Britský herec je tak nějak kulturním artefaktem sám o sobě. Britský divadelní herec je pak ještě o třídu výš. Ian Holm byl jedním z těch hereckých veteránů, kteří měli hned několik perfektních britských přízvuků, nádherný hlas a charisma vašeho oblíbeného učitele literatury.
Jako většina našich oblíbených britských veteránů (McKellen, Stewart, Jacobi, …), i on exceloval především ve hrách významného anglického dramatika Harolda Pintera.
Pinter navíc Holma uznával jako svého nejoblíbenějšího interpreta. „Nasadí si mou botu a perfektně mu sedí!“ žertoval o něm.
Ačkoliv jej známe především za jeho fenomenální pojetí Bilba Pytlíka, kdy v relativně krátké roli dokázal vyjádřit všechny možné emoce prstenového závisláka a věčně mladého starce, v němž se snoubí únava i zachovalá hravost (promiň, Martine, nikdy jsi nebyl můj Bilbo), Holm za sebou zanechává odkaz, který dodnes dokáže zaujmout náročného i unaveného diváka.
Narodil se 12. září 1931 v Essexu skotským rodičům, kteří se věnovali medicíně. Vystudoval Royal Academy of Dramatic Art v Londýně – studia však musel dvakrát přerušit. Jednou kvůli narukování do armády a podruhé kvůli americkému turné.
Začínal samozřejmě s povinným Shakespearem, na kterém si obrousil zuby a získal uznání. Z her albionského barda se oslím můstkem dostal do historickým filmů, které mu očividně sedly.
V roce 1967 získal Tony Award právě za hru Harolda Pintera Homecoming (Návrat domů) a rok na to posílil svou pozici herecké ikony v seriálu BBC The Lost Boys (Ztracení chlapci) o životě J. M. Barrieho, autora Petra Pana.
V osmdesátých letech navázal spolupráci s legendárním tvůrcem ze skupiny Monty Python, Terrym Gilliamem, a zahrál si ve filmech Time Bandits a Brazil, jedná se obecně o jedny z nejúznavanějších Gilliamových děl.
V rámci klasických dramatických rolí patří mezi jeho bezesporu nejlepší výkony role doktora Francise Willise ve filmu Šílenství krále Jiřího, kde sekundoval Nigelu Hawthorneovi, jehož si pamatujeme především jako sira Humphreyho z Jistě, pane ministře.
Doktor Willis platí za excentrického psychiatra, který zkouší nové metody léčby šílenství a jenž se snaží vychovávat jedince s duševními problémy tak, aby sami lépe zvládali své stavy a mohli se alespoň částečně znovu zařadit do společnosti. Netřeba říkat, jak nevídaný byl takový přístup na konci 18. století.
Pro Holma samotného musela role doktora Willise být obzvláště zajímavá a rozporuplná, protože jeho otec byl významným průkopníkem elektrošokové terapie.
Fantastice obecně Holm nebyl vůbec cizí – a to jak z hlediska britských kulturních kořenů, tak z hlediska americké popkultury.
V 1979 si zahrál zrádného androida Ashe ve Vetřelci, v jednaosmdeástém ztvárnil pro rozhlas Froda Pytlíka (náhody neexistují!) a v pětaosmdesátém hrál Lewise Carrolla v surrealistické fantasy Dreamchild (Snové dítě).
To je vůbec jeden ze zajímavých počinů, který ani zas tak moc nezestárl. Alice Lidell, reálná dívka, podle které Lewis Carroll napsal Alenku v kraji divů a Za zrcadlem, se vydává do Ameriky, kde má poskytnout proslov pro Kolumbijskou universitu.
Na své cestě se setkává s nehumánní vlezlostí americké žurnalistiky a halucinacemi, v nichž se vypořádává se svým přítelem z dětství, Lewisem Carrollem.
Jedním z nejpopulárnějších Holmových žánrových filmů je ovšem výjimečný Pátý element (1997) francouzského režiséra Luca Bessona, nesmrtelné guilty pleasure, o kterém se dodnes kritici zuřivě dohadují, jestli je to naprosto geniální nebo naprosto hrozné.
Zde hrál dobrodružného kněze Vita Cornelia, jenž se bez váhání vrhal do nebezpečí, aby napomohl vyplnění proroctví o jedné umělé paní a ztroskotalém taxikáři.
A pak samozřejmě přišel Pán Prstenů. Pro Holma to možná nebyl největší předěl jeho již tak bohaté kariéry, i tak ovšem doložil pravdivost okřídleného úsloví, že není malých rolí.
Jeho Bilbo Pytlík není zdaleka tak dějotvorná role jako v prequelové trilogii Hobit, i tak ovšem zůstává výraznou postavou celého eposu a rozhodně se nenechává nijak zastínit svým mladším kolegou Martinem Freemanem. Právě naopak.
Ačkoliv byl Holm činný do roku 2014, po Pánovi Prstenů se filmové produkci věnuje jen minimálně.
V pokročilém stáří již bojoval s Parkinsonovou chorobou, jíž nakonec podlehl dneska, 19. června, 2020.
Inu, z repertoáru citací Bilba Pytlíka nejspíše nelze vybrat nic jiného, než jeho oblíbenou píseň, kterou si sám zpíval, když se sám konečně vymanil z moci Prstenu:
Cesta jde pořád dál a dál
kupředu, pryč jde od mých vrat.
Daleko už mi utekla
a musím za ní pospíchat.
Na těžkých nohou dám se vést
až k cestě větší, nežli znám,
tam, kde se stýká mnoho cest.
A potom kam? To nevím sám.