Star Trek: Picard cover
Autor: Amazon Prime

Platformy mimo Netflix neúprosně krájí čas na klasické týdenní čekání a my jsme se zatím dočkali čtyř dílů seriálu Picard. Podívejme se tedy, v čem naplňuje očekávání a udržuje laťku prvního dílu a co se naopak neodvíjí tak docela podle plánu. 

Poté, co nám první díl seriálu naservíroval decentní porci nostalgie, něco té akce a upozornil nás, že některá „pravidla“ Star Treku zde budou porušena, jsme se dočkali dalších tří epizod, kde se nám příběh začíná plnohodnotně rozvíjet, objevují se nové postavy a ty známé získávají větší hloubku. Navíc by se dalo říct, že pokud nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, můžeme mít jistou představu v jakém duchu se seriál ponese, jak se má k předešlým Star Trekům, a tím pádem i na co se můžeme ještě těšit.

Konec prvního dílu (spoiler alert!)

Star Trek: Picard 1
Autor: Amazon Prime

Na konci prvního dílu se nám dostalo krátkého pohledu do borgské Krychle ovládané Romulany, kde momentálně pracuje Soji, dvojče zavražděné Dahj, která vyhledala Picarda s žádostí o pomoc. Z Krychle se nám postupně stává dějiště druhé dějové linky, která se točí kolem Romulanů – jejich tajností, špionáže, historie i legend.

Soji, která si není vědomá své pravé identity androida, se věnuje práci na vrácení osobnosti asimilovaným Borgům a krom řady problémů se vypořádává i s milostným vztahem s tajnůstkářským Romulanem Narekem (omluvte prosím onen pleonasmus „tajnůstkářský Romulan“). Mimochodem, pamatujete si epizodu ze ST: Nová generace „Já, Hugh“? Tak zachráněný Borg Hugh je vedoucím tohoto projektu.

Picard se mezitím vydává hledat informace o Dahj. S pomoci Laris (Romulanky, která se svým manželem Zhabanem z vděčnosti spravuje Picardovu domácnost – a shodou okolností i s výcvikem romulanské výzvědné organizace Tal Shiar) se dozví, že Dahjina sestra Soji se nachází mimo planetu.

Star Trek: Picard 2
Autor: Amazon Prime

A tak se dává do pohybu zápletka, která nabírá známé obrysy. Picard shání loď a dává dohromady posádku, aby zachránil Soji, která je zřejmě v nebezpečí a ideálně též přišel na to, kam zmizel kybernetik Bruce Maddox (který představuje jeho zatím jedinou stopu při hledání).

Jean-Luc se nejprve snaží dát dohromady loď a posádku prostřednictvím Hvězdné flotily, ale zde hned tvrdě narazí. Ve Hvězdné flotile je tento vysloužilý admirál značně nepopulární a na jeho odchod z Hvězdné flotily a její kritiku je pohlíženo místy až s opovržením. A právě zde se rozehrává jeden z doposud nejzajímavějších rozměrů seriálu.

Deziluze jménem Jean-Luc Picard

Star Trek: Picard Soji
Autor: Amazon Prime

Jean-Luc Picard je stále více nahlížen z nových, nepříliš lichotivých perspektiv – ne jako morální hrdina, ale jako remcal přesvědčený o vlastní pravdě; ne jako skvělý přítel, ale jako někdo, kdo se neumí přenést přes vlastní chyby; ne jako úctyhodný muž, ale jako nadutý stařec. Tyto náhledy na Picarda vytvářejí napětí mezi tradičním obrazem Jeana-Luca (který je jistě vlastní všem fanouškům Nové generace) s možnostmi jeho negativního hodnocení.

Toto téma svým způsobem zrcadlí celý seriál. Na jedné straně máme ono idealistické (a v myslích mnoha naivní) sci-fi přelomu osmdesátých a devadesátých let (mluvíme-li specificky o Nové generaci), které ukazovalo zářnou budoucnost. Tedy budoucnost, kde sice není vymýceno zlo, ale kde lidé mají pevné morální základy a jsou schopni zlo rozeznat a postavit se mu.

Na straně druhé je relativismus pesimičtějšího světa, kde jsou morální dilemata a problémy mnohem méně černobílé a to, co se jednomu jeví jako správná a odpovědná volba, je pro dalšího zločinem. Zářná budoucnost se nekoná, vše je mnohem temnější, a tudíž svým způsobem lehce ne-startrekovské (v tomto kontextu dlužno dodat, že většina „toho zlého“ v seriálu je dílem cizích ras a je tedy vnějškové, ale třebas se dočkáme nějaké změny).

