V pořadí sedmý hraný přírůstek do seriálového univerza Star Trek se honosí jménem jedné z nejpopulárnějších postav seriálu a dost naznačuje, co bude centrem dění seriálu – Picard. Jean-Luc Picard, admirál Hvězdné flotily ve výslužbě, v podání stále excelujícího Patrica Stewarta, je protagonistou a hybatelem příběhu, který od začátku slibuje mnohem víc než jen nostalgický návrat do časů Next Generation.
Nostalgické variace jsou dnes stále v módě a známé značky jsou těženy často až „do mrtě“, aby majitelům práv vydělali co nejvíc. Dočkali jsme se nových Star Wars, Blade Runnera, pokračování Harryho Pottera, rebootu Ghost Busters a v dlouhé tirádě by se dalo pokračovat. Nejčastější problém, který řeší projekty, které tyjí ze známých franšíz, je míra propojenosti se starým, nezřídka kultovním, dílem. A tak jsou některá pokračování jen nekonečným omíláním stejných vzorců a tisíckrát recyklovaných nápadů, vyšperkovaných lepším vizuálem a často „trefně“ opomenou to, co činilo jejich předchůdce tak kvalitním.
Je ovšem pravdou, že nejde o problém zcela triviální a zavděčit se fanouškům a zároveň běžným divákům může být nadlidským úkolem. Vybalancovat návrat starých hrdinů, dostatek odkazů k fungujícímu fikčnímu vesmíru, přednést nová témata a rozbourat či naopak převzít vypravěčská schémata je úkol v zásadě sisyfovský.
Rebooty a novinky
Star Trek navíc již svůj reboot má za sebou, a to dokonce ve dvou podobách. První je počin J.J. Abramse Star Trek z roku 2009, kde se vrátil k postavám původního seriálu a odvyprávěl paralelní verzi jejich osudů. Film se dočkal ještě dvou pokračování a celá trilogie se dočkala chvály kritiků a velkého finančního úspěchu. Jedním z důvodů by mohl být i fakt, že filmy jsou velice přístupné i mimo fanouškovský okruh.
Pro spoustu fanoušků tyto filmy představovaly zklamání, protože si ze starého Star Treku vypůjčili setting, známé popkulturní postavy a použili je do akční sci-fi podle současného mainstreamového vkusu. A jak víme, Star Trek je přeci jen o trochu něčem jiném než o střílení, napětí a akčních scénách, že?
Rok 2017 nám přinesl novou řadu – Star Trek: Discovery a fanoušci se mohli po dvanácti letech (které uplynuly od odvysílání Star Trek: Enterprise) opět vydat do míst, kam lidská noha ještě nevstoupila. I když, popravdě se dostáváme na místa důvěrně známá.
Vracíme se do období před původním seriálem, tedy do doby počátku klingonsko-federačního konfliktu. Vydařenost toho počinu, nechť hodnotí jiní, ve mně první dva díly zanechaly natolik mělkou stopu, že jsem ve sledování nepokračoval a dnes již ani nevím, o čem to vlastně bylo. Mezi fanouškovskou základnou se reakce dosti různily a rozhodně nešlo o jasnou „trefu do černého“. Našlo se i nemálo těch, kteří upřednostnili seriál Orville, tedy de facto parodii na Star Trek, jakožto lepší startrekovskou podívanou.
Picard se vrací
Že je však touha po dobrém Star Treku stále ve vzduchu bylo jasné, a tak se dostáváme ke žhavé novince – k seriálu Star Trek: Picard, od kterého nám zatím bylo dáno okusit první epizodu. Název nás nenechává na pochybách, kdo bude u kormidla. Nicméně už jen metaforicky. Seriál nás zavádí za stárnoucím Picardem, admirálem ve výslužbě, který se rozkmotřil s Hvězdnou flotilou a v klidu píše knihy a stará se o své vinice v Chateau Picard.
Začátek nás může zmást onou nostalgickou vlnou a dokonce i odkazy na některé epizody a jejich styl vyprávění. Skalní fanoušci si totiž jistě vzpomenou na epochální závěr Next Generation, tedy na epizdou All Good Things…, kde se na Picardovu vinici podíváme poprvé; zcela odlišný není ani její styl, kdy časové paradoxy způsobují především zmatek a nesouvislosti v toku příběhu, se kterými se Jean-Luc snaží vypořádat.
