Ú.P.V.O. 10: Výstraha
Zdroj: Comics Centrum

Úřadem pro paranormální výzkum a obranu zmítají nepokoje, strach a temné předtuchy. Znamení a vize naznačují, že skutečná apokalypsa je možná mnohem blíž, než se zdá.

Připravte se na první díl trilogie Spálená země, kde se setkáme s Humrem Johnsonem, Memnanem Saa i s pozůstatky mytické Hyperboreje.

Agent Daimio je nezvěstný, Liz Shermanová je sužovaná temnými sny s nevítaným návštěvníkem, Johann Kraus se zotavuje ze své incentivní zkušenosti, kdy znovu nabyl lidské tělo a Abe Sapiens si zoufá, protože Úřad pro paranormální výzkum a obranu sotva stíhá čelit všem překážkám a jako by se mu rozpadal pod rukama.

Po událostech popsaných v knize Vražedné místo je Úřad v rozvratu, a to nejen fyzickém, ale co se týče jeho zaměstnanců, tak i psychickém. Zuřivé běsnění stvůry skrývající se v těle kapitána Daimioa přineslo škody na životech i šrámy na duši a atmosféra na Úřadě je plná stresu, únavy a nevraživosti.

Ú.P.V.O. 10: Výstraha
Zdroj: Comics Centrum

Johann Kraus má za sebou „pobyt“ v opravdovém lidském těle, což nevyneslo na povrch jeho nejlepší stránky. Muž, jenž byl mnoho let pouhou ektoplazmatickou entitou si najednou mohl začít užívat všechny možné světské radovánky, čímž ovšem opakovaně ohrozil bezpečnost Ú.P.V.O. a zanedbal své povinnosti.

Není divu, že jsou jeho kolegové vůči němu poněkud ostřejší. Tím spíš, že se nenápadně zmocňuje tajemné dýky a stále s nadějí pozoruje experiment „vyšlechtění“ nového těla, které vytvořili oni podivní viktoriánští kyborgové v Zahradě duší.

Abe Sapiens toho má na talíř také dost, vždyť jsme byli opakovaně svědky jeho postoje, kdy se po odchodu Hellboye považuje za důležitý spojovací článek celého Úřadu (a často si zoufá, že pro takovou roli není dost dobrý).

Pátrání po uprchlém monstru a konfrontace s nedůsledností Johanna Krause nám tak přináší nebývale zachmuřenou a odtažitou tvář tohoto člena Ú.P.V.O. Ani Kate a Liz nejsou v té nejskvělejší náladě, a tak jediným světlým bodem celého týmu je Egypťanka Panya. Právě ta podává pomocnou ruku (či spíše psychickou sílu), když se naši hrdinové rozhodnou spojit s tajemnou figurou, která očividně ví víc, než oni – s Humrem Johnsonem.

Humrovo podivné zjevení je konečně nasměruje na identitu tajemného muže, který se zjevuje v Liziných snech. Ukáže se, že Panya se s tímto podivným individuem setkala a ani pozorný čtenář nebude překvapen, protože Martina Gilfryda jsme potkali již v prvním svazku dobrodružství Sira Edwarda Greye Ve službách andělů, kde Gilfryd tou dobou pobýval ve sklepení nechvalně proslulého londýnského zařízení pro duševně choré – Bedlamu.

A tak začíná lov na Memnana Saa, který trápí Liz vizemi apokalypsy, ale neustále trvá na tom, že se snaží agentům Ú.P.V.O. pomoct prozřít a uzřít nebezpečí v jeho plném rozsahu.

Záhy se však ukazuje, že moc Memnana Saa je vskutku působivá a dalece přesahuje schopnosti druhořadého londýnského okultisty Martina Gilfryda. Memnan Saa agenty Úřadu manipuluje přesně dle svých představ a k jejich stupňující se frustraci si s nimi hraje jak kočka s myší. Nakonec naši agenti skončí v Německu, kde je objeveno další hnízdo žab a vstup do podzemí.

Kataklyzma, které je akcí Ú.P.V.O. spuštěno si v ničem nezadá s devastací způsobenou epidemií žabích monster v předchozích svazcích. Zdá se tedy, že tato hrozba zdaleka není odstraněna a že její rozsah je skutečně mnohem závažnější.

Jaké jsou tedy motivace tajuplného Memnana Saa? Úřadu není ochoten pomoci přímo a Liz Shermanová se opět dostala do jeho područí (tentokrát i se svou fyzickou schránkou). Známý a bezpečný svět se postupně plní monstry, vše se jakoby hroutí pod rukama a zdá se, že je to skutečně pouhý začátek a (jak signalizuje titul) pouhá výstraha od Memnana Saa.

Začíná tedy první kapitola vskutku epické trilogie nazvané Spálená země, kde bude muset Úřad pro paranormální výzkum a obranu čelit hrozbám dosud nevídaného rozsahu. Postupně budete muset povolat své znalosti předchozích událostí, protože děj odkazuje k mnoha uplynulým událostem a obratně je spojuje v jednu mohutnou linku.

Abeova minulost a jeho vztahy s viktoriánskými kyborgy, Humr Johnson a jeho vztah k Úřadu (a ostatně též Martinu Gilfrydovi), Mnemnan Saa a jeho schopnosti a celý pohnutý život pyrokynetičky Liz Shermanové – to jsou jen namátkou některé ingredience, které se spojují v robustním začátku trilogie.

Neoddiskutovatelnou silnou stránkou je zde hloubka postav. Mike Mignola s Johnem Arcudim vytvořili plastické postavy s pestrým příběhem, a tak v této fázi už často čtenáři stačí jediné okénko bez textu, kde se v podobě fotografií, narážek a pohledů míchá emocionální koktejl, který čtenáře, který prošel dlouhou cestou světem Hellboye až sem, nenechá chladným.

Autorské trio série Ú.P.V.O. moc dobře ví co dělá a Guy Davis se činí, seč může, aby převedl hrozivé a majestátní vize Arcudiho a Mignoly do výtvarné podoby. A je rozhodně na co se dívat – viktoriánské flashbacky, vojenské operace, podivné cizí světy, podzemní tunely, gigantická monstra a stěží uchopitelné stroje. V této fázi příběhu je však jasné, že Guy Davis sérii zcela „přirostl“ a jeho výtvarný výraz je přesně to, co k příběhu nepopiratelně patří.

Výstraha je příběh, kterému se daří skvěle vybudovat napětí a přes monstrózní rozsah konfliktů dává tušit, že jde skutečně jen o začátek a že „opravdový boj“ nás teprve čeká. Trilogie Spálená země patří k tomu nejlepšímu z celé série Ú.P.V.O. a je radostí ponouknout budoucí čtenáře k tomu, aby se chopili prvního dílu.

Ú.P.V.O. 10: Výstraha

Scénář: Mike Mignola a John Arcudi

Kresba: Guy Davis

Překlad: Alexandra Niklíčková

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2020

Počet stran: 160 barevných / pevná vazba

Cena: 419 Kč