Nejdražší český film ukázal svou podobu. V traileru diváci mohli spatřit minutu a půl sestříhaných záběrů z historického velkofilmu Petra Jákla nazvaný Jan Žižka. Jaké byly reakce? Z tábora historiků se ještě nyní nese zoufalé úpění a pláč, nicméně kromě historický nepřesných kulis a herců zvučných jmen toho první ukázka neodhalila mnoho dalšího.
Začneme brekotem. Ano. Z historického hlediska jsou rekvizity a kulisy ve snímku Jan Žižka naprosto mimo mísu. Sám Jan, jehož hraje Ben Foster, celou dobu nosí místo zbroje jen jakousi koženou vestičku, z níž mu koukají ruce v jakémsi svetru. V pár záběrech se mi ještě objeví na rameni kovový nárameník, ale to je do obrany všechno.
Jan jako správný hrdina ani v tom nejlítějším boji nenosí přilbu a nepřátele krájí (doslova, navzdory železné zbroji) buď mečem s jakýmsi prapodivnými zuby na jedné straně čepele, nebo do nich buší železným vejcem na násadě, které má představovat palcát.
Když už by se zdálo, že se tvůrčí tým dostatečně vyřádil, tak v závěrečných vteřinách problikne ukázka, jak Ben Foster dorazí protivníka a meč i palcát drží v každé ruce! Dual wielding se vrací! Proč mám takovou radost? Držení zbraně v obou rukách je příšerně nepraktické a kromě fantasy se s tím nedá rozumě bojovat. To však filmařům nebránilo, aby meči v obou rukách nezvyšovali hrdinův cool faktor. Poslední dobou od toho ale dost upustili.
To nás k vede otázce, bude kvůli historické nepřesnosti Jan Žižka mizerný film? Bože chraň! Jsou to stále kulisy a rekvizity. Produkční tým bude v očích historiků za ignoranty, ale nepřesné pozadí nemůže ovlivnit kvalitu emocí, které zfilmovaný příběh vyvolá.
Konkurent v zahraničí?
Jelikož Petr Jákl chce se svým snímkem uspět i za za mořem, plně se naladil na „hollywoodské“ pojetí středověku. Čili už v traileru můžeme vidět, že i České království za Jana Žižky bude potemnělé a filmované zásadně v tlumených barvách. Na zemi bude ležet bláto nebo prach, který zvedají kopyta cválajících koní. Lidé budou ušmudlaní, otrhaní a zásadně v tmavých barvách. Kromě traileru to potvrzují i fotografie z natáčení.
Kdyby tvůrčí tým poslouchal medivealisty, tak by udělal středověk podobně jako Daniel Vávra v Kingdome Come: Deliverance – barevný. Středověk byl skutečný pestrý. Lidé (co si to mohli dovolit) nosili barevné a zdobné šaty, stěny domů (těch, co si to mohli dovolit) zdobily nákladné a barvité fresky a tma byla jen tehdy, když slunce zakryly mraky.
Petr Jákl se však do žádných experimentů pouštět nechtěl. Plně se přizpůsobil zámořskému středověku. Aby ne, ve filmu s celkovými náklady dosahujícími 450 milionů korun se riskuje jen velmi těžko. Zpátky ale k základní otázce, bude temný středověk na škodu? Nebude. Poslední souboj Ridleyho Scotta taky vypadá, že ve Francii nikdy nevyšlo slunce, ale příběh vypráví naprosto strhující. A o to tady jde.
Trailer Jana Žižky zatím slibuje akční řežbu, ve které stane Jan Žižka proti Rožmberkovi. Kromě toho angažoval Petr Jákl i řadu herců zvučných jmen. Ben Foster ztvární hlavní roli Žižky a vypadá to, že roli hejtmana zvládá. Co do slávy jej ale zastiňuje geniální britský herec Michael Caine. V českém snímku hraje fiktivní postavu Boroše. Měl by to být poradce krále Václava IV. (tohoto hraje Karel Roden) a jeho pravá ruka. Nechybí ani z Tarantinových filmů známý Til Schweiger v roli pána z Rožmberka. (To je od Petra Jákla docela odvážnél, protože představitele jednoho z nejmocnějších a nejváženějších českých šlechtických rodů bude hrát Němec 🙂 )
Co se herců týče, můžeme si jen libovat, tak doufejme, že scénář bude dávat smysl. Snímek se sice chlubí, že je založen na skutečných událostech, ale všichni moc dobře víme, jak to s takovými proklamacemi bývá.
Nikdo neví, co dělal Žižka zamlada
Petr Jákl a jeho spolupracovníci si ke zpracování vybrali naprosto ideální část Janova života. Jak režisér tvrdí, jeho film pokrývá zrození hrdiny, čili takový řekneme origin story strategického génia, který porážel na hlavu katolická vojska, kdykoliv proti němu vytáhla.
Bohužel, o Janově životě před velkolepým vstupem na scénu světového dění dne 30. července 1419 při první pražské defenestraci víme jen velmi málo. Důvod?
Žižka byl nýmand. Jak uvádí historik Petr Čornej, Jan se narodil asi v roce 1360 v jižních Čechách do rodiny nižšího šlechtice. Cit ani chuť pro hospodaření neměl, a tak se záhy ocitl bez groše. Na 20 let zcela zmizel z pramenů a posléze nabídl svůj meč a bojový výcvik Matěji Vůdci, kterého si najali páni z Kunštátu a Bítovští z Lichtenburka, aby škodil na Rožmberských statcích.
Žižka (mimochodem, přídomek Žižka odkazuje na jeho vadu zraku) tedy po většinu svého života nebyl nijak váženým generalisimem, ale prostým námezdním žoldnéřem, který neváhal loupit, krást a možná i vraždit.
