Matrix Resurrections cover
Zdroj: Warner Bros.

Do kin se po téměř dvaceti letech vrací kult. Vyvolený Neo znovu vstupuje do Matrixu, aby znovu bojoval proti nadvládě strojů a osvobodil svoji životní lásku Trinity. Geniálně napsaný scénář s brilantními dialogy, který bohužel sráží k zemi průměrný vizuál, slabá akce a katastrofický střih.

Kult Matrix

V obrovském moři filmů, které každý rok vznikají, se jednou za čas objeví počin, který se stane kultem a získá si okamžitě obrovskou základnu fanoušků. Jedním z takových filmů byl i legendární Matrix, který v roce 1999 vyrazil dech všem divákům po celém světě a instantně se stal filmovým hitem, který navždy změnil světovou kinematografii.

Matrix Resurrections 1
Zdroj: Warner Bros.

Bratři Wachowští, toho času ještě muži, ukázali, že mají koule jako nikdo jiný a divákovi naservírovali monumentální akční jízdu s neobvyklým společenským přesahem.

Matrix byl filmem, který v té době neměl obdoby. Povýšil akční sci-fi film na umělecké dílo, které i přes všechnu svou dynamičnost a hromadu nadčasových akčních scén přineslo v akčním žánru něco nového a neotřelého, a to nejenom po technologické stránce a originalitě akčních scén, ale i po stránce filozofické.

Matrix se pyšnil hlubokou myšlenkou, která diváky nutila přemýšlet nad jednotlivými dialogy a scénami filmu, a společností rezonovala ještě velmi dlouho, a rozbořil tak předsudky vůči akčním filmům.

V následujících letech pak bratři přinesli ještě dvě pokračování. Spousta fanouškovské základny považovalo tento tah za zcela zbytečný, protože první Matrix fungoval na výbornou jako samostatný film. Na druhou stranu svět Matrixu je tak zajímavý, že většina fanoušků další filmy uvítala.

Druhý Reloaded sice brutálně vysoko nasazenou laťku prvního dílu nepřekonal, nicméně i tak se jednalo o skvělý film, který opět dokázal přinést něco nového a akční scény posunout ještě dál.

Ať už šlo o tou dobou nejdelší filmovou auto honičku vůbec, která diváky zarazila do sedaček, nebo o naprosto skvostně a přehledně natočené akční scény, v čele se soubojem Nea s Agentem Smithem. Tahle scéna se nezapomenutelným způsobem zapsala do pamětí všech fandů akčních filmů a zůstane tam jako jedna z nejlepších filmových scén, které kdy vznikly.

Matrix Resurrections 2
Zdroj: Warner Bros.

Třetí díl zvaný Revolutions už bohužel kvalitou znatelně zaostal za svými dvěma předchůdci a fanouškovskou základnou se tenkrát neslo spíše zklamání. Završil ale celkem slušně celou filmovou trilogii a stále zůstalo mnoho diváků, kteří považují třetí díl Matrixu za alespoň dobrý.

Příběh se uzavřel a nikdo už nikdo už nedoufal, že by mohl ze světa Matrixu vzniknout další film. Ono to hlavně nebylo ani potřeba, protože příběh Vyvoleného byl uzavřen a trilogie tak byla dokončená a vesměs pochopitelná.

Jak už jsem výše zmiňoval, svět Matrixu je svět nekonečných možností a skrývá se v něm mnoho příběhů a tajemství. Na přelomu tisíciletí tak vyšla ještě skvělá sbírka animovaných příběhů Animatrix, která skvěle doplnila a rozšířila stávající univerzum. Zároveň také vyšla počítačová hra, která si ihned našla mnoho fanoušků.

Jenže pak nastalo ticho po pěšině a žádné další dílo ze světa Matrixu už nespatřilo světlo světa. Přes patnáct let nebylo o této kultovní značce slyšet. Wachowski brothers se mezitím proměnili na Wachowski sisters a natočilo několik dalších filmů. Některé lepší a některé…no některé horší. O Matrixu se ale nemluvilo, a když na něj přišla řeč, tak se celkem mlžilo.

Až před dvěma lety se objevila informace, že se přeci jen Neo s Trinity vrátí ve čtvrtém pokračování. Okamžitě pak internet zaplavily živé diskuze, zda to není zbytečné a zda by se neměla tato značka nechat odpočívat na kultovním statusu. Ve vzduchu totiž visela možnost monumentálního průšvihu.

