Resident Evil 3 (2020) cover
Autor: CAPCOM

Po veleúspěšném remaku hororového Resident Evil 2 přichází společnost CAPCOM s nášupem. Po necelém roce se tak dostalo i na třetí díl této legendární série. Po oslavných ódách však přichází menší vystřízlivění. Legendární Nemesis je tak sice zpět, avšak s lehkou pachutí promarněné šance…

Remake sem, remaster tam…

Resident Evil 3 (2020) 1
Autor: CAPCOM

Nejrůznější remaky a remastery v posledních letech doslova hýbou herním světem. Na první pohled by se tak mohlo dokonce zdát, že herní vývojáři již neumí přijít s ničím novým. Na straně druhé se však najde stále dost fanoušků, kteří se slzou v oku rádi zavzpomínají na herní perly historie.

Přeci jen doba pokročila a dnešní výpočetní technika má o poznání větší možnosti, než před takovými dvaceti lety.

Resident Evil 3 (2020) 2
Autor: CAPCOM

Díky tomu si můžeme užít známé pecky v novém kabátku. Když se k tomu navíc přidá i patřičná péče, kterou takovému titulu vývojáři věnují, může vzniknout kousek, který přiláká nejen věrné fanoušky, ale i zcela novou generaci hráčů.

Krásným příkladem je právě Resident Evil, konkrétně jeho druhý díl. Tato série v devadesátých letech doslova definovala žánr survival hororu a dodnes její první díly patří k tomu nejlepšímu, po čem v rámci žánru můžete sáhnout.

Resident Evil 3 (2020) 3
Autor: CAPCOM

Bylo tedy vcelku jasné, že když CAPCOM oznámil práci na remaku, očekávání nebyla malá. Vývojáři však doslova překonali sami sebe a hráčům naservírovali naprosto jedinečný kousek, který je skvělou ukázkou toho, jak by takový remake měl vypadat.

Autoři přišli s mnoha novinkami a přesto se jim podařilo zcela zachovat ducha původní hry. Resident Evil 2 je tak hrou, která v loňském roce uchvátila podstatnou část herní komunity.

A pak přišel na řadu Resident Evil 3…

Okénko do historie

Resident Evil 3 (2020) 4
Autor: CAPCOM

Ještě než se pustíme blíže do rozboru třetího dílu, je si potřeba uvědomit pár věcí. Původní hra z roku 1998 neměla být původně plnohodnotným třetím dílem, ale spíše spin-offem, který rozvíjel události druhé hry. Ostatně obě hry se odehrávají v podstatě zároveň.

Plnohodnotným pokračováním měla být dnes již legendární Code: Veronica. Avšak řízením osudu a zákulisních tahanic tomu bylo nakonec jinak. Plnohodnotným třetím dílem se tak stala hra, která oproti svému předchůdci nabídla o poznání kratší příběh (7 až 8 hodin) a zcela odlišné herní mechaniky oproti svým předchůdcům.

Resident Evil 3 (2020) 5
Autor: CAPCOM

Zatímco první a druhý díl byl o poznání taktičtější a kladl velký důraz na řešení logických hádanek, trojka vsadila důraz především na akci. Avšak i přes tento odklon se jednalo o kousek, který dal světu legendárního záporáka, ze kterého vám vstávaly vlasy hrůzou na hlavě.

Nemesis se stal ikonou a tak není divu, že fanoušci nový remake vyhlíželi s nemalým očekávání. Ostatně autoři rozhodně měli na čem stavět. Bohužel již není žádným velkým tajemstvím, že samotný výsledek zůstal jaksi za očekáváním.

Když dva dělají totéž, není to vždy totéž

Resident Evil 3 (2020) 6
Autor: CAPCOM

CAPCOM stál před vcelku jednoduchým úkolem, vzít příběh třetího dílu, upravit pár mechanik a vše naroubovat na nedávno vydaný remake dvojky. Zde však přichází jedno podstatné ALE.

Zatímco remake druhého dílu si dělal CAPCOM sám, v případě trojky se spolehl na služby externí společnosti M-Two. Ta bohužel nepatří mezi AAA studia a na výsledku je to v mnoha ohledech bohužel znát.

Resident Evil 3 (2020) 7
Autor: CAPCOM

Resident Evil 3 tak sice není špatnou hrou, avšak ve srovnání se svými předchůdci a především pak originálem jaksi pokulhává.

Akční ráz hry autoři zachovali, bohužel změn, kterých se hra dočkala, je zde především pro fanoušky původního titulu trochu moc. Především pak na nepravých místech. Díky tomu je pak celkový dojem ze hry maličko rozporuplný, tedy především pro matadory. Nováčky může zaskočit snad jen odklon k akčnějšímu pojetí a celková délka hry.

Cestou, necestou…

Resident Evil 3 (2020) 8
Autor: CAPCOM

A právě s délkou hry a samotným příběhem se pojí jedna z hlavních výtek k této hře. Už původní hra nepatřila k nejdelším, 7-8 hodin není opravdu moc. Avšak vývojáři z M-Two se evidentně rozhodli, že i to je hodně. A tak přišli na řadu změny.

