Mike Mignola, John Arcudi: Ú.P.V.O. - Zahrada duší cover
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Gigantické monstrum Katha Hem, které pustošilo americký středozápad, je sice zlikvidováno, ale problémy Ústavu pro paranormální výzkum a obranu zdaleka nekončí. Abe Sapiens je stále pronásledován svou minulostí a nejasné přísliby jej zavedou do Indonésie, kde se, jak doufá, dozví něco víc o své minulosti. Nebo spíše o minulosti muže, jímž kdysi býval.

Začátek knihy nám ihned dává tušit, že Zahrada duší bude velice pestrým čtením, kde se potká nejeden motiv a příběhová linka ze minulosti série Ú.P.V.O. s mnoha novými postavami a zápletkami.

Podivný mechanický tvor bloumá po indonéské džungli plné podivných zmutovaných zvířat. V Londýně roku 1859 je provedeno slavnostní odhalení mumie za přítomnosti cestovatelů, učenců i okultistů. A v Coloradu v roce 2007 se členové Ú.P.V.O. odhodlají k tomu, že pochovají Rogerovy ostatky. Ve válce s žabími monstry zaznamenali značný úspěch, když porazili zrůdného Katha Hema, ale ještě zdaleka není vyhráno.

Zahrada duší však od grandiózního konfliktu směřuje spíše do nitra jednotlivých protagonistů a k jejich pocitům. Šrámů na duši zůstalo každému dost a v tomto svazku více než kdekoliv jinde vyplouvá na povrch fakt, jak křehký je tento kolektiv a co všechno mají jeho členové za sebou.

A tak jsme opět svědky podivné „terapie“ kapitána Daimia, která se zjevně týká nejen jeho fyzického těla. Vynáší totiž na povrch démony z jeho minulosti a stále ještě nabízí mnohem víc otázek než odpovědí.

Kdo je onen starý muž, asijský masér, s ohromnou zlatou čepelí? Co je zač ten tajuplný exemplář (ve skicáři nazvaný „opička“) v kapitánově pracovně? A co mají znamenat nepříliš lichotivé zvěsti o jeho předcích? Na rozvedení této linky je ještě třeba si počkat, ale vše nasvědčuje tomu, že tajemství kapitána Daimia nám již dlouho unikat nebudou.

Do toho sledujeme stále zhoršující se stav Liz Shermanové, opět pronásledované tajuplným (a arogantním) Memnanem Saa a především trápení Abea Sapiense. Ten dostává poštou balíček doutníků, kde je i mapa označující přístav Balikpapan na Kalimantanu.

Ten se stane cílem Abeovy cesty, na které ho doprovází kapitán Daimio, jenž nese nedostatek informací o cílech a povaze jejich výpravy poněkud nelibě. Samotný přístav jim mnoho stop nenabídne, a tak se oba odeberou na hotel, ze kterého ale Abe záhy mizí a na malé lodi se vydává na blízký ostrov. A zatímco kapitán Daimio okamžitě rozjíždí pátrání, Abe se dostává na tropický ostrov, kde jej čekají tři viktoriánští gentlemani v podivných kovových oblecích.

Místo radostného shledání však Abea čekají jen další otázky a parta viktoriánů je spíše zklamaná, že jejich dávno ztracený bratr Langdon Everett Caul, kterého považovali za reprezentaci mytického Oanna a ztělesnění jejich plánů a vizí, je radostně nevítá. Situace na ostrově se navíc ukazuje býti dosti problematickou – celý ostrov je plný podivných zvířecích mutantů v jakési ozvěně ostrova Dr. Moreau a učená společnost je navíc dlouholetým věznitelem Egypťanky Panyi, původně mumie odhalené v devatenáctém století v Londýně.

V Balikpapanu mezitím kapitán Daimio pátrá po Abeovi a nachází místní holčičku, která je schopna nakreslit sofistikované mapy pobřeží a komunikovat anglicky, skoro jako by jejími ústy hovořil někdo jiný. Jak Abe, tak Daimio postupně odhalí plán čtyř viktoriánských okultistů na vytvoření globálního kataklyzmatu a “převedení“ duší miliónu zesnulých do umělých schrán jejich nových těl.

V průběhu se přiučíme něco málo o kapitánovi, ale především další informace o Langdonu Everettu Caulovi a Abeově identitě. Něco se navíc dozvíme i o Panye, jejíž telepatické schopnosti nemalou měrou přispějí k vyřešení celého problému.

Celý příběh se vyznačuje především barvitostí prostředí a obzvláštním citem pro detail. Pozorný čtenář již tuší něco o původu tajemného Memnana Saa (v Lovci Čarodějnic 1 byl identifikován jako britský okultista Martin Gilfryd) a může si jej všimnout i při odhalení egyptské mumie v Londýně.

Obzvláštní vizuální působivostí se vyznačuje i vize, kterou Memnan Saa předestře Liz Shermanové, Katha Hem totiž zdaleka nemá být poslední pohromou, která stihne lidstvo. A v záplavě detailů jistě neprojde bez povšimnutí ani hromada navštívenek poletujících vzduchem při Johannově průzkumu ústředí Ú.P.V.O. – je na nich totiž humrovo klepeto a zdá se, že z tajuplného Humra Johnsona zbyla víc než jen vzpomínka.

Nezbytný přiložený skicář je i tentokráte radostnou podívanou, Zahrada duší je totiž natolik vizuálně bohatá, že čtenář bude ještě rád chvilku prodlévat ve skvělých nápadech Mikea Mignoly a Gue Davise.

A že je na co se koukat – návrhy egyptské mumie v jejím katatonickém stavu, črty podivné opice z Daimiovy kanceláře, plejáda náčrtů různých zvířecích hybridů z ostrova (najdeme zde skici ptakoúhoře, tygropici či gazeligátora) a pochopitelně také samotní „viktoriánští kyborgové“, kteří prošli od prvního návrhu značným vývojem. I eschatologické vizi Memnana Saa je zde věnovaný značný prostor a Lovecraftovi fanoušci se mohou pokochat pohledem na Davisovy studie apokalyptických monster.

Zahrada duší je celkově především vizuální podívanou. Ostrov monster, viktoriánští roboti, exotické lokace a přehršel postav z knihy činí skutečně vděčnou záležitostí pro výtvarníka a je patrné, že se zde skutečně nedržel zpět.

Po stránce příběhové vynikají především pasáže, které navazují na předchozí děj, nebo pasáže, které naopak další předjímají. Samotná zápletka s šílenými vědci sice není špatná, ale záchrana světa před další hrozící zkázou je v rámci žánru poněkud okoukaný syžet, a i v rámci série to ve výsledku působí jako takové „odskočení“ k vyřešení menší apokalypsy a zahnání osobních démonů. Uchvacující vizuální stránka a spousta skvělých scenáristických nápadů však toto negativum hravě přebijí.

Zahrada duší je zkrátka další strhující kapitolou ze světa Úřadu pro paranormální výzkum a obranu, příběh jde kupředu, postavy zde dostávají dostatek prostoru a místy nám nezbývá, než žasnout nad tvořivou myslí autorů.

Mike Mignola, John Arcudi: Ú.P.V.O. – Zahrada duší

Kresba: Guy Davis

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2017

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 144 stran

Cena: 419 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
86 %
Zpracování a cena
86 %
<
86 %
Cíl knihy a splnění
86 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
zahrada-dusi-viktoriansti-kyborgove-pripravuji-konec-sveta-a-zastavit-je-muze-jen-hellboyuv-ex-tym-podivinu+ I na poměry série nebývalá pestrost témat a motivů + Viktoriánští kyborgové - Další apokalypsa