Mortal Kombat cover
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Mortal Kombat jako reboot legendární herní série nabízí hodinu nudného děje a 20 minut epesních soubojů. To je hodně špatný poměr, který stačí maximálně na hodnocení: „Hmm, dobrý.“

Mortal Kombat 2
Zdroj: Sega

Když se v roce 1991 pouštěli programátor Ed Boon a designér John Tobias do vytváření alternativy vůči tehdy extrémně populárnímu Street Fighteru, ještě netušili, jaký herní kult právě vytvářejí.

Série Mortal Kombat se z arkádových herních mašin přesunula do počítačů i konzolí a v roce 2019 už vyšel jedenáctý díl hry, kde si elektroničtí bojovníci vedení tlačítky hráčů dávají vzájemně po ústech.

Jedenáctý Mortal Kombat se navíc blýskl médii jako skutečně extrémně krvavá podívaná (ne, že by ty předchozí díly byly nějak jemné), kde autoři nešetřili ani krví ani nápady při vymýšlení fatalit, tedy závěrečných poprav protivníka, když jeho health bar klesne na nulu.

Ostatně, právě fatalitami herní série proslula a staly se jejím identifikačním znakem.

První filmový pokus o převedení bojovky na plátna kin nastal již v roce 1995 a byl z toho přinejlepším průměrný film. Druhý díl pak už byl, slušně řečeno, katastrofa. Mizerné počítačové efekty, slabé herní výkony, kostrbatý scénář a pár bojových scének, které se odehrávají v laciném prostředí.

Od posledního velkého pokusu o zfilmování hry Mortal Kombat uběhlo téměř čtvrtstoletí a na kvalitě adaptace se nic nezměnilo.

Nový snímek Mortal Kombat je prostě průměrná podívaná, která sice nedosahuje úrovně špatnosti druhé filmové adaptace, to bychom ji křivdili, ale současně není ani snímkem bůhví jak světoborným a mnohdy ani zábavným.

Prvek očekávání následuje prvek zklamání

Mortal Kombat 3
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Příběh filmu, který kvůli pandemickým opatřením šel rovnou na stream služby HBO Max, začíná naprosto jedinečným střetnutím Scorpia a Sub-Zera kdesi ve feudálním Japonsku.

Ostatně, tato část snímku se dostala na Youtube jako součást poslední propagace filmu a dlužno podotknout, že to je opravdu vynikající podívaná.

Herecké výkony strhují pozornost i emoce, souboj je napínavý a divák do poslední chvíle doufá, že jeho oblíbenec vyhraje. Divák začíná doufat, že film bude hlavně o boji… Jenže pak pomyslná předmluva skončí a začíná se naprosto od nuly odvíjet samotný snímek, který jakoby s úvodními minutami neměl pranic společného.

Pryč je pečlivě budované napětí, drama i herecké výkony. Najednou se před zraky diváků odehrává naprosto tuctový, nezáživný a plochý film, u kterého strašně rychle přichází nuda i zklamání.

V příběhu sice vystupují notoricky známé postavy, jenže scénář je tak bestiálně neoriginální a plochý, až máte chuť jej začít posouvat na akční pasáže. Děj je neskutečně lineární a režisér Simon McQuoid s přehledem dělá jednu začátečnickou chybu za druhou.

Mortal Kombat 4
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Neořízne nudou zavánějící vysvětlující pasáže a postupně klade jednu informaci za druhou, jako během hodně nudné hodiny dějepisu.

Žáci sice tuší, že na konci by mohlo být zajímavé video, ale musejí předtím přetrpět hodinový výklad.

Několik bojových scén sice nakrátko zaplaší pomalu letargii, ale jsou krátké, mizerně sestříhané a film po jejich odeznění opět upadá do stále pomalejšího a pomalejšího tempa, kde herci předvádějí jen opravdu vlažné výkony.

Absolutně klouže po povrchu

Hlavního hrdinu v původní hře nehledejte. Tvůrčí tým vytvořil pro potřeby filmu úplně nového bojovníka jménem Cole Young, který začíná jako nejistý válečník, jenž musí nejprve začít věřit v sám sebe, aby mohl věřit ve vítězství, jenže…

Jenže prostě tenhle příběh ve filmu absolutně a totálně chybí. Ano, Cole má rodinu, kterou chce chránit, má nějakou minulost, se kterou se nevyrovnal a také má hodně zajímavé předky, ale tohle všechno ve filmu jen tak leží ladem a divák to prostě vidí, ale vůbec už neprožívá.

Mortal Kombat 5
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Tato naprostá povrchnost se netýká jenom samotného hrdiny, který je až ostudně opomíjený. Platí to prakticky pro každý aspekt filmu.

Začneme-li herci, tak zbytek postav má na rozvinutí svého charakteru stěží pár minut, takže se omezí na notoricky známé pózy bojovníků ze hry, pár vět v dialogu a odehrají si jeden až dva souboje na pěsti, než je scénář odpraví nebo prostě a jednoduše odloží na vedlejší kolej.

Stejně dopadl i samotná svět, kde se děj filmu odehrává. Základní dějový rámec kopíruje hru, takže existuje jakýsi turnaj Mortal Kombat, kde vybraní bojovníci sváděj boje na život a na smrt a když Země prohraje v tomto turnaji, obsadí ji síly temna.

