix

Winx je v jádru teen seriál ze školního prostředí, kde hrají prim vztahy a zlomená srdce. To ale nutně nemusí znamenat, že je to špatně.

Vztahy a interakce mezi jednotlivými postavami jsou vcelku zajímavé a nutno říct, že v některých případech i velmi dobře vystavěné.

Ke všemu má celý seriál rating 16+ a slušivý cool kabátek.

Takže i když je místy poznat, že je Winx točen na motivy kresleného seriálu, tak sprostá slova, sex, drogy a rock`n roll vás rychle přesvědčí, že tohle už není pro malé děti.

Bloom si ve škole rychle najde kamarádky, ze kterých se brzo stane nerozlučná parta a chemie mezi jednotlivými vílami je jedna z těch lepších stránek seriálu.

A i když často řeší, kdo, co, kde a s kým, tak to není otravné. Aspoň většinou. Občas se bohužel tlačí ve vztazích zbytečně na pilu.

Vílí sesterstvo

Winx Saga: Osud 4
Zdroj: Netflix

Víly se dělí na několik druhů a každá z nich je velmi mocná ve svém vlastním živlu.

Bloom vládne ohněm a je jednou z nejmocnějších víl, které kdy chodily po Zemi. Jenom o tom ještě neví.

Zahrála si ji velmi sympatická Abigail Cowen, která se s rolí poprala na výbornou a jestli budou borci z MCU hledat novou představitelku pro Phoenix, tak Abigail musí být jasná volba.

Dále tu máme Aishu, která je vodní víla a její roli si střihla neméně talentovaná Precious Mustapha. Ta sice někdy byla jako osina v zadku, ale ukáže se, že to s Bloom vždy myslí dobře.

Ve výčtu postav nemůže chybět Terra (Eliot Salt). Terra ovládá magii země a rostlin, a i když na to nevypadá, dokáže velké věci a je velmi mocná. Obzvláště ve chvíli, kdy jí někdo zlomí srdce, to byste ji měli jít raději z cesty.

Winx Saga: Osud 5
Zdroj: Netflix

V neposlední řadě je členkou party princezna Stella (Hannah van der Westhuysen).

Ta za celý seriál projde asi největším charakterovým vývojem a z prvotřídní školní mrchy se stane velmi důležitou a oblíbenou součástí party.

Ono mít za matku takovou fůrii, jako královnu královnu Lunu, tak by se to asi podepsalo na každém.

Stella vládne magii světla a nebojí se ji použít v žádné situaci.

Poslední členkou party je Muse. Tu hraje rozkošná Elisha Applebaum. Muse je empatka a dokáže cítit emoce ostatních lidí. Scény s ní prostě bavily a patřila k tomu nejlepšímu na celém seriálu.

Ti ostatní..

Winx Saga: Osud 6
Zdroj: Netflix

Mimo víl jsou součástí magického světa takzvaní specialisté, kteří jsou jakousi bojovou jednotkou pro ochranu magického království.

Specialisté bojují v týmech v kombinaci s vílami a jejich magií a jejich spolupráce je pro přežití v boji je nezbytností.

Většina specialistů jsou muži a za zmínku stojí hlavně Sky. Klasický hezoun ,který okouzlí srdce rozohněné Bloom.

Hraje ho Danny Griffin a je to přesně ten typ chlapa, kvůli kterému roztaje každá žena. Přidejte si anglický přízvuk a dívky už upadají do mdlob.

No a jestli čekáte, že v seriálu je nějaká nesympatická postava, tak jste se právě dočkali. Beatrix – víla vzduchu a elektřiny vám bude pít krev už od samého začátku. Nejenom, že to je krajně nesympatický charakter, ale i herečka, která ji ztvárnila, je prostě a jednoduše špatná.

Beatrix v podání Sadie Soverall je suverénně nejhorší aspekt celého seriálu.

Vítejte v Bradavicích…

Winx Saga: Osud 7
Zdroj: Netflix

Winx je jednoznačně inspirován slavným románem o Harrym Potterovi a odkazů na něj a paralel s jeho příběhem je v seriálu nespočet.

