X-Men: Dark Phoenix titulek

Filmem Dark Phoenix končí skoro dvacetiletá historie filmů o mutantech studia Fox. O její celkové kvalitě si můžeme myslet každý své, nelze ale popřít, že prošlapala cestičku superhrdinským filmům, jak je známe dnes. A kdyby to nestačilo, dala nám Hugha Jackmana jako Wolverina a Ryana Reynoldse jako Deadpoola. Už jen za to si zaslouží naše díky a především – zasloužila by důstojné ukončení. Dostalo se jí ho ale? Absolutně ne. Místo filmu, který by složil poctu všem předchozím, přišla do kin katastrofa.

Když není skvělá předloha filmařům dost dobrá (PS: spousta spoilerů)

X-Men: Dark Phoenix komiksTragický příběh Jean Grey k nám přicházel na stránkách komiksů přes čtyři roky. Dodnes je považován za jedno z nejlepších děl komiksové historie. V kvalitě si nezadá s v našich končinách známějšími Strážci Alana Moora, Sandmanem Neila Gaimana nebo třeba Návratem Temného rytíře Franka Millera. Chris Claremont si získal čtenáře dramatickým příběhem a dobře vykreslenými charaktery, především pak silnými ženskými hrdinkami.

Dokázali však filmaři přenést do filmu komplexnost příběhu a charaktery předlohy?

Případně vytvořili dobrý příběh na jejím základě? Napravilo si studio aspoň trochu reputaci po fiasku X-Men: Poslední vzdor, který se Dark Phoenix ságou taky inspiroval? Dostanete za svoje peníze alespoň koukatelný film?

Bohužel. Nic z toho. Předlohu hodili do koše a podpálili. Ukradli jméno a schovali za něj svůj vlastní paskvil, který nemá s původním komiksem NIC společného. Nemá nic společného ani s dobrým filmovým řemeslem. Děj filmu lze shrnout podobně jako šestákový román z trafiky:

X-Men: Dark Phoenix vesmir“Jean Grey je mutantka – mocná telepatka a členka týmu X-men, která má trauma z dětství a neumí zrovna dvakrát ovládat svoje schopnosti (a víc se o ní už za celý film nedozvíme). Na misi ve vesmíru do ní z neznámých důvodů vstoupí mocná Síla, která byla u počátku vesmíru (a o ní a jejich motivacích se za celý film taky víc nedozvíme). Jean je díky Síle mocnější a nebezpečnější – nejvíc ve vesmíru! O Sílu usilují zlí emzáci, protože jim zničila planetu (proč a co s ní vlastně chtějí dělat, no to se taky nedozvíme). Tým X-menů se bude snažit zachránit svět před všemi třemi. Samozřejmě uspějí. Konec.”

Zní to hrozně? Opět bohužel, na plátně je to stokrát horší.

Všechno špatně

X-Men: Dark Phoenix scenarJak za scénář, tak za režii a produkci je zodpovědný Simon Kinberg. Ten je už mnoho let úspěšným hollywoodským producentem (X-men: První třída, Marťan, Logan, seriál The Legion), průměrným scénáristou (má na kontě zajímavého Jumpera, ale také propadák Fantastickou čtyřku a ty slabší ze série X-men, za všechny X-Men: Apokalypsa) a rozhodně ne režisérem (natočil jeden, ano opravdu jen jeden, díl seriálu Twilight Zone). Produkce i napsání scénáře dávají v jeho případě ještě smysl, ale ta režie?

Je smutnou pravdou, že se teď v Hollywoodu točí zoufale málo středně velkých filmů. Mnoho zajímavých tvůrců se tak ošklivě spálilo, když po natočení úspěšného nezávislého snímku dostali za úkol ukočírovat miliardový blockbuster, místo toho, aby se postupně učili na větších a větších projektech. Být ale přesvědčený o tom, že po natočení jedné epizody seriálu budu schopný zvládnout projekt tak velký a ambiciózní jako je tento, to už svědčí o egu velikosti galaxie a učebnicovém příkladu Dunning-Krugerova efektu.

X-Men: Dark Phoenix posterJestli Kinbergovi připadala jeho vize v hlavě skvělá, přenést na diváky se mu ji nepodařilo. Příběh je nudný, místy nesmyslný a hloupý. Časová linka je i díky předchozím filmům nehorázně zmatená. Postavy a jejich motivace jsou nedostatečně vykreslené – často jednají nepochopitelně a někdy v přímém rozporu s historií charakterů ve filmech předchozích. Dialogy jsou příšerné. Není náhoda, že jediná slušná akční scéna skoro na konci snímku (myšlena ta ve vlaku) působí jako z jiného filmu. Byla totiž přidaná až po přetáčkách, po výbuchu při testovacím promítání.

Ze všeho nejhorší je ten ale pocit, když to všechno skončí. Sedíte v křesle a říkáte si: to je všechno? Bylo to skutečně všechno, nebo jsem nějakým nedopatřením viděl jen polovinu filmu? Snažili se mě opravdu přesvědčit, že Jean je největší hrozba v celém vesmíru, aby nakonec rozbila pár okenních tabulek, zabila pár lidí, mutantů a mimozemšťanů, a nakonec zmizela po anglicku? Tvůrci slibovali příběh svou syrovostí inspirovaný Loganem. Tak, kde jsou ty emocionální otřesy, které přicházely u předlohy? Kde byl aspoň slušný příběh? Kde byla aspoň nějáká zábava a akce? Co mi kde uniklo?

