Hellboy: Sémě zkázy cover
Autor: Mike Mignola

Když v roce 1991 Mike Mignola nakreslil kresbičku „pekelného kluka“ pro brožurku na con, mohl jen sotva tušit, co tím začíná. Od roku 1994 jsme se dočkali se řady knih, povídek, tří filmových zpracování, přes dvacet komiksových cen, a především se z Hellboye stala nedílná součást komiksové kultury. 

Hned na prvních stránkách knihy nalezneme dedikaci – Jacku Kirbymu, slavnému komiksovému výtvarníkovi, své ženě, Elmeru Newtonovi a především H. P. Lovecraftovi, a je více než příznačné, že Mignola svou knihu věnuje právě jemu.

Temný svět Hellboye

Hellboy: Sémě zkázy obálka
Autor: Comics Centrum

Tajemné obřady probouzející prastaré zlo, hrůzu podněcující podivní tvorové a plíživě horrorová atmosféra je něco, co je poplatné mistrovi podivné fikce.

Mignolova tvorba však není pouhou parafrází či aktualizací té Lovecraftovy. V obsáhlém univerzu nám servíruje směs rozličných vlivů jako jsou lidové pověsti, mytologie, hermetismus a okultismus, Třetí říše a náboženství.

Celek však vždy působí organicky a uvěřitelně, Mignola si bere nadpřirozenou stránku našeho světa, zviditelňuje jí a překrývá všední realitu tímto závojem.

A činí tak s naprostou grácií a lehkostí, takže poté, co se ponoříte do čtení, se lidové pověsti a pověry, nacistické okultní experimenty, teosofické teorie, hermetická historie lidstva či tajné vládní paranormální projekty pro vás stanou něčím naprosto samozřejmým.

Sémě zkázy

Hellboy: Sémě zkázy 1
Autor: Comics Centrum

Sémě zkázy je první knihou, která nás vrhne do víru událostí, se kterými se hrdinové budou setkávat a potýkat ještě dlouho poté.

Samotná kniha začíná předehrou z roku 1944, kdy je nacistickou okultní výpravou pod vedením ruského kněze Rasputina (ano, onoho záhadného a téměř nesmrtelného léčitele carské rodiny) proveden rituál, který na svět přivede malého démona. Vlastně ještě chlapce.

Profesor Trevor Bruttenholm stvoření bezděčně pojmenuje Hellboy a stane se nadále jeho vychovatelem a ve všech ohledech otcem.

Po tomto úvodu příběh pokračuje v roce 1994, kdy Hellboy vyšetřuje profesorovu smrt.

Vydává se do sídla rodiny Cavendishů, která po devět generací upíná svou pozornost k expedicím kamsi za polární kruh. Poslední tři mužské potomky tohoto rodu totiž na výpravě doprovázel právě profesor Bruttenholm, specialista na paranormální záležitosti.

Krom Hellboye jsou nám představeni i jeho nejbližší kolegové – vodní člověk zvaný Abraham Sapiens, či zkráceně Abe, a pyrokinetička Liz Shermanová.

Do hloubi hrdinovy duše

Hellboy: Sémě zkázy 2
Autor: Comics Centrum

Hned v první knize se tak setkáváme s typickými proprietami Hellboyových příběhů – je zde akce v podobě rvaček s podivnými monstry (nezřídka prošpikované hláškami od samotného Hellboye), je zde spletitá okultní historie a je zde i dostatek emočního náboje. A pozor, nejen strachu a hrůzy!

Protagonisté Mignolovy temné verze našeho světa nejsou prosti citů, i když jejich způsob vypořádávání se s okolím je často nenápadný.

V dlouhodobém měřítku tkví také v tomto část Mignolova génia, postavy si procházejí hrůznými zážitky, které jim zanechávají jizvy na duši; traumata takto vznikla však vyplavou na povrch často až za velice dlouhou dobu.

Psychologie postav, která se může na první pohled zdát až zkratkovitá, je ve skutečnosti skvělé zvládnutá a Hellboy je, nepochybně zcela záměrně, neskutečně lidskou postavou.

Výtvarné zpracování

Hellboy: Sémě zkázy 3
Autor: Comics Centrum

Výtvarná stránka si též zaslouží zvýšenou pozornost. Práce Mignolovy ruky je nezaměnitelná a tvoří zásadní část celého charakteru komiksu.

Nejde ovšem jen o jeho styl, který skvěle pracuje se stínem a světlem, tvoří perfektní siluety a světu propůjčuje až znepokojivé barvy, ale též i o zvolené propriety.

