Frank Castle, jinak přezdívaný Punisher se ve filmovém světě objevil zatím třikrát. Nutno si přiznat, že všechny tři verze byly těžce průměrné filmy, které sice zabavily, ale tím to také haslo. Přitom podle komiksů muselo každému být jasné, že má tento antihrdina s lebkou na hrudi na podstatně víc.

A pak přišel Daredevil a jeho druhá série a bylo to tu. Klasické téma muže ženoucího se za pomstou, kvůli vyvraždění jeho rodiny, Netflix prostě a jednoduše pozvedl na úplně jinou úroveň.

Jon Bernthal (Živí mrtví) vdechl Frankovi neskutečný a hlavně nezaměnitelný charakter a zahrál ho naprosto fantasticky. Bernthal se pro tu roli prostě narodil.

I přesto, že ho v Daredevilovi několikrát málem zabili, vždycky znovu vstal z mrtvých a dokázal své soupeře překvapit. Pořád se vracel zpátky a díky jeho nezdolné vůli se vrátil ještě zocelenější a připravenější na likvidaci dalších mafiánů.

Na konci Daredevila jsme také viděli Franka, jak obdržel CD od neznámého člověka, který si říká Micro. A tam kde nás děj zanechal, tam se několik měsíců poté vrací ve své úplně první seriálové sólovce Punishera.

Zpátky na začátek

Když už si Frank myslel, že pomsta byla dokonána, zkusí se začlenit do normálního života. Dnem i nocí se téměř do úmoru věnuje jen a pouze práci, na stavbě kladivem bourá jednu zeď za druhou. 

Řada okolností se sejde tak, že Frank musí znovu zabíjet a poté, co na stavbě zachrání mladého dělníka ze spárů trojice grázlů, musí se vydat hledat práci i bydlení jinam. A tady se věci dají do pohybu. 

Při návštěvě jednoho bistra u snídaně kontaktuje Franka přes telefon onen neznámý, který mu poslal CD a zajímá se, jestli už si ho Frank pustil. 

Ukáže se, že to je David Lieberman alias hacker Micro (Egon Moss Bachrach), který má informace o jedné z misí v Kandaháru, která změnila Frankovi život, a že Micro, stejně jako Frank, je nucený žít jako duch, aby nezabili jeho rodinu. Frankovi se fakt, že někdo o něm ví pravdu, vůbec nelíbí a snaží se Micra vypátrat.

To se mu nakonec podaří a Frank se od Micra dozví zdrcující pravdu, že vražda jeho rodiny sahá daleko za mafiány, které doposud zabil. Zjistí, že nitky ukazují do vysokých míst CIA a i mezi jeho nejvěrnější přátelé.

I přes počáteční neshody, a i přes to, že ho Frank chtěl nejprve i zabít, se nakonec s Micrem spojí a vytvoří jedinečný tým, který se skvěle doplňuje a vyrazí za pomstou a rozuzlením celého afghánského tajemství, kvůli kterému se po městě šíří mrtví rychlostí kapénkové infekce. Cesta za pomstou a trestem mohla započít.

Vyvážená skládačka

Právě onen ústřední vztah Punishera a Micra je jedna z nejlepších věcí na celém seriálu. Je naprosto poctivě a řemeslně vybudovaný a od začátku až do konce má neskutečnou chemii. Oba si k sobě postupně museli najít cestu a že to trvalo. Ale stálo to za to. O to víc jste s nimi potom prožívali velké finále.

Celý seriál je od začátku rozdělený na několik linií, které spolu zpočátku nijak nesouvisí, ale postupně se začnou proplétat dohromady a odkrývat korupci a vraždy kvůli vládou neschválené misi na vraždění high value cílů, a to vše za skvělých dotací z obchodu s heroinem, ve kterým byla namočená armáda i vláda.

Jednou z těchto linií je i příběh zvláštní agentky Dinah Madani (Amber Rose Revah). Ta se vrátí z onoho Kandaháru zpět do Ameriky, protože v něm byl zabit její partner a kromě zapojení práce zpátky v terénu se snaží přijít na to, kdo a proč ji partnera zabil. Nikoho k sobě moc nepustí, až po nějaké době nového parťáka Sama Steina (Michael Nathanson).

Kousek po kousku odkrývají co se stalo a osudy je svedou dohromady s Frankem a Micrem. Madani byla v seriálu výtečná a Amber ji zahrála opravdu osobitě. Tvrdohlavá a cílevědomá Madani taky všem pořádně zatopí.

Vypíchnu ještě dvě zajímavé dějové linie.