Matrix Resurrections 3
Zdroj: Warner Bros.

Jenže člověk míní a studio mění.

Neuběhlo moc času a začalo se s přípravami. Kvůli tvůrčím neshodám se ale scénáře a režie ujala jen Lana Wachowski a do rozjetého vlaku nenaskočil ani Morpheus Laurence Fishburne, ani ikonický Hugo Weaving, který ztvárnil Agenta Smithe. To samozřejmě vyvolalo mnoho otázek a co hůř – mnoho pochybností.

Když spatřil světlo světa první trailer, pochybnosti se ještě prohloubily. I když ukázal několik zajímavých věcí, tak si z něho člověk na zadek neposadil. Očekávání proto opadala a čtvrtý snímek ze světa Matrixu se vyhlížel spíše s opatrností.

Druhý trailer byla však úplně jiná liga. Fantasticky sestříhaný a plný zajímavých věcí a událostí znovu rozdmýchal vášně a očekávání a vypadalo to, že Matrix Resurrection bude přeci jen vánoční dárek jaký si všichni filmoví fandové zaslouží.

Finální výsledek pak zůstal někde přesně mezi oběma trailery.

Matrix Resurrection je film, který bude bavit a potěší fanoušky, díru do světa ale určitě neudělá a bylo by s podivem, kdybychom se ještě někdy dočkali dalšího pokračování.

Zpátky v Matrixu

Matrix Resurrection je velmi těžké hodnotit, protože buď přijmete pravidla vyprávění a bude se vám film líbit a užijete si ho, nebo pravidla nepřijmete, a potom budete po zhlédnutí filmu naštvaní a zklamaní.

Matrix Resurrections 4
Zdroj: Warner Bros.

Thomas Anderson v podání sice stárnoucího, ale stále proklatě charismatického Keanu Reevese, je zpátky v Matrixu. Pracuje společně se svým šéfem/společníkem ve společnosti, která se zabývá vývojem počítačových her a světe div se, jejich největším hitem byla herní trilogie Matrix, která mapuje první tři díly filmového Matrixu.

Thomas Anderson dochází ke svému terapeutovi na sezení, který se Thomase snaží zbavit utkvělých představ, že žije v počítačové simulaci. Postupem času začne pomalu, ale jistě přicházet na to, že věci nejsou tak jak se zdají a monotónní život, opravdu nemusí být realita.

Po sledu událostí zažívá Thomas „deja vu“ a postupně se během scén, které už jednou zažil, začne opět probouzet z Matrixu do reálného světa.

Tam zjišťuje, že ode dne kdy porazil stroje, uběhlo dlouhých 60 let a všichni, které znal, ho měli společně s Trinity dávno za mrtvé.

Počáteční šok, že se toho jeho vítězstvím a obětováním zase tolik nezměnilo vystřídalo překvapení, že se část strojů vzbouřila a spojila se s lidmi. Společně pak vytvořili Io – město, které nahradilo Sion a ze kterého vedlo lidstvo svou válku s proradnými stroji.

Neo ale tentokrát nebude bojovat o záchranu lidstva, protože to si vede samo o sobě docela dobře, ale čeká ho záchrana jeho pravé lásky Trinity. Nejprve ale musí najít sám sebe.

To by bylo bez spoilerů asi tak všechno, co se dá k příběhu říct, aniž bych vás o zážitek neochudil prozrazením detailů.

Matrix Resurrections 5
Zdroj: Warner Bros.

Jak vykrást sama sebe

Čtvrtý Matrix je spíše než velkolepým akčním sci-fi spektáklem, takovým akčním sci-fi romantickým filmem pro muže, kdy se s trochou nadsázky dá říct, že kromě brutálnímu výsměchu Hollywoodu a jeho nátlaku na sequely, je hlavní myšlenkou filmu motto „láska hory přenáší“

Lana Wachowski bohužel ztratila výše zmíněné „koule“, a nedokázala divákům dodat opět revoluční a sebejistý akční velkofilm, který by opět změnil dějiny kinematografie.

Nicméně ale k jistému vývoji u Lany Wachovski došlo. Vyspěla totiž ve scénáristické práci a napsala naprosto geniální scénář, který je okořeněn místy až brilantními dialogy. Tento fakt je bohužel srážen k zemi vizuální stránkou, slabou akcí a bídným střihem, který pak hlavně v poslední třetině filmu celý Matrix Resurrection úplně zabíjí.

