The Rim of the World cover

Aktuální vlna dobrodružných sci-fi se veze na dětských hrdinských týmech, kterým otevřela dveře parta ze Stranger Things. V Rim of the World jde především o mimozemskou invazi, které čelí kamarádi z dětského tábora a mají proti sobě ultimativního nepřítele, který je takřka neporazitelný.

Zoufalci na útěku

The Rim of the World 1Příběh nám na začátku představí tři hlavní dětské hrdiny, kteří jsou každý z nějakého důvodu outsidery a rodiče je vyšlou na dětský tábor s názvem Rim of the World, tedy Okraj světa.

Tábor se nachází v malebném americkém pohoří u jezera a hlubokých lesů a hor necelých sto kilometrů od Los Angeles. V podstatě jde o opravdu idylické prostředí pro dětský tábor, na kterém si děti užijí spoustu zábavy, jako například kanoistiku, spoustu her, ale i trochu adrenalinu v podobě lanovky z obří věže.

Konkrétně s onou věží má velký problém první z hrdinů Alex (Jack Gore), který je typický nerd se vším všudy. Všeho se bojí a tak raději doma vysedává u desítek monitorů a ví všechno, co by ještě kluk jeho věku opravdu vědět neměl. Při tragickém požáru přišel o otce a od té doby se uzavřel do sebe a do světa vědy. Díky tomu nemá vůbec žádné kamarády a tak se ho máma rozhodne poslat na tábor na Okraj světa.

Alexův představitel mi byl opravdu sympatický a malého outsidera, který pořád z nervozity skládá Rubikovu kostku zahrál přesvědčivě a zábavně. A když se dočkal svého prvního dětského polibku, tak jste mu tu radost opravdu věřili.

The Rim of the World 2Oproti tomu Dariush (Benjamin Flores Jr.) má opačný problém. Kamarádů má spousty, ale všechny falešné, protože je z bohaté rodiny a každý ho chce využít. Tento černý výrostek se prezentuje jako totálně namyšlený pozér, za kterého dělali věci všichni ostatní a se kterým to ze začátku ostatní na táboře nemají lehké.

Benjamin zahrál namyšleného mladého boháče, který prochází očistou také výborně. Místy jste mu měli chuť dát pěstí a místy jste s ním zase soucítili, protože to v životě taky neměl lehké.

Třetí odpadlicí je malá Číňanka Zhen-Zhen (Miya Cech), kterou z domu vyhnal otec, který chtěl raději syna, a tak nebohá Zhen cestovala přes celý svět, aby byla od otce co nejdále a aby třeba na táboře na kraji světa našla nové přátelé, nebo ještě lépe – novou rodinu.

The Rim of the World 8Zhen-Zhen byla od začátku mojí favoritkou. Málomluvná, tajemná a hlavně byla opravdu pravá dětská badass a když předvedla v jednom záběru trojfacku, kdy jednou fackou trefila postupně další tři kluky, málem jsem odpadl. Její herecká představitelka byla opravdu roztomilá a nemohli jste ji prostě nemít rádi.

No a když táborníci vyjeli na malý výlet, tihle tři se odtrhli od zbytku skupiny a potkali se s posledním ze zoufalců – mladým Gabrielem.

Gabriel (Alession Scalzotto) skončil v pasťáku za něco, za co nemohl a byl zrovna na útěku, když narazil na naše tři exoty. V týmu fungoval spíše jako ten starší a zkušenější, co jeho mladší kolegy provede příběhem. Představitel Gabriela byl z ústřední čtveřice nejméně výrazný, ale herecký výkon předvedl také velmi dobrý.

A ve chvíli, kdy se tihle čtyři dali konečně dohromady, se začaly věci dít ráz na ráz.

Popkulturní orgie

The Rim of the World 4Naši čtyři hrdinové jsou odtrhnutí od všech ostatních a nastává mimozemská invaze na Zemi. A také nastane obrovská hláškovaná narvaná k prasknutí popkulturními odkazy na všechno, co vás napadne.

