Pacific Rim: The Black cover
Zdroj: Netflix

V Pacific Rim – The Black nám tvůrci z Netflixu naservírovali další z příběhů ze světa soubojů gigantických robotů a obřích monster. Po svých megalomanských filmových předchůdcích se seriál vydal spíše komornější cestou a působí více kompaktně a přináší daleko větší emoční zážitek, než dva starší bratříčci.

Země nikoho

Pacific Rim: The Black 1
Zdroj: Netflix

Děj Pacific Rim – The Black se odehrává v Austrálii, kterou definitivně dobyla obří monstra Kaiju a z celého kontinentu se stala zakázaná zóna.

Pan-pacifická obrana se rozpadá, světoví vůdci se rozhodli nenechat žádnou svoji technologii mimozemským útočníkům, a tak spustí program The Black, jehož úkolem je zničit v celé zakázané zóně všechny hodnotné technologie, včetně komunikačních satelitů, které byly umístěny na orbitě nad samotnou Austrálií.

Celý kontinent je tak odříznut od zbytku světa a ponechán na pospas obřím monstrům. Ti, co přežili, bojují každý den o svůj život, protože nikdo na pomoc nepřijde.

V českém překladu se název seriálu jmenuje Pacific Rim: Země nikoho a nutno podotknout, že ten český název vystihuje podstatu seriálu daleko lépe, než ten originální. Země nikoho je totiž naprosto přesně vystihující popis pro Austrálii zdevastovanou běsnícími monstry.

I když v celém seriálu není přesně řečeno v jakém časovém období se Pacific Rim: The Black odehrává, v průběhu seriálu se dočkáme několika vodítek, které by divákovi mohly pomoci dobu událostí trochu přiblížit.

Seriál se několikrát odkazuje na události filmu Pacific Rim: Uprising a pár indicií se objeví i ohledně dílu prvního. Ať už jde o zmínky o pilotech Maršála Stackera Pentacosta (Idris Elba) nebo Raleigha Becketa (Charlie Hunham), či o odkaz na bitvu o Sydney, kde se odehrávalo první střetnutí s Rogue Jaegrem.

Děj seriálu proto může být zasazen pět let po událostech odehrávajících se ve druhém filmu Pacific Rim: Uprising, ale také se může klidně odehrávat o několik dekád později.

Silné emoce

Pacific Rim: The Black 2
Zdroj: Netflix

Diváci seriálu Pacific Rim: The Black sledují příběh dvojici sourozenců Trevise a Hayley, kteří už jako malí museli sledovat jak jim do boje s Kaiju odchází rodiče v polorozpadlém Jaegeru, aby přivedli pomoc malé skupince přeživších.

Jak roky plynou, rodiče se stále nevrací a napětí mezi osadníky schované vesničky se stupňuje.

Děti vyrostly a začínají řešit svou budoucnost, ale nemohou se shodnout na dalších krocích.

Hayley náhodou najde opuštěný a vyřazený cvičný Jaeger a věci se dají do pohybu rychleji, než by sami hrdinové chtěli.

Oba dva sourozenci se vydávají po stopách svých rodičů napříč tím, co zbylo z Austrálie a musejí čelit nebezpečným nástrahám nejenom v podobě všemožných monster z řad Kaiju, ale těch, která vzešla z lidstva samotného, protože v pustině přežije jen ten nejsilnější.

Na cestách zachrání malého záhadného chlapce, který nemluví, a tak ho pojmenují jednoduše Boy. Divákovi potom okamžitě naskočí kultovní videohra od Sony God of War, kde chlapce hlavní hrdina také neustále oslovoval jenom Boy.

S chlapcem (Boy) bylo spojeno mnoho zábavných scén a divák celou dobu tuší, že něco není v pořádku a že Boy skrývá nejedno tajemství.

Pacific Rim: The Black 3
Zdroj: Netflix

Celkově je v seriálu velmi dobře zvládnutý vývoj charakterů postav. Divák se postupně dozvídá střípky z minulosti, a společně s mladými hrdiny prožívá všechny tragédie už od samého počátku. A že jich je.

Tvůrci dávají ústřední dvojici sourozenců pořádně zabrat, protože to všechno, co v průběhu seriálu zažívají, je poměrně silná káva.

Nicméně díky tomuto faktoru je seriál na míle daleko před svými filmovými kolegy.

Práce s emocemi a vývoje charakteru je tu zvládnutá na jedničku a díky dobře zpracovanému dávkování informací a emocí je Pacific Rim: The Black opravdu na velmi vysoké úrovni kvality příběhu.

V seriálu je i velmi dobře fungující humor, který má na svědomí hlavně umělá inteligence cvičného Jaegeru Loa. Její břitký a suchý humor dokázal nejednou rozesmát, a co je důležité, fungovalo to pokaždé a nebylo to trapné. Scény s Loa byly vždy velmi příjemné a osvěžovaly průběh seriálu.

Není monstrum jako monstrum

Později naše ústřední trio hrdinů narazí na putovní městečko Bogan, kterému šéfuje tvrdou rukou velitel Shane. Shane je všehoschopný, a když zjistí, že sourozenci mají k dispozici Jaegera, i když jenom cvičného, udělá všechno proto, aby se ho zmocnil.