První dvě třetiny jsou naprosto skvostnou esejí o kultu Matrix a ohlédnutí se za světem Matrixu, který ukáže divákovi známé scény i z jiných perspektiv. Z filmu přímo čiší výsměch Hollywoodu a nátlaku na ždímání úspěšných značek dalšími a dalšími sequely.

Matrix Resurrection je doslova narvaný různými odkazy na původní filmy, ale nejenom na ně. Dokáže si dělat velmi trefnou satirickou legraci ze stávající společenské situace a svou bravurní sebeparodizací ukazuje svět Matrixu v úplně jiném světle.

Matrix Resurrections 6
Zdroj: Warner Bros.

Tento styl vyprávění, a hlavně jeho provedení, je velmi inovativní a je to v podstatě jedinou originální a nevídanou věcí, kterou nám poslední Matrix nabídl. Bohužel právě tato věc se ne každému divákovi bude líbit a Wachovské vykrádání sebe sama nebude pochopeno.

Faktem ale zůstává, že se jedná o ojedinělou věc, kterou už asi pravděpodobně nikdy neuvidíme a která opět změnila pravidla hry.

Revoluce se nekoná

Původní Matrix svým přístupem k bojovým a akčním scénám změnil filmovou tvorbu, a proto bylo podobné očekávání i od dílu čtvrtého.

Očekávání se nejenom že nenaplnila, ale zůstala daleko předaleko za očekáváním. Keanu Reeves už bohužel stárne, a i přesto všechno co nám předvádí v Johnu Wickovi, v Matrixu působí při akci dost unaveně a zpomaleně.

Tento problém se netýká jen jeho, ale celého filmu. Akce působí nemastně neslaně a hlavní přednosti akčních scén z původních filmů, jako přehlednost, spousta zpomalených záběrů a přehršel originálních nápadů, vystřídal místy až frenetický střih, který dělal celkový dojem naprosto zmatený a nepřehledný. Celkově střih hlavně v poslední třetině filmu musel dělat nějaký diletant, protože byl až trestuhodně odfláknut.

Nečekejte tak žádné zázračné souboje, ani oslnivé akční sekvence.

Matrix Resurrections 7
Zdroj: Warner Bros.

Bohužel tento smutný fakt podtrhuje i velmi slabý vizuál, který je místy horší než u původní trilogie. Což je velké zklamání, když vezmeme v potaz, že od prvního Matrixu uběhlo přes dvacet let. Člověk by čekal, že zrovna takový snímek jako Matrix posune úroveň zase o kousek dál. To se ale bohužel nestalo. Spíše udělal krok zpět. A to je převeliká škoda.

Staronová squadra

Do role Nea/Thomase Andersona se vrátil skvělý Keanu Reeves, se kterým prostě nemůžete šlápnout vedle. Jeho charisma a herectví je prostě skvělé. Bohužel ve snímku působí trošku unaveně a je strašná škoda, že si tvůrci nedali žádnou práci s tím, aby většinu času nevypadal jako John Wick. Což finálnímu dojmu ubírá trošku na kráse.

Do Matrixu se vrátila i skvělá Carrie-Anne Moss, která i po 20 letech všem ukázala, že je to pořád neskutečná kost a role Trinity je prostě její. Škoda jen, že nedostala více prostoru a to nejen v akčních scénách.

Z původního obsazení se pak vrátila jen Jada Pinkett Smith jako Niobe, která se stala generálkou a vůdkyní nového lidského odboje v Io. Tu museli v maskérně mučit dlouhé hodiny, protože ve filmu Niobe bylo už dost přes osmdesát let, a tak ji bylo potřeba pokaždé výrazně pozměnit vizáž.

Ve filmu je pak hned několik výrazných nových tváří.

Tou první je vycházející hvězda Jessica Henwick, kterou fanoušci mohou znát ze seriálu Iron Fist, kde si zahrála Colleen Wing. Pro roli Bugs se však změnila image na krátké fialové vlasy a pro mnoho fanoušků není na první pohled k poznání.

Matrix Resurrections 8
Zdroj: Warner Bros.

Bugs je kapitánka lodi, která se svou posádkou vyrazí s Neem za záchranou Trinity. Henwick si roli vyloženě užívala a hlavně v akčních scénách zářila. V podstatě její akční scény působily asi nejdynamičtěji z celého hereckého ansáblu. Ale sama to zachránit nemohla.

