Mandalorian cover

Firefly ve světě Star Wars. Takhle nějak bychom mohli zmáknut recenzi na první díl toužebně očekávaného seriálu Mandalorian. První díl měl v úterý premiéru na kanálu Disney+. Stálo zrušení samostatného filmu Boba Fett ve prospěch prvního hraného seriálu ze světa Hvězdných válek za to? První díl neurazí, ale nadchne hlavně skalní fanoušky.

Pokud někoho zajímalo, jak vypadá prostředí vesmírné galerky ve světě Hvězdných válek, na kterou série filmů tu a tam odkazuje, tak na tuto otázku se snaží odpovědět tvůrci seriálu Mandalorian. Pamatujete si na hvězdný bar v Mos Eisley či smetánku okolo trůnu Jabba Hutta? Tak přesně v tomto světě se seriál odehrává.

Impérium padlo, přichází mír. No, jak kde

Mandalorian planeta Děj Mandaloriana začíná tři roky po událostech v kanonickém filmu Návrat Jediho, čili Impérium je svrženo a do předaleké galaxie se opět začíná vracet mír. Na okrajových planetách je to však celkem jedno a gauneři si dál žijí svůj život v šedé sféře. „Velké“ události ve světě Star Wars se do seriálu promítají jen velmi okrajově – prakticky jen na pár minut a pak rychle zmizí. Skvěle začne scéna, ve kterém se objeví imperiální stormtroopeři. Jejich kdysi bílé zbroje jsou otřískané a špinavé a oni se skrývají v ústraní. Pár scén ale naznačuje, že se to změní.

Zatím filmaři kladou důraz především na představení ústřední postavy – Mandaloriana.  Mandaloriané jsou převážně lidé, kteří tvoří uzavřené společenství a s okolním světem se jen neradí míchají. Jejich znamením jsou typické helmy, které nikdy neodkládají. Platí za vynikající bojovníky.

Mandalorian kostymy Všechno to se divákům filmaři snaží vměstnat do úvodní epizody a ještě nechat místo pro samotný děj. Je proto jasné, že nějaké odhalení Mandalorianů nehrozí a těch několik scén působí velmi uspěchaně. První díl hlavně představuje Mandaloriana jako lovce lidí.

Seriál nám toho pravda zatím neodhalil moc a na čtyřiceti minutách moc kouzlit nejde, ale i tak jde o velmi ucházející epizodu. Její kvalita ale příliš nenadchne.

Po vizuální stránce se Jon Favreau a jeho tým snažili naladit na vlnu osmdesátkových Star Wars a upřímně řečeno se jim to naprosto perfektně podařilo.

Mandalorian kulisy Filmařské umění pravda za tu dobu výrazně pokročilo, takže komparz už na hlavách nenosí nehybné gumové tváře mimozemšťanů, ale všichni ty „divné“ vzhledy a prapodivné tvary obyvatel předaleké galaxie krásně ožívají. To samé platí pro droidy, techniku či výstřely z blasterů. Proto je o to větší škoda, že na scéně skoro nic není.

Kulisy sice mají ten správný feeling, ale působí lacině. Na to, že na každý díl padlo průměrně 15 milionů dolarů, tak to není skoro vůbec vidět. Scény působí prázdně, odehrávají se především na poušti v pouštním zapadlém městečku, a to s minimálním komparzem.

Seriál poměrně věrně zachycuje atmosféru původní trilogie a s úctou v ní pokračuje. Což srdce skutečného fanouška dozajista ocení, včetně odkazů na filmovou sérii. Těch si laik nemůže všimnout, ale i přesto všechno mu zůstane fungující, vizuálně zajímavý (byť designově hodně zastaralý) sci-fi svět, kde se odehrává kovbojka.

Plochý, leč ucházející

Mandalorian bar Příběh prvního dílu není originální ani náhodou. A vlastně se o to scénárista Favreau ani nesnaží. V prvním dílu si předsevzal představit Mandaloriana v akci, tak mu k tomu napomohl zfilmováním klasické úvahy: „Co by asi tak mohl nájemný lovec dělat.“ A spolu s režisérem Davem Filoniem natočili naprosto klasickou westernovou scénu plnou těch nejprofláklejších klišé a začíná to scénou, jak pistolník vejde do baru.

V baru sice není mrtvý pianista, ale skupina rváčů, kteří to na stoického lovce odměn zkusí a on jim vysvětlí, proč má jeho „národ“, věčně ukrývající hlavu s kovové helmě, pověst tak drsných bojovníků. Funguje jim to jen tak tak.

Mandalorian easter egg Celý díl má prapodivně „tuhou“ atmosféru. Akce se v něm děje jaksi křečovitě, odtažitě, a to i když na scéně práskají blastery jako o život. Možná za to může naprostá ztuhlost a gumovost samotného hlavního protagonisty, kterému můžeme pohlédnout akorát tak do vnějšího průzoru jeho naprosto typické helmy.

Mandaloriana hraje, vlastně spíš mluví, známý herec z Hry o trůny Pedro Pascal, a když se pohybuje, trochu to vypadá, jako když mu do páteře přes rektum zavedli ocelový drát. Když k tomu připočteme fakt, že se tato gumová akce odehrává v dost prázdných kulisách, nadšení ze seriálu už zachraňuje jen fakt, že to jsou přece Star Wars!

Přístupné pro všechny, bohužel

Mandalorian hlavy Pár scén v traileru naznačilo, že by seriál mohl obsahovat trošinku více realističtějšího násilí či malinko krve. Přeci jenom helmy stormtrooperů napíchnuté na kůlech jsou docela slušným lákadlem. A jelikož se seriál odehrává na periferii především mezi zločinci, nebylo úplně beznadějné doufat. Jenže je třeba si uvědomit, že se to vysílá na kanálu Disney+. Seriál proto obsahuje jen násilí úrovně Star Wars, čili takovou demoverzi, která vizuálně hezky vypadá, ale po pár chvílích se omrzí.

Ve výsledku se tak před diváky ve čtyřiceti minutách odehrálo naprosto generické představení nájemného lovce, které obsahuje všechny klišé scény a hlášky, které taková postava dělat má. Kromě toho, že nájemný lovec má fakt epesní helmu a rád střílí blasterem od boku, se v ničem neliší od jiných kolegů z branže. Postava není v ničem výjimečná. Jeho interakce z okolním světem jsou úsečné věty v krátkých dialozích, kdy lovec lidí většinou odevzdá zakázku a vezme novou.

Mandalorian gun Seriálu chybí napětí, a i když se v něm střílí o sto šest, akce postrádá dynamiku. Divák se nemůže ubránit dojmu, že sleduje westernovou kovbojku ze 70. let, kterou jen filmaři zasadili do kulis Hvězdných válek.

Koukat se na to dá. To rozhodně. Mandalorian je sám o sobě dostatečně zajímavý a vizuálně atraktivní, aby udržel diváka u obrazovky. Na filmové fanoušky dýchne naprosto věrná atmosféra  původních Star Wars. Seriál má šanci, že se rozjede, přeci jenom to jsou Star Wars, jenže pokud bude druhý díl stejný jako první – čili absolutně bez šťávy či originálního nápadu, bude to jedna velká bída.

The Mandalorian

USA, 2019

Režie: Jon Favreau, Dave Filoni, Deborah Chow

Scénář: Jon Favreau

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Giancarlo Esposito, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte, Emily Swallow, Omid Abtahi a další

Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!