Starobylé úbory Nové Anglie, uniformy, novogotická architektura, drapérie, siluety i detaily chrámových soch nebo třeba zjevení z Apokalypsy. K tomu přičtěte ještě perfektní střih v akčních scénách s dokonale fungující dynamikou pohrávající si s velkými scénami, zaostřením ale i marginálními detaily.

Hellboy funguje jako ty nejlepší akční komiksy, nicméně k této akci dostanete ohromnou porci věcí navíc.

Proslulost Hellboye dokládá také pestrost autorů předmluv k jednotlivým svazkům, často se totiž jedná o prvotřídní tvůrce z oblasti literatury, komiksu či filmu.

Předmluva a dva příběhy

Hellboy: Sémě zkázy 4
Autor: Comics Centrum

Předmluvy k prvnímu svazku se ujal Robert Bloch, u nás nepříliš známý autor, jehož legendárnost dokládá např. autorství knižní předlohy k Hitchcockovu Psychu.

Úvod sám (z roku vydání – 1994) je dnes zajímavým historickým dokladem apologetiky komiksu a důkazem, že od té doby se vnímání tohoto média poměrně zásadně posunulo.

Komiks je předmětem akademických debat a je přijímán jako umění, což je fakt, ze kterého by Robert Bloch měl jistě radost, protože počátek této změny ve svém úvodu reflektuje.

Krom hlavního příběhu se dočkáme i bonusu v podobě dvou miniaturních příběhů Hellboye, které vznikly pro Comic Con v roce 1993.

První vypráví „příběh“ o setkání s divokým psem, který je (možná) zosobněním staroegyptského boha Anubise. Že to skončí rvačkou je, doufám, jasné.

Druhý příběh (kde je Hellboy pravděpodobně poprvé častován jako „Největší světový paranormální vyšetřovatel“) obsahuje prvky, které se u Mignoly ještě několikrát objeví – Hellboy zachraňuje spoutanou krásku ze spárů gorily zotročené hlavou šíleného nacisty v lahvi.

Ano, je to tak – gorila, nacisti, dáma v nesnázích a výbuch. Byť Hellboy hraje často na mnohem vážnější notu, nadhled a humor vlastní již těmto nejstarším dílkům se objevuje i nadále.

Překlad pana Kantůrka

Hellboy: Sémě zkázy 5
Autor: Comics Centrum

České vydání si v ničem nezadá s originálem. Kvalitní tisk a barvy jsou dalším důvodem, proč si o tento skvost rozšířit knihovničku. Překladu se zhostil legendární český překladatel Jan Kantůrek (jenž před dvěma lety zesnul).

Oproti jeho proslulým překladům Terryho Prattcheta zde (především kvůli komiksové formě a převážně dialogičnosti textu) vynikají jisté drobné nešvary tohoto překladatele (především stylistika, jenž občas zavání anglickým slovosledem a obraty), ale jde spíše o drobnosti, které rozhodně nepokazí celkový požitek.

Ke cti tohoto překladatele je třeba dodat, že není třeba pochybovat o jeho kompetentnosti ohledně reálií.

Svět, který neopustíte stejní

Hellboy: Sémě zkázy 6
Autor: Comics Centrum

První svazek je tedy možné zcela bez zaváhání či uzardění rozhodně doporučit. Hellboy je jedno z nejlepších děl, co může komiksové nakladatelství Dark Horse nabídnout (a konkurence je zde poměrně velká).

A že má co nabídnout i českému publiku dokládá, že jsme se péči vydavatelství Comics Centrum dočkali již třetího vydání tohoto skvostu.

Sémě zkázy je úžasným vstupem do nového světa, do světa Hellboye. Nelze zaručit, že vám přinese jen příjemné zážitky a nelze zaručit, že se vám vše bude líbit. Rozhodně však tento svět neopustíte stejní.

Hellboy: Sémě zkázy

Scénář: Mike Mignola, John Byrne

Kresba: Mike Mignola

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum 2019 (třetí vydání)

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 128 barevných stran

Cena: 419 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
90 %
Zpracování a cena
90 %
Styl a překlad
90 %
Cíl knihy a splnění
90 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
vstupte-do-temneho-sveta-hellboye-sveta-okultismu-nasili-humoru-a-beznadeje-kde-vladne-netradicni-superhrdina-s-rohy-ocasem-a-kamennou-rukou+ Uhrančivá směs okultismu, folklóru, alternativní historie a akce + Osobitý výtvarný styl + Hellboy - Po přečtení první knihy chcete víc a víc