První z nich je rozhodně linka o veteránech, kteří se vrátili domů z války, ať už mladí, nebo staří, ale nedokáží se plnohodnotně zařadit zpět do společnosti. Jejich sezení založil a vede Frankův kamarád z jednotky Curtis (Jason R. Moore), který sloužil jako medik, ale sám přišel o nohu a teď pomáhá ostatním vojáků, co se vrátí domů. Jako jeden z mála ví, že je Frank na živu a taky jako jednomu z mála mu Frank naprosto věří. 

Ve skupině hlavně poznáme mladého vojáka Lewise Walcotta (Daniel Weber), který nám názorně předvede, jak společnost a Amerika přemění loajálního vojáka v chladnokrevného teroristu. Daniel zahrál svou postavu opravdu excelentně a jeho noční můry a čiré šílenství z války mu naprosto věříte.

Tento přesah do vážných témat americké společnosti, do kterých chování k válečným veteránům a neúcta rozhodně patří, dělají ze seriálu ještě něco navíc. Vše je tak reálně vybarvené a dialogy jsou v tomto směru skvěle napsané.

A v neposlední řadě tady byla dějová linka, která se to točila kolem Frankova nejlepšího kámoše Billyho Russoa, který se společně s Agentem Orangem ukáže být strůjcem všeho zlého ve Frankově životě. 

Tady bylo nejlepší sledovat Billyho (Ben Barnes). Jeho charisma playboje a frajírka bylo opravdu geniální, a i díky němu se Billymu podaří infiltrovat ústředí bezpečnosti, kde pracuje Madani. Do poslední chvíle tak nějak pořád doufáte, že to ten grázl nebude, ale nakonec je to ještě horší a závěrečný final boss fight je kulervoucí.

Punisher se vším všudy

Jedna ze skvělých věcí na Punisherovi je, že i když je to komiksová věc, tak rozhodně překračuje hranice obrázkové předlohy. Jde o hutné akční drama, kde naprosto kraluje Jon Bernthal, který se svým sípáním, hekáním, mručením a řvaním vyrovnal mistrovi v oboru Tomu Hardymu. Na reálnosti, důvěryhodnosti a celkově celému looku Punishera přidává i to, že téměř v každém díle dostane Frank pořádnou nakládačku a nejednou je opravdu kousek od brány pekelné.

Kdekdo by čekal, že to bude pouho pouhá akční řežba, ale je to hluboké a temné. Chtělo by se říct skoro jak u DC. Jen ta kvalita je prostě jinde. Ale nenechte se mýlit. Akce je tu požehnaně a když na ni dojde, je to naprosto reálně surové. Disney zase povolilo Punisherovi, co jinde nedovoluje a zase se na nás hrne hromada různých fatalit, kterými Frank dodělává svoje nepřátele. Krev teče proudem, kosti křupou. A Punisher je ve svém živlu.

Kamera a střih je opět na prvotřídní úrovni a tentokrát musím opravdu vyzdvihnout zvuk a hudbu, protože soundtrack poskládaný nejen z kytarovek byl opravdu našlapaný. Kytara jakoby celému příběhu dodávala tu správnou atmosféru a Frankovi duši. Připočítejme si navíc opět vychytané úvodní titulky a máme tady bombu jako hrom.

Celý příběh je brilantně vygradovaný a všech 13 epizod jsem proletěl na jeden dech. Nesmím zapomenout na Karen Page, ke které má Frank dost specifický vztah a opět ji několikrát zachrání. Ti dva si k sobě v Daredevilovi našli cestu, a tak má i ona svého temného anděla strážného.

Pro mě byl Punisher rozhodně jedním z největších seriálových zážitků roku 2017 a opravdu se nemůžu dočkat série druhé, která se na nás přiřítí v roce 2019.

Svou kvalitou se vyrovnal i samotné druhé sérii Daredevila, ba si troufám tvrdit, že ho ještě o nějaké to procento předčil.

Můžu s čistým svědomím doporučit naprosto všem lidem, kteří mají rádi kvalitní seriály. A také s čistým svědomím doporučit lidem, kteří nemají rádi komiksy a tahle mánie je úplně minule. Punisher je totiž úplně jinde a stojí za to.

Marvel’s The Punisher
USA, 2017 – 2019, 24 h 28 min (Minutáž: 49–58 min)

Režie: Andy Goddard, Jeremy Webb, Tom Shankland, Kari Skogl…

Scénář: Ken Kristensen, Steve Lightfoot

Hudba: Tyler Bates

Hrají: Jon Bernthal, Ebon Moss-Bachrach, Ben Barnes, Amber Rose Revah, Jaime Ray Newman, Kelli Barrett

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?