Jediná dobrá věc, kterou lze na filmu najít, jsou herci

X-Men: Dark Phoenix mcavoyPokud se na filmu dá vůbec najít něco dobrého, je to herecké obsazení. Michael Fassbender a James MacAvoy snad nedokážou zahrát špatně. Oni dva jsou taky jediní, se kterými mohlo mít publikum vytvořené emocionální pouto díky předchozím filmům (Jennifer Lawrence jako Mystique nepočítám, ale o tom až za chvíli).

Především MacAvoy pak vyhrál jako Profesor X jackpot v podobě jediných příčetných vět (netroufám si napsat dialogů) ve filmu. Velkým překvapením byl pro mě výkon Sophie Turner. Ta dělala, co mohla, aby si její postava udržela uvěřitelnost. Ani ona ale nemohla nad scénářem, který ji nutí opakovat větu “Netuším, co se to se mnou děje!” co deset minut, vyhrát. Proč vzala roli záporačky Jessica Chastain těžko pochopit, protože kdyby roli tak, jak byla napsaná, obsadili krejčovskou pannou, vyšlo by to nastejno. Zbytek pubertálního týmu mutantů, který byl ve filmu jen za kompars, shrňme takto: mnoho a mnoho promarněného talentu.

Jennifer Lawrence a případ totální neúcty herečky k postavě

X-Men: Dark Phoenix lawrenceChvála rozhodně nenáleží Jennifer Lawrence v roli Mystique. Není to o jejím hereckém výkonu ve filmu. Je to o její celkové práci s postavou. Nikdy netajila, že nenávidí aplikaci kostýmu Mystique a hraní v něm. Zároveň nebyla schopna odolat pokušení, když se studio rozhodlo po úspěchu Hunger Games z její postavy udělat hlavní.

Přitom Mystique, tak jak ji světu představila v prvním filmu v roce 2000 Rebecca Romijn, měla potenciál stát se pro Fox tím, čím byl Loki pro Marvel – nebezpečným a charismatickým padouchem, hrdým mutantem, který bude hlavním klaďasům zatápět, ale diváci s ním budou moct i sympatizovat.

X-Men: Dark Phoenix lawrence mystiqueDíky producentským změnám a neochotě Lawrence hrát v kostýmu se nejenže nesmyslně změnila z vedlejší záporné postavy na hlavní kladnou. Především ale došlo k transformaci z hrdé mutantky na někoho, kdo naprosto nepochopitelně tráví většinu času v lidské podobě. A když je náhodou na plátně ve své pravé podobě, vypadá film od filmu hůř, aby pak v Dark Phoenix připomínala spíše než blyštivého plaza zmutovanou šmoulinku.

Takové vyprázdnění postavy, to se prostě jen tak nevidí a v X-men: Dark Phoenix dosáhlo vrcholu. Jedinou útěchou je, že z filmu zmizí za třicet minut a už se nikdy, nikdy nevrátí.

Prostě všechno špatně

X-Men: Dark Phoenix turnerTak si to zopakujme. Scénář a režie špatně. Herci by hráli jak o život, ale nemají co. Slušná akční scéna je ve filmu jedna a jako by tam vůbec nepatřila. Jennifer Lawrence to zabila. A dál: Věčně zmatená a třesoucí se kamera je zlo.

Kostýmy a celá výprava působí když né lacině, tak dost nudně (kostým Sophie Turner na konci filmu, který v podstatě kopíruje ten, co nosila Famke Janssen v X-men: Poslední vzdor, je vysloveně výsměch). Hudba je ok, ale v hlavě vám do druhého dne nezůstane. Hanse Zimmera bylo na tenhle kus škoda, měl zůstat v superhrdinském důchodu.

Verdikt: “Kill it with fire”

X-MEN: DARK PHOENIX - Michael FassbenderMichael Fassbender to jako Magneto řekne sám:

“Vždycky je tu proslov … a nikoho nezajímá.”

Snímek je skutečně jeden nesouvislý proslov, který nikoho nezajímá. Abdominace, která neměla nikdy spatřit světla světa a nikdo by neměl být nucen dávat za jeho zhlédnutí peníze.

Je následkem nehorázného ega režiséra, a ještě většího ega filmového studia. Fox měl, minimálně, co se superhrdinským filmů týče, vždycky na prvním místě peníze a až někde daleko za tím kvalitní produkt, nedej bože snad lásku nebo alespoň základní úctu ke zdrojovému materiálu . Ty skutečně dobré filmy z jejich produkce nikdy nebyly zásluhou vize a práce studia.

Deadpool je výsledkem tvrdohlavosti Ryana Reynoldse. Logana si vydupal Hugh Jackman jako svoji labutí píseň… Můžeme donekonečna diskutovat o tom, jestli je nebo není dobře, že teď práva na skoro všechny komiksové superhrdiny vlastní Marvel. Avšak to, že studio Fox už nikdy nenatočí film o Fantastické čtyřce ani týmu X-menů je to nejlepší, co se všem těmhle postavám mohlo stát. X-men: Dark Phoenix je toho nezpochybnitelným důkazem.

X-Men: Dark Phoenix

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2019, 114 min

Režie: Simon Kinberg

Předloha: John Byrne (komiks)

Scénář: Simon Kinberg

Kamera: Mauro Fiore

Hudba: Hans Zimmer

Hrají: Sophie Turner, James McAvoy, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Jessica Chastain, Nicholas Hoult, Evan Peters, Tye Sheridan, Olivia Munn a další