I první epizoda Picarda (Remembrance) je plná vizí, tušení, snů a vůbec nejasností zmítajících Picardem i novou hrdinkou Dahj. Děj ovšem též zasazuje do kontextu našeho fikčního univerza. Jean-Luc hned v začátku poskytuje interview o jeho projektu na záchranu Romulanů před výbuchem supernovy, která smetla jejich soustavu (čímž jsme jasně ukotveni v časové lince rebootů, ve které je Romulus zničen) a o překvapivém útoku syntetiků (tedy androidů) na záchranné jednotky, který zdevastoval pomocné síly a zanechal povrch Marsu v troskách.
Dostáváme se tedy do světa, kde Romulus neexistuje, Jean-Luc na protest proti laxnímu postoji nadřízených k záchraně Romulanů opustil Hvězdnou flotilu a umělé formy života jsou postaveny mimo zákon (a stigmatizovány). A do tohoto světa nám přichází dívka, dívka s vizemi Jean-Luca, podivnými schopnostmi a nejasnou minulostí.
Picard nepřináší klasický stratrekovský model hvězdné lodi a její posádky, nesnaží se o návrat do mnohokrát pokořené řeky, spíše si bere důvěrně známé postavy a fakta a mísí je s novými, aby nám nastínil zcela nový a originální příběh. Nicméně trailer na další epizodu již naznačuje víc a zřejmě se nějaké té posádky dočkáme, ovšem na stoprocentní dodržování protokolu Hvězdné flotily to tak úplně nevypadá.
Krom androida Data, se setkáme i s Deannou Troi a Williamem Rikerem a (!) Sedmou z Devíti. Další díly slibují tedy nejen divoké rozvinutí příběhu a staré i nové tváře, ale též poměrně notnou dávku akce. Osobně je to pro mě něco, co považuji u Star Treku za spíše redundantní, ale pokud půjde jen o koření celého příběhu, nemusí to být na škodu.
S čím tedy první epizoda přišla? Vzala si ikonickou postavu nesmrtelné značky, a především vsadila na úchvatného a noblesního Patrica Stewarta. Celý seriál jako by byl posunut do 21. století., což je patrné na celkovém vyznění – idealistický a optimistický tón starých sérií zde (spíše nenápadně) absentuje.
Co máme a co dostaneme
Současný divák by jej však nepochybně opovržlivě zahodil coby naivitu a nerealističnost, takže se o žádné překvapení nekoná. Nápadná je i technická stránka (což byl tedy již případ i předešlé Discovery), která se notně posunula a z televizní studiovky „v pyžamech“ se stává poněkud naleštěnější podívaná.
Na fanoušky to může působit různě, ale je jasné že návrat k nízkorozpočtovým kulisám by byl vskutku bizarním projektem a asi nikdo jej nečekal.
Dostalo se nám tedy první plnohodnotné porce Star Treku po mnoha, mnoha letech. Já, jakožto fanoušek, jsem s chutí zhltl a teď trávím a čekám na další. Lze si představit mnoho věcí, ve kterých se seriál může ještě pokazit, ale také mnoho věcí, kterými nás může překvapit. Prvnímu dílu se rozhodně podařilo nalákat a dokázat, že dobrého Star Treku není nikdy dost.
Star Trek: Picard
USA, 2020, 9 h 46 min (minutáž: 46–60 min)
Tvůrci: Akiva Goldsman, Michael Chabon, Kirsten Beyer, Alex Kurtzman
Režie: Hanelle M. Culpepper, Jonathan Frakes, Maja Vrvilo a další
Scénář: Akiva Goldsman, James Duff
Hudba: Jeff Russo
Hrají: Patrick Stewart, Santiago Cabrera, Isa Briones, Michelle Hurd, Alison Pill, Evan Evagora, Harry Treadaway, Brent Spiner, Jeri Ryan, Jonathan Frakes, Marina Sirtis a další