Mandalorian, 2. řada cover
Autor: Walt Disney Studios

Na kanálu Disney+ vybuchla Star Wars bomba. Premiéru měl první díl druhé série Mandalorian a ruku na srdce, větší servis pro milovníky světa Hvězdných válek jsem ještě neviděl. Příběh sice není nikterak prudce originální ani překvapivý, ale neruší a slouží jako kostra, díky níž může režisér a scénárista John Favreau servírovat jednu věc ze Star Wars za druhou.

Mandalorian, 2. řada 1
Autor: Walt Disney Studios

Kompletnímu zážitku z Hvězdných válek už chybí jen ty světelné meče. Ne! Vlastně ne. Nechybí.

Seriál Mandalorian je ukázkou toho, že jde udělat zábavný počin ze světa Star Wars, aniž by v tom figurovali vesmírní kouzelníci, nevyřešené rodinné spory a záhadně se reinkarnující císaři.

Devátý film zanechal svět Star Wars v troskách a fanoušky pěkně nakrknuté.

Není proto divu, že po zhlédnutí první epizody seriálu Mandalorian koluje po internetu meme s ústřední postavou a nápisem: „Já jsem teď Hvězdné války (I am Star Wars now.)“ A má pravdu.

Seriál nabízí přesně to, co od tohoto žánru chceme – mimozemšťany různých tvarů popíjejících v baru pivo, blastery, co dělají „pew pew“ a příběh, který dává hlavu a patu. To přesně nabízí i nový Mandalorian.

Pokračování bez přestávky

Mandalorian, 2. řada 2
Autor: Walt Disney Studios

Po krátkém sumáři události prvních osmi epizod se rovnou na scéně objeví Mandalorian s levitující kolíbkou, kde trůní nejmilovanější plyšák na světě – baby Yoda.

Temné prostředí podsvětí neznámého města, které mimochodem funguje naprosto famózně, ale záhy John Favreau za tu vůbec nejikoničtější planetu celého světa Star Wars – Tatooine. Opět.

Bezvýznamná pouštní planeta hrála významnou roli nejen v původní trilogii, přeci jenom se tu z prostředí domorodých farmářů radikalizoval mladý Luke Skywalker a přidal se k teroristům… eh… Rebelům, jsem chtěl říct.

Vrátili se sem filmaři i ve Skryté hrozbě. Procházel se tu v první sérii i samotný Mandalorian a nyní se vrací tam, kde to diváci dozajista nejvíc ocení.

Mandalorian, 2. řada 3
Autor: Walt Disney Studios

Už první vteřiny na nové planetě ukáží, že si tu fanouškové budou opět opravdu užívat. Odkazy na kanonické filmy je celý padesátiminutový díl doslova narvaný.

Respektive, Favreauovi se podařilo je zakomponovat do příběhu přirozeným a nerušícím způsobem, takže tento díl vůbec nepůsobí jako procházka muzeem rekvizit z natáčení.

Naopak se tvůrcům seriálu daří budovat přirozený život na pouštní planetě v předaleké galaxii tak, jak jsme ji mohli jako diváci okusit v celovečerních snímcích. První průlet nad dunami, kde na banthovi sedí tusken, slouží jako takový malý předkrm.

A pak už se budete při koukání jen usmívat, jak se postupně objevují další a další známé věci – po písečných lidech se objeví opravářští droidi i motor z kluzáku, na kterém závodili ve Skryté hrozbě.

Mandalorian, 2. řada 4
Autor: Walt Disney Studios

Mluví se tu o sarlackovi, kteří sežral Bobu Fetta.

„Začalo to, když bouchla hvězda smrti, ta druhá hvězda smrti,“ popisuje jedna z postav události v městečku a filmaři přitom přehrávají záznam výbuchu ze Návratu Jediho.

Devátá epizoda Mandaloriana recykluje věci z původních filmů tak zuřivě a masově, až si po chvíli říkáte, jestli také uvidíte něco originálního. Tento díl je tak nacpaný nejrůznějšími detaily, že se kvůli nim dokonce skoro nedostává prostoru ani pro baby Yodu.

Ušatý plyšák neztratil nic se své roztomilosti, občas se podívá do kamery svýma hlubokýma očima, občas něco zakručí, ale tentokrát slouží opravdu jen jako mazlíček.

Jednoduchý galaktický western

Mandalorian, 2. řada 5
Autor: Walt Disney Studios

Příběh malinko vykrádá první sérii v tom, co tu má Mandalorian udělat, ale je to zpracované výrazně lépe a živěji. Pryč je bloumání prázdnou pouští.