Shane je opravdu výborně napsaný charakter. Padouch jaký má být. Bez výčitek, krutý a vypočítavý. Ještě k tomu velmi schopný a chytrý.

A jeho počínání má svou logiku a smysl. I když možná hlavně pro něj.

Pacific Rim: The Black 4
Zdroj: Netflix

Ke všemu vlastní technologii, s jejíž pomocí může s jinými lidmi driftovat (spojovat se a mentální úrovni, vstupovat do vědomí), a tím z nich dostávat informace (hlavně) proti jejich vůli.

Toto zajímavé rozšíření ve světě Pacific Rim je hodno pochvaly, protože to dodává celému prostředí něco navíc, než jen souboje obřích robotů s obřími monstry.

O to více je potřeba ocenit charakter Shana, protože divákovi jasně ukazuje, že ve světě, kde řádí obří monstra, nemusí být tím největším nebezpečím právě ony, ale může to být daleko horší monstrum, to ukryté v člověku.

V Boganu ještě potkáme profesionálního zabijáka, ženu jménem Mei, která slouží Shanovi jako jeho pravá ruka, ale s příchodem Taylora a Hayley začne zjišťovat, že ani její historie s Shanem není taková, jak si myslela.

Mei byla také v příběhu velmi silným charakterem, a je až s podivem, že v tak krátkém seriálu je tolik postav se zajímavým příběhem a motivací. Za to rozhodně palec nahoru!

Jaeger vs. Kaiju

Pacific Rim: The Black 5
Zdroj: Netflix

V Pacific Rim: The Black se samozřejmě dočkáme i několika skvělých soubojů mezi obřími Jaegery a mimozemskými monstry Kaiju.

Jak Jaegeři, tak Kaiju jsou v seriálu velmi dobře zpracováni, a obzvláště pak Jaegři jsou velmi působiví. Potkáme se s hned několika druhy, a jak je již zvykem, tak každý z nich je jedinečný a každý má své výhody a nevýhody.

O dost lepšího zpracování se dočkali také monstrózní Kaiju. Tvůrci si s nimi opravdu vyhráli a divákovi ukáží monstra všech kategorií a nebezpečností.

Kromě obřích monster se v Pacific Rim: The Black objevili poprvé malí Kaiju, kteří ale nejsou o nic méně nebezpeční než jejich daleko větší příbuzní a dají hrdinům seriálu také pořádně zabrat.

Ke všemu se v seriálu objeví tajemný Kaiju-Mech, který není ani na jedné straně a zjevně bojuje jen za sebe. Kaiju-mech je naprosto fantasticky zpracovaný a stejně jako výše zmíněné novinky přinesl do světa Pacific Rim: The Black další zpestření.

Závěrem

Pacific Rim: The Black 6
Zdroj: Netflix

Pacific Rim: The Black má výbornou, i když trochu nezvyklou animaci. Chvíli trvá, než si na ni divák zvykne, ale jakmile si zvykne, ponoří se do seriálu naplno.

Animace je stylizovaná do japonského anime a celému projektu to jenom prospívá.

Ať už jde o charaktery, Jaegery, nebo Kaiju – všechny jsou perfektně vykreslené a stojí za to.

Seriál se nebojí ani krve a dočkáme se pár šťavnatých momentů. Hlavně potom výborného twistu v pátém díle.

Je trochu škoda, že v seriálu není trochu víc akce. Když už na akci dojde, tak je to vždy velmi povedené, ale přeci jen v seriálu ze světa soubojů obřích monster a robotů byste chtěli vidět více soubojů a střetů s Jaegerů s Kaiju.

Hudba není vyloženě špatná, ale chybí tomu ona epičnost, kterou se pyšnily hrané filmy. Je to škoda, protože by to i seriálu slušelo daleko víc.

Pacific Rim: The Black má velmi příjemnou stopáž 20-30 minut a při sedmi dílech je to skvělá seriálová jednohubka.

Pacific Rim: The Black 7
Zdroj: Netflix

Na konci seriálu čeká diváka i velmi zajímavý cliffhanger.

A i když se některé otázky zodpoví, většina jich stejně zůstane bez vysvětlení, a k tomu se vynoří ještě otazníky další.

Doufejme, že Netflix dá druhé sérii zelenou a brzy ji na obrazovkách uvidíme.

Protože Pacific Rim: The Black si další pokračování zaslouží.

Pacific Rim: The Black

USA, 2021, 2 h 55 min (Minutáž: 21–29 min)

Režie: Takeshi Iwata

Scénář: Craig Kyle, Greg Johnson, Paul Giacoppo, Nicole DubucHudba: Brandon Campbell

Hrají: Andy McPhee, Gideon Adlon, Calum Worthy, Erica Lindbeck, Alexandra MacDonald, Jason Spisak, Nolan North a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
pacific-rim-the-black-australie-byla-znicena-a-zemi-hrozi-smrtelne-nebezpeci-od-monstroznich-kaiju-utocicich-v-novem-serialu-od-netflixu+ emoce + příběh + animace + vývoj charakterů + atmosféra - málo akce – slabší hudba