Muži v Černém: Globální katastrofa poster

Země je znovu v ohrožení, tentokrát mimozemšťany, kteří se neštítí ničeho. A tak se na jejich lov vydává zvláštní duo Agent H (Chris Hesmworth) a Agentka M (Tessa Thompson). Podaří se jim nemožné a zvítězí?

Muži v Černém Tessa a Chris Muži v černém musí chránit nejenom New York, jenž je jejich základnou, ale taky celou zeměkouli. Tudíž je jasné, že mají základny po celém světě a musí se starat nejenom o bezpečnost lidí, ale taky mimozemšťanů. Právě oni se naučili cestovat na planetu, jako kdyby byla turistickou destinací. Jenže to není jejich jediný problém, a tak je agent H poslaný zničit mimozemšťana, s kterým se setkají vůbec poprvé. Největší hrozbou je to, že tenhle ufoun na sebe umí vzít podobu všech lidí na planetě a neštítí se ničeho.

Novinkou Mužů v černém je, že se film neodehrává jen v New Yorku, ale třeba v takovém Maroku, Londýně, Paříži. I to odlišuje Globální hrozbu od předchozích snímků. Honiček je tu víc než dost a ani o záporáky není nouze. Celkem změnou je, že ženy „povýšily“ a už nejsou jenom záporačky a infiltrovaly se do řad Mužů v černém.

Ne vždy je to dobře a místy divákovi do očí bijící politická korektnost vadí. Chápete, co tím chtěl režisér říct, dává vám smysl, i to, jak se tam agentka M dostala, ale… upřímně, co si budeme povídat, to je asi stejně logické, jako kdyby se do řad mušketýrů přidala ženská.

Muži v Černém Pjesa

Tessa Thompson je velmi zvláštní herečka. Některé scény zvládla perfektně, třeba střetnutí a vtipné rozhovory s Pjéšou. Jsou okamžiky kdy jsem měla problém Thompson její roli věřit. Prostě většinu času deklamuje to, co ji předepsali.

Výše jsem se zmínila o Pjéšovi (Kumail Nanjiani). Tento mini tvoreček je poslední přeživší mimozemšťan své rasy, jehož poznali při svém pátrání. Tahle úžasně dokonale digitálně udělaná postavička zaujala víc než hlavní hrdinka. Je živý, vtipný a perfektně reaguje na hlavní hrdiny. Jeho úkolem je chránit jeho královnu, v tomto případě agentku M, jíž složil slib věrnosti po smrti své královny.

Kdo nezůstává pozadu je agent H a Velké T (Liam Neeson). Mezi nimi scénáristé vybudovali zvláštní rodinný vztah, který si přiznají až na samém konci cesty. Je zvláštní vidět Neesona v téhle rovině. Pro něho se jedná o dost netypickou roli, které se ujal se ctí. Co zaujme diváka na první pohled je vestička, kterou nosí a jež je pro Muže v černém hodně zvláštní.

Muži v Černém Tessa

Velmi zajímavou částí filmu je ta sekvence, kdy se agentka M, v té době ještě pod jménem Molly drží své představy o tom, že ve vesmíru nejsou sami. A to ji stojí posměch přátel a rodiny a nejednu peripetii. Ale ani tak se nevzdává a vytrvá. Líbila se mi její naivita, kdy se konečně dostala do centrály MVČ a myslela si, že si ji nikdo nevšimne.

Scéna, kdy sjíždí výtahem dolů, s údivem si prohlíží svoje vysněné místo a najednou sjede jinam, než zamýšlela, byla hodně vtipná. S tou její naivitou měl divák problém většinu času. Sice ho fascinuje agentčino odhodlání a vytrvalost, ale zároveň irituje určitá samolibost ve stylu: „Jsem dokonalá, zvládla jsem to a na mou lež nepřišli.“ Ale nakonec se ukáže, že tahle její vlastnost není úplně k zahození. Má totiž podezření, že v řadách MVČ je dvojitý agent. Pokud by to byla pravda, tak by to bylo pro organizaci katastrofální.

Muži v Černém Liam a Chris

Lahůdkou jsou nikdy nekončící bitky s mimozemšťany a jízdy v nablýskaných autech, z nichž vždy vyskočí nějaká ta dobře ukrytá zbraň. Bavila mě scéna, kdy hlídají mimozemšťana Vanguse, který je uvězněný v rozbitém autě. Agent H a agentka M stojí uprostřed opuštěné silnice, zabarikádování zničenými auty. A padají hlášky: „Zatáhni za boční zrcátko.“ Udivená agentka M vytáhne z bočního zrcátka zásobárnu zbraní. A takhle to pokračuje celou bojovou scénu. Nejednou vám tyhle gagy vyčarují na tváři úsměv.

Aby toho všeho nebylo málo, tak agent H má svoji řekněme temnou minulost. Ta se projeví v podobě obchodnice se zbraněmi, trojruké mimozemšťanky Rizy (Rebecca Ferguson). Tahle ženská vás do svého příběhu vtáhne strašně rychle, a i když je tzv. „zlá“, stejně ji fandíte, aby aspoň přežila.

Muži v Černém all Řekněme velmi neobvyklé bylo i to, že hlavní hrdina měl milostný poměr s návštěvníky z vesmíru. Někdy dobrovolně, jindy si to žádala situace. A právě Riza je připomínkou jeho života mimo Muže v černém. Agent H má totiž tendence porušovat pravidla a zatím se mu daří unikat trestu. A využívá k tomu svoje charisma, krásnou postavu a neuvěřitelně podmanivý úsměv.

Celkově jsou Muži v černém: Globální hrozba krásnou vzpomínkou na staré dobré časy. Tento díl ukazuje, že svět se mění, a že změny čekají i tuto organizaci chránící zemi. Když jste v kině, tak si užíváte nejenom občasné odkazy na předchozí snímky, ale i souboj efektivních bitev plných nových zbraní, aut a světelných efektů. Ale hlavně se kocháte neustálými střety mimozemšťanů s lidmi.

Když si MVČ: Globální hrozbu shrneme, tak dodrželi to, co slíbili. Velký letní blockbuster, na který můžete vyrazit se svoji partou kamarádů a slušně se u toho pobavit. Nečekejte v tom nic světoborného. Dámy mají jako bonus Chrise Hesmwortha a pánové krásná auta a spousty naleštěných zbraní. Takže každý si zde najde něco, jen si musíte uvědomit, že je to oddechový film, kde nemusíte nic řešit. Ono taky hledat logiku ve filmu o mimozemšťanech žijících na naší malé zemičce je celkem zbytečné.

Muži v Černém: Globální katastrofa

Režie: F. Gary Gray

Hudba: Danny Elfman, Chris Bacon

Scénář: Art Marcum, Matt Holloway

Hrají: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Liam Neeson, Rebeca Ferguson, Laurent Bourgeois, Larry Bourgeois, Kumail Nanjiani, Rafe Spall a další