Star Trek: Picard Ramdha
Autor: Amazon Prime

Další peripetie nás tedy zavádí k jednotlivým chybám, omylům a nedokonalostem Jeana-Luca. Navštěvuje svou bývalou spolupracovnici Raffi, která se podílela na expatriaci Romulanů. Přítelkyně, kterou Picard jedenáct let neviděl, stejně jako nenavštívil planetu Vashti, kam se stihla přesídlit alespoň část Romulanů – z Picardova idylického důchodu na francouzské vinici se nám vlastně vyklubala jeho snaha o naprostou izolaci od světa.

Nicméně jeho snaha zachránit sestru Dahj a samotný fakt, že se vydal ke hvězdám tyto staré rány sice znovu otevírají, ale možná právě proto, aby se mohly konečně zcela zahojit. Navíc i přes strhnutí jakési aureoly světce zůstává Picard skvělou postavou a Patric Stewart nás tak jako tak svým charismatem strhává na svou stranu.

Krychle a Romulané

Star Trek: Picard Rios
Autor: Amazon Prime

Zajímavým elementem je zmíněná druhá linka na borgské Krychli, kde se ke slovu dostává nejedna záhada, která pomáhá budovat napětí. Seriál tak není tedy „jen“ o tom, že si admirál dává dohromady posádku a letí na nebezpečnou, avšak spravedlivou misi, ale odehrává se zde také něco tajuplnějšího a temnějšího.

Kdo byli pasažéři romulanské lodi Shaenor, poslední lodi asimilovanou Borgy? Proč všichni bez rozdílu skončili šílení? Jakou roli hrají androidi v mytologii Romulanů a v jejich historii? Krom romulanské aktivity v Krychli jsme též svědky jejich tajného působení v rámci flotily a také se postupně dozvídáme víc a víc o historii útoku syntetiků na Marsu a ukončení operací na Romulu. Vše evidentně směřuje k odhalení hlubších souvislostí a téměř jistě nějakého toho spiknutí.

Kam nás tedy zatím Picard zavedl? Jean-Luc musí spolknout nejednu hořkou pilulku, ale nakonec má svou loď – La Sirena. Raffi, Picardova bývalá kolegyně, která mu ještě zdaleka neodpustila, se přidává k posádce, alespoň na nějaký čas.

Star Trek: Picard Hugh
Autor: Amazon Prime

Kapitán lodi, Cristobál Rios, je též odpadlíkem Hvězdné flotily a jeho vystupování, neomalenost a nesdílnost (v kombinaci s jeho lodními hologramy, které jsou modelovány dle něj samotného) zatím jen naznačují další možný zajímavý vývoj. Součástí posádky je též Agnes Jurati, kybernetička a spolupracovnice Bruce Maddoxe. Doktorka je momentálně jedinou postavou, která není na našeho hlavního hrdinu naštvaná, nerudná či vůči němu jinak zaujatá.

Ve čtvrté, zatím poslední epizodě, jsme konfrontováni s Picardovou minulostí na Vashti, romulanské kolonii. Nejen že se zde nedočká příliš vřelého přijetí, ale též ne zcela pochodí se svým plánem získat jednu z bojových sester Qowat Milat. Místo toho se totiž musí spokojit s Elnorem, kdysi malým chlapcem, o kterého se sliboval postarat.

Engage!

Star Trek: Picard posádka
Autor: Amazon Prime

Posádka, snad již nyní kompletní, míří do Freecloudu, dle upoutávky dosti extravagantního místa, kam vede stopa Bruce Maddoxe. Mimochodem, čtvrtou epizodu režíroval Jonathan Frakes (představitel Wiliama Rikera) a dočkáme se v ní návratu jedné známé postavy.

Jak tedy shrnout dosavadní průběh seriálu? Picard se rozhodně snaží vyjít svou vlastní cestou a nebojí se odstřihnout od estetiky a tónu starších sérií Star Treku. Přesto jde o napínavý a zajímavý přírůstek do tohoto portfolia a odrazeni by měli být jen zavilí startrekoví konzervativci.

Ale řekněte, kdo se neusmíval, při Picardově závěrečném „Engage!“?

Star Trek: Picard

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Tvůrci: Akiva Goldsman, Michael Chabon, Kirsten Beyer, Alex Kurtzman

Režie: Hanelle M. Culpepper, Jonathan Frakes, Maja Vrvilo

Scénář: Michael Chabon, Akiva Goldsman, James Duff

Kamera: Philip Lanyon, Darran Tiernan

Hudba: Jeff Russo

Hrají: Patrick Stewart, Alison Pill, Isa Briones, Evan Evagora, Michelle Hurd, Santiago Cabrera, Harry Treadaway, Brent Spiner, Jeri Ryan a další