Star Trek: Picard cover

V pořadí sedmý hraný přírůstek do seriálového univerza Star Trek se honosí jménem jedné z nejpopulárnějších postav seriálu a dost naznačuje, co bude centrem dění seriálu – Picard. Jean-Luc Picard, admirál Hvězdné flotily ve výslužbě, v podání stále excelujícího Patrica Stewarta, je protagonistou a hybatelem příběhu, který od začátku slibuje mnohem víc než jen nostalgický návrat do časů Next Generation.

Star Trek: Picard nostalgie Nostalgické variace jsou dnes stále v módě a známé značky jsou těženy často až „do mrtě“, aby majitelům práv vydělali co nejvíc. Dočkali jsme se nových Star Wars, Blade Runnera, pokračování Harryho Pottera, rebootu Ghost Busters a v dlouhé tirádě by se dalo pokračovat. Nejčastější problém, který řeší projekty, které tyjí ze známých franšíz, je míra propojenosti se starým, nezřídka kultovním, dílem. A tak jsou některá pokračování jen nekonečným omíláním stejných vzorců a tisíckrát recyklovaných nápadů, vyšperkovaných lepším vizuálem a často „trefně“ opomenou to, co činilo jejich předchůdce tak kvalitním.

Je ovšem pravdou, že nejde o problém zcela triviální a zavděčit se fanouškům a zároveň běžným divákům může být nadlidským úkolem. Vybalancovat návrat starých hrdinů, dostatek odkazů k fungujícímu fikčnímu vesmíru, přednést nová témata a rozbourat či naopak převzít vypravěčská schémata je úkol v zásadě sisyfovský.

Rebooty a novinky

Star Trek: Picard obsazení Star Trek navíc již svůj reboot má za sebou, a to dokonce ve dvou podobách. První je počin J.J. Abramse Star Trek z roku 2009, kde se vrátil k postavám původního seriálu a odvyprávěl paralelní verzi jejich osudů. Film se dočkal ještě dvou pokračování a celá trilogie se dočkala chvály kritiků a velkého finančního úspěchu. Jedním z důvodů by mohl být i fakt, že filmy jsou velice přístupné i mimo fanouškovský okruh.

Pro spoustu fanoušků tyto filmy představovaly zklamání, protože si ze starého Star Treku vypůjčili setting, známé popkulturní postavy a použili je do akční sci-fi podle současného mainstreamového vkusu. A jak víme, Star Trek je přeci jen o trochu něčem jiném než o střílení, napětí a akčních scénách, že?

Star Trek: Picard návraty Rok 2017 nám přinesl novou řadu – Star Trek: Discovery a fanoušci se mohli po dvanácti letech (které uplynuly od odvysílání Star Trek: Enterprise) opět vydat do míst, kam lidská noha ještě nevstoupila. I když, popravdě se dostáváme na místa důvěrně známá.

Vracíme se do období před původním seriálem, tedy do doby počátku klingonsko-federačního konfliktu. Vydařenost toho počinu, nechť hodnotí jiní, ve mně první dva díly zanechaly natolik mělkou stopu, že jsem ve sledování nepokračoval a dnes již ani nevím, o čem to vlastně bylo. Mezi fanouškovskou základnou se reakce dosti různily a rozhodně nešlo o jasnou „trefu do černého“. Našlo se i nemálo těch, kteří upřednostnili seriál Orville, tedy de facto parodii na Star Trek, jakožto lepší startrekovskou podívanou.

Picard se vrací

Star Trek: Picard JLP Že je však touha po dobrém Star Treku stále ve vzduchu bylo jasné, a tak se dostáváme ke žhavé novince – k seriálu Star Trek: Picard, od kterého nám zatím bylo dáno okusit první epizodu. Název nás nenechává na pochybách, kdo bude u kormidla. Nicméně už jen metaforicky. Seriál nás zavádí za stárnoucím Picardem, admirálem ve výslužbě, který se rozkmotřil s Hvězdnou flotilou a v klidu píše knihy a stará se o své vinice v Chateau Picard.