S celou řadou dnes již legendárních scén se tak fanoušci museli nadobro rozloučit a jiné byly podstatně zkrácené. Naopak v některých částech vývojáři zase přidávali, s klidným srdcem se však nedá říct, že na těch pravých místech (nemocnice je opravdu k zlosti).

Resident Evil 3 (2020) 9
Autor: CAPCOM

Zůstala tak základní osa příběhu a hlavní hrdinové včele s Jill Vallentine a Carlosem, jenž v remake dostal daleko více prostoru než v původní hře. Ubylo však logických hádanek i větší svoboda pohybu.

Resident Evil 3 je tak striktně lineární záležitostí, která vás až na pár výjimek žene neúprosným tempem kupředu. A věřte, že tempo je to skutečně vražedné. Než se totiž stihnete pořádně nadechnout zjistíte, že už je konec. Hlavní dějová linka vám tak zabere sotva pět hodin, a to je po čertech málo.

Resident Evil 3 (2020) 10
Autor: CAPCOM

Ostatně, když nahlédneme do trofejí, které hra nabízí, objevíme zde tzv. “S Rank”, který není nic jiného, než trofej pro speedrunery. Hra se tak dá vcelku snadno projít i do hodinky a věřte, že to není extra výzva. S Rank tak hovoří vcelku za vše.

Autoři sice nabízí i nezbytný multiplayer, ale po tom vcelku záhy neštěkne ani pes. Přeci jen RE je hrou, kterou si kupujete hlavně kvůli příběhu a v případě třetího remake dostanete za své peníze zatraceně málo.

Granát a dost

Resident Evil 3 (2020) 11
Autor: CAPCOM

Další trochu nepochopitelná změna nastala u samotného záporáka. Nemesis v původní hře opravdu vzbuzoval hrůzu a každý souboj s ním byl opravdovou výzvou. Zde se však vývojáři rozhodli pro jiný postup.

Sílu hlavního záporáka zvyšují postupně. A tak zatímco u závěrečného souboje vám nebude stačit celý muniční sklad, na začátku hry ho sundáte jedním, ano opravdu jedním!!!!, granátem.

Resident Evil 3 (2020) 12
Autor: CAPCOM

A vzhledem k tomu, že munice je všude více než dost, moc problémů vám dělat nebude. To ostatně platí pro celý průchod hrou a samotné nastavení obtížností, které autoři zvolili. Průchod na normál je tak v podstatě procházkou růžovou zahradou.

Jestli tedy chcete alespoň malou výzvu doporučím začínat až do obtížnosti Hard. Po jejím odehrání se navíc odemkne další obtížnost, kterou ocení především ti hráči, kteří mají rádi výzvy.

Závěrem

Resident Evil 3 (2020) 13
Autor: CAPCOM

Po předchozích řádcích se může zdát, že remake třetího Resident Evilu dopadl naprosto katastrofálně. Pravda ovšem je, že hra jako taková není vyloženě špatná. Grafika vypadá opět skvěle a i ovládání je na dobré úrovni. Navíc kosení “zombíků” ve velkém je zkrátka zábava.

Celkové hodnocení bohužel vcelku podstatným způsobem podkopává srovnání s předchozím remakem, ale i originálem, který je i po letech lepším kouskem, než právě vydaná novinka.

Resident Evil 3 (2020) 14
Autor: CAPCOM

Takto zkrátka povedený remake nevypadá a aktuální dva díly ze série Resident Evilu jsou tak krásnou ukázkou toho, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Stále je však potřeba mít na paměti, že podstatnou část zde zmíněných výtek poznají především dlouholetí fanoušci série, kteří mají originální hru za sebou.

Pro nás ostatní se jedná o vcelku zábavnou “zombie střílečku”, která rozhodně pobaví. Byť nevydrží kdo ví, jak dlouho.

Doufejme tedy, že se CAPCOM z tohoto menšího přešlapu hodně rychle poučí a chystaný čtvrtý díl půjde ve šlépějích remakeu dvojky. Přeci jen je to právě čtyřka, která je mnohými hráči označována za nejlepší díl série vůbec. A tak by si bezpochyby zasloužila náležitou péči.

Zda tomu ale skutečně tak bude, na to si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Resident Evil 3 (2020)

Režiséři: Kiyohiko Sakata; Yasuhiro Seto; Yasuhiro Anpo; Yukio Ando

Skladatel: Ko-Ta; Azusa Kato

Vývojář: Capcom

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
resident-evil-3-remake-legendarni-hry-kterou-proletnete-behem-odpoledne-a-na-patre-vam-zustane-pachut-vzpominky-na-predchozi-dil+ krásná grafika + ovládání + akce a atmosféra + větší zapojení Carlose + filmovost - osekaná verze původní hry - délka - nastavení obtížnosti - lineárnost - praktická absence hádanek - některé změny v příběhu