Ať už pozadí původu a příběhu Bloom, o kterém vám nebudu říkat více, abych zbytečně nespoiloval, nebo školy a její koleje.

Dočkáme se tu i Zapovězeného lesa a ředitelka Dowlingová je svou manipulací a střídmostí infomací vůči Bloom celý Brumbál…

Zajde to dokonce tak daleko, že se ve škole přímo o Harry Potterovi mluví a to ne jednou. Všechny narážky jsou ale namístě vkusné a i když se ve Winx inspirace slavným malým čarodějem nezapře, tak kráčí svou cestou a funguje to.

Prostředí školy je klasické anglické, a i když byste čekali Bradavice, tak na první pohled připomíná spíše školu pro nadané děti Charlese Xaviera.

Co je trochu nelogické, je fakt, že na celou obří školu připadají jen tři profesoři a jedna kuchařka. Nevím, jestli je to záměr, nebo jen neschopnost tvůrců přemýšlet, ale často tento aspekt bije do očí. Dětí jako smetí a jen tři učitelé? Ale no tak…

Hraná víla Zvonilka

Winx Saga: Osud 8
Zdroj: Netflix

V prvních dvou dílech je divák naladěn na temnější vlnu a to hlavně díky výborně zpracovaným tajemným monstrům, kterým se říká Sežehnutí.

Je strašná škoda, že se o nich v seriálu nedozvíme více a že v dalších dílech už to bylo spíš o objevování sebe sama a hlavně vztazích.

Snad se tvůrci poučí a druhá série se na Sežehnuté zaměří víc. Díky šestnáctkovému ratingu byli totiž sežehnutí vyobrazení dost hororově a atmosféra ve scénách s nimi by se dala krájet.

V seriálu se nešetřilo ani krví a smrtí, což je jenom dobře a když dojde na úplný konec, tak kromě cliffhangeru, který navnadí na další sérii, je ukončení dost nekompromisní.

Příběh sám o sobě se vyvíjí celkem pomalu a to je u šestidílného seriálu nic moc. Za těch šest dílů se toho totiž vlastně moc nestane, což je škoda, protože příběhů ze světa víl chcete vidět víc.

Winx Saga: Osud 9
Zdroj: Netflix

Lokace jsou velmi povedené a kouzelná země víl zasazená do Anglie funguje vždycky. Hlavně škola a její okolí jsou velmi atraktivní na pohled.

Winx má i velmi povedený soundtrack, který má opravdu široké spektrum žánrů.

Od epické hudby, přes techno až po sladký popíček, který přece na střední škole nemůže chybět.

Na konci se dozvíme i důležité poselství o přátelství, které v konečném důsledku ani nepůsobí jako klišé. Díky bohu.

Ačkoliv si místy budete připadat, jakoby jste koukali na hranou Vílu Zvonilku, tak se jako dospělí budete bavit. A to je jenom dobře.

Winx Saga: Osud

Akční / Drama / Dobrodružný
Itálie / Velká Británie, 2021, 5 h 5 min (Minutáž: 47–54 min)

Režie: Lisa James-Larsson, Stephen Woolfenden, Hannah Quinn

Scénář: Niceole R. Levy

Kamera: Tim Fleming, Baz Irvine, Frida Wendel

Hudba: Anne Nikitin

Hrají: Abigail Cowen, Hannah van der Westhuysen, Precious Mustapha, Eliot Salt, Danny Griffin, Sadie Soverall, Freddie Thorp, Robert James-Collier, a další…

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
65 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
winx-saga-osud-vitejte-ve-svete-vil-ktere-vubec-nevypadaji-jako-vily-plneho-magie-monster-tajemstvi-zrady-a-lasky+ zpracování světa a magie + hlavní herečka + chemie mezi kamarádkami - vztahově se tu dost tlačí na pilu - občasné nelogičnosti - je poznat inspirace podle dětského seriálu