Ú.P.V.O. 14: Král strachu
Zdroj: Comics Centrum

Memnan Sa je možná mrtvý, ale jeho výstrahy ohledně budoucnosti lidstva a děsuplné vize se vznáší nad agenty Úřadu jako zlověstný Damoklův meč.

Gigantické líhně žab, podzemní národy a gigantická monstra se objevila již na několika místech a vypadá to, že konflikt světových rozměrů je na spadnutí. Nikdo však netuší, kdy a kde monstra udeří a zdali je na tuto válku svět vůbec připraven.

Konec trilogie Spálená země vzbuzuje nejistotu, zdali nepůjde o konec úplný. Spolu s vzrůstající nejistotou se na světlo může dostat samotný Král strachu.

Po strhující akci a dramatickém konci předchozího dílu trilogie začíná Král strachu poněkud komorněji. Místo překotné bojové akce a titánských monster se zde příběh obrací k jednotlivým pracovníkům Úřadu pro paranormální výzkum a obranu a důsledkům jejich činů.

Ředitel Ú.P.V.O. Thomas Manning je spolu s Liz Shermanovou a Abeem pozván do Washingtonu, aby ospravedlnil ztráty na životech v rámci armádních jednotek, které měli na povel. Kate Corriganová se zase vydává do Rakouska spolu s rakouským policistou Brunem, ke kterému ji poutá něžný vztah, a také s Humrem Johnsonem, který zjevně posedl tělo (tedy spíše oblek) Johanna Krause.

Jejich kroky míří do hradu Hunte, kde padl právě Humr Johnson (jak si možná někteří z vás vzpomenou, stalo se tak v knize Hellboy 5: Červ dobyvatel). No, a k jisté evaluaci výsledků dochází na i na ústředí Úřadu mezi Panyou a agentem Devonem.

Celá první kapitola tak slouží jako pozvolný úvod do monumentálního završení nejen trilogie Spálená země, ale též řady linek započatých již dávno v sérii Hellboy. Hlavní silnou stránkou příběhu přitom zůstává právě rovnováha mezi událostmi globálního významu a osobními linkami jednotlivých agentů.

Ú.P.V.O. 14: Král strachu
Zdroj: Comics Centrum

Na jednotlivých cestách totiž naše hrdiny pronásledují především vzpomínky – Liz Shermanová se v nich vrací do doby, kdy byla akolytou v tajuplném klášteře Agartha a Kate Corriganová se zase vrací k nelehkým vzpomínkám na osud homunkula Rogera a Hellboyův odchod z Ú.P.V.O.

Obě agentky se musí se svou minulostí vyrovnat nejen v duchu, ale doslova tváří v tvář. Liz se totiž vrací na dějiště masakru v Agartě a Kate následuje Johanna posedlého duchem Humra Johnsona na opuštěný hrad Hunte. Ovšem zatímco kroky Kate, Bruna a Johanna vedou k místu posledního odpočinku Humra Johnsona, kroky Liz, Abea a jejich jednotky vedou opět hluboko do podzemí, kde nečeká nikdo menší, než samotný Král strachu.

Mike Mignola zmiňuje v doslovu genezi celé série Ú.P.V.O., to, jak se postupně skládala z malých kousků a nápadů, jak se dali dohromady viktoriánští kyborgové, tajemný „Číňan“ Memnan Sa, kapitán Daimio, Černý plamen, žabí mor, zkazky o Hyperboreji a mnoho dalšího.

Řada klíčových prvků příběhu prý vznikla jakoby náhodou v podobě jediného obrazu či utkvělé myšlenky, která se pak rozvinula v plnohodnotnou postavu, jež pak dle MIgnoly „začala žít svým vlastním životem“. Hned v prvním svazku cyklu Ú.P.V.O. zaznělo proroctví, že přijde „nový král strachu, který uspíší příchod márnice času,“ ale o co nebo koho mělo jít tehdy nebylo jasné ani čtenářům ani autorům.

Jak sám Mignola přiznává, řada nápadů a narážek vzniká v kreativním procesu a jsou umístěny do příběhu, aniž by sami scenáristé tušili, kam přesně se bude příběh ubírat. A tak jsme měli to potěšení sledovat tandem Johna Arcudiho a Guye Davise, kteří pod dohledem Mikea Mignoly vytvořili po prvních nesmělých pokusech ze série Ú.P.V.O. klenot mezi mnoha svazky v Hellboyově univerzu.

Řadu věcí nepředvídali ani oni a čtenář se může jen kochat nebývalým vzmachem imaginace a spolu s autory se může nechat unášet proudem příběhu, aniž by přesně věděl, kam jej zavede.

V případě Krále strachu vede cesta opět do hlubin země, kde je záplava líhní žabích monster, obludní Hyperborejci a především samotný Král strachu (pozorný čtenář asi tuší, o koho jde, ostatním nebudu kazit překvapení). Vize apokalypsy a úlohy jednotlivých aktérů, jako je Abe a Liz, začínají být hrozivě jasné.

Stejně jako začíná být zcela jasné, že titul svazku není zdaleka zavádějící a globální kataklyzma je na spadnutí.  Řada linek se uzavře, byť osudy našich agentů zůstanou nejasné. A nejasné jsou i vyhlídky celého světa, protože pokračování tohoto příběhu bude post-apokalyptické, nebo možná jenom apokalyptické.

Král strachu nevybočuje z řady a udržuje poměrně dosti vysoce nasazenou laťku, a to jak po stránce scenáristické, tak po stránce výtvarné, což dokládá nezbytný přiložený scénář.

A že je opět na co se koukat – nový kostým starého známého, mutace žabích monster, vize spálené země a samozřejmě i nepostradatelná nová monstra v čele s jedním monumentálním překvapením, které se na stránkách Ú.P.V.O. zřejmě netyčí naposledy.

V čem Král strachu a vůbec celá série Ú.P.V.O. exceluje je rovnováha mezi událostmi globálního významu a intimním zaměřením na protagonisty, jejich vztahy a emoce.

Ačkoliv samotný první svazek jménem Dutozem ještě trochu mátl a zdaleka ani nenaznačoval, co všechno čtenáře čeká, v postupném rozvíjení peripetií jako je příběh Rogera, či kapitána Daimioa, přiváděním nových aktérů na scénu a opatrném oťukávání možných rolí, které v událostech sehrají Abe Sapiens a Liz Shermanová.

Král strachu přináší  vyvrcholení celé ságy a zároveň otevírá dveře pokračování, to však již nese název Ú.P.V.O. Peklo na zemi a tím naznačuje svůj ještě temnější tón.

Ú.P.V.O. 14: Král strachu

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2021

Scénář: Mike Mignola a John Arcudi

Kresba: Guy Davis

Barvy: Dave Stewart

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 144 barevných

Cena: 419 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
92 %
Zpracování a cena
92 %
Styl a překlad
92 %
Cíl knihy a splnění
92 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
kral-strachu-vyhlidky-do-budoucna-jsou-temne-zbyde-ze-zeme-vic-nez-popel+ Skvěle spletené linky mnoha příběhů + Funguje ve velkém i malém měřítku - You tell me