Robert Anthony Salvatore: Příběhy o Drizztovi cover
Zdroj: Wizards of the Coast

Drizzt Do’Urden, legendární drowí bojovník, společně s věrnými společníky putující po světě Forgotten Realms. Pokud máte aspoň trochu rádi fantasy, tak rozhodně čtěte dál. Dozvíte se totiž, kterou povídkovou knihu byste v žádném případě neměli minout…

Co vás jako první napadne, když se řekne „kultovní fantasy sága“? Jedni přísahají na Tolkienova Pána prstenů, jiní nedají dopustit na Sapkowského Zaklínače. Další se zaklínají kouzelnickým Harry Potterem, zatímco hardcore fantasy čtenáři se nad podobnými půtkami jen shovívavě usmívají, během toho, co listují některým z dílů Malazské knihy padlých

Salvatoreho Legendu o Drizztovi by na prvních příčkách svého fantazáckého „top ten“ zřejmě zmínil jen málokdo – a přesto Drizzt Do’Urden znovu a znovu dokazuje, že si své místo mezi všemi těmi barbary Conany, Geralty a Frody bezesporu zaslouží. 

Filozofující drow

Robert Anthony Salvatore: Příběhy o Drizztovi obálka
Zdroj: Nakladatelství Fantom Print

Drizzt Do’Urden vznikl coby literární hrdina vlastně náhodou. Poprvé se objevil jako vedlejší postava v trilogii Icewind Dale z roku 1988.

Jeho jeho duchovní otec, spisovatel Robert Anthony Salvatore, dodnes vzpomíná, původně s ním žádné velké plány neměl – Salvatore postavu Drizzta do románu vepsal ve chvíli, kdy jeho vydavatel potřeboval nahradit jednu z postav v rané verzi první knihy Magický krystal.

Čtenáře ale filozofující temný elf, který putuje po světě a hledá přijetí dobrých ras, nadchl – a legenda byla na světě.

Drizzt Do’Urden se nakonec objevil ve více než třiceti knihách, a stal se tak bezkonkurenčně nejpopulárnější literární postavou, která původně vznikla pro účely herního světa Dungeons & Dragons (konkrétně pro kampaň Forgotten Realms).

Jen u knih ale Drizzt nezůstal: objevil se také v řadě počítačových her, včetně krátkého (a velmi milého) camea v kultovní Baldur’s Gate. (Mimochodem, fandy potěší, že se už brzy dočkají plnohodnotné drizztovské hry, a to Dungeons & Dragons Dark Alliance, která by měla vyjít na konci června.) 

A čím že Drizzt čtenáře tehdy v 80. letech tolik oslovil? Odpověď je prostá: po dlouhé době šlo o postavu, se kterou bylo velmi jednoduché se ztotožnit. Koneckonců, který fanda fantasy (a čtenář k tomu) se někdy ve svém vlastním světě necítil jako vyvrhel? 

Z Drizzta, temného bojovníka se dvěma scimitary, se tak stal ukázkový „role model“ – byť drow, tedy příslušník typicky zlé rasy, totiž zasvětil svůj život dobru, neustále balancující na oné neviditelné hranici mezi hrdinstvím a vyhnanstvím.

Obrovská Drizztova popularita dokonce stála u vzniku zcela nového (a v současnosti super rozšířeného) fantazáckého klišé – totiž klišé „dobrého elfa“. Zřejmě se proto nelze divit, že se čtenáři k Drizztovi, k postavě, která definovala celé odvětví fantasy žánru, dodnes znovu a znovu rádi vracejí.

Povídky jako návrat k oblíbeným postavám

Legenda o Drizztovi se i díky neutuchajícímu zájmu během let rozrostla nejen o desítky románů, ale také o několik krátkých příběhů publikovaných v antologiích Forgotten Realms a v časopise Dragon.

V českém prostředí všechny tyto klasické příběhy – a jeden úplně nový – vydalo v roce 2015 nakladatelství Fantom Print, a to v jediném svazku s názvem Příběhy o Drizztovi

Fandům temného drowa nad jeho stránkami ukápne hned několik slz dojetí (otestováno za vás). Nejenže se znovu setkají s oblíbenými hrdiny (čau, Wulfgare) i padouchy (nazdar, Entreri a Jarlaxle), navíc se dozvědí i to, co před nimi Salvatore ve svých románech dosud skrýval: například odkud se vzala Drizztova věrná společnice Guenhwyvar nebo co se s Drizztem vlastně stalo po konci Magického krystalu.

Salvatore navíc každou povídku uvozuje vlastní autentickou vzpomínkou, která čtenářům svět Forgotten Realms otevírá ještě víc. 

„Neustále žasnu nad tím, jak kousky příběhů psaných v průběhu několika desítek let zapadají do celkové skládačky – žasnu, neboť mám pocit, že tyto postavy na cestách doprovázím, že pro ně prostě nevytvářím novou krajinu, po které mají jít…“

(Robert Anthony Salvatore)

Svižný styl a spousta akce

A jak se Příběhy o Drizztovi čtou? Skvěle. Jak už jsou jeho čtenáři zvyklí, Salvatoreho styl je lehký, svižný a super čtivý, navíc plný akce a zábavných dialogů. Jediné, co tak u českého vydání zamrzí, jsou občasné překlepy a korektorské chybky. 

Konečný verdikt? Pokud patříte mezi pravověrné Drizztovy fanoušky, v žádném případě byste si tenhle povídkový soubor neměli nechat ujít.

A pokud Drizzta zatím neznáte? Pak byste si Příběhy o Drizztovi měli přečíst taky – tedy poté, co se poctivě prokoušete alespoň jednou z mnoha drizztovských románových trilogií.

A bacha, spoiler na závěr: čeká vás u toho spousta nefalšované, fantazácké zábavy. Užijte si ji!

Robert Anthony Salvatore: Příběhy o Drizztovi

Vydal: Nakladatelství Fantom Print, 2015

Překlad: Kateřina Niklová

Obálka: Todd Lockwood

Počet stran: 304 / brožovaná

Cena: 260 Kč