Platformy mimo Netflix neúprosně krájí čas na klasické týdenní čekání a my jsme se zatím dočkali čtyř dílů seriálu Picard. Podívejme se tedy, v čem naplňuje očekávání a udržuje laťku prvního dílu a co se naopak neodvíjí tak docela podle plánu.
Poté, co nám první díl seriálu naservíroval decentní porci nostalgie, něco té akce a upozornil nás, že některá „pravidla“ Star Treku zde budou porušena, jsme se dočkali dalších tří epizod, kde se nám příběh začíná plnohodnotně rozvíjet, objevují se nové postavy a ty známé získávají větší hloubku. Navíc by se dalo říct, že pokud nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, můžeme mít jistou představu v jakém duchu se seriál ponese, jak se má k předešlým Star Trekům, a tím pádem i na co se můžeme ještě těšit.
Konec prvního dílu (spoiler alert!)
Na konci prvního dílu se nám dostalo krátkého pohledu do borgské Krychle ovládané Romulany, kde momentálně pracuje Soji, dvojče zavražděné Dahj, která vyhledala Picarda s žádostí o pomoc. Z Krychle se nám postupně stává dějiště druhé dějové linky, která se točí kolem Romulanů – jejich tajností, špionáže, historie i legend.
Soji, která si není vědomá své pravé identity androida, se věnuje práci na vrácení osobnosti asimilovaným Borgům a krom řady problémů se vypořádává i s milostným vztahem s tajnůstkářským Romulanem Narekem (omluvte prosím onen pleonasmus „tajnůstkářský Romulan“). Mimochodem, pamatujete si epizodu ze ST: Nová generace „Já, Hugh“? Tak zachráněný Borg Hugh je vedoucím tohoto projektu.
Picard se mezitím vydává hledat informace o Dahj. S pomoci Laris (Romulanky, která se svým manželem Zhabanem z vděčnosti spravuje Picardovu domácnost – a shodou okolností i s výcvikem romulanské výzvědné organizace Tal Shiar) se dozví, že Dahjina sestra Soji se nachází mimo planetu.
A tak se dává do pohybu zápletka, která nabírá známé obrysy. Picard shání loď a dává dohromady posádku, aby zachránil Soji, která je zřejmě v nebezpečí a ideálně též přišel na to, kam zmizel kybernetik Bruce Maddox (který představuje jeho zatím jedinou stopu při hledání).
Jean-Luc se nejprve snaží dát dohromady loď a posádku prostřednictvím Hvězdné flotily, ale zde hned tvrdě narazí. Ve Hvězdné flotile je tento vysloužilý admirál značně nepopulární a na jeho odchod z Hvězdné flotily a její kritiku je pohlíženo místy až s opovržením. A právě zde se rozehrává jeden z doposud nejzajímavějších rozměrů seriálu.
Deziluze jménem Jean-Luc Picard
Jean-Luc Picard je stále více nahlížen z nových, nepříliš lichotivých perspektiv – ne jako morální hrdina, ale jako remcal přesvědčený o vlastní pravdě; ne jako skvělý přítel, ale jako někdo, kdo se neumí přenést přes vlastní chyby; ne jako úctyhodný muž, ale jako nadutý stařec. Tyto náhledy na Picarda vytvářejí napětí mezi tradičním obrazem Jeana-Luca (který je jistě vlastní všem fanouškům Nové generace) s možnostmi jeho negativního hodnocení.
Toto téma svým způsobem zrcadlí celý seriál. Na jedné straně máme ono idealistické (a v myslích mnoha naivní) sci-fi přelomu osmdesátých a devadesátých let (mluvíme-li specificky o Nové generaci), které ukazovalo zářnou budoucnost. Tedy budoucnost, kde sice není vymýceno zlo, ale kde lidé mají pevné morální základy a jsou schopni zlo rozeznat a postavit se mu.
Na straně druhé je relativismus pesimičtějšího světa, kde jsou morální dilemata a problémy mnohem méně černobílé a to, co se jednomu jeví jako správná a odpovědná volba, je pro dalšího zločinem. Zářná budoucnost se nekoná, vše je mnohem temnější, a tudíž svým způsobem lehce ne-startrekovské (v tomto kontextu dlužno dodat, že většina „toho zlého“ v seriálu je dílem cizích ras a je tedy vnějškové, ale třebas se dočkáme nějaké změny).
