Ú.P.V.O. – Žabí Mor cover
Zdroj / Autor: Nick Cranshaw

Zapomeňte na předchozí drobné epizody, jednotlivé výjezdy do různých končin a paběrkování nad osamocenými incidenty. Úřad pro paranormální výzkum a obranu čelí doposud největší hrozbě v podobě biblické metly žab, hub a podivných kultů. Vše pochopitelně v perfektním vypravěčském stylu Mikea Mignoly a skvělé kresbě Guye Davise. Vítejte na začátku dlouhé a strastiplné cesty.

Abyste si tento díl řádně užili, je třeba se ve vzpomínkách vrátit k prvnímu dílu samotného Hellboye – tedy ke knize Sémě zkázy.

Ú.P.V.O. – Žabí Mor obálka
Zdroj: Comics Centrum

Pamatujete se ještě na dramatické události v Cavendish Hall? Na kvákání žab, podivná zelená monstra a Abeovu konfrontaci s šíleným mnichem Rasputinem? A říká vám něco jméno Ogdru Hem?

Jestli ne, je načase si to všechno připomenout, protože třetí svazek série Ú.P.V.O. honosící se jménem Žabí mor na tyto události přímo navazuje.

Pracovníci Ú.P.V.O. provádí rutinní půlroční inspekce v Cavendish Hall a při jedné takové si přivezou do laboratoře zdánlivě neškodný výtrus neznámé houby.

Ten je uložen v jedné z laboratoří v New Jersey, kde dojde k ozbrojenému incidentu, který uvede do chodu sérii událostí, které vedou k zatím asi největší výzvě, které muselo Ú.P.V.O. čelit. A tak nás čeká svazek, kde se dočkáme pěti kapitol napěchovaných skvělým příběhem, hororovou atmosférou, akcí i tajemstvím.

A kdyby superlativy nestačily, tak lze ještě přidat ujištění, že Žabí mor je teprve začátek úchvatné dějové linky, která si v ničem nezadá s tím nejlepším, co nám Mike Mignola naservíroval v Hellboyovi.

Již od první kapitoly je jasné, že se zde rozjíždí něco velkého a epického. Na rozdíl od předchozích dobrodružství Ú.P.V.O., která se přeci jen tu a tam nevyhnula přešlapování na místě, zde však nechybí naprosto zásadní ingredience, totiž napětí a strach.

Žabí mor vyniká lecčím, ale na prvním místě je třeba uvést skvělou horrorovou atmosféru, která, jak je u Mignoly zvykem, nezapře inspiraci H. P. Lovecraftem. Dočkáme se tak skvělého koktejlu starodávných proroctví, podivných kultů, zmutovaných a infikovaných nebožtíků, několika strašlivých (či fascinujících) výjevů a také, jak již bylo zmíněno, několik ohlédnutí za minulými událostmi.

Když k tomu přidáte ještě napínavou akci, zlověstné věštby a znetvořená těla, je jasné, že jde o mix vpravdě výbušný.

Výtvarné stránky se zhostil Guy Davis, který má na svědomí povídku „Hluboké vody“ z předchozího svazku Duše Benátek a další povídky, který se od této chvíle nadále stává dvorním kreslířem celé série a propůjčuje ji svůj osobitý ráz.

Na rozdíl od Mignolovy sofistikované hry se světlem a stínem a černočernými plochami dodávající kresbě nebývalou plasticitu je Davis kreslířem mnohem dynamičtějším. Jeho kompozice a smysl pro střih a detail si v ničem nezadá s Mignolou, přesto jde v mnoha ohledech o zcela jiný přístup. Jeho nejsilnější stránkou je především dynamická akce a detaily skvěle dotvářející celkovou atmosféru.

Těšte se tedy na přestřelky, rvačky, honičky a plameny v rychlém sledu a se skvělým tempem. S Mignolou Davise poutá především silný cit pro propracované kresby monster (a jako obvykle se i zde můžete pokochat přiloženým skicářem s návrhy těch nejdůležitějších potvor).

Čili ať již jde o houbami proměněného a přízračně nakynulého kultistu (který má svůj výtvarný předobraz ve Sloním muži), o obrazy v plamenech, žabí monstra nestvůrných velikostí modlících se k podivným bohům či snad o mluvícího (a hnijícího) mrtvého psa, Guy Davis suverénně ukazuje své vlohy, jakožto špičkový kreslíř.

Veledůležitým aspektem Žabího moru je také příběhová linka, na kterou pravověrní fanoušci čekali již velice dlouho. Jde o odpověď na palčivé otázky ohledně původu vodního muže, známého jako Abe Sapien. Jeho exkurz do podmořských říší, seancí z devatenáctého století a konfrontace s hluboko zasutými vzpomínkami povyšuje tuto knihu na klenot pro všechny fanoušky Hellboyova univerza a Abea obzvlášť.

Pochopitelně je zde celý jeho původ pouze nastíněn a přináší především spoustu otázek, což ovšem v zásadě znamená příslib věcí příštích, protože tato linka se ještě dočká plnohodnotného rozvinutí. Zatím lze jen navnadit Abeovým umíráčkem: „Potopené zvony za mě hranu zvoní, zní z jeskyní Num-Yabiscu, z temných a děsivých hlubin. To děti své oceán volá domů.“

Žabí mor již rozhodně netrpí nešvary svých předchůdců. Předchozí dva svazky možná ještě bojovaly s tím, jak se vyrovnat hlavní Hellboyově sérii, nicméně tato kniha je již plnohodnotným vstupem do Mignolova světa a po Hellboyovi samotném už jistojistě ani nevzdechnete, protože zde se konečně podařilo vdechnout týmu Úřadu pro paranormální výzkum a obranu potřebnou jiskru.

Liz Shermanová, Abe Sapien, Roger, Johann Kraus i Kate Corriganová zde fungují jako plnohodnotné a plastické postavy (nicméně, abychom byli poctiví, je třeba si přiznat, že předchozí povídkové svazky na tom též mají nemalou zásluhu), a tak nás zajímají jejich konkrétní osudy stejnou měrou, jako peripetie boje proti šířící se nákaze.

Kvalita knihy je také notně nesena kreslířským umem Guye Davise, který se rozhodně v dobrodružstvích Ú.P.V.O. našel a ve schopnosti vykreslit tajuplnou a horrorovou atmosféru si se stvořitelem Hellboyova univerza rozhodně nezadá.

Žabí mor je tedy svazkem, který vás konečně přesvědčí, že série Ú.P.V.O. za přečtení rozhodně stojí a že se k ní (stejně jako k Hellboyovi) budete v budoucnu jistě ještě vracet. Jde totiž o další skvělý kus patřící do zlatého fondu světového komiksu.

Kdybychom mermomocí chtěli hledat mouchy na tomto skvostu, můžeme se zamyslet nad hlavní fabulí a použitými motivy. Jistě, pro někoho je šílenec snažící se zničit svět globální apokalypsou lovecraftovského ladění možná klišé, ale jestli něco Mike Mignola opakovaně dokázal, tak je to jeho schopnost brát si stokrát zpracované, opotřebované a zaprášené pilíře žánru a ukázat je ve zcela novém světle.

Fanoušky Hellboye to možná nepřekvapí, ale to není důvod, proč bychom na tuto výjimečnou vlastnost jeho díla měli zapomínat.

Mike Mignola: Ú.P.V.O. – Žabí Mor

Scénář: Mike Mignola

Kresba: Guy Davis

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2018

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 160 stran

Cena: 419 Kč