Začátek nás může zmást onou nostalgickou vlnou a dokonce i odkazy na některé epizody a jejich styl vyprávění. Skalní fanoušci si totiž jistě vzpomenou na epochální závěr Next Generation, tedy na epizdou All Good Things…, kde se na Picardovu vinici podíváme poprvé; zcela odlišný není ani její styl, kdy časové paradoxy způsobují především zmatek a nesouvislosti v toku příběhu, se kterými se Jean-Luc snaží vypořádat.

Star Trek: Picard Romulan I první epizoda Picarda (Remembrance) je plná vizí, tušení, snů a vůbec nejasností zmítajících Picardem i novou hrdinkou Dahj. Děj ovšem též zasazuje do kontextu našeho fikčního univerza. Jean-Luc hned v začátku poskytuje interview o jeho projektu na záchranu Romulanů před výbuchem supernovy, která smetla jejich soustavu (čímž jsme jasně ukotveni v časové lince rebootů, ve které je Romulus zničen) a o překvapivém útoku syntetiků (tedy androidů) na záchranné jednotky, který zdevastoval pomocné síly a zanechal povrch Marsu v troskách.

Dostáváme se tedy do světa, kde Romulus neexistuje, Jean-Luc na protest proti laxnímu postoji nadřízených k záchraně Romulanů opustil Hvězdnou flotilu a umělé formy života jsou postaveny mimo zákon (a stigmatizovány). A do tohoto světa nám přichází dívka, dívka s vizemi Jean-Luca, podivnými schopnostmi a nejasnou minulostí.

Picard nepřináší klasický stratrekovský model hvězdné lodi a její posádky, nesnaží se o návrat do mnohokrát pokořené řeky, spíše si bere důvěrně známé postavy a fakta a mísí je s novými, aby nám nastínil zcela nový a originální příběh. Nicméně trailer na další epizodu již naznačuje víc a zřejmě se nějaké té posádky dočkáme, ovšem na stoprocentní dodržování protokolu Hvězdné flotily to tak úplně nevypadá.

Star Trek: Picard Agnes Krom androida Data, se setkáme i s Deannou Troi a Williamem Rikerem a (!) Sedmou z Devíti. Další díly slibují tedy nejen divoké rozvinutí příběhu a staré i nové tváře, ale též poměrně notnou dávku akce. Osobně je to pro mě něco, co považuji u Star Treku za spíše redundantní, ale pokud půjde jen o koření celého příběhu, nemusí to být na škodu.

S čím tedy první epizoda přišla? Vzala si ikonickou postavu nesmrtelné značky, a především vsadila na úchvatného a noblesního Patrica Stewarta. Celý seriál jako by byl posunut do 21. století., což je patrné na celkovém vyznění – idealistický a optimistický tón starých sérií zde (spíše nenápadně) absentuje.

Co máme a co dostaneme

Star Trek: Picard budoucnost Současný divák by jej však nepochybně opovržlivě zahodil coby naivitu a nerealističnost, takže se o žádné překvapení nekoná. Nápadná je i technická stránka (což byl tedy již případ i předešlé Discovery), která se notně posunula a z televizní studiovky „v pyžamech“ se stává poněkud naleštěnější podívaná.

Na fanoušky to může působit různě, ale je jasné že návrat k nízkorozpočtovým kulisám by byl vskutku bizarním projektem a asi nikdo jej nečekal.

Dostalo se nám tedy první plnohodnotné porce Star Treku po mnoha, mnoha letech. Já, jakožto fanoušek, jsem s chutí zhltl a teď trávím a čekám na další. Lze si představit mnoho věcí, ve kterých se seriál může ještě pokazit, ale také mnoho věcí, kterými nás může překvapit. Prvnímu dílu se rozhodně podařilo nalákat a dokázat, že dobrého Star Treku není nikdy dost.

Star Trek: Picard 
USA, 2020, 9 h 46 min (minutáž: 46–60 min)

Tvůrci: Akiva Goldsman, Michael Chabon, Kirsten Beyer, Alex Kurtzman

Režie: Hanelle M. Culpepper, Jonathan Frakes, Maja Vrvilo a další

Scénář: Akiva Goldsman, James Duff

Hudba: Jeff Russo

Hrají: Patrick Stewart, Santiago Cabrera, Isa Briones, Michelle Hurd, Alison Pill, Evan Evagora, Harry Treadaway, Brent Spiner, Jeri Ryan, Jonathan Frakes, Marina Sirtis a další