Nemůžu uvěřit jak takhle jednoduchou věc, kterou hra podává zábavnou formou v pár minutách, dokázal scénáristé Greg Russo a Dave Callaham natáhnout na jednu hodinu a ještě z toho prakticky nic neříci!

Film skáče z našeho světa do cizího, kde se pohybují nějaké postavy, pak se střihem zase vracíme zpět na Zem do pouště, protože očividně na lidnatější lokalitu pro natáčení nebyly peníze. Postavy mluví, ale v záplavě naprosto jalových vět téměř zapadá i to základní, co mají divákovi sdělit, aby pochopil, kdo s kým a proti komu.

Chybí samotný Mortal Kombat!

Mortal Kombat 6
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Víte, proč tu tak dlouze a vehementně nadávám nad filmem, který má být očividně nenáročnou vizuální mlátičkou a po jednoduché zábavě požaduji nějakou příběhovou kvalitu?

Protože já tu jednoduchou mlátičku chtěl taky!

A filmaři mě místo toho nutí koukat na hodinu absolutně nezáživné ukázky špatné scénáristické práce, abych pak byl svědkem závěrečných pár desítek minut velmi slušných, ba dokonce parádních, bojových scén.

Já chci víc! Od filmu, který má v názvu v podstatě synonymum pro souboj, čekám především souboje, které propojí nějaká věta či dvě vysvětlující příběh. Nový Mortal Kombat neobsahuje ani třetinu toho, co by měl. Vždyť on vlastně neobsahuje ani samotný turnaj!

Nabízí hodinu jalového žvanění, která ubírá stopáž bitkám, na kterých je znát, že by mohly být delší, dramatičtější a výrazně zábavnější, ale nezbývá na ně čas a pravděpodobně ani budget.

Po grafické stránce nelze snímku nic vytknout. Rozhodně nevypadá lacině, digitální triky jsou ucházející, atmosféra jednotlivých soubojových lokací připomíná herní prostředí, takže v momentě, kdy film začne vypadat jako hra, je skutečně zábavný.

Mortal Kombat 7
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Bojovníci předvedou všechny své triky, pronesou legendární hlášky a nechybí ani drsné „Get over here!“

Dojde i na pověstné fatality, které ale fakticky nejsou ani zdaleka tak krvavé, jak se tvůrci filmu v rámci zvýšení hypu snažili vyvolat.

Lži o krvavém ratingu

Ano, film má hodnocení R, takže tu a tam z těla vystříkne krev a jednou dokonce dojde na jemně nechutnější zakončení boje „cirkulárkovým kloboukem“.

Slova režiséra Simona McQuoida, že reboot filmu Mortal Kombat posune rating R na hranici limitu, však byla naprostá lež. Nebo ten člověk dosud jen koukal na My Little Pony, takže mu každé větší krvácení přijde jako strašný masakr. Jestli jsem to dobře počítal, ve filmu jsou takového „násilné“ scény tři a to ještě udělané tak, aby „nebyly tak násilné“.

Flawless victory? Ani náhodou

Mortal Kombat 8
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Stojí tedy nový Mortal Kombat za houby? Nestojí, ale je to přesně jeden z těch filmů, který je zároveň mizerný i ucházející natolik, že ho prostě nemůžete odsoudit jako úplnou ztrátu času.

Bojové scény se povedly, užijete si u nich pár minut fakt dobré zábavy.

Ztvárnění postav bojovníků také zaslouží pochvalu, jsou svým předobrazům podobné, hlavně ta temná část ansáblu, a když je filmaři nechají dělat to, co mají – bojovat, je to potěcha pro oko.

Jenže ve zbytku filmu budete muset přežít naprosto jalový děj (a to jalový i na adaptaci naprosto triviální počítačové hry) a zážitek bude kazit i naprosto neschopný střih, který spolehlivě dobije poslední náznaky napětí, jež byly scény schopny vyprodukovat.

Mortal Kombat 9
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Reboot Mortal Kombatu brzy zapadne do průměru filmové tvorby a za chvilku už si na něj ani nevzpomeneme.

To první díl z roku 1995 měl aspoň řádně chytlavou úvodní písničku. Tady ji zkusili napodobit, a vyšla jim z toho jen jakási sípavá kopie.

A my, diváci, zatím můžeme dál čekat na opravdu skvělou adaptaci počítačové hry.

Mortal Kombat

USA / Austrálie, 2021, 110 min

Režie: Simon McQuoid

Scénář: Greg Russo, Dave Callaham

Kamera: Germain McMicking

Hudba: Benjamin Wallfisch

Hrají: Jessica McNamee, Ludi Lin, Hirojuki Sanada, Joe Taslim, Tadanobu Asano, Mehcad Brooks, Josh Lawson, Chin Han, Lewis Tan a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
50 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
mortal-kombat-nejnovejsi-filmove-zpracovani-legendarni-videohry-ve-kterem-bohuzel-chybi-samotny-mortal-kombat+ souboje + ztvárnění postav + prvních sedm minut filmu + ucházející CGI triky - jalový děj, který klouže po povrchu a zdržuje od soubojů - mizerný střih - režisérské chyby - „eRková“ krvavost k smíchu