Dalším nováčkem je pak Yahya Abdul-Mateen II, který si ztvárnil počítačový program, který si sám uvědomil, že žije v simulaci a stal se z něj nový Morpheus.

Nový Morpheus je ve čtvrtém Matrixu velmi kontroverzní postava, protože velmi často působí velmi přehnaně a kolikrát je to až těsně za hranicí toho, co se dá ještě unést. Nicméně herecky Yahya překvapil a velmi odvážně napsaný charakter uchopil více než slušně.

V neposlední řadě se ve filmu představil i nový Agent Smith s tváří Jonathana Groffa. Agent Smith byl uvězněn v Matrixu společně s Neem, a když se Neo znovu probral do reality, osvobodil se i Agent Smith.

Smith však už není Neovou arcinemesis a jeho výkon byl velmi slušný. Prostřihy toho, jak mluví Groff a zároveň Hugo Weaving z původních filmů, jsou bravurně zvládnuté, až by se chtělo říct, že se mimiku musel Groff učit přímo od Weavinga.

Posledním, kdo si zaslouží být jmenován, je Neil Patrick Harris, který si zahrál Neova „terapeuta“. Jeho nezaměnitelný šarm je prostě neoddiskutovatelný a roli zvládnul s naprostým přehledem. Sice celou dobu čekáte hlášku „Suit up!“, která nepříjde, ale i tak se s rolí porval více než dobře. Navíc charakter terapeuta má ve filmu větší roli, než byste čekali, což je jenom dobře…

Matrix Resurrections 9
Zdroj: Warner Bros.

Celková chemie mezi herci vůbec není špatná, ale za původní trilogií i tak pokulhává. Nicméně vidět znovu Nea a Trinity na velkém plátně je skvělé a i po téměř dvaceti letech jim to stále funguje na výbornou.

Závěrem…

The Matrix Resurrection není špatný film. Zda bylo potřeba, aby vůbec vznikl je otázka na jiné místo a jiný čas. Je to typově film, který ještě nevznikl a jsem si jistý, že už ani nevznikne. Lana Wachowski popustila uzdu své scénáristické fantazii a v tomto směru odvedla skvělou práci.

Po režijní stránce už to bohužel bylo horší a je strašná škoda, že se nedržela věcí, které v původních dvou dílech tak dobře fungovaly. Kdyby nesklouzla bokem a zároveň napsala takto dobrý scénář a dialogy, byl by na světě další kult. To se bohužel nestalo a tak tu máme celkem slušné akční sci-fi, které ale bohužel neoslní, natož aby se dalo mluvit o dalším kultovním díle.

Čtvrtý Matrix je rozhodně lepší než jeho třetí předchůdce a je nakonec dobře že vznikl, a to pro mnoho různých důvodů. Nicméně očekávání nenaplnil a znatelně za nimi zaostal.

Když přistoupíte na pravidla hry, budete se bavit a zklamaní nebudete, ale také nebudete odcházet s pocitem, že jste byli součástí něčeho většího, což většina lidí která odcházela z kina v roce 1999 říct mohla.

K tomu všemu měl Matrix tu smůlu, že byl do kin vypuštěn hned týden po epickém Spider-manovi: No Way Home, který zničil kina a jako jediný film za poslední dva roky vydělal už přes miliardu. A to za pouhý jeden jediný týden. Proti takovému filmu se pak těžko v kině bojuje o diváky.

Matrix Resurrections 10
Zdroj: Warner Bros.

Za sebe mohu Matrix Resurrection jednoznačně doporučit, ale nesmíte jít do kina s očekáváním kvality prvního Matrixu. Resurrection má rozhodně co nabídnout, bohužel ho sráží horší vizuál a hlavně slabá akce s katastrofálním střihem.

Matrix Resurrections
USA, 2021, 148 min

Režie: Lana Wachowski

Scénář: Lana Wachowski, David Mitchell, Aleksandar Hemon

Kamera: Daniele Massaccesi, John Toll

Hudba: Johnny Klimek, Tom Tykwer

Hrají: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Yahya Abdul-Mateen II, Jonathan Groff, Jessica Henwick, Neil Patrick Harris, Jada Pinkett Smith a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
69 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
matrix-resurrections-keanu-reeves-se-vraci-v-pokracovani-kultovniho-filmu-s-dobrym-scenarem-a-uz-ne-tak-dobrym-provedenim-a-slabsi-akci+skvělý scénář a dialogy + Neo a Trinity + návrat do světa Matrixu - slabší akce - špatný střih - průměrný vizuál