Další peripetie nás tedy zavádí k jednotlivým chybám, omylům a nedokonalostem Jeana-Luca. Navštěvuje svou bývalou spolupracovnici Raffi, která se podílela na expatriaci Romulanů. Přítelkyně, kterou Picard jedenáct let neviděl, stejně jako nenavštívil planetu Vashti, kam se stihla přesídlit alespoň část Romulanů – z Picardova idylického důchodu na francouzské vinici se nám vlastně vyklubala jeho snaha o naprostou izolaci od světa.
Nicméně jeho snaha zachránit sestru Dahj a samotný fakt, že se vydal ke hvězdám tyto staré rány sice znovu otevírají, ale možná právě proto, aby se mohly konečně zcela zahojit. Navíc i přes strhnutí jakési aureoly světce zůstává Picard skvělou postavou a Patric Stewart nás tak jako tak svým charismatem strhává na svou stranu.
Krychle a Romulané
Zajímavým elementem je zmíněná druhá linka na borgské Krychli, kde se ke slovu dostává nejedna záhada, která pomáhá budovat napětí. Seriál tak není tedy „jen“ o tom, že si admirál dává dohromady posádku a letí na nebezpečnou, avšak spravedlivou misi, ale odehrává se zde také něco tajuplnějšího a temnějšího.
Kdo byli pasažéři romulanské lodi Shaenor, poslední lodi asimilovanou Borgy? Proč všichni bez rozdílu skončili šílení? Jakou roli hrají androidi v mytologii Romulanů a v jejich historii? Krom romulanské aktivity v Krychli jsme též svědky jejich tajného působení v rámci flotily a také se postupně dozvídáme víc a víc o historii útoku syntetiků na Marsu a ukončení operací na Romulu. Vše evidentně směřuje k odhalení hlubších souvislostí a téměř jistě nějakého toho spiknutí.
Kam nás tedy zatím Picard zavedl? Jean-Luc musí spolknout nejednu hořkou pilulku, ale nakonec má svou loď – La Sirena. Raffi, Picardova bývalá kolegyně, která mu ještě zdaleka neodpustila, se přidává k posádce, alespoň na nějaký čas.
Kapitán lodi, Cristobál Rios, je též odpadlíkem Hvězdné flotily a jeho vystupování, neomalenost a nesdílnost (v kombinaci s jeho lodními hologramy, které jsou modelovány dle něj samotného) zatím jen naznačují další možný zajímavý vývoj. Součástí posádky je též Agnes Jurati, kybernetička a spolupracovnice Bruce Maddoxe. Doktorka je momentálně jedinou postavou, která není na našeho hlavního hrdinu naštvaná, nerudná či vůči němu jinak zaujatá.
Ve čtvrté, zatím poslední epizodě, jsme konfrontováni s Picardovou minulostí na Vashti, romulanské kolonii. Nejen že se zde nedočká příliš vřelého přijetí, ale též ne zcela pochodí se svým plánem získat jednu z bojových sester Qowat Milat. Místo toho se totiž musí spokojit s Elnorem, kdysi malým chlapcem, o kterého se sliboval postarat.
Engage!
Posádka, snad již nyní kompletní, míří do Freecloudu, dle upoutávky dosti extravagantního místa, kam vede stopa Bruce Maddoxe. Mimochodem, čtvrtou epizodu režíroval Jonathan Frakes (představitel Wiliama Rikera) a dočkáme se v ní návratu jedné známé postavy.
Jak tedy shrnout dosavadní průběh seriálu? Picard se rozhodně snaží vyjít svou vlastní cestou a nebojí se odstřihnout od estetiky a tónu starších sérií Star Treku. Přesto jde o napínavý a zajímavý přírůstek do tohoto portfolia a odrazeni by měli být jen zavilí startrekoví konzervativci.
Ale řekněte, kdo se neusmíval, při Picardově závěrečném „Engage!“?
Star Trek: Picard
Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi
Tvůrci: Akiva Goldsman, Michael Chabon, Kirsten Beyer, Alex Kurtzman
Režie: Hanelle M. Culpepper, Jonathan Frakes, Maja Vrvilo
Scénář: Michael Chabon, Akiva Goldsman, James Duff
Kamera: Philip Lanyon, Darran Tiernan
Hudba: Jeff Russo
Hrají: Patrick Stewart, Alison Pill, Isa Briones, Evan Evagora, Michelle Hurd, Santiago Cabrera, Harry Treadaway, Brent Spiner, Jeri Ryan a další