Upíři v Bronxu / Vampires vs. the Bronx cover
Autor: Netflix

Filmy o upírech nevychází tak často, jak bychom si všichni přáli, takže když se Netflix vytasil s touto tématikou, mohl tím udělat celkem díru do světa. To se bohužel nepovedlo, nicméně jsme dostali takové typické béčko, až je to vlastně i celkem zábavné.

Hned ze začátku nutno říct, že je film opravdu jednoduchý, ale díky svižnému tempu vyprávění a stopáži 80 minut bez závěrečných titulků vcelku odsýpá a vlastně člověka svým způsobem i baví.

Vítejte v Bronxu

Upíři v Bronxu / Vampires vs. the Bronx 1
Autor: Netflix

Děj se odehrává v Bronxu, v nechvalně známé čtvrti New Yorku, kde žije černošská a hispánská komunita, což nám film v úvodu velmi sympaticky názorně ukáže.

Do Bronxu přišel nový developer Murnau Properties a skupuje za nemalé peníze od místních rezidentů jejich nemovitosti, aby obávanou čtvrť proměnil ve skvělé místo k žití pro bohaté a vlivné.

Čekali byste, že bude celá komunita proti, ale peníze jsou velkým lákadlem, a tak většina z obyvatel na nabídku rychle přistoupí. Problém ale je, že se všichni prodejci začnou vzápětí po podpisu smlouvy záhadně ztrácet.

Hlavní hrdina a jeho kámoši se ale snaží čtvrť před realitní firmou uchránit a při tom začnou rozkrývat tajemství zmizelých lidí a vcelku brzo po začátku zjistí, že za skupováním nemovitostí je něco víc.

Murnau Properties totiž patří obávané upírce a jejím poskokům, a ti se snaží proměnit Bronx na svůj nový domov. To samozřejmě mladí hrdinové nemohou akceptovat a vydají se do boje proti krvelačným upířím bestiím.

No a to je celé. Nic víc, nic míň. Nečekejte žádné překvapení ani žádné zázraky.

Sázka na mládí

Upíři v Bronxu / Vampires vs. the Bronx 2
Autor: Netflix

V Upírech v Bronxu hrají hlavní role dětští hrdinové.

Vůdce trojice 13letých týpků se jmenuje Miguel, ale většinou mu všichni říkají Starosta. V originále Lil Mayor, což zní daleko víc cool – škoda překladu, bohužel ne první.

Miguel žije se svou matkou a je hlavním tahounem kampaně za záchranu čtvrti. Je to vcelku chytrý klučina, kterému se poprvé začnou zapalovat lýtka a zakouká se do o dva roky starší slečny.

Když narazí na upíry, chudákovi nikdo kromě jeho parťáků nevěří, a tak musí jednat na vlastní pěst.

Miguela hraje Jaden Michael a zahrál ho vcelku slušně, stejně jako jeho další dva dětští kolegové. Rozhodě patřili k tomu lepšímu v celém filmu.

Druhým členem party je Bobby (Gerald Jones III), který se potýká s násilnou historií v rodině a nechává se ovlivňovat místním drogovým dealerem a čím dál tím víc směřuje do pořádného maléru.

Posledním hlavním členem party je Luise (Gregory Diaz IV), který je klasickým poseroutkou bandy s permanentním nedostatkem cukru.

Upíři na baterky

Upíři v Bronxu / Vampires vs. the Bronx 3
Autor: Netflix

Jak už je z názvu patrné, film je o upírech.

Ti jsou ztvárnění vcelku klasickým způsobem. Smrtelně bledí, uhlazení. Kromě schopnosti lezení po zdech, jakési levitace a větší síly, ale nebyli ničím zvláštní.

Kdyby to tvůrci nechali při těchto podobách, bylo by to celkem stravitelné. Upíři se ovšem ze své lidské podoby proměňovali do své upírské podoby. A to byl vážně problém. Dlouho jsem neviděl tak lacinou změnu obličeje na upíra.

Když k tomu přičtu, že je vybila banda malých kluků, tak je to bylo fakt trapné…

Na druhou stranu velitelka upírů Vivian ztvárněná Sarah Gadonovou byla vážně kost a zůstala opravdu příjemnou ozdobou filmu. Do té doby než se proměnila….

Upíři obecně byli obecně asi tou nejslabší složkou filmu a byli spíše k smíchu.

Hlášky v Bronxu

Upíři v Bronxu / Vampires vs. the Bronx 4
Autor: Netflix

Co je třeba opravdu pochválit, tak subkulturní odkazy a hlášky. Stejně jako v loňském Rim of the World, je jimi film přímo narvaný.

Ať už jde o portorikánského Harryho Pottera, Drákulu, Mozarta, nebo asi nejvýraznějšího Blada, který je v upírském žánru prostě legenda.

Po jeho vzoru se kluci vyzbrojili a vydali se do boje proti té noční pakáži a ve filmu bylo i několik záběrů z původního prvního dílu kultovního snímku.

Scéna vysvětlování, co na upíry platí a jak na ně, byla velmi povedená nejen díky zmiňovanému Bladeovi.

Prostředí Bronxu bylo zachyceno velmi věrně a černošská kultura na diváka dýchá od začátku do konce.

Když už jsme u černošské kultury, tak k ní neoddiskutovatelně patří dobrá hudba. Té se naštěstí dočkáme i v Upírech z Bronxu. Ať už cool hudba v pozadí, nebo rap mladých kluků.

Co se zvuku týká, byl taky velmi dobrý, hlavně zvukové efekty při běžných činnostech charakterů ve filmu.

Upíři v Bronxu / Vampires vs. the Bronx 5
Autor: Netflix

Příjemným osvěžením bylo taky velmi plynulé spojení angličtiny a španělštiny, kterou se ve filmu mluví překvapivě dost.

Vizuál obecně byl nadprůměrný. Bohužel jen do chvíle, kdy došlo na zvláštní efekty a CGI. To byla vážně bída. Škoda.

V poslední řadě bych ještě rád zmínil vtipy a narážky, které se při překladu do češtiny bohužel tak nějak ztratily v překladu. Pro příklad třeba když jeden z kluků říká jsme lovci upírů a v angličtině říká We are Blades.

Za všechno potom vlastně mluví samotný název filmu, kdy název Vampires vs. Bronx byl přeložen jako Upíři v Bronxu a zcela to změnilo smysl názvu snímku.

Upíři v Bronxu jsou brutální béčko, které dokáže pobavit a má své světlé chvilky, ale jinak je to strašná blbost.

Upíři v Bronxu / Vampires vs. the Bronx

Režie: Osmany Rodriguez

Scénář: Blaise Hemingway, Osmany Rodriguez

Kamera: Blake McClure

Hudba: Brooke Blair, Will Blair

Hrají: Jaden Michael, Gregory Diaz IV, Sarah Gadon, Shea Whigham, Method Man, Coco Jones, Gerald Jones III a další…

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
50 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
upiri-v-bronxu-odpoledni-jednohubka-s-upiry-urcena-pro-mladsi-divaky-kteri-neuvidi-do-oci-bijici-chyby-typickeho-becka-od-netflixu+ popkulturní odkazy + hudba + herecké výkony hlavního tria - hloupý scénář - velmi špatné efekty - upíři