Je poměrně zajímavé, že když rozprášili družinu Matěje Vůdce, Jan získal od krále Václava IV. milost. Meč na hřebík ale nepověsil. Opět se nechal najmout do bojové skupiny, kterou vedl Jan Sokol z Lamberka. Spolu s ním odjel do Pobaltí, aby tam bojovali proti řádu německých rytířů. Je tedy možné, že se Jan Žižka připojil i do slavné bitvy u Grünwaldu, kde germány na hlavu porazila vojska polsko-litevské koalice vedená polským králem Vladislavem II. Jagellonským a litevským velkoknížetem Vytautasem.
Jan po bitvě u Grünwaldu a návratu do Čech překročil padesátku, což v pozdním středověku začínal být opravdu požehnaný věk. Na stará kolena se bývalý lapka a žoldák stal dveřníkem na dvoře českého krále Václava IV. To byl výrazný společenský vzestup. Funkce u dvoru znamenala prestiž i životní zajištění. Díky tomu se Jan dostal také do centra politického i kulturního dění, byl svědkem vzestupu přívrženců Jana Husa a v novém učení kališníků našel nejen zalíbení ale dokonce smysl života.
Dlužno podotknout, že se řada tehdejších kazatelů tvrdila, že konec světa nastane už v roce 1420, takže se nemůžeme divit, Jan tváří tvář nadcházejícímu poslednímu soudu chtěl urovnat své věci s Bohem. Proto se stal tak horlivým kališníkem, dnes bychom mohli říci i fanatikem, kterého se báli nejen všichni katolíci, ale i sami husité. Ale to už je jiný příběh. Vraťme se k filmu.
Slabý zeman proti silnému pánovi
Děj filmu se bude odehrávat přesně v těch prameny nepodchycených žoldnéřských letech Jana Žižky, kdy si jako námezdní bojovník vydělával na chleba mečem. Distributor o filmu napsal: „Přední magnát v zemi, pan Jindřich z Rožmberka, pohlcuje dvorce svobodných zemanů jeden po druhém. Ale jeden z nich se mu postaví, jeho jméno je Jan Žižka.“
Inu, z těchto řádků už můžeme vycítit rozpor se skutečností. Jan Žižka se pravděpodobně nevzpíral útlaku šlechtice. Naopak spíš na rožmberských statcích řádil jak liška v kurníků a hrdinou by měl být ten, kdo nájezdníky Žižkova typu našel a pobil nebo pověsil…
Nicméně, z anotace můžeme cítit náznak příběhu a jednoduché rozdělení stran – Rožmberk špatný, Jan Žižka hodný. Jan bude jedním z těch svobodných zemanů, jejichž půdu pohlcuje zlý Rožmberk. Budoucí kališnický vojevůdce bude dlouho stát na straně slabších a prohrávajících, než zmobilizuje dostatek bojovníků a projde si dost útrapami, aby to pak všem natřel.
To už ostatně naznačuje trailer. Na vteřinu se tam mihnou sedláci s dřevcovými zbraněmi na bojovém voze, je tam slyšet motivační řeč povzbuzující spolubojovníky k vyšším bojovým výkonům i ta prosba o odpuštění na začátku traileru napovídá, že to bude ten zlom, kdy Žižka začne fakt bojovat.
V kinech nás tedy čeká pravděpodobně velmi tradiční příběh o boji slabšího proti silnějšímu. Tento koncept sice není vůbec originální, ale stále funguje velmi dobře. Jákl přiznává, že mu inspirací pro Jana Žižku byl i velkofilm Statečné srdce. Tu podobu tam můžeme vidět naprosto jasně a zřetelně – mocný šlechtit utlačuje svobodné muže, jednoho nakrkne fakt moc a ten se proti němu postaví. Funguje to úplně stejně a je jedno, zda se děj odehrává na skotské vysočině nebo v české kotlině.
Dva podivné názvy filmu
Soudě podle traileru, který se skládá převážně z bojových scén, se Petr Jákl nebude snažit o nějakou soudobou aktualizaci Jana Žižky, ale využije jen jeho slavného jména, aby odvyprávěl sice generický, ale doufejme divácky uspokojující příběh plný napětí, soubojů a epických proslovů.
Dlužno však podotknout, že snímek už nyní má dva názvy. Pro tuzemské publikum půjde do kin jako Jan Žižka s jasným cílem nalákat na notoricky známé jméno z české historie české diváky. V zahraniční se však bude promítat jako Medieval, neboli po našem – Středověk. Proboha proč?
Petr Jákl argumentuje tím, že Žižku za mořem neznají a argumentuje naprosto správně. Americkému trhu, na který jasně cílí, je nějaký Žižka úplně ukradený, ale na druhou stranu tak obecný název „Středověk“ taky dvakrát nezaujme. Je naprosto plytký a Žižka se v něm naprosto ztrácí. (Srovnejme například s vynikajícím dokumentem/filmem Ať zařve lev – z toho názvu cítíme napětí i jemné vlastenecké chvění.) Jít do světa jen s prostinkým „Středověkem“ je docela krátkozraké a plytké, bezvýznamné označení nedělá snímku zrovna dobou reklamu.
(Kdybychom chtěli o Jákla rýt, tak je na místě se zeptat, jaký středověk to má na mysli? Má-li film odrážet dobu, kdy se děj odehrává, tak jelikož tam vystupuje Žižka, musí se to přejmenovat na Pozdní středověk. 🙂 )
Z historického hlediska film nebude přesný. To už nyní víme naprosto s jistotou. Jestli ale Jan Žižka bude špatný film, na to si budeme muset počkat až do září. Já osobně se velice moc těším.