Když poprvé vidíme výbuchy na obloze, a kolem dětí opravdu efektivně proletí těsně nad vodou stíhačky a mimozemské lodě, tak jedno z dětí zahlásí „Je tu den nezávislosti!“ a v tomto duchu už se nese celý zbytek filmu.

Za tolik narážek a easter eggů by se nemusel stydět ani Spielberg a opravdu bylo těžké stíhat všechny ty vtípky a odkazy. Namátkou vyberu ty, na které si teď vzpomenu. Očista, Wolverine, Comic-Con, mnohonásobné odkazy na Star Wars a Star Trek, a když se emzák, kterému děti náhodou zabijí alieního psa, pustí do jejich pronásledování, tak to mě hláška „Je jako podělanej John Wick!!“ poslala úplně do kolen.

The Rim of the World 5Film měl i pár opravdu povedených scén, jako třeba když ostatní učili Alexe jezdit na kole a ten se tak radoval z toho, že už to umí, až se rozsekal o svodidla.

Celý snímek měl opravdu odlehčenou a příjemnou atmosféru, a i když to celé bylo vlastně jen o tom, že se děti potřebovali dostat z bodu A do bodu B, aby zachránily lidstvo, tak mi to vůbec nevadilo, protože při tom každý z nich musel překonat svůj strach, svoje démony a hhlavní hrdinové začali přicházet na to, že mají jeden druhého.

Film měl i příjemné poselství, které vyřkla malá Zhen-Zhen, když bylo všem nejhůř.

„Nemůžeš si vybrat svoji rodinu, ale když je ti nejhůře, můžeš založit novou.“

Výborná filmová jednohubka

The Rim of the World 6Rim of the World je scénáristicky velmi jednoduchý, ale jako oddechovka funguje skvěle. Přinesl i několik velmi povedených momentů, jako například smrt astronautky, nebo několik scén s hlavním vetřelcem.

Ten bohužel někdy trošku trpěl na slabší CGI, ale celkově byl zpracovaný velmi zajímavě. S téměř neomezeným sebeléčením se stane opravdovou hrozbou. Dostane několikrát pěkně na budku, ale vždycky se dostatečně zregeneruje a vyrazí za svou kořistí. A zmiňovaný aliení pes z něho prostě vyleze něčím jako buněčným dělením. Prostě vyložená fajnovka.

Co je třeba ještě vytknout, tak po prvních 15 minut se dost tlačí na pilu stereotypů a archetypů některých postav, jako třeba táboroví vedoucí a machři. Ti černí byli vyloženě přehnaní a jeden z machrů byl taky přesně takový, jakého byste čekali třicet let zpět. Buran jak víno.

The Rim of the World 7Film i přes celkem průměrný scénář táhli nahoru výborní dětští představitelé a hodně pomohla i kamera a střih. V Rim of the World dokonce uslyšíte i pár výborných hudebních pecek.

Kdo očekává něco náročného a složitého, bude jistojistě zklamaný, ale jako zábavná filmová jednohubka na nedělní odpoledne je to opravdu povedené. Film se jasně veze na úspěšné vlně dětských hrdinů po vzoru Stranger Things a IT, a i když to v tomto případě sice není úplně konkurenceschopné, ale rozhodně se Rim of the World zařadil mezi lepší průměr.

Já osobně jsem se bavil a Rim of the World pro mne byl příjemným překvapením odehrávající se místy v opravdu nádherných lokacích, přeplněné odkazy na mnoho věcí, které mám rád a které zbožňuju.

The Rim of the World

Dobrodružný/Sci-fi, USA 2019

Režie: McG

Scénář: Zack Stentz

Kamera: Shane Hurlbut

Hudba: Bear McCreary

Hrají: Jack Gore, Benjamin Flores Jr., Miya Cech, Alession Scalzotto a další

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?