Filmaři se poučili, nyní po pouští bloumají skupinky lidí, nicméně co se děje týče, tak má hlavu a patu. Žánrově je to jednoznačně western. Star Wars western.

Možná to zní divně, ale s propojením s tímto žánrem seriál silně koketoval už v první sérii, tentokrát nic nezastírá. Scénám už chybí jen šakalí vytí a hudba Ennia Morriconeho, abyste si pod mandalorianskou helmou nepředstavovali tvář Pedra Pascala ale Clitna Eastwooda.

Devátá epizoda s podtitulem The Marshal není ani tak prvním dílem nové série, ale více méně samostatnou povídkou, která obstojí sama o sobě, aniž byste potřebovali vidět předchozí díly. Tedy, asi jo, ale příběh je tak prostinký, že se v něm rychle zorientujete sami.

Mandalorian, 2. řada 6
Autor: Walt Disney Studios

Mandalorian pátrá po příbuzných mladého Yody a hledá i své rozprášené pobratimy.

Okolnosti zavedou naši nesourodou dvojici opět na Tatooine a tentokrát do zapadlého, od civilizace odděleného, prašného městečka.

Kovboj vstoupí do baru. Ostruhy zacinkají na podlahu baru. Ve dveřích se objeví šerif v podání Timothy Olyphanta. „Co tu hledáš, cizinče.“

Ne, teďka si nedělám legraci tím, že bych jakoby začal popisovat klasický western místo nového dílu Mandaloriana. Teď popisuji nový díl Mandaloriana. V té scéně nechybí ani notoricky známé plivátko u baru!

Mandalorian, 2. řada 7
Autor: Walt Disney Studios

Každopádně. Děj nového dílu opravdu neposlouží jako příklad rozvětvené příběhové kostry propojující několik dějových linek dohromady.

Je přímý jak osa z bodu A do bodu B, neuhne ani o píď nějakým odkazem či vedlější příběhovou nitkou.

Mandalorian jde a koná. Jeho činy podmalovává Ludwig Göransson údernou, houkavou a bubnující hudbou, na kterou si diváci již zvykli z minulé série.

Recyklace sama sebe

Což mě přivádí k otázce – je v tomto díle něco nového? John Favreau natočil padesát minut čisté esence Star Wars, ale ve své podstatě je to úplně to samé, co udělal v prvním díle první série (a pak i dalších). Mandalorian přijde do baru a něco se stane. Dokonce i zápletka je stejná.

Mandalorian, 2. řada 8
Autor: Walt Disney Studios

Ale ono to tak nějak nevadí. Seriál klade důraz na to, aby byl správně „hvězdoválkový“, aby se tam neustále něco dělo a aby příběh pochopili i ti úplně nejmenší diváci. A to se mu podařilo.

Čili ve výsledku se u padesáti minut nebudete nudit.

Diváci dostanou příjemnou zábavu, která nezakolísá a nezačne nudit nějakými prázdnými scénami. Ani nevadí, že dopředu víte, jak co celé dopadne.

Když už na scéně nejsou oblíbené postavy ani akce, tak alespoň zajímavé záběry podmalované emotivní hudbou. Čili devátou epizodu seriálu lze hodnotit jen kladně.

Mandalorian, 2. řada 9
Autor: Walt Disney Studios

Seriál Mandalorian v dalších dílech nabídne pravděpodobně stále to samé. Odkazy na původní filmy prokládané přestřelkami blasterů a baby Yodou. Přesvědčíme se o tom už 6. listopadu, kdy vyjde další díl.

Ale můžeme se jen a jen těšit, protože tvůrci seriálu získali ke spolupráci legendárního lovce vetřelců Michaela Biehna a také Rosario Dawsonovou, čili představitelku populární Ashoky Tano známou z kresleného seriálu Klonové války.

Aby ta fúze s filmovým světem Star Wars byla kompletní, tak už v titulcích této epizody jsme mohli zahlédnout jméno Temuera Morrison. To byl herec, který hrál Jango Fetta ve druhém prequelu Klonové války. Koho asi bude hrát v seriálu, co myslíte?

Mandalorian, 2. řada – 1. díl

Režie: Jon Favreau

Scénář: Jon Favreau

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Carl Weathers, Rosario Dawson, Michael Biehn, Temuera Morrison, Katee Sackhoff, Timothy Olyphant a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
mandalorian-v-druhe-sezone-definuje-nove-star-wars-pokracovani-serialu-zacalo-poradnou-nalozi-odkazu-na-puvodni-filmy-hvezdnych-valek+ jednoduchý děj + odkazy na filmy + kombinace s westernem + hudba - recyklace témat z první série - nevýrazný